کدام کشور به گردشگران اروپا بیش‌تر متکی است؟

گردشگران اجازه پیدا کرده‌اند به سراسر اروپا سفر کنند، اما «مونته‌نگرو» بیش از سایر نقاط اروپا آغوش خود را به روی گردشگران باز کرده است؛ چراکه گردشگری بیش از ۲۵ درصد از درآمد این کشور را دربرمی‌گیرد.

 «شورای جهانی سفر و گردشگری»، کشورها اروپایی که پیش از شیوع ویروس کرونا و حتی در وضعیت فعلی، از نظر اقتصادی بیش‌تر به صنعت گردشگری متکی هستند را معرفی کرد.

این مقایسه با بررسی تولیدات ناخالص داخلی هر کشور صورت گرفته است. در سال ۲۰۱۹، در کشور کوچک «مونته‌نگرو» صنعت گردشگری نزدیک به یک‌سوم از تولیدات ناخالص داخلی کشور را دربرمی‌گرفت و اکنون ۲۵.۵ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

از زمانی که محدودیت‌های مسافرتی مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا کاهش پیدا کرد، مقام‌های کشورهای مختلف تلاش می‌کنند گردشگران را جذب کنند. در کشورهایی که اقتصاد آن‌ها به شدت به حضور گردشگران متکی است، جذب گردشگر یک امر ضروری است.

در سال ۲۰۱۹، «کرواسی» نیز در رتبه دوم کشورهای اروپایی با بیش‌ترین وابستگی اقتصادی به صنعت گردشگری قرار گرفت. در سال ۲۰۱۹، حدود یک‌چهارم از تولیدات ناخالص داخلی «کرواسی» به گردشگری اختصاص داشت. این آمار در سال ۲۰۲۱ به ۱۶.۱ درصد کاهش یافت.

پیش از همه‌گیری ویروس کرونا، صنعت گردشگری در بیش از یک‌پنجم تولیدات ناخالص داخلی یونان، ایسلند و آلبانی سهم داشت. هم‌اکنون این آمار در هر یک از این کشورها به کمتر از یک‌ششم رسیده است.

از طرفی، در سال ۲۰۱۹ برخی از کشورها به مقدار بسیار کم از نظر اقتصادی به صنعت گردشگری متکی بودند. این کشورها همچنین از زمان لغو محدودیت‌های مرزی، در جذب گردشگر ناموفق بوده‌اند.

مونته‌نگرو
مونته‌نگرو

در سال ۲۰۱۹، ایرلند ۴.۲ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را از صنعت گردشگری تامین کرد. این آمار برای لهستان ۴.۸ درصد و برای روسیه ۵ درصد بود.

در سال ۲۰۲۱، گردشگری ۳.۷ درصد از تولیدات ناخالص داخلی کشور روسیه را به خود اختصاص داد، اما انتظار می‌رود این رقم در سال جاری بیش‌تر کاهش پیدا کند، اما در سایر نقاط قاره اروپا این ارقام امسال افزایش خواهد یافت؛ چراکه بسیاری از کشورها با افزایش شمار بازدیدکنندگان مواجه هستند.

آمارهای مربوط به سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد این ارقام کاهش پیدا کرده است. گردشگری در ایرلند فقط ۱.۲ درصد از کل اقتصاد کشور را دربر می‌گیرد و در لهستان نیز کمتر از ۳ درصد.

محبوب‌ترین کشورهای اروپا هر ساله میلیون‌ها گردشگر جذب می‌کنند، این درحالی است که این کشورها کمتر از همسایگانشان به این گردشگران متکی هستند.

فرانسه محبوب‌ترین کشور اروپا از نظر گردشگری است؛ چراکه پیش از همه‌گیری ویروس کرونا سالانه ۹۰ میلیون نفر به این کشور سفر می‌کردند. این درحالی است که «مونته‌نگرو» کمی بیشتر از ۲.۵ میلیون گردشگر جذب کرده است.

گردشگران برای شهرهای فرهنگی، منظره‌های زیبا و غذای لذیذ فرانسه به این کشور سفر می‌کنند، اما پیش از همه‌گیری کرونا، گردشگری کمتر از یک دهم از تولیدات ناخالص داخلی فرانسه را در برمی‌گرفت و در سال ۲۰۲۱ این رقم ۶.۵ درصد اعلام شد.

اسپانیا نیز در سال ۲۰۱۹، بیش از ۸۰ میلیون بازدیدکننده جذب کرد، با این حال سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی فقط ۱۴.۵ درصد بود. این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۸.۵ درصد کاهش پیدا کرد.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی