مرگ و میرها در میان افراد مشهور چین

موجی از مرگ و میرها در میان افراد مشهور چین، نگرانی‌هایی ایجاد کرده است که ممکن است تعداد واقعی مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که مقامات گزارش می کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،‌ بسیاری در رسانه‌های اجتماعی چینی در سوگ درگذشت «گونگ جین تانگ» در نخستین روز سال نو میلادی در سن ۸۳ سالگی هستند که برای بازی در نقش پدر کانگ در کمدی «خانواده کانگ» شناخته شده که نخستین بار در سال ۲۰۰۰ به روی آنتن رفت. 

مرگ این بازیگر که چهره‌ای آشنا در میان چینی‌ها بودT در حالی از سوی رسانه‌های این کشور اعلام شد که علت مرگ هنوز نامشخص است. 

ماه گذشته، هواداران اپرای پکن از درگذشت ناگهانی «چو لانلان»، سوپرانوی ۴۰ ساله‌ای که در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن اجرا کرد، شوکه شدند. در اعلامیه‌ای که توسط کالج هنر اپرای پکن منتشر شد، آمده است که «چو لانلان» که در این موسسه تدریس می کرد، بر اثر بیماری درگذشت. رسانه های محلی گزارش دادند که خانواده او گفتند که از مرگ او متأسف هستند، اما در مورد علت آن توضیحی ندادند.

چین ماه گذشته محدودیت‌های مربوط به کووید سفر خود را کاهش داد که این تصمیم به افزایش چشمگیر شمار مبتلایان منجر شده است و گزاش‌های حاکی از شلوغی بیش از حد بیمارستان‌ها و محل سوزاندن اجساد شده است. 

گونگ جین تانگ
گونگ جین تانگ

در اواخر دسامبر، کمیسیون بهداشت ملی چین انتشار روزانه داده‌های کووید را متوقف کرد. سازمان بهداشت جهانی در اوایل این هفته از تعریف “بسیار محدود” چین از مرگ و میر ناشی از کووید انتقاد کرد و هشدار داد که آمار رسمی تأثیر واقعی شیوع این بیماری را نشان نمی‌دهد.

چین از دسامبر تاکنون تنها ۲۲ مورد مرگ ناشی از کووید را ثبت کرده است و معیارهای طبقه بندی ثبت تلفات با عنوان کووید-۱۹ را به طور چشمگیری کاهش داده است، به این معنی که آمار اعلام شده پکن در مورد موج بی سابقه شیوع کرونا در این کشور در شرایط کنونی تا ح زیای واقعیت را منعکس نمی‌کند.

مرگ اخیر چهره‌های عمومی شاخته شده چون «گونگ» و «چو» باعث شده است که بسیاری در چین آمارهای رسمی کووید را زیر سوال ببرند.

در یک هشتگ در شبکه اجتماعی «Weibo» با این عنوان که «اولین موج کووید باعث مرگ و میر انبوه نشد» و به نقل قول یکی از مقامات بهداشتی چین اشاره می‌کند، موجب عصبانیت بسیاری از کاربران اینترنت در این کشور شه که معتقدند دولت چین شمار واقعی قربانیان را مخفی نگه داشته است. 

«وانگ جینگ گوانگ» کارگردانی که بیشتر با فیلم موفق «هرگز برنگرد» در سال ۲۰۱۳ شناخته شد نیز در میان کشته شدگان اخیر بود که ماه گذشته در سن ۵۴ سالگی درگذشت.

«نی ژن»، فیلمنامه‌نویس سرشناس چینی هم ماه گذشته در ۸۴ ساگی درگذشت. نی برای نگا رش فیلمنامه فیلم کلاسیک «فانوس قرمز را بلند کنید» در سال ۱۹۹۱ شناخته شده بود.

وانگ روجی، ستاره بازنشسته فوتبال نیز در میان کشته شدگان ماه گذشته بود. رسانه‌های دولتی چین گزارش کردند که وانگ در سن ۳۷ سالگی بر اثر کووید درگذشت.

چو لانلان
چو لانلان

یکی از کاربران چینی که دنبال‌کنندگان زیادی دارد در این باره نوشته است: «بسیاری از مرگ و میرها در میان افراد مشهور چین زیاد بوده و بسیاری از آنها در سنین جوانی از دنیا رفته‌اند. این مرگ‌ها علنی شد، اما هنوز بسیاری از مردم عادی دیگر رنج می‌بردند و جان خود را از دست می‌دهند که آماری از آن منتشر نشده است». 

افزایش شمار مبتلایان و مرگ و میر چینی‌ها بر اثر کرونا در حالی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که اعلام شده پس از تقریباً سه سال تعطیلی، سرانجام چین با لغو محدودیت‌های مرزیِ سختگیرانۀ کووید برای مسافران ورودی و خروجی، دوباره به روی گردشگری بین‌المللی باز خواهد شد.

سازمان بهداشت جهانی اخیرا از مقامات بهداشتی چین خواسته تا به طور منظم اطلاعات خاص و بی‌درنگ درباره افزایش کووید در این کشور را به اشتراک بگذارد. 

هم اکنون بسیاری از کشورها چون ژاپن، هند، فرانسه، اسپانیا، تایوان، ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا الزامات آزمایش را مسافران ورودی از چین اعمال کره ‌اند و برخی کشورها چون مراکش نیز تا اطلاع ثانوی ورود مسافران چینی را ممنوع اعلام کرده‌اند. 

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی