مالزی

شرح

کشور مالزی از دو ناحیه زمینی تشکیل شده است که با نام های شبه جزیره مالزی و مالزی شرقی شناخته می شوند. این دو منطقه توسط دریای چین جنوبی حدود 400 مایل از هم جدا شده اند. در مجموع، آنها تقریباً به اندازه ایالت نیومکزیکو خواهند بود. شبه جزیره مالزی در نوک شبه جزیره مالایی است، خشکی طولانی و نازک که از جنوب کشور تایلند به سمت دریای چین جنوبی حرکت می کند. مالزی شرقی در شمال بورنئو، جزیره‌ای که مالزی با کشور اندونزی مشترک است، امتداد دارد. پایتخت مالزی، کوالالامپور، در سمت غربی شبه جزیره مالزی، نزدیک‌تر به جزیره سوماترا در اندونزی قرار دارد تا مالزی شرقی. در شرق مالزی، کوه کینابالو، مرتفع‌ترین نقطه کشور، قرار دارد که 13455 فوت (4101 متر) ارتفاع دارد. این کشور از شمال با تایلند و از جنوب با اندونزی و جزیره سنگاپور مرز مشترک دارد. سنگاپور با یک پل از مالزی جدا شده است.

طبیعت مالزی

مالزی توسط جنگل های بارانی استوایی پوشیده شده است. رودخانه‌های بزرگی که سالانه با تقریباً 10 فوت (حدود سه متر) باران تغذیه می‌شوند، از ارتفاعات کشور جاری می‌شوند و به دریاهای گرمسیری می‌ریزند. در مجموع، این سه اکوسیستم - جنگل، رودخانه و دریایی - مالزی را به یکی از 17 کشور با تنوع بالا تبدیل کرده است. (کشوری با تنوع زیاد کشوری است که اکثر گونه های زمین را در خود جای داده و دارای تعداد زیادی گونه بومی یا گونه هایی است که فقط در یک مکان از این سیاره یافت می شوند.)

مالزی دارای چندین ذخایر طبیعی وسیع و پارک های ملی در سراسر کشور است. پارک ملی تامان نگارا که در سال 1939 تأسیس شد، قدیمی‌ترین پارک ملی کشور است. تامان نگارا واقع در شبه جزیره مالایی، یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های بارانی جهان را که بیش از 130 میلیون سال قدمت دارد، محافظت می‌کند و زمانی محل زندگی دایناسورها بوده است.

دولت و اقتصاد

مالزی یک پادشاهی مشروطه فدرال است که از 13 ایالت و سه قلمرو فدرال تشکیل شده است و شامل مرکز شهر کوالالامپور، پایتخت اداری پوتراجایا و جزیره لابوان در سواحل شرق مالزی است.

پادشاه مالزی یک رئیس تشریفاتی دولتی است که از آن به عنوان یانگ دی پرتوان آگونگ یا "حاکم برتر" یاد می شود. دولت فدرال، که بر تمام مالزی حکومت می کند، شامل سنا (دوان نگارا)، مجلس نمایندگان (دوان راکیات)، و نخست وزیری است که توسط یانگ دی پرتوان آگونگ منصوب می شود.

قبل از اواخر قرن بیستم، صادرات لاستیک و قلع اقتصاد مالزی را به حرکت درآورد. منابع طبیعی همچنان بخش مهمی از اقتصاد هستند - به ویژه لاستیک و روغن پالم - اما این کشور همچنین دارای صنعت تولید قوی و همچنین خدمات مالی و بانکی رو به رشدی است.

تاریخ مالزی

اطلاعات کمی در مورد پیش از تاریخ، یا دوره زمانی قبل از اختراع نوشتن وجود دارد. اولین پادشاهی های شناخته شده مالایی در حدود سال 200 پس از میلاد ظاهر شدند، زمانی که تاجران هندی مفاهیم دین، حکومت و هنر آسیای جنوبی را به بومیان مالایی معرفی کردند. با این حال، این پادشاهی‌ها نسبتا کوچک باقی ماندند، زیرا زمین مالزی نمی‌توانست کشاورزی گسترده را پشتیبانی کند. در عوض، مالایی‌ها به خاطر مهارت‌های ناوبری اقیانوسی و کشتی‌رانی‌شان معروف بودند.

فرهنگ مدرن مالایی در قرن پانزدهم، زمانی که اسلام وارد این کشور شد، شروع به توسعه کرد. در طول این مدت، بندر ملاکا به یکی از شهرهای بندری بزرگ جهان تبدیل شد. هنگامی که پرتغالی ها در قرن شانزدهم به ملاکا رفتند، اولین اروپایی هایی بودند که به مالزی رسیدند.

در سال 1786، بریتانیای کبیر جزیره پنانگ مالزی را در تلاش برای افزایش تجارت با چین خرید. در طول قرن بعد، نفوذ بریتانیا در مالزی افزایش یافت و تا سال 1915، بریتانیا چندین ایالت دیگر مالزی را به دست آورد.

در طول جنگ جهانی دوم، از سال 1941 تا 1945 توسط ژاپنی‌ها اشغال شد. پایان جنگ، تمایل به استقلال در سراسر کشور را به همراه داشت و مالایی‌ها می‌خواستند یک کشور Bangsa Melayu یا ملت مالایی ایجاد کنند. مقامات انگلیسی به ملت وعده استقلال دادند و با رهبران مالایی شروع به همکاری برای ایجاد مالزی مستقل کردند. در 31 اوت 1957، فدراسیون مستقل مالایا با تونکو عبدالرحمن به عنوان اولین نخست وزیر تشکیل شد. این کشور در سال 1963 به عنوان یک کشور شناخته شد. در آن زمان، سنگاپور را نیز شامل می شد. سنگاپور در سال 1965 از مالزی جدا شد.

اقلیم

مالزی آب و هوای استوایی دارد. آب و هوا در تمام طول سال ثابت می ماند، بنابراین ساکنان می توانند از دمای گرم که از 20 درجه تا 30 درجه متغیر است لذت ببرند. با این حال، همه چیز به معنای واقعی کلمه آفتاب و رنگین کمان نیست. آب و هوا فوق‌العاده شرجی است، بنابراین اگر به خوبی با رطوبت مقابله نمی‌کنید، مطمئناً این کشور مناسب شما نیست. بارندگی زیاد است و رعد و برق شایع است. هوا غلیظ و ملایم به نظر می رسد. اگرچه ممکن است به طور منظم خیس شوید، حداقل هرگز احساس سرما نخواهید کرد.

حیات وحش

ما نمی‌توانیم در مورد مالزی بدون اشاره به حیات وحش فراوان و زیبای آن صحبت کنیم. اینجا به عنوان کشوری با تنوع بالا طبقه بندی می شود زیرا تعداد زیادی از گونه های بومی را در خود جای داده است. این عمدتا به دلیل آب و هوای گرمسیری آن است. کارشناسان تنوع زیستی تخمین زده اند که حدود 361 گونه پستاندار، 694 گونه پرنده، 150 گونه قورباغه و 250 گونه خزنده در کشور وجود دارد. برخی از این موجودات در خطر انقراض هستند. مهم‌تر از همه، اورانگوتان‌های بورنئویی در مالزی ساکن است. در نتیجه تنوع زیستی، این کشور مکانی محبوب برای گردشگران است، با غارها، جنگل‌های بارانی سرسبز و آب‌های گرمسیری که نقاط جذاب برای گیاهان، جانوران و بازدیدکنندگان هستند.

جنگل های بارانی استوایی، همچنین محل زندگی چندین گونه در معرض خطر از جمله کرگدن سوماترا، فیل کوتوله و اورانگوتان بورنئایی در شرق است. ببرهای مالایی و پلنگ های هندوچینی در شبه جزیره مالایا پرسه می زنند. در دریای چین جنوبی، چندین گونه لاک‌پشت دریایی - از جمله لاک‌پشت‌های دریایی ریدلی، پوزه عقابی، سبز و پشت چرمی - در آب‌های گرم شنا می‌کنند.

متاسفانه مسائل زیست محیطی یکی از دغدغه های مهم کشور است. دولت علاقه مند به حفظ تنوع زیستی خود است، اما بخش عمده ای از اقتصاد نیز به درختکاری و مزارع روغن نخل متکی است. شکار و ماهیگیری غیرقانونی نیز به مشکلات عمده تبدیل شده است و گونه های بومی کشور را تهدید می کند. اگرچه اقدامات متقابل توسط دولت انجام شده است و ساکنان در تلاش هستند، اما این یکی از بزرگترین مسائل در این کشور است.

قاره: آسیا
پایتخت: کوالالامپور
زبان رسمی: مالایی و انگلیسی
جمعیت: ۳۲٫۳۱۹٫۰۰۰
واحد پول: رینگیت
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی