کندی

Kandy

شرح

کندی با نام ماها نووارا ("شهر بزرگ")، شهری در ارتفاعات مرکزی سریلانکا، در ارتفاع 1640 فوتی (500 متری) است. کندی، آخرین پایتخت سلطنتی سریلانکا یکی از مقاصد مهم گردشگری است. (115 کیلومتر از کلمبو در ارتفاع 465 متری از سطح دریا). این شهر که به خاطر معبد دندان و بسیاری از معابد دیگر مشهور است را می توان پایتخت فرهنگی جزیره نامید.

کندی یک مرکز اداری، تجاری، فرهنگی و آموزشی است و زائران و گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. منطقه اطراف بیشتر چای سریلانکا و همچنین برنج و سایر محصولات را تولید می کند. سنگ آهک استخراج می شود و آجر و کاشی در نزدیکی آن ساخته می شود.  کاندا، کلمه ای که کندی از آن گرفته شده است، کلمه ای سینهالی به معنای تپه است. از زمان ساخت اولیه شهر، حدود سال 1480 میلادی، این شهر به نام Kanda Uda Pas Rata ("کاخ روی پنج تپه") شناخته می شد. در سال 1592، این شهر پایتخت پادشاهان سینهالی شد، که استقلال خود را در طول دوره استعمار اروپا حفظ کردند - به استثنای اشغال موقت توسط پرتغالی ها و هلندی ها - تا سال 1815، زمانی که بریتانیا سری ویکراما راجاسینها را برکنار کرد.

معبد دندان

از قرن سیزدهم یا چهاردهم، کندی به مرکزی برای بودیسم ماهایانا و تراوادا، دو فرقه اصلی این دین تبدیل شد. مهم ترین معابد بودایی متعدد آن دالادا مالیگاوا ("معبد دندان") است، جایی که یک یادگار مقدس، که استخوان نیش بالا سمت چپ بودا باشد، از سال 1590 حفظ شده است. این معبد در زمان پادشاهان کاندیان ساخته شد. دوره های 1687-1707 و 1747-82. این برج به برجی (1803) متصل شده است که در ابتدا یک زندان بود اما در حال حاضر مجموعه مهمی از دست نوشته های برگ خرما را در خود جای داده است. در ژانویه 1998 جدایی طلبان تامیل معبد را بمباران کردند و به نما و سقف آن آسیب رساندند. مرمت بلافاصله پس از آن آغاز شد. معابد مهم در جنوب غربی کندی عبارتند از: Lankatilaka Vihare (هندو) و Gadaladeniya Vihare (بودایی) که هر دو در قرن 14 ساخته شده اند. باغ گیاه شناسی پرادنیا و دانشگاه پرادنیا (1942؛ سازماندهی مجدد 1972) نیز در جنوب غربی واقع شده اند. این شهر در سال 1988 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. Esala Perahera، رژه سالانه 10 روزه مشعل رقصندگان و طبل‌زنان، شخصیت‌های برجسته و فیل‌های تزئین شده، یادبود دندان مقدس است. این جشن اکنون یکی از شناخته شده ترین جشن ها در آسیا است و ممکن است بزرگترین جشن بودایی در جهان باشد. کندی پراهرا، جشن معبد دندان ، هر سال در ماه ژوئیه یا آگوست برای رژه تابوت های طلایی برگزار می شود، اگر کسی در این ماه ها از سریلانکا بازدید می کند، باید از آن دیدن کرد. راهپیمایی شب پایانی، دیدنی ترین رویداد کشور است. بیش از 50 فیل با همراهی طبل‌زنان، رقصنده‌ها و سرداران در شهر رژه می‌روند.

تاریخچه کندی

سن ساماتا ویکراماباهو (1473-1511) اولین فرمانروای پادشاهی کندی بود. او شاهزاده ای از خط خون سلطنتی کوته بود و کندی را به عنوان یک ایالت نیمه مستقل تحت پادشاهی کوته اداره می کرد و آن را به مقر مدرن پادشاهی کندیان تبدیل کرد. پیش از سنا ساماتا ویکراماباهو، پسر خودش جایاویرا آستانه (1511-1551) و بعد، کارالیاده بندرا (1551-1581) که دخترش دونا کاترینا از کندی (1581-1581) به دنبال او بود. راجاسینها اول بر تپه پادشاهی سیتاواکا در غرب جزیره حکمرانی کرد. زمان نزاع برای تسلط با بالا رفتن تاج و تخت کوناپو بندرا، که به عنوان ویمالادارماسوریا اول شناخته شد، به پایان رسید. او پس از پذیرفتن آیین بودا، با بردن یادگار دندان خداوند بودا به کندی از موقعیتی به نام، اقتدار خود را بیشتر تقویت کرد. 

در سال 1592، پس از حمله پرتغالی ها به مناطق ساحلی، کندی پایتخت آخرین پادشاهی مستقل باقی مانده در جزیره شد. چندین تهاجم پرتغالی ها دفع شده است که برجسته ترین آنها در مبارزه دانچر است. پس از جنگ سینهالی - پرتغالی و ایجاد سیلان هلندی، تلاش هلندی ها برای حمله به این پادشاهی دفع شد.

پادشاهی دخالت هلندی ها در سواحل سریلانکا را تصدیق کرد، اگرچه گاهی حملاتی انجام می شد. موفق ترین حمله در سال 1761 انجام شد، زمانی که پادشاه کرتی سری راجاسینها به بیشتر ساحل حمله کرد و به آن حمله کرد، و تنها نگومبو بسیار دفاع شده را بدون تأثیر گذاشت. هنگامی که ارتش تلافی جوی هلند در سال 1763 به جزیره بازگشت، کرتی سری راجاسینها ساحل را ترک کرد و به داخل کشور عقب نشینی کرد. سال بعد، هنگامی که هلندی ها به جنگل ها می رفتند، به طور مداوم توسط بیماری، گرما، کمبود منابع و تک تیراندازان کاندیان که در جنگل پنهان می شدند و خسارات شدیدی به هلندی ها وارد می کردند، تهدید می شدند.

آب و هوای کندی

طبق روش طبقه بندی اقلیمی کوپن-گیگر، این منطقه یک منطقه گرمسیری (Af) است. از آنجایی که کندی در مرکز جزیره و در ارتفاع زیاد قرار دارد، دمای شهر نسبتا مرطوب و سردتر از آب و هوای گرمسیری بقیه کشور، به ویژه مناطق ساحلی است. Nuwara Eliya در جنوب آن قرار دارد و به دلیل ارتفاع بیشتر، جو سردتری دارد. با این حال، آب و هوای کندی در واقع گرمسیری است و دمای سالانه آن به طور متوسط به 18 درجه سانتی گراد می رسد. این شهر دارای چرخه خشک کن از ژانویه تا آوریل است.

از ماه مه تا ژوئیه و اکتبر تا دسامبر، این منطقه در حال گذراندن فصل باران های موسمی خود است، که در این مدت هوا سخت و غیرقابل پیش بینی است. از مارس تا اواسط ماه مه یک فصل بین موسمی وجود دارد که در طی آن باران خفیف و رطوبت زیاد وجود دارد. به طور معمول، رطوبت بین 70٪ تا 79٪ است.

زیبایی کندی

کندی در میان کوه های دیدنی، دریاچه ها و دره های زیبا واقع شده است، به همین دلیل است که مردم می گویند کندی مقصد شگفت انگیزی برای گشت و گذار است. کندی با داشتن میراثی غنی برای مسافرانی که به دنبال مناظر فرهنگی و مذهبی هستند پر از شگفتی است.
گردشگران زیادی از سرتاسر جهان از این پایتخت تپه شگفت انگیز دیدن می کنند تا گذشته باشکوه آن را کشف کنند، زیبایی های طبیعت، حیات وحش را تماشا کنند و از شرایط آب و هوایی خنک آن تجربه ای دست اول کسب کنند. کندی همچنین از نظر مکان‌های تاریخی و بناهای تاریخی چیزهای زیادی برای ارائه دارد زیرا آخرین پادشاهی سریلانکا بود. همچنین یکی از مهم ترین مکان های کشور در رابطه با بودیسم است. شهر کندی امروز انبوهی از امکانات مدرن و راحت و انواع سرگرمی را در اختیار شما قرار می دهد. این شهر همچنین در زمینه ورزش های ماجراجویی حیات وحش و حتی پیاده روی بسیار فراهم می کند.

کارهایی که باید در کندی انجام دهید:

شهر مقدس کندی - میراث جهانی یونسکو
سری دالادا مالیگاوا یا معبد دندان مقدس
Kandy Esala Perahara - رژه شبانه عجیب و غریب
دریاچه جذاب کندی
باغ معروف Peradeniya - بزرگترین باغ گیاه شناسی در کشور
معبد لانکاتیلاک - معبد باستانی سینهالی
معبد Gadaladeniya - معبد باستانی سینهالی
یتیم خانه فیل پیناولا
رودخانه ماهاولی

کشور: سریلانکا
جمعیت: ۱۲۵٬۴۰۰
ساعت:
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی