دوحه

Doha

شرح

دوحه(عربی الدوحه)، پایتخت قطر، واقع در ساحل شرقی شبه جزیره قطر در خلیج فارس. بیش از دو پنجم جمعیت قطر در محدوده شهر زندگی می کنند. دوحه که در خلیج کم عمقی به طول 3 مایل (5 کیلومتر) واقع شده است، از دیرباز یک بندر مهم محلی بوده است. به دلیل صخره‌های مرجانی دریایی و آب‌های کم عمق، تنها کشتی‌های کوچک را تا زمان تکمیل بندر آب‌های عمیق خود در دهه 1970 اداره می‌کرد.

دوحه پایتخت و پرجمعیت ترین شهر کشور قطر است. دوحه دارای جمعیتی بالغ بر 1351000 نفر در این شهر با جمعیت کلی نزدیک به 2.5 میلیون نفر است. این شهر در ساحل خلیج فارس در شرق کشور واقع شده است. این شهر سریع‌ترین رشد قطر است و بیش از 50 درصد از جمعیت این کشور در دوحه یا حومه آن زندگی می‌کنند و همچنین مرکز اقتصادی این کشور است.

دوحه که از بلوار زیبای کورنیش یا ساحلی خود در داخل کشور تابش می‌کند، معماری پیشامدرن را با ساختمان‌های اداری، مراکز خرید، و مجتمع‌های آپارتمانی جدید ترکیب می‌کند. سنت‌های قطر برگرفته از گذشته عشایری و شیوه‌هایی است که قرن‌ها قدمت دارند، از دست‌بافت‌ها گرفته تا شاهین. زندگی روزمره آن کاملاً مدرن است و حاکمان آن به دنبال ارتقای آزادی های مدنی بوده اند. مطبوعات یکی از آزادترین مطبوعات در منطقه هستند و با وجود اینکه مذهبی و سنتی هستند، قطری ها به تحمل خود نسبت به فرهنگ و عقاید دیگران افتخار می کنند.

تاریخچه دوحه

دوحه در دهه 1820 به عنوان شاخه ای از البیدا تأسیس شد. در سال 1971، زمانی که قطر استقلال یافت، این کشور به طور رسمی به عنوان پایتخت کشور اعلام شد. دوحه به عنوان پایتخت تجاری قطر و یکی از مراکز نوظهور مالی در خاورمیانه، توسط شبکه تحقیقاتی جهانی سازی و شهرهای جهان به عنوان یک شهر جهانی شناخته می شود. دوحه دارای شهر آموزش است، منطقه ای که به تحقیق و آموزش اختصاص دارد.

این شهر میزبان اولین نشست در سطح وزیران دور توسعه دوحه مذاکرات سازمان تجارت جهانی بود. همچنین به عنوان میزبان تعدادی از رویدادهای ورزشی از جمله بازی های آسیایی 2006، بازی های پان عرب 2011 و بیشتر بازی های جام ملت های آسیا 2011 انتخاب شد. در دسامبر 2011، شورای جهانی نفت بیستمین کنفرانس جهانی نفت را در دوحه برگزار کرد. علاوه بر این، این شهر میزبان مذاکرات اقلیمی UNFCCC در سال 2012 بود و قرار است میزبان تعداد زیادی مکان برای جام جهانی فوتبال 2022 باشد. در ماه مه 2015، دوحه به همراه ویگان، لاپاز، دوربان، هاوانا، بیروت و کوالالامپور رسما به عنوان یکی از شهرهای عجایب جدید شناخته شد.

این بندر دارای یک بندر مصنوعی و بزرگ در آبهای عمیق است که در سال 1969 افتتاح شد و به عنوان مرکز اصلی حمل و نقل کالا در اطراف خلیج فارس عمل می کند. صید و فرآوری میگو از صنایع مهم این شهر است. دانشگاه قطر (1973) و موزه ملی (1975) در اینجا قرار دارند. بازار و خانه دولتی (1969) از نقاط دیدنی شناخته شده هستند. 

تا قرن نوزدهم، دوحه یک دهکده کوچک ماهیگیری و صید مروارید بود که دزدان دریایی خلیج فارس به دلیل حفاظت از بندر قدیمی البیدا آن را می شناختند. این شهر در سال 1916 به مرکز اداری تحت الحمایه قطر بریتانیا تبدیل شد. پس از آنکه صادرات نفت که در سال 1949 عملیاتی شد، منابع عظیم درآمد جدیدی برای دولت ملی و درآمد برای اقتصاد محلی به ارمغان آورد، دوحه به سرعت رشد کرد. در سال 1971 دوحه پایتخت کشور مستقل قطر شد.

محله اصلی شهر، البیدا، به زبان ملوانی بیدا، در شمال غربی است. احتمالاً توسط اعضای قبیله سودانی که از شیخ نشین ابوظبی مهاجرت کرده اند، تأسیس شده است. یک شهر بندری که درگیر درگیری‌های دریایی قرن نوزدهم در خلیج فارس شد، دوحه، که در آن زمان یک روستای کوچک بود، در سال 1867 در جنگ بین بحرین (که توسط ابوظبی کمک می‌شد) و قطر ویران شد. در سال بعد، دولت بریتانیا، محمد بن ثانی العالثانی، شیخ دوحه را به عنوان حاکم برتر قطر منصوب کرد. او موافقت کرد که به شرایط آتش بس دریایی دائمی در سال 1853 پایبند باشد و جنگ های دریایی بسیار کاهش یافت. در اواخر قرن نوزدهم، امپراتوری عثمانی، به عنوان فرمانروای بسیاری از شبه جزیره عربستان، به طور پراکنده یک پادگان در دوحه داشت. پس از اینکه قطر در سال 1916 به یک کشور تحت حمایت بریتانیا تبدیل شد، یک آژانس سیاسی بریتانیا در این شهر مستقر شد. در اواخر سال 1971 دوحه پایتخت قطر تازه استقلال یافته شد.

دوحه که یک دهکده مروارید و ماهیگیری بود، در آغاز قرن بیستم حدود 350 قایق مروارید داشت. توسعه مرواریدهای پرورشی ژاپنی و رکود اقتصادی جهانی در دهه 1930 به شدت این شهر را تحت تأثیر قرار داد. با این حال، توسعه ذخایر قابل توجه نفت قطر پس از جنگ جهانی دوم، به یک تحول اقتصادی کامل منجر شد. قطر به کشوری بسیار مرفه با درآمد سرانه بالا تبدیل شد و دست به نوسازی کامل پایتخت خود زد. بخش های قدیمی محله فقیر نشین ویران شد و محله های تجاری و مسکونی مدرن ساخته شد. آب دوحه از تقطیر آب دریا به دست می آید. بندر آب های عمیق، کشتی های اقیانوس پیما را در خود جای می دهد. دفتر مرکزی شرکت ملی ماهیگیری قطر با استفاده از صنایع موتوری مدرن در این بندر واقع شده است که یک کارخانه مدرن بسته بندی میگو نیز در آن ساخته شده است.از دوحه دیدن کنید و بازار سوق واقف را کاوش کنید، یک سفر دریایی سنتی با قایق دوو داشته باشید و از مرکز فرهنگی اسلامی، موزه هنرهای اسلامی و دفتر مرکزی الجزیره دیدن کنید.

آب و هوا و جاذبه های دیدنی 

در دوحه، تابستان‌ها طولانی، طوفانی، سرد، خشک و نیمه ابری و زمستان‌ها راحت، خشک، بادخیز و عمدتاً صاف است. در طول سال، دما معمولاً از 57 درجه فارنهایت تا 107 درجه فارنهایت متغیر است و به ندرت زیر 51 درجه فارنهایت یا بالاتر از 112 درجه فارنهایت است.

بر اساس امتیاز ساحل/استخر، بهترین زمان‌های سال برای بازدید از دوحه برای فعالیت‌های هوای گرم، از اوایل آوریل تا اوایل می و از اواسط اکتبر تا اواخر نوامبر است.
مکان‌های مورد علاقه دوحه عبارتند از میدان برج ساعت، بازار (بازار)، و خانه دولتی (1969)، که در زمین‌های ساحلی بازسازی‌شده ساخته شده است. پیشرفت‌های فرهنگی بیشتر شامل تأسیس موزه هنر اسلامی در سطح جهانی (2008؛ طراحی شده توسط I.M. Pei) در جزیره‌ای فراساحلی است. فرودگاه بین المللی دوحه درست در جنوب شرقی شهر واقع شده است.

کشور: قطر
جمعیت: ۱۳۵۱۰۰۰
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی