مدارک مورد نیاز سفارت برای ویزای کانادا

کانادا سرزمینی وسیع و ناهموار است. از شمال به جنوب بیش از نیمی از نیمکره شمالی را در بر می گیرد. از شرق به غرب تقریباً 4700 مایل (7560 کیلومتر) در شش منطقه زمانی امتداد دارد. این کشور دومین کشور بزرگ جهان است، اما تنها نیمی از یک درصد جمعیت جهان را دارد. دارای دریاچه‌های آبی سیاه، رودخانه‌های متعدد، کوه‌های غربی باشکوه، دشت‌های مرکزی و دره‌های جنگلی شرقی است. سپر کانادایی، منطقه ای تپه ای از دریاچه ها و باتلاق ها، در سراسر شمال کانادا امتداد دارد و دارای برخی از قدیمی ترین سنگ های روی زمین است. سالانه میزبان میلیون ها بازدید کننده است. در واقع، سالانه بیش از 35 میلیون نفر از کانادا دیدن می کنند تا با ویزای کانادا از فرصت های زیادی که این کشور ارائه می دهد، از جمله دیدار با خانواده و دوستان یا از جاذبه های دیدنی این کشور لذت ببرند.

ویزای کانادا چیست؟

ویزای کانادا مهری بر روی پاسپورت شما است که به شما اجازه ورود به کشور کانادا را می دهد. این یک مجوز برای شما است که به این کشور سفر کنید و از نظر قانونی بتوانید به طور موقت یا دائم اقامت کنید. دریافت ویزای کانادا به این معنی است که کنسولگری یا سفارت کانادا در کشور شما تصمیم گرفته است که شما واجد شرایط هستید و شرایط لازم برای ورود را دارید. با این حال، هنگامی که در مرز و گمرک کانادا هستید، این به افسران مرز بستگی دارد که ارزیابی کنند آیا شما برای ورود مناسب هستید یا خیر.

اگر به سوالات افسر خدمات مرزی کانادا (BSO) صادقانه و درست پاسخ دهید، آنها به شما اجازه ورود خواهند داد. در غیر این صورت، اگر مشکوک باشند که شما واجد شرایط ورود نیستید، می توانند شما را رد کنند و از شما بخواهند که به کشور خود بازگردید، حتی اگر ویزای کانادا دارید.

ویزای کانادا
برای اخذ ویزا شما باید پاسپورت معتبر و سایر مدارک سفر داشته باشید

انواع ویزای کانادا 

قبل از درخواست ویزای کانادا، ابتدا باید بدانید که برای چه ویزا می خواهید اقدام کنید. انواع ویزای کانادا به شرح زیر است:

ویزاهای توریستی
ویزای دانشجویی
ویزای کار
ویزاهای اقامت دائم
ویزاهای مهاجرت تجاری
ویزاهای برنامه اکسپرس اینتری
شما باید یکی را انتخاب کنید که با انگیزه ای که می خواهید به کانادا بروید مطابقت دارد.

انواع ویزا
روند درخواست ویزای کانادا بیشتر به نوع ویزای مورد نیاز برای درخواست بستگی دارد.

چه مدت می توانم با ویزای توریستی در کانادا بمانیم؟

اکثر بازدیدکنندگان می توانند تا 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشند. در بندر ورودی، خدمات مرزی مهاجرت ممکن است به شما اجازه اقامت کمتر یا بیشتر از ۶ ماه را بدهد. هنگامی که یک دوره اقامت به شما داده شد، تاریخ مورد نیاز برای خروج را در گذرنامه شما قرار می دهند. افسر مهاجرت همچنین ممکن است سندی به نام سابقه بازدیدکننده به شما بدهد که تاریخ مورد نیاز برای خروج را نشان می دهد.

شرایط ویزای توریستی 

برای واجد شرایط بودن برای TRV، چند شرط اساسی وجود دارد که باید رعایت کنید که عبارتند از:

داشتن یک سند مسافرتی معتبر (مانند پاسپورت)
سلامت باشید
هیچ محکومیت کیفری یا مرتبط با مهاجرت نداشته باشید
افسر مهاجرت را متقاعد کنید که روابطی مانند شغل، خانه، دارایی های مالی یا خانواده دارید که شما را به کشور خود باز می گرداند.
افسر مهاجرت را متقاعد کنید که در پایان سفر خود کانادا را ترک خواهید کرد
پول کافی برای اقامت خود داشته باشید

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

1) اصل گذرنامه با امضا به همراه گذرنامه­‌های قبلی 

 • مدت اعتبار حداقل یکسال از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبه‌روی هم
 • ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر الزامی است.

2) 3 قطعه عکس 4.5*3.5 رنگی، تمام رخ با زمینه سفید، کاملاً از روبه‌رو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد، حداکثر برای 6 ماه اخیر (عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)

3) اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی

4) اصل و ترجمه سند ازدواج (در صورت همسفر بودن با همسر)

5) مدارک مالی شامل نامه تمکن به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک، گردش چهار ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه شخص باشد و گواهی سپرده بلندمدت در صورت وجود (مدارک دیگری همچون گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل و اجاره نامه نیز می‌تواند تمکن مالی شما را نشان دهد) (زمان صدور مدارک بانکی حداکثر دو هفته قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد.)

 • درصورت ارائه گواهی سپرده بلند مدت، ارائه گردش حساب چهار ماهه سود سپرده به زبان انگلیسی از طرف بانک، همراه با مهر شعبه و امضا بانک الزامی می‌باشد.
 •  باید حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 50.000.000 تومان باشد.

6) اصل و ترجمه اسناد ملکی

مدارک مورد نیاز ویزای کانادا
کلیه مدارک نیاز به ترجمه رسمی به زبان انگلیسی دارند. (درصورت لزوم باید به تائید دادگستری نیز برسند.)

7) اصل و ترجمه مدارک شغلی

الف) پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، لیست پرداخت بیمه کارکنان

ب) وکلا: پروانه وکالت

ج) مهندسان: کارت و پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت

د) مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر با ذکر سفر به کانادا در آن و سه فیش آخر حقوق

ه) بازنشسته‌­ها: حکم بازنشستگی، سه فیش آخر حقوق، در صورت افزایش حقوق ارائه حکم افزایش حقوق بازنشستگی الزامی است.

و) مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر با ذکر سفر به کانادا در آن و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان و سه فیش آخر حقوق

ز) در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / پروانه بهره‌برداری / آگهی تاسیس /آخرین آگهی تغییرات / آگهی تصمیمات در روزنامه رسمی، لیست بیمه دو ماه آخر کارکنان، آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک و گردش چهار ماهه حساب شرکت به زبان انگلیسی و ممهور به مهر امور بین الملل بانک آن و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان

ح) معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار به همراه سه فیش آخر حقوق

ط) دانش آموزان، دانشجویان: اصل نامه اشتغال به تحصیل

 • جهت دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل، ارائه اصل رضایت‌نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر الزامی می‌­باشد.

8) برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایتنامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.

9) اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه­‌دار

 • تکمیل فرم مشخصات فردی و فرم‌های فارسی مربوط به کانادا به صورت کامل و دقیق
 • حضور مسافرین 14 تا 79 سال جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری الزامی می‌باشد.
 • حضور مسافرینی که طی 10 سال اخیر سابقه انگشت نگاری در یکی از مراکز انگشت نگاری سفارت کانادا را داشته اند الزامی نمی‌باشد.
 • لازم بذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می‌باشد.

10) دعوت نامه: شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی، نسبت، دلیل سفر متقاضی، آدرس و تلفن، مدت زمان اقامت (دعوت نامه پس از تنظیم باید به مهر و امضای دفتر ثبت برسد.)

 • مدارک الزامی برای فرد دعوت کننده: کارت اقامت یا گذرنامه کانادایی، اصل مدارکی که نسبت دعوت کننده و مهمان را مشخص می نماید. (مانند شناسنامه)
 • مدارک اختیاری برای فرد دعوت کننده: کارت شهروندی، شناسنامه کانادایی، گواهی اشتغال به کار، نامه بانک، برگه های مالیاتی

دانلود فرم مشخصات فردی

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی