فناوری بیومتریک در صنعت هتلداری

چه چیزی می تواند بدتر از خستگی بعد از یک پرواز طولانی با کودکان گرسنه در یک صف طولانی برای تحویل گرفتن اتاق در هتل باشد؟ یا حتی بدترین سناریویی را تصور کنید، زمانی که مجبورید خودتان با چمدان‌هایتان به اتاق بروید تا متوجه شوید کلید اتاق کار نمی‌کند. هیچ یک از این سناریوها اولین تصور خوبی از هتل شما برای بازدیدکنندگان جدید ایجاد نمی کند. خوشبختانه، فناوری‌های زیادی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد از این موقعیت‌ها اجتناب کنید یکی از این فناوری ها، فناوری بیومتریک در صنعت هتلداری است . طبق آخرین تحقیقات، امروزه بیش از 700000 هتل و اقامتگاه در سراسر جهان وجود دارد. این صنعت تنها هر سال به رشد و توسعه ادامه می دهد و ارزش آن بیش از 570 میلیارد دلار است. طبق گزارش IBISWorld، در حال حاضر تنها در ایالات متحده 91000 هتل وجود دارد که سالانه حدود 190 میلیارد دلار درآمد دارد. با پذیرش بیومتریک مانند اثر انگشت، اسکن صورت یا عنبیه، یا حتی تشخیص صدا، بیومتریک پتانسیل ایجاد انقلابی در صنعت گردشگری و هتلداری را دارد.

برای مثال، هتل‌ها می‌توانند به مهمانان این امکان را بدهند که عکسی از خود در طول فرآیند رزرو ارائه دهند. هنگامی که دوربین هتل در بدو ورود چهره آنها را شناسایی می کند، کارکنان هتل می توانند بروند و با نام آنها را احوالپرسی کنند و از اطلاعات رزرو استفاده کنند تا مطمئن شوند که خدماتی را که مختص آنها است دریافت می کنند. همچنین می‌توان از آن برای شناسایی مهمانانی که قبلا در هتل اقامت داشته‌اند استفاده کرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد برای سفارش تکراری خود پاداش دریافت کنند.

فناوری بیومتریک
فناوری بیومتریک

فناوری بیومتریک چیست؟

فناوری‌های بیومتریک راه‌حل‌هایی هستند که معمولاً برای شناسایی یک فرد بر اساس برخی جنبه‌ها، یعنی ویژگی‌های فیزیکی یا رفتاری منحصربه‌فرد یک فرد استفاده می‌شوند. فرض اساسی برای فناوری های بیومتریک این است که هر فرد را می توان با کیفیت های ذاتی خود به طور دقیق شناسایی کرد. فناوری احراز هویت بیومتریک در حال حاضر به طور گسترده در سیستم های امنیتی شرکت ها و عمومی، لوازم خانگی و برنامه های مختلف استفاده می شود. راحتی نیز یکی از نیروهای محرک بیومتریک است زیرا دیگر نیازی به شماره گیری گذرواژه یا حمل کلیدهای مختلف با خود ندارید.

ما هنوز در روزهای اولیه استفاده از داده‌های بیومتریک برای صنعت هتلداری هستیم، اما می‌توانید ببینید که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند به بهبود فرآیندهای سنتی و ایجاد کارایی برای بهبود تجربه مهمان کمک کند. همانطور که مردم با استفاده از بیومتریک در زندگی روزمره راحت‌تر می‌شوند – مانند استفاده از اثر انگشت یا چهره برای باز کردن قفل دستگاه‌های تلفن همراهمان – برای سایر خریدها یا تجربیات مانند سفر، همان سهولت تأیید هویت را دارند.

دو نوع بیومتریک برای تشخیص یک فرد استفاده می شود. نوع اول بیومتریک بر اساس ویژگی های فیزیولوژیکی است. دوم بیومتریک رفتاری است. شناسه های فیزیولوژیکی شامل موارد زیر است:

  • تشخیص چهره
  • اثر انگشت
  • هندسه انگشت (اندازه و موقعیت انگشتان)
  • تشخیص عنبیه
  • تشخیص رگ
  • اسکن شبکیه چشم
  • تشخیص صدا
  • تطبیق DNA
  • امضای دیجیتال
فناوری بیومتریک چیست؟
فناوری بیومتریک چیست؟

5 روشی که بیومتریک می تواند “چهره” صنعت هتلداری را تغییر دهد

استفاده از بیومتریک در حال حاضر تأثیر خود را بر صنعت سفر آغاز کرده است، به طوری که از تشخیص چهره در کیوسک های گمرکی یا ورود به فرودگاه و برای تأیید هویت مسافر برای «سوار شدن بیومتریک» استفاده می شود. از طریق اثر انگشت، اسکن صورت یا عنبیه، یا حتی تشخیص صدا، داده‌های بیومتریک نیز می‌توانند برای تغییر صنعت هتلداری استفاده شوند و سطوح جدیدی از کارایی و امنیت را در پنج حوزه اصلی ایجاد کنند.

ورود سریع به کمک فناوری فناوری بیومتریک 

اعلام حضور از طریق تشخیص چهره در حال حاضر در هتل‌های چین فعال است. FlyZoo، هتلی با ۲۹۰ اتاق واقع در هانگژو، به مهمانان این امکان را می‌دهد که طبقه و اتاق خود را هنگام رزرو در اپلیکیشن موبایل خود انتخاب کنند. پس از ورود مهمان به هتل، چند گزینه وجود دارد: اگر ساکنان محلی باشند، می توانند با اسکن چهره خود از طریق برنامه تلفن همراه اعلام حضور کنند و مهمانان غیر محلی با اسکن چهره خود در کیوسک های واقع شده در سراسر لابی، اعلام حضور کنند. 

نادیده گرفتن همه تشریفات ورود ممکن است همیشه یک گزینه نباشد، اما اثر انگشت یا اسکن صورت می تواند به تسریع روند کمک کند. هتلداران همچنین می توانند از همین عملکرد برای مدیریت دسترسی مهمانان به مناطقی از ملک استفاده کنند، مثلاً با درخواست اثر انگشت برای دسترسی به استخر.

دسترسی آسان و ایمن به اتاق

دسترسی به اتاق هتل بر اساس بیومتریک مزایای واضحی را هم برای هتلداران و هم برای مهمانان ارائه می دهد. اول، با دسترسی به اتاق‌های مهمان فقط از طریق اثر انگشت یا اسکن صورت، نیاز به مدیریت موجودی کارت‌های کلیدی و سردرد کارت‌های مفقود، دزدیده یا غیرفعال شده را از بین می‌برد.

همچنین امنیت اتاق را افزایش می دهد، زیرا تنها افرادی که اثر انگشت مجاز دارند می توانند به اتاق دسترسی داشته باشند. اگر مشکلی در مورد دسترسی به اتاق وجود داشت، مدیریت به راحتی می‌توانست گزارش کارمندان هتل را با استفاده از داده‌های بیومتریک خود برای ورود به اتاق بررسی کند و مهمانان می‌توانند احساس امنیت بیشتری داشته باشند و نگران کارت‌های اتاق گم یا دزدیده نباشند.

5 روشی که بیومتریک می تواند "چهره" صنعت هتلداری را تغییر دهد
5 روشی که بیومتریک می تواند “چهره” صنعت هتلداری را تغییر دهد

تجربه مهمان شخصی

در نظرسنجی انجام شده توسط اوراکل، 41 درصد از مهمانان هتل در صورتی که توسط کارمندی بدون نیاز به ذکر نامشان شناسایی شوند، احتمال بیشتری داشت که با دفعات بیشتری بازدید کنند و 62 درصد از مهمانان هتل معتقدند که داشتن این شناخت تجربه آنها را بهبود می بخشد.

استفاده از داده‌های بیومتریک می‌تواند به «اعلام» مهمانان، اطلاعات و ترجیحات آنها بدون نیاز به ارائه اطلاعات اضافی کمک کند. به عنوان مثال، مهمانی که وارد می‌شود می‌تواند اثر انگشت خود را در میز پذیرش اسکن کند، پس از آن نگهبان بلافاصله به اطلاعات شخصی، رزرو و هر اتاق یا ترجیحات خدماتی دسترسی خواهد داشت تا به شخصی‌سازی واقعی تجربه مهمان کمک کند.

پرداخت سریع و صورتحساب دقیق

استفاده از اثر انگشت برای مجاز کردن هرگونه پرداخت اضافی در طول اقامت در هتل، مانند سفارش غذا و نوشیدنی، درمان‌های اسپا، یا خرید سرگرمی در اتاق، صورت‌حساب خروج را سریع و دقیق می‌کند.

مدیریت کارکنان به کمک فناوری بیومتریک

بیومتریک فقط برای بهبود تجربه مهمان استفاده نمی شود. آنها همچنین می توانند به ایجاد کارایی داخلی نیز کمک کنند، مانند یک سیستم مبتنی بر بیومتریک برای ردیابی زمان ورود و خروج کارکنان برای کمک به مدیریت ردیابی زمان و حضور و غیاب.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی