Matterhornماترهورن، قابل تشخیص ترین قله آلپ

شرح

ماترهورن با نام مستعار “کوه کوه ها” یکی از بلندترین قله های اروپا است که ارتفاع آن به 14692 فوت (4478 متر) می رسد. این قله که به‌خاطر شکل مثلثی دندانه‌دارش شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین قله‌های سوئیس است – نه تنها به خاطر مناظرش، بلکه به خاطر ظاهرش در لوگوی Toblerone، برند نمادین شکلات سوئیسی. اگر آماده اسکی در کوه های آلپ هستید، با تهیه تور سوئیس به این جاذبه دیدنی سوئیس سر بزنید.

ماترهورن پر از رمز و راز
قله بلندی که در میان سوئیس و ایتالیا قرار دارد پر از راز است

وسعت کوهستان ماترهورن

از میان همه کوه‌هایی که رشته‌های آلپ را تشکیل می‌دهند، ماترهورن احتمالاً شناخته شده‌ترین کوه است. این کوه با ارتفاع تقریباً 15000 فوتی که در آلمانی به معنای «قله در چمنزار» است، در مرز سوئیس و ایتالیا قرار دارد و مدت‌هاست مقصدی برای کوهنوردان بوده است. قله‌های بلندتر مانند اورست و K2 ممکن است از نظر ارتفاع آن را تحت الشعاع قرار دهند، اما حضور به ظاهر ابدی ماترهورن در فرهنگ پاپ باعث می‌شود که به راحتی برای مردم سراسر جهان قابل تشخیص باشد.

وسعت کوهستان ماترهورن
ماترهورن شاید قابل تشخیص ترین قله ای باشد که آلپ را تشکیل می دهد و ارتفاع آن 14692 فوت است.

یادبود

در 14 جولای 1865، یک تیم هفت نفره از کوهنوردان با استفاده از طناب هایی که از کنف مانیل بافته شده بود، اولین صعود را به بالای ماترهورن انجام دادند، اما تنها سه نفر زنده ماندند تا در مورد آن صحبت کنند. هنگامی که گروه با استفاده از مسیر هورنلیگرات (شانه کوه) پایین آمدند، یکی از کوهنوردان سر خورد و سه نفر دیگر را با خود به پایین کشید. هنگامی که کوهنوردان بالا خودشان را لنگر انداختند تا شوک روی طناب نجات را جذب کنند، طناب بین مرد چهارم و پنجم پاره شد و میشل کروز، کشیش چارلز هادسون، داگلاس هادو و لرد فرانسیس داگلاس جان خود را از دست دادند. جسد داگلاس هرگز پیدا نشد.

در طول سال ها، تخمین زده می شود که 500 نفر در تلاش برای صعود به ماترهورن جان خود را از دست داده اند، و یک صلیب فلزی در قله به یاد کسانی است که جان خود را در کوه از دست داده اند. موزه Matterhorn Zermatlantis، واقع در شهر تفریحی زرمات در زیر قله، در حال حاضر نمایشگاهی دارد که بر آن اولین صعود سرنوشت‌ساز متمرکز شده است. بازدیدکنندگان می توانند بخش طناب پاره شده را که پشت شیشه روی بالش مخملی نمایش داده شده است، ببینند.

یادبود
در بالای کوه یک صلیب فلزی قرار دارد

اوج

ماترهورن میلیون‌ها سال پیش زمانی تشکیل شد که چندین توده خشکی به یکدیگر برخورد کردند و زمین را به سمت بالا بالا بردند. زمین شناسان به این نتیجه رسیده اند که صخره سخت گنیس بالای کوه از صفحه قاره آفریقا در حالی که به صفحه لوراسیا یا اروپایی برخورد می کند، آمده است. از این رو، کوه را می توان از نظر فنی آفریقایی در نظر گرفت. هر وجه قله به سمت یکی از جهت های اصلی اشاره می کند.

قله هرمی شکل حاصل دارای چهار ضلع مجزا است که با جهات اصلی همسو هستند: شمال، جنوب، شرق و غرب. ضلع شمالی به دره زرمات و شرق مشرف به خط الراس گورنگرات، هر دو در سوئیس است، در حالی که جبهه جنوبی به سمت شهر ایتالیایی برویل-سروینیا و ضلع غربی مشرف به مرز سوئیس و ایتالیا است.

اوج ماترهورن
این کوه هرمی شکل پس از برخورد دو توده خشکی با یکدیگر در میلیون‌ها سال پیش شکل گرفت و زمین را به سمت بالا واداشت.

ایگلو

مهمانان دهکده ایگلو در زرمات می توانند شب را در داخل یک ایگلو بگذرانند. ایگلو دورف که از برف و یخ حکاکی شده است در شهر زرمات در پایه ماترهورن بزرگترین ایگلو برفی جهان با قطر داخلی 42 فوت و ارتفاع 34 فوت است. تفرجگاه ایگلو شامل بیش از نیم دوجین ایگلو منفرد یا اتاق هتل است که با مجموعه ای از تونل ها به هم متصل شده اند.

ایگلو
یک روستای ایگلو در پایه کوه وجود دارد

اولین زنی که به قله رسید 

متا بروورت در رقابت بود تا اولین زنی باشد که به قله برسد، اما همکار کوهنورد لوسی واکر این عنوان را مدعی شد. در 22 ژوئیه 1871 یک زن انگلیسی به نام لوسی واکر اولین زنی بود که به بالای ماترهورن رسید – و او این کار را در حالی انجام داد که یک دامن فلانل بلند به تن داشت. وقتی خبر رسید که رقیبش متا بروورت، یکی از کوهنوردان همکارش چند سال قبل به دلیل آب و هوای بد نتوانسته بود به قله صعود کند، نیز به سمت زرمات رفت، واکر یک خط هوایی برای کوه ایجاد کرد و شروع به صعود کرد. به زودی خبر موفقیت واکر در سراسر جهان پخش شد. بروورت که دلسرد نشده بود، به قله نیز صعود کرد. او چند روز پس از واکر به قله رسید – اولین زنی که از طریق سمت ایتالیایی کوه به قله رسید.

فروش پوستر ماترهورن

پوسترهای گردشگری قدیمی کوه می توانند هزاران دلار در حراج به فروش برسند. سوئیس یکی از اولین کشورهای جهان بود که از پوسترها به عنوان راهی برای ترغیب مسافران به بازدید استفاده کرد. یکی از مشهورترین پوسترهای سفر اولیه مربوط به خود ماترهورن است. پوستر معروف هنرمند Emil Cardinaux از قله، که او در سال 1908 خلق کرد، در حراجی نزدیک به 10000 دلار فروخته شد.

فروش پوستر ماترهورن
در اواخر قرن نوزدهم، سوئیس شروع به ساخت پوسترهای گردشگری برای جذب مسافران به این کشور کرد.

راه آهن

در اواخر قرن نوزدهم، شایعات مربوط به پروژه ساخت و ساز پیشنهادی که دسترسی قطار به قله ماترهورن را فراهم می کرد، در سراسر سوئیس پیچید. این ایده هرگز مورد توجه قرار نگرفت، اما در آن زمان، هاینز شیلد، پیشگام آنقدر مطمئن بود که این پروژه به نتیجه خواهد رسید که حتی کتابی در مورد آن نوشت. چیزی که شیلد انتظارش را نداشت، اعتراض شهروندان محلی بود که علیه این پروژه درخواست دادند، با این استدلال که “قله های کوه های آلپ دارایی ایدئولوژیک کل جمعیت سوئیس است و بنابراین برای توسعه دهندگان به فروش نمی رسد”. امروز، قطاری به نام Gornergrat Bahn، اولین راه آهن روباز جهان، بین زرمات و Gornergrat حرکت می کند. افسوس که به قله نمی رسد.

راه آهن ماترهورن
قطار Matterhorn Gotthard Bahn راهی عالی برای نزدیک شدن به کوه بدون نیاز به بالا رفتن از آن است.

برای یک شب کوه قرمز درخشید

در سال 2015، تیمی از کوهنوردان به نشانه اولین صعود که 150 سال قبل از آن انجام شد، چراغ های قرمز را در کنار کوه حمل کردند. رابرت بوش / ماموت
در سال 2015، 150 سال پس از اولین صعود به بالای کوه، تیمی از راهنماهای تحت حمایت ماموت با قرار دادن صدها چراغ قرمز درخشان در امتداد خط الراس کوه، گام های اولین کوهنوردان را دوباره دنبال کردند. نتیجه یک نصب نور موقت بود که هدف آن شناسایی کوهنوردانی بود که آن صعود اصلی را انجام دادند و زندگی هایی را که در آن سفر باورنکردنی از دست دادند.

برای یک شب کوه قرمز درخشید
در سال 2015، تیمی از کوهنوردان به نشانه اولین صعود که 150 سال قبل از آن انجام شد، چراغ های قرمز را در کنار کوه حمل کردند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: سوئیس
شهر: زرمات
آدرس: ۳۹۲۰ Zermatt, Switzerland
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی