Köprülü Canyonپارک ملی کوپرولو

شرح

پارک ملی کوپرولو (Köprülü) محبوب ترین منطقه ورزش های آبی ترکیه است. پارک ملی برای پیاده‌روی یا کشف خرابه‌های باستانی یا فقط برای لذت بردن از مناظر چشمگیر مدیترانه عالی است. پارک ملی در وسط بسیاری از زیبایی های طبیعی در دره ای حاصلخیز قرار دارد. دره کوپرولو به طول 14 کیلومتر همراه با رودخانه کوپرو ادامه دارد و حداکثر ارتفاع آن به 400 متر می رسد.

پارک ملی کوپرولو در ارتفاعات کوهستانی در 96 کیلومتری شمال شرقی استان آنتالیا قرار دارد. شمال شرقی آنتالیا در جاده ساید، برای مسیر دایره‌ای زیبا و خوش منظره که به پارک ملی منتهی می‌شود، از مسیر تاساگیل و بسکوناک (Beşkonak) خارج شوید. جاده از روی آب زلال و روان رودخانه کوهستانی عبور می کند و از میان جنگل های بکر و روی آبشارهای مواج می گذرد. در قسمت استراحت رستوران های دریایی وجود دارد که انتخاب های خوشمزه ای را ارائه می دهند. کوهنوردان نمی توانند در مقابل کوهنوردی، کاوش و کمپینگ در این نقطه ناهموار و دیدنی مقاومت کنند پس اگر به این ورزش علاقه دارید در تور آنتالیا خود حتما از این پارک دیدن کنید.

پارک ملی و دره کوپرولو
پارک ملی و دره کوپرولو

پل اولوک بر روی رودخانه کوپرو و پل بوگروم در جریان کوکادره نمونه های قابل توجهی از مهندسی رومی هستند. پل اولوک در ارتفاع 27 متری بالای دره با استفاده از بلوک های سنگی و تکنیک همپوشانی ساخته شده است. قدمت این پل به قرن دوم میلادی برمی گردد. پارک ملی کوپرولو کانیون دارای گیاهانی غنی از جمله کاج قرمز، کاج سیاه، سرو، صنوبر، انواع بلوط و زیتون وحشی است. پارک ملی کوپرولو کانیون همچنین میزبان بزرگترین جنگل سرو آسیای صغیر است.

شهر عتیقه سلگه و کوه بوزبورون در محدوده پارک ملی قرار دارند. پل اولوک یا شهر بسکوناک جایی است که رفت‌بازان برای رفتینگ در رودخانه کوپرو وارد رودخانه می‌شوند. مهمانسراهای مهربان روستا در این منطقه موجود است. دره کوپرولو یکی از طولانی ترین دره های ترکیه است.

رودخانه کوپرو با ماهی قزل آلا معروف است. درختان سرو، کاج قرمز و کاج سیاه اکوسیستم منطقه را تشکیل می دهند و جنگل سرو مدیترانه ای با وسعت 400 هکتار، مهم ترین ویژگی گیاهی در پارک ملی کوپرولو کانیون است. پل رومی اولوک بر روی دره و پل بوگروم بر روی رودخانه کوکادره شاهکارهای مهندسی زمان خود بودند.

پارک ملی کوپرولو
پارک ملی کوپرولو

دره کوپرولو

کوه های کوپرولو دره کوپرولو رودخانه ای مناسب برای رفتینگ است که از شهر سوتچولر (Sütçuler) در ناحیه ایسپارتا شروع شده و به دریا در آنتالیا می رسد. دو پل تاریخی در نقطه شروع قسمت رودخانه مناسب برای رفتینگ وجود دارد که پل کوچکتر توسط استاد و بزرگتر توسط سرکار وی ساخته شده است. کانیون کوپرولو نام خود را از این پل ها گرفته است که به معنای “دره با پل ها” است. آب این رودخانه تمیز که در ماه های تابستان هر روز برای 7000 نفر یک قایق را فراهم می کند قابل شرب است.

زیبایی طبیعی محیط نقش مهمی در تبدیل شدن آن به یک اقامتگاه تابستانی محبوب دارد. به همین دلیل است که دره یک مکان توریستی نیز هست. شروع چشمه کانیون کوپرولو در شهرداری کاسیملار در جنوب شرقی اسپارتا است. جریان اصلی رودخانه از رودخانه ای تشکیل شده است که از شهر اکسو اسپارتا و یکی دیگر از روستای کاراجاهیسار در ایسپارتا سرازیر می شود. این دره از دره های باریکی به طول 25 کیلومتر از شهر کاسیملار تا روستای دگیرمنوزو (Değirmenözü) آنتالیا ساخته شده است. در این فاصله در هنگام باران، عبور از رودخانه به سختی انجام می شود، اما در ماه های تابستان می توان با پیاده روی از آن گذشت. رودخانه پس از عبور از روستای دگیرمنوزو در فضایی کاملا باز جاری است و پس از مدتی دوباره به دره های باریک تبدیل می شود. این قسمت دوم تا پل عتیقه دره کوپرولو ادامه دارد. عبور از این قسمت از رودخانه به دلیل صخره های شیب دار دشوار بوده و از زیبایی های طبیعی فراوانی برخوردار است.

از آنتالیا از طریق سریک به کوپروکای می رسید. کسانی که از Manavgat می آیند می توانند از طریق Tasagil به Beskonak برسند. جاده آسفالته بسکوناک در نقاط مختلف کوپروکای را دنبال می کند. چهار پارک ملی و یک پارک طبیعی در زمینی به مساحت 79366 هکتار در مرزهای آنتالیا خدمت می کنند. منطقه کاری دپارتمان پارک ملی آنتالیا دارای ویژگی های ژئومورفولوژیکی و زمین شناسی همراه با بسیاری از زیبایی های بی نظیر از جمله ویژگی های باستان شناسی و زیبایی شناختی است. پوشش گیاهی و گروه جانوری غنی منحصر به فرد، جایی که شدیدترین فعالیت های گردشگری در ترکیه انجام می شود.

دره کوپرولو
دره کوپرولو

تفریحات پارک ملی

رفتینگ محبوب ترین فعالیت در دره کوپرولو است. جدای از رفتینگ، می‌توانید با پیاده‌گردی در این منطقه به گشت و گذار بپردازید تا از بافت تاریخی و طبیعی منطقه لذت ببرید. حتما باید پل های سنگی را ببینید که نام این دره از آن گرفته شده است. کوپرولو دره همچنین اگر به ورزش های دیگری مانند اسب سواری، سافاری و کمپینگ علاقه مند هستید عالی است.

شهر باستانی سلگه: در قسمت بالای پارک ملی کوپرولو کانیون ویرانه های شهر باستانی سلگه قرار دارد. دره کوپرولو منبع حیات این شهر باستانی بوده است. برای رفتن به سلگه باید از پل اولوک عبور کرده و حدود 13 کیلومتر رانندگی کنید. همانطور که در حال رانندگی هستید، منظره ای باشکوه در انتظار شماست. در زیر، ورودی کوپرولو دره، دره پوشیده از جنگل و کوه توکا را می بینید.

پل اولوک: پل رومی در ورودی دره وجود دارد که گمان می رود در قرن دوم و در دوران شکوفایی سلگه ساخته شده باشد. پل اولوک که قبلا به نام Eurymedon شناخته می شد.

تفریحات پارک ملی
تفریحات پارک ملی

 

پل دیگری به نام Büğrüm در نزدیکی این شهر وجود دارد. اطراف این پل برای پیک نیک ایده آل است.

کوپروچای: کوپروچای مانند دیگر نهرهای منطقه در تابستان دارای آب خنک است و امکان شنا وجود دارد. دمای آب جاری در نزدیکترین قسمت به منبع دره کوپرولو حدود 9 درجه است و در تابستان یا زمستان تفاوت چندانی ندارد. اگرچه وقتی از منبع دور می شوید، در گرمای ماه های تابستان دمای آب تا 15 درجه بالا می رود.

رفتینگ در کوپروچای: رفتینگ در آب سرد چشمه در گرمای سوزان تابستان تجربه فوق العاده ای است! کوپروچای هشت ماه از سال میزبان ورزش های آبی است. بهترین مسیر برای رفتینگ در کوپروچای است، جایی که بسیاری از آژانس های مسافرتی تورهای رفتینگ را برگزار می کنند. برای این تورها قایق، پارو، جلیقه نجات و کلاه ایمنی در نظر گرفته شده است. مسیر رفتینگ به طول 12 کیلومتر از سطوح دشواری مختلفی تشکیل شده است. 8-10 نفر می توانند به راحتی در یک قایق رفتینگ جا شوند. جدای از آن، قایق های کایاک سواری نیز وجود دارند که می توانند دو نفر را در خود جای دهند.

جیپ سافاری در کانیون کوپرولو: تورهای پیاده‌گردی و سافاری جیپ برای کشف روستاهای اطراف منطقه به روشی ماجراجویانه برگزار می‌شوند. مسیرهای جیپ سافاری بیشتر در جاده های خاکی معروف به زمین های آفرود و کوهستانی است.

کمپینگ در کانیون کوپرولو: پارک ملی مکانی آرام برای کمپینگ در کنار رودخانه است که در سایه درختان قرار دارد. همچنین، اگر ترجیح می دهید، خانه های ییلاقی در سواحل کوپروچای وجود دارد. توالت، دوش آب گرم و برق در محوطه کمپینگ ارائه می شود.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Bozyaka, ۰۷۵۵۰ Manavgat/Antalya, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی