Kaleichiکاله‌ایچی، سفری به گذشته در آنتالیا

شرح

پایتخت گردشگری تابستانی ترکیه، آنتالیا، بازدیدکنندگان خود را به سفری به گذشته در شهر قدیمی خود به نام کاله‌ایچی می برد، جایی که دروازه هادریان، مناره یولی، مناره کسیک، باروها، اقامتگاه دراویش صوفیانه، خانه های قدیمی و خیابان های تنگ است.  قدمت آنتالیا به دوران باستان باز می گردد و هر ساله میزبان بیش از 10 میلیون گردشگر است که به خاطر زیبایی های باستانی و طبیعی خود متمایز است.

جالب‌ترین سکونتگاه آنتالیا کاله‌ایچی است که بازدیدکنندگان خود را به خاطر خیابان‌های باریک و خانه‌هایی که آثار معماری یونانی، سلجوقی و عثمانی را در خود دارند، به سفری تاریخی می‌برد. 

تاریخچه کاله‌ایچی

کاله‌ایچی به دلیل امکانات حمل و نقل و داشتن بندر طبیعی و سرپناه، از قدیم الایام تا به امروز به طور مستمر به عنوان شهرک بندری مورد استفاده قرار می گرفته است. اگرچه در آخرین تحقیقات نمی توان شروع اولین سکونت در کاله‌ایچی را مشخص کرد، اما مشخص است که در قرن چهارم قبل از میلاد در کاله‌ایچی سکونت گاه وجود داشته است. کاله‌ایچی، که در داخل مرزهای منطقه پامفیلیا قرار دارد و تصور می‌شود در اوایل دوره هلنیستی، محل سکونت کوچکی باشد، پس از تسلط آتالوس فیالدلفیوس دوم، پادشاه برگاما بر منطقه، «آتلیا» نامیده شد. قدرتمندترین پادشاه آناتولی در آن دوره در قرن دوم قبل از میلاد بود و ظاهر شهری را به دست آورد که در عصر حاضر به دیوارهای استحکامات می رسید. شهر بندری که آتالوس دوم برای قرار گرفتن در موقعیت فعال در تجارت مدیترانه تأسیس کرده بود، یکی از مهم ترین شهرهای بندری در منطقه شرق مدیترانه در طول دوران باستان بود. آنتالیا، با تبدیل شدن منطقه پامفیلیا به یک ایالت رومی در قرن اول قبل از میلاد، مانند بسیاری از شهرهای دیگر آناتولی، تحت حاکمیت روم قرار گرفت. آنتالیا به خصوص با برنامه ریزی در قرن اول و دوم، ظاهر یک شهر رومی پیدا کرد. بناهایی مانند بخشی از دیوارهای استحکامات، دروازه هادریان که به افتخار بازدید امپراتور روم هادریانوس از شهر ساخته شد و برج هیدیرلیک در این دوره ساخته شد.

تاریخچه کاله‌ایچی
تاریخچه کاله‌ایچی

دروازه هادریان

دروازه هادریان در سال 130 پس از میلاد برای بزرگداشت دیدار امپراتور هادریان در آتالیا ساخته شد، همانطور که آنتالیا در این دوره شناخته می شد. در دیوارهای اطراف شهر گنجانده شده بود و به دروازه اصلی شهر تبدیل شده است.

داستان‌های خارق‌العاده‌ای در مورد دروازه نقل می‌شود، مانند داستانی که در مورد ماکدا، ملکه صبا، که از دروازه عبور کرد و سپس در آسپندوس استراحت کرد و در راه ملاقات با پادشاه سلیمان بود. با این حال، ذره ای از حقیقت در آن وجود ندارد، زیرا این وقایع، حتی اگر واقعی بوده باشند، در قرن دهم قبل از میلاد و بنابراین مدت ها قبل از ساخت دروازه رخ داده اند.

دو برج که در دو طرف دروازه ایستاده اند، از دوره های مختلف تاریخ ایجاد شده اند. برج جنوبی مربوط به دوران رومی است، اما به احتمال زیاد مستقل از دروازه ساخته شده است. تمایز معماری برج این نظریه را تایید می کند. این سازه برج جولیا سانکتا نامیده می شود و منشا باستانی آن را یک کتیبه سنگی گواهی می دهد.

برج شمالی، در زمان سلطنت سلطان سلجوقی علاءالدین کیکوبات اول، یعنی در نیمه اول قرن سیزدهم میلادی بازسازی شد. فقط پایین ترین قسمت آن از دوران روم حفظ شده است. کتیبه ای نیز بر روی این برج وجود دارد که به زبان ترکی قدیم اما به خط عربی نوشته شده است.

دروازه هادریان توسط فرانسیس بوفور برای جهان غرب کشف شد که در سال 1817 شرح آن را در دفتر خاطرات خود از سفر در امتداد سواحل جنوبی آسیای صغیر منتشر کرد. این متن حاوی اطلاعاتی در مورد سطح بالاتر دروازه است. با این حال، باید بعداً در قرن نوزدهم تخریب شده باشد، زیرا دیگر بازدیدکنندگان اروپایی آنتالیا، چارلز تکسیر (در دهه 30 قرن نوزدهم) و لانکورونسکی دیگر قادر به توصیف ظاهر دقیق آن نبودند.

دروازه هادریان
دروازه هادریان

 مناره شکسته در کاله‌ایچی

این بنا که در حال حاضر مناره شکسته نامیده می شود، در قرن دوم میلادی، در دوره حکومت رومیان، به عنوان معبدی به سبک معماری کلاسیک ساخته شده است. در دوران بیزانس، در قرن هفتم پس از میلاد، معبد تخریب شد و به عنوان کلیسایی وقف مریم مقدس (gr. Παναγία) بازسازی شد. در طول ساخت آن از بسیاری از عناصر معماری معبد باستانی از جمله بلوک های سنگی و سرستون های ستون استفاده شده است. در طول تهاجمات اعراب در قرن هفتم کلیسا به شدت آسیب دید و تا قرن نهم باید منتظر بازسازی آن بود.

هنگامی که در آغاز قرن سیزدهم، سواحل جنوبی آسیای صغیر توسط ترکان سلجوقی که پایتخت آنها در قونیه بود، فتح شد، کلیسای مریم مقدس به سرعت به مسجد تبدیل شد. در این مدت یک مناره به معبد اضافه شد. بعداً در سال 1361، پیتر اول – پادشاه قبرس و پادشاه اورشلیم، آنتالیا را از سلجوقیان گرفت و این بنا بار دیگر به کلیسا تبدیل شد.

این مانع از آزمایشات و مصیبت های معبد نشد. حکومت قبرس در آنتالیا درست پس از دوازده سال پایان یافت و سلجوقیان به شهر بازگشتند. در سال 1423 آنتالیا بخشی از امپراتوری عثمانی شد. تنها پس از آن، در اوایل قرن شانزدهم، زمانی که آنتالیا توسط شاهزاده شهزاده کورکوت، پسر سلطان بایزید دوم اداره می شد، این ساختمان بار دیگر نقش مسجد را بر عهده گرفت. از آن لحظه به بعد به مسجد کورکوت معروف شد. در سال 1896 این مسجد در اثر آتش سوزی ویران شد و هرگز بازسازی نشد. در سال 1975 برخی اقدامات موقت در محوطه آن انجام شد، اما تاکنون تصمیمی در مورد بازسازی آن گرفته نشده است.

 مناره شکسته در کاله‌ایچی
مناره شکسته در کاله‌ایچی

برج هیدیرلیک در کاله‌ایچی

برج هیدیرلیک (tr. Hıdırlık Kulesi) یکی از این بناهای تاریخی است، مانند دروازه هادریان، مناره فلوت دار و برج ساعت که به نمادهایی جدایی ناپذیر با آنتالیا تبدیل شده اند. با این حال، این واقعا خود برج نیست که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند، بلکه مناظر زیبای خلیج آنتالیا است که از این نقطه نظر بسیار خیره کننده به نظر می رسد.

عملکرد این ساختار هنوز یک راز باقی مانده است. باور عمومی این است که این برج در واقع مقبره شخص مهمی بوده است. این فرضیه با تکه های نقاشی های دیواری حفظ شده در داخل بنا تایید می شود. علاوه بر این، در دو طرف دروازه ورودی تبرهایی تلطیف شده وجود دارد که می تواند نشان دهنده اهمیت فرد مدفون در آن باشد.

از سوی دیگر، موقعیت خاص برج – بر فراز صخره ای نزدیک بندر – می تواند نشان دهنده عملکرد دیگری از این سازه باشد. این باور وجود دارد که قبلاً فانوس دریایی و نقطه ای بوده که کشتی ها از آن بیرون می رفتند. شاید مدتی از این بنا به عنوان کلیسا نیز استفاده می شد.

برج هیدیرلیک در کاله‌ایچی
برج هیدیرلیک در کاله‌ایچی

خانه های کاله‌ایچی

بارزترین ویژگی خانه‌های کالیچی قرن نوزدهم، حیاط پلکانی و دیوانی نزدیک ورودی خانه است. بیشتر خانه ها با سنگریزه های هندسی یا فیگوراتیو سیاه و سفید به نام «کار رودوس» سنگفرش شده اند.

خانه های کاله‌ایچی
خانه های کاله‌ایچی

آنتالیا مارینا

بندر قدیمی آنتالیا در دهه 1980 بازسازی شد و این کار مرمتی با جایزه سیب طلایی شورای اروپا شناخته شد.

مسجد مناره یولی

مسجد مناره Yivli در Kaleiçi (مرکز شهر قدیمی) در امتداد خیابان Cumhuriyet، در کنار میدان Kalekapısı در آنتالیا واقع شده است. مناره فلوت دار مسجد به نام «مناره یولی» که با کاشی های آبی تیره تزئین شده است، نشانه و نماد شهر است. اگرچه کتیبه در ورودی نشان می دهد که مسجد مناره یولی در سال 1373 توسط مهمت بی، نوه یونس بیگ از قبیله هامیتوغلو ساخته شده است. مسجد اولیه در سال 1230 با استفاده از دیوارهای یک کلیسای قدیمی ویران شده که قبلاً در همان مکان وجود داشت ساخته شد.

مسجد اولیه در قرن چهاردهم تخریب شد و نمازخانه با شش گنبد آن بازسازی شد. گنبدها با کاشی های بیرونی خود جلب توجه می کنند. این بنا یکی از قدیمی ترین نمونه های مساجد چند گنبدی در آناتولی است. نقشه مسجد مستطیل شکل است و ساختمان سبک تزئینی ساده دارد. سقف توسط 12 ستون حمل می شود که دارای سر ستون های باستانی هستند. دیوارهای بیرونی مسجد با سنگ تراشیده شده ساخته شده است.

این مسجد به خاطر مناره‌اش که به دستور علاءالدین کی‌قباد اول، سلطان سلجوقی که بین سال‌های 1220 تا 1237 حکومت می‌کرد، ساخته شد، شهرت دارد. مناره فلوت دار با ارتفاع 38 متر نمونه‌ای منحصر به فرد از معماری ترکیه آناتولی است. بر روی پایه سنگی مربع شکل عظیمی به ارتفاع 6.5 متر و عرض 5.5 متر قرار دارد. شفت آجری قرمز شیاردار هشت نیم دایره مناره در اصل با کاشی های آبی تیره و فیروزه ای رنگ تزئین شده بود.

مسجد مناره یولی
مسجد مناره یولی

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: آنتالیا
آدرس: Iskele Cad٫ Paşacami Sok
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی