Cologne Cathedralکلیسای جامع کلن

شرح

کلیسای جامع کلن، در پرجمعیت‌ترین شهر منطقه نوردراین وستفالن و چهارمین شهر بزرگ آلمان، کلن قرار دارد. داستان آن که بر اساس جاه‌طلبی انسان هدایت می‌شود، از سال 1248 آغاز می‌شود. کلیسای جامع کلن، شاهکاری معماری که گفته می‌شود حسادت شیطان را برانگیخته است، آثار هنری و یادمان‌های قابل توجهی را در خود جای داده است که تا به امروز، هیبت میلیون‌ها بازدیدکننده را برانگیخته است. کلیسای جامع کاتولیک که به طور رسمی به عنوان کلیسای جامع سنت پیتر یا Kölner Dom در آلمان شناخته می شود، محل استقرار و اداره اسقف اعظم کلن است. این شاهکار گوتیک که نقش مهمی در آیین کاتولیک آلمان ایفا می کند، نقطه عطفی برای شهر کلن است و حتی در سال 1996 به عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شد. بازدید از این شگفتی را در تور آلمان به شما پیشنهاد می کنیم.

چرا کلیسای جامع کلن ساخته شد؟

بر اساس انجیل مقدس متی، سه پادشاه از شرق، که همچنین به عنوان “سه مرد خردمند” شناخته می شوند، ستاره ای را دنبال کردند تا با حمل هدایایی برای عیسی تازه متولد شده به بیت لحم رسیدند. هنگامی که ماموریت آنها به پایان رسید، آنها به خانه بازگشتند و هیچ کس دیگر خبری از آنها نداشت. چند قرن بعد بود که سنت هلن، مادر امپراتور کنستانتین، آثار «سه مرد خردمند» را کشف کرد و آنها را به قسطنطنیه (استانبول کنونی) آورد. در سال 314 اجساد به میلان منتقل شدند و در آنجا هشت قرن باقی ماندند تا اینکه اسقف اعظم راینالد فون داسل آنها را در سال 1164 به کلن آورد. در آن زمان آنها به مقصد نهایی خود رسیدند. چند سال بعد یک زیارتگاه طلایی برای حفظ بقایای “سه پادشاه” ساخته شد، اما کافی نبود. یک کلیسای جامع دیدنی برای نگهداری ایمن بقایای مجوس کتاب مقدس مناسب‌تر بود. و اینگونه بود که یکی از برترین جاذبه های جهان جان گرفت.

چرا کلیسای جامع کلن ساخته شد؟
چرا کلیسای جامع کلن ساخته شد؟

چگونه ساخته شد؟

ساختمان های کمی در جهان وجود دارند که بتوانند با زیبایی و شکوه کلیساها و سازه های مذهبی رقابت کنند. غالباً، این تأسیسات تاریخی و معماری، پروژه‌های با بودجه مناسب در زمان خود بوده و توسط بزرگترین معماران طراحی شده‌اند و بناهای بزرگی را ساخته‌اند.

کلیسای جامع کلن در شهر کلن آلمان نیز تفاوتی ندارد. این ساختمان با دو مناره بزرگ خود، دومین ساختمان بزرگ کلن و محبوب ترین جاذبه گردشگری شهر است. این شهر که در مرکز شهر کلن و نه چندان دور از رودخانه راین قرار دارد، نه تنها پس‌زمینه‌ای شگفت‌انگیز برای شهر در ارتفاع ۱۵۷ متری است، بلکه مناظر شگفت‌انگیزی را از بالای آن ارائه می‌کند. با این حال، همانطور که تاریخ کلیسای جامع نشان خواهد داد، نه تنها به عنوان یک مکان مقدس مذهبی بلکه به عنوان نمایشی از استقامت و فداکاری عمل می کند.

ساخت کلیسای جامع 600 سال به طول انجامید

ساخت کلیسا در سال 1248 آغاز شد و تا سال 1265 راهروهای گروه کر و همچنین چوچت تکمیل شد. اگرچه ساخت آن در سال 1560 متوقف شد و برخی از قسمت‌ها ناتمام ماند، اما در سال 1322 کلیسای جامع تقدیس شد. اما در جریان انقلاب فرانسه که شهر توسط ارتش فرانسه اشغال شد، این بنا با بخش‌هایی از آن به زندان تبدیل شد. به انبارها و اصطبل ها تبدیل شد و از وسایل شبستان برای هیزم استفاده می شد. بازسازی دوباره در قرن نوزدهم آغاز شد و سرانجام در سال 1880، آلمانی ها افتتاح کلیسای جامع برجسته را با یک رویداد ملی جشن گرفتند.

ساخت کلیسای جامع 600 سال به طول انجامید
ساخت کلیسای جامع 600 سال به طول انجامید

کلیسای جامع کلن 84 بار بمباران شد

در طول جنگ جهانی دوم، کلیسای جامع مورد اصابت 70 بمب آتش زا و 14 بمب بسیار انفجاری قرار گرفت. خوشبختانه، اندازه و ساخت و ساز مناسب آن، آن را از نابودی کامل نجات داد زیرا به عنوان یک نقطه مرجع برای خلبانان پرواز بر فراز شهر بود. تا سال 1948، گروه کر و ترانسپت قبلاً بازسازی شده بودند، اما سال‌های بیشتری طول کشید تا بال غربی و نما به طور کامل بازیابی شوند. خوشبختانه، با وجود حملات متعدد، طرح اصلی کلیسای جامع حفظ شد و تا به امروز، ترکیبی عالی از معماری گوتیک و احیای نئوگوتیک قرن 19 باقی مانده است.

آنچه در داخل کلیسا خواهید دید

باسیلیکا که دارای محراب های استثنایی متعددی است، یک موزه واقعی است. در پشت محراب عالی، در کلیسای جامع کلیسای جامع، بازدیدکنندگان قدیمی‌ترین پنجره شیشه‌ای رنگ‌آمیزی را می‌بینند که قدمت آن به قرن سیزدهم بازمی‌گردد و به عنوان قدیمی‌ترین “پنجره کتاب مقدس” حفظ شده در آلمان شناخته می‌شود. علاوه بر این، کلیسای جامع کلن اولین نمایش صلیب در هنر غربی را در خود جای داده است، یک صلیب حکاکی شده در بلوط که قدمت آن به دهه 970 باز می گردد و به عنوان قدیمی ترین مجسمه یادبود باقی مانده شناخته شده است.

 یک محراب که توسط استفان لوچنر، برجسته‌ترین هنرمند زمان خود در کلن ساخته شده است، کلیسای باکره را تزئین می‌کند در حالی که یک شیشه رنگ‌آمیزی که در عرض جنوبی قرار گرفته است، جلوه‌ای مدرن به باسیلیکا می‌دهد. این اثر هنری معاصر که توسط هنرمند مشهور آلمانی گرهارد ریشتر خلق شده است از بیش از 11000 قطعه شیشه ای با اندازه یکسان در 72 رنگ تشکیل شده است. مجسمه چوبی نفیس که مریم باکره را در حالی که کودک عیسی را در آغوش گرفته است، از آثاریست که دارای قدرت معجزه‌آسایی است.

آنچه در داخل کلیسا خواهید دید
آنچه در داخل کلیسا خواهید دید

کلیسای جامع کلن با مناره‌های دوقلوی عظیم خود که با مجسمه‌های چوبی تزئین شده‌اند، به داشتن بزرگ‌ترین نمای کلیسایی در جهان مشهور است. بخش جنوبی در قرن نوزدهم ساخته شد در حالی که قسمت غربی که به عنوان ورودی استفاده می شود در سال 1330 آغاز شد. به دلیل معماری گوتیک قابل توجه آن، یونسکو، کلیسای جامع کلن را در سال 1996 به عنوان میراث جهانی معرفی کرد.

بین سال های 1880 تا 1884، کلیسای جامع کلن به لطف برج هایش، بلندترین ساختمان جهان بود. برج‌های دوقلو در قرن نوزدهم به دنبال طرح‌های اولیه اضافه شدند، در حالی که برج جنوبی با سکویی تزئین شده بود که تا به امروز برای بازدیدکنندگان باز است و منظره‌ای پانوراما از شهر ارائه می‌دهد. همانطور که از بیش از 500 پله بالا می روید تا به سکوی خیره کننده برسید، به دنبال اتاق ناقوس بگردید و زنگ پیتر چاق را ببینید، بزرگترین ناقوس کلیسا در جهان که آزادانه در حال نوسان است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: آلمان
شهر: کلن
آدرس: Domkloster ۴, ۵۰۶۶۷ Köln, Germany
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی