ارگ بم در شب

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: درب بزرگترین بنای خشتی جهان، ارگ بم، برای اولین بار در شب به روی گردشگران گشوده شد.

فریدون فعالی شامگاه ۲۴ اسفندماه در حاشیه افتتاح نورپردازی ارگ بم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امشب ارگ تاریخی بم را بعد از زلزله دلخراش سال ۸۲ زنده می بینیم که آروزی خیلی ها بود این مجموعه بسیار زیبا بازسازی شود که این امر محقق شده است.

وی بیان کرد: اعتبار نورپردازی در فاز اول این بنای تاریخی بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود.

فعالی افزود: این نوید را به تمام هموطنان می‌دهیم که ارگ تاریخی احیا شد و موقعیت برای استقرار بازدیدکنندگان در شب مهیاست.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۹ پروژه همزمان با هزینه ۲۰ میلیارد تومانی اظهار کرد: این مجموعه احیاء و بازارچه صنایع دستی در بخشی از ارگ راه اندازی شد.

ارگ بم
بنای تاریخی خشتی، برای اولین بار شب‌ها نیز پذیرای گردشگران است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: مطالعات نورپردازی تمامی بخش‌های تاریخی انجام شده و با تامین اعتبار، فاز دوم این طرح آغاز می‌شود.

وی با دعوت از گردشگران برای دیدن این بنا، گفت: برج جنوبشرقی اصطبل ارگ تاریخی بم، موسوم به برج “بیدار باش” در زلزله بم بیش از ۸۰ درصد تخریب شده بود که مرمت و بازسازی این برج در خردادماه سال ۱۴۰۰ در دستور کار پایگاه میراث جهانی بم قرار گرفت.

وی افزود: تزئینات این برج زیبا که بی نظیرترین برج ارگ تاریخی بم است، بصورت دقیق از روی تصاویر، عکسها و مستندات موجود توسط کارشناسان پایگاه و به سرپرستی خانم دکتر ملیحه نوروزی (عضو هیئت راهبردی پایگاه میراث جهانی بم) برداشت و اجرا شد و این برج، عملِ دست استاد کار سنتی ارگ بم آقای اسدآبادی است که امشب از این اثر فاخر معماری ایران رونمایی شد.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی