موزه های آنتالیا، تمدن‌ها و فرهنگ‌های متنوع

آنتالیا به خاطر زیبایی طبیعی خود مشهور است، اما نمی‌توان فراموش کرد که هزاران سال است که مردم، گیاهان و جانوران در اینجا زندگی می‌کنند. این افراد و موجودات فرهنگ و شیوه زندگی خود را داشتند.موزه های بزرگ زیادی در آنتالیا وجود دارد که می توانید تمام این جزئیات را در آنها ببینید. در موزه های آنتالیا، طیف وسیعی از مصنوعات از عصر پارینه سنگی پایین تا عصر روم شرقی (بیزانس) وجود دارد. از جمله، مجموعه تاریخ طبیعی و ماقبل تاریخ، مجموعه حفاری های حفاظتی منطقه ای و موزه، مصنوعات سرامیکی و سفالی که منعکس کننده سنت سفالگری در قرون کلاسیک و رومی هستند، گروه مجسمه سازی شامل شخصیت های اساطیری، خدایان و امپراتوری هاو غیره که می توانید در تور آنتالیا از شگفتی آن ها لذت ببرید.

موزه آنتالیا

این موزه یکی از بهترین موزه های باستان شناسی ترکیه است. این موزه، مجموعه بزرگی از قوانین و تابوت‌ها دارد که در شهرهای باستانی اطراف جمع‌آوری شده و دوره‌های مختلف تاریخ در منطقه را روشن می‌کند.

رفتن به داخل موزه به معنای درک تاریخچه منظر فرهنگی است که آنتالیا امروزی بر روی آن ساخته شده است. تمدن‌ها و فرهنگ‌های بسیاری در آنتالیا زندگی کرده‌اند، و همه آن‌ها آثاری از خود به جای گذاشته‌اند تا آن را ببینیم و تحسین کنیم.

آنتالیا علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و فعالیت‌هایش، دارای اهمیت عمیق‌تری است که زیر غبار تاریخ مدفون شده است و این موزه معنای و روح مخفی شهر را برای شما آشکار خواهد کرد.

آثار، مجسمه‌ها و سکه‌های مربوط به دوره‌های یونان باستان، روم و بیزانس در انبارهای موزه وجود دارد. در داخل، ادای احترام به زئوس، آتنیا، آفرودیت، آرتمیس، آپولون و اسکندر کبیر را خواهید دید. قدمت این مجموعه ها به بیش از 3000 سال می رسد.

اگرچه برخی از مجسمه‌ها و تابوتها تا حدی تخریب شده‌اند، اما اکثر آنها در وضعیت خوبی هستند. همچنین، آنها را به خوبی در نمایشگاه ها مرتب می کنند تا بر عظمت چشمگیر آنها تأکید کنند. اگر به باستان شناسی علاقه مند هستید، از ثروت باستان شناسی ترکیه شگفت زده خواهید شد.

موزه با ورود به آن کوچک به نظر می رسد، اما در حین پرسه زدن، خواهید دید که از چندین سالن بزرگتر تشکیل شده است. نمایشگاه‌ها به صورت زمانی مرتب شده‌اند و این حس را به شما می‌دهند که در حال سفر به گذشته در زمان هستید.

موزه آنتالیا
موزه آنتالیا

امروزه این موزه 30000 متر مربع با 14 سالن نمایشگاه، یک باغ مجسمه در فضای باز، و گالری هایی که نمایشگاه ها را به نمایش می گذارد، پوشش می دهد. هر نمایشگاه در کنار خود توضیح گسترده ای در مورد اهمیت آن دارد که به زبان انگلیسی نیز موجود است.

این موزه واقعاً به شهر قدیمی نزدیک است. از شهر قدیمی سوار تراموا شوید، به سمت غرب بروید، تا آخرین ایستگاه در آن بمانید و در عرض 20 دقیقه به موزه خواهید رسید. هزینه ورودی 30 لیر است، اما باور کنید: ارزشش را دارد.

زمان باز شدن در تابستان 08:30 و زمان بسته شدن 19:30 است. در زمستان همزمان باز می شود اما در ساعت 17:30 بسته می شود. این موزه که هر روز باز است.

موزه سونا و اینان کیراچ کاله ایچی

موزه سونا و اینان کیراچ کالیچی، یک موزه کوچک است، اما یکی از بزرگترین موزه های آنتالیا است. دو نفر به نام‌های سونا و اینان کیراچ که می‌خواستند فرهنگ و تاریخ آنتالیا را حفظ کنند، افتتاح شد. این موزه سنت و هنر شهر را برجسته می کند.

دسترسی به این موزه واقعاً آسان است زیرا در Kaleiçi است. وقتی در Kaleiçi شنا می‌کنید، خرید می‌کنید یا غذا می‌خورید، کمی استراحت کنید و از این موزه دیدن کنید. این موزه در یک خانه کوچک و قدیمی به سبک Kaleiçi و کلیسای ارتدکس یونانی سنت جورج است.

این نمایشگاه شامل آثار باستانی قرن نوزدهم عثمانی و همچنین برخی از آثار قرن بیستم است که بر روی جمعیت یونان در آن زمان نور می افکند. بسیاری از نقاشی‌ها، عکس‌ها، نقشه‌های کمیاب، لباس‌ها، تصاویر سفالی و دیگر اشیاء زندگی در آنتالیا وجود دارد.

این نمایشگاه بر روی خانواده سلطنتی متمرکز نیست، بلکه مردم عادی و زندگی در دوره عثمانی و پس از آن است. 

 ساختمان موزه خود یک نمایشگاه است. خانه سنتی Kaleiçi تزئین شده است، بنابراین می توانید ببینید که زندگی در این شهر در قرن 19 و 20 چگونه بوده است. این کلیسا نیز زیبا است، با یک صلیب سرامیکی در داخل و حیاط موزاییک زیبای آن.

آنچه تعجب آور است وجود سیستم تهویه مطبوع سنتی در باغ است. جالب است بدانید که همه در طول تاریخ از همین هوای گرم در آنتالیا رنج برده‌اند و راه‌های مختلفی برای مقابله با آن پیدا کرده‌اند.

تعداد زیادی پنل اطلاعاتی به دو زبان ترکی و انگلیسی وجود دارد. هزینه ورودی 5 لیر است. یک مغازه کوچک داخل آن وجود دارد که می توانید کتاب و سوغاتی بخرید. اگرچه بازدید از آن ارزان و کوچک است، من تضمین می کنم که ناامید نخواهید شد.

موزه سونا و اینان کیراچ کاله ایچی
موزه سونا و اینان کیراچ کاله ایچی

موزه فضای باز سندلند (سرزمین شنی)

 وقتی کسی می‌گوید «موزه»، ممکن است فکر کنید که فقط آثار تاریخی یا هنر معاصر را خواهید دید، اما این یکی کاملاً متفاوت است. این نمایشگاه ها از مجسمه های ساخته شده از شن تشکیل شده است!

هنگام بازدید، مطمئناً شخصیت‌های تاریخی و اسطوره‌ای را می‌شناسید – تقریباً 20 مورد از آنها در سراسر تاریخ وجود دارد. توضیحات مفصلی هم در کنار مجسمه ها هست که واقعا جالب بود.

همچنین می توانید فیلم کوتاهی را تماشا کنید که نشان می دهد هنرمندان فوق العاده با استعداد چگونه مجسمه ها را خلق کرده اند. شما خواهید دید که هنرمندانی از کشورهای مختلف مجسمه هایی از افسانه های ملی را در کشورهای خود خلق می کنند.

این موزه در کنار ساحل لارا واقع شده است، بنابراین می توانید در لارا شنا کنید و سپس 10 دقیقه پیاده روی کنید تا از نمایشگاه  بازدید کنید.

پیشنهاد می‌کنیم بعدازظهر از این مکان دیدن کنید، زمانی که خورشید آنقدر قوی نیست، یا در هنگام غروب آفتاب، زیرا نور تضادهای زیبایی را روی چهره‌ها ایجاد می‌کند و آن‌ها را فوق‌العاده واقعی می‌کند.

موزه فضای باز سندلند (سرزمین شنی)
موزه فضای باز سندلند (سرزمین شنی)

خانه آتاتورک از موزه های آنتالیا

اگر می خواهید در مورد شخصی که تاریخ ترکیه را شکل داده است اطلاعات کسب کنید، این بهترین مکان برای شروع است. آتاتورک هنگام بازدید از آنتالیا در این ساختمان اقامت داشت. وقتی وارد موزه می شوید، این احساس را خواهید داشت که گویی وارد یک کپسول زمان شده اید.

در اینجا، بریده‌های روزنامه‌ها و مجلات و عکس‌های مربوط به سفر آتاتورک به آنتالیا را خواهید دید. شما همچنین می توانید یک مستند در مورد آتاتورک و آنتالیا پیدا کنید. همچنین سکه‌ها، اسکناس‌ها و تمبرهایی که از زمان تأسیس جمهوری ترکیه تولید شده‌اند به نمایش گذاشته شده است.

دو اتاق اداری و یک اتاق خواب در ساختمان وجود دارد. شما همچنین می توانید وسایل شخصی آتاتورک مانند لباس و مبلمان او را ببینید.

بیشتر توضیحات به زبان ترکی است، اما یک جزوه رایگان به زبان انگلیسی موجود است. به دلیل کمبود اطلاعات، احتمالاً بیش از نیم ساعت برای کاوش نیاز نخواهید داشت.

این موزه در تابستان و زمستان ساعت 08:30 افتتاح می شود. در تابستان ساعت 19:30 و در زمستان ساعت 17:30 بسته می شود. این موزه همه روزه باز است و هزینه ورودی ندارد.

خانه آتاتورک از موزه های آنتالیا
خانه آتاتورک از موزه های آنتالیا

موزه اسباب بازی آنتالیا

این موزه یکی از زیباترین مکان هایی است که بازدید خواهید کرد. این در منطقه Kaleiçi و نزدیک به بندر است، بنابراین دسترسی به آن آسان است. حتماً باید از اینجا دیدن کنید – آن را دوست خواهید داشت.

می توانید خودتان به موزه بروید، اما این مکان عالی برای بازدید با فرزندانتان نیز هست. در اینجا، اسباب بازی هایی را خواهید دید که از مواد مختلف در طول تاریخ ساخته شده اند.

اسباب‌بازی‌های موجود در نمایشگاه‌ها نه تنها از آنتالیا، بلکه از سراسر جهان هستند و قدمت آن‌ها به اواسط قرن نوزدهم بازمی‌گردد. متصدیان اسباب‌بازی‌ها را به صورت موضوعی تقسیم کرده‌اند، بنابراین اسباب‌بازی‌های سبک غربی در یک طرف و وسایل الکترونیکی در طرف دیگر قرار دارند.

همه اسباب‌بازی‌ها خاطرات دوران کودکی شما را تداعی می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید که انسان‌ها همیشه می‌خواستند با بازی کردن و ساختن اسباب‌بازی‌ها سرگرم شوند.

متأسفانه، در کنار نمایشگرها به جز محل مبدا و زمان ساخت، توضیحات زیادی وجود ندارد، اما این ممکن است استراتژی متصدیان باشد و بازدیدکنندگان را به نوستالژی در حین استفاده از تخیل خود دعوت کند.

هزینه ورودی موزه تنها 6 لیر است. تقریباً یک ساعت طول کشید تا همه چیز را ببینید.

موزه اسباب بازی آنتالیا
موزه اسباب بازی آنتالیا

موزه زیست شناسی دریایی آنتالیا

این اولین موزه در ترکیه است که موجودات دریایی کمیاب و در خطر انقراض دریای مدیترانه را به نمایش می گذارد. هدف این موزه افزایش آگاهی اجتماعی در مورد حفاظت از دریا است.

500 گونه مختلف در موزه به نمایش گذاشته شده است که 15 گونه از آنها در معرض خطر انقراض هستند، مانند کوسه فرشته (Squatina cicuvelatata)، ماهی گیتار (Rhinobathos Cemiculus) و کوسه زبر زاویه دار (Exynatus Centrina) به همراه لاک پشت های دریایی (Caretta caretta).

گونه‌های مختلفی از کوسه‌ها، بسیاری از گونه‌های اختاپوس، صدف‌های مرجانی، ماهی‌های استخوانی، اسفنج‌ها، میگو، خرچنگ، خرچنگ، ماهی مرکب و ماهی‌های دریایی و ستاره‌های دریایی در این نمایشگاه وجود دارند.

ساخت این موزه 15 سال طول کشید و تلاش آنها از طریق تنوع گونه ها و کیفیت نگهداری در موزه قابل مشاهده است.

در اینجا فعالیت هایی برای کودکان و بزرگسالان وجود دارد که در مورد زندگی زیر دریا آموزش می دهند.

موزه همه روزه – به جز دوشنبه ها – ساعت 09:30 باز است و در ساعت 16:30 بسته می شود. هزینه ورودی 6 لیر است و مانند سایر موزه های این منطقه، هزینه کمی برای دیدن برخی از نمایشگاه های بزرگ است.

موزه زیست شناسی دریایی آنتالیا
موزه زیست شناسی دریایی آنتالیا
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی