فرودگاه استانبول، بزرگترین فرودگاه جهان

فرودگاه جدید استانبول

 

فرودگاه استانبول، بزرگترین فرودگاه جهان که به‌تازگی در این شهرافتتاح شده، در قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد و اکنون، عنوان بزرگ‌ترین فرودگاه جهان را یدک می‌کشد. با افتتاح این فرودگاه، فرودگاه آتاتورک تعطیل شده است.

 

استانبول با تاریخ غنی و موقعیت جغرافیایی خاص، یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان محسوب می‌شود و در بین گردشگران، تور استانبول از محبوبیت زیادی در میان انواع تور ترکیه برخوردار است. این شهر محل تلاقی دو قاره آسیا و اروپا است و بخشی از آن در قاره آسیا واقع شده است و بخش دیگر در قاره اروپا. سرگذشت این شهر را می‌توان در جای‌جای آن و در آثار تاریخی به جا مانده مرور کرد. در سال ۲۰۱۰ استانبول به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

 

در این شهر مساجد باشکوهی وجود دارد که هرکدام داستانی در پس پرده دارد و شاید این شهر بخش بزرگی از شکوه و جلال خود را مدیون این بناهای تاریخی است.

 

استانبول مرکز اقتصادی، فرهنگی و تاریخی ترکیه است و افراد زیادی، چه به‌منظور تفریح و چه سفرهای کاری و تجاری، به استانبول رفت و آمد می‌کنند. به همین دلیل فرودگاه‌های این شهر یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. به‌تازگی به‌منظور بهبود خدمات‌رسانی، فرودگاه آتاتورک این کشور تعطیل و پروازهای آن به فرودگاه تازه ساخت استانبول منتقل شد.

 

البته اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، با استفاده از آسمان پرستاره کیش می‌توانید بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید.

فرودگاه استانبول

  • نام: فرودگاه استانبول (Istanbul Airport/ istanbul havalimanı)
  • کد یاتا: IST
  • کد ایکائو:  LTFM
  • نوع فرودگاه: عمومی
  • ارتفاع از سطح دریا: ۹۹ متر
  • فاصله از تهران: سفر هوایی از تهران به استانبول با توجه به آپشن‌های مختلف پرواز با هواپیما، حدودا ۳ ساعت ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

 

فرودگاه استانبول پس از فرودگاه آتاتورک و صبیحا گوکچن، سومین فرودگاه بین‌المللی استانبول به شمار می‌رود.

 

این فرودگاه پس از فرودگاه آتاتورک و صبیحا گوکچن، سومین فرودگاه بین‌المللی استانبول به شمار می‌رود.

 

فرودگاه استانبول، فرودگاه بین‌المللی اصلی استانبول است. این فرودگاه در منطقه آرناووت‌کوی (Arnavutkoy)، واقع در بخش اروپایی شهر (شمال غرب استانبول) قرار دارد.

 

کد یاتای IST  فرودگاه آتاتورک نیز به فرودگاه جدید اختصاص یافت. 

 

 

گزارشی که در آوریل ۲۰۱۹ منتشر شد، نشان داد که فقط ساختمان ترمینال (پایانه) اصلی و ۲ باند این فرودگاه به‌طور کامل عملیاتی شده‌اند.

در ابتدا تنها هواپیماهای ترکیش ایرلاین در فرودگاه استانبول پرواز می‌کنند و سایر خطوط هوایی در آینده امکان استفاده از این فرودگاه را پیدا می‌کنند. در سال ۲۰۲۷ این فرودگاه ظرفیت جابه‌جایی ۲۰۰ میلیون مسافر در سال را خواهد داشت.

 

تاریخچه

 

 

با توجه به کمبود فضا برای ساخت باندهای جدید در فرودگاه آتاتورک، اداره فرودگاه ترکیه اجازه ورود پروازهای باری یا چارتری اضافی را به این فرودگاه را نمی‌داد؛

 

همچنین با توجه به افزایش تراکم ترافیک هوایی فرودگاه آتاتورک، دولت ترکیه تصمیم گرفت فرودگاه جدیدی در استانبول بسازد.

 

علاوه بر این، به‌دلیل کمبود ظرفیت و فضاهای پارکینگ، بسیاری از هواپیماهای ترکیش ایرلاین در فرودگاه صبیحا گوکچن مستقر بودند؛

 

فرودگاه صبیحا گوکچن حداکثر ۲۵ میلیون مسافر ظرفیت دارد و در سال ۲۰۱۵، ۲۸ میلیون مسافر را جابه جا کرد و باعث رشد نرخ ترافیک شد.

 

فرودگاه آتاتورک یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های اروپا بود. از سال ۲۰۱۳ این فرودگاه در میان ۵ فرودگاه شلوغ اروپا قرار گرفت.

 

در سال ۲۰۱۷ دو فرودگاه بین‌المللی استانبول بیش از ۱۰۰ میلیون مسافر را جابه جا کردند و نیاز به فرودگاه جدید و بزرگ‌تر کاملا در این شهر احساس می‌شد.

 

کار ساخت فرودگاه استانبول از سال ۲۰۱۳ آغاز شد و تاکنون فقط فاز یک آن فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

 

کار ساخت فرودگاه استانبول در ۴ مرحله انجام خواهد گرفت. اگر تمام مراحل ساخت آن تکمیل شود، فرودگاه استانبول ظرفیت جابه‌جایی ۱۵۰ میلیون مسافر را در سال خواهد داشت.

که این امر می‌تواند این فرودگاه را به بزرگ‌ترین فرودگاه جهان تبدیل کند.

ترمینال دوم که کوچک‌تر است، در سال ۲۰۲۵ به بهره‌برداری خواهد رسید. زمانی که فرودگاه جدید استانبول به‌طور کامل به بهره‌برداری برسد، دارای ۶ باند پرواز خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی