سفری رؤیایی در دل پاییز

آیا زیباتر و دل‌انگیزتر از جادەهای رویایی و سرسبز بهاری سراغ دارید؟ باید بگویم بلە! جادەهای باران خوردە و فرش شدە با برگ‌های رنگارنگ پاییزی، سفری رؤیایی در دل پاییز را رقم می زند.

از نظرخیلی از افراد، پاییز تنها فصل باران و ریختن برگ‌ها و تماشای آن‌ها از پشت پنجرە نیست! پاییز فصل سفرهای گاە بە گاە، زدن بە دل جادەهای باران خوردە، وزش نسیم خنک و سرد پاییزی و قدم زدن بر برگ‌های جدا شدە از شاخە است.

اگر شما از طرفداران سفر پاییزی هستید؛ در این نوشتە قصد داریم شما را با بهشتی رنگارنگ در دل کردستان ایران آشنا کنیم.فصل پاییز زمان مناسبی برای دیدن زیبایی‌ها و طبیعت دل‌فریب روستای شیان است، هرچند که دیدن این مکان زیبا در فصل بهار نیز خالی از لطف نیست اما زیبایی این بهشت زیبا در فصل پاییز چندبرابر می‌شود.

روستای شیان
از سنندج که به سمت این بهشت زیبا حرکت می‌کنیم تا چشم کار می‌کند زیبایی و افسونگری است،ن

از سنندج که به سمت این بهشت زیبا حرکت می‌کنیم تا چشم کار می‌کند زیبایی و افسونگری است، گذر از دل جادە پر پیچ و خم و احاطە شدە با درختان تنومند گردو و سایە افکندە بر جادە منتهی بە روستا و رقص برگ‌های پاییزی در باد لذتی ناب و فراموش نشدنی است.

روستای شیان روستایی در بخش سیروان و در دل دهستان ژاورود و در ۴۵ کیلومتری شهر سنندج قرار دارد و بیش از یک دهه گذشته به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

با رسیدن بە روستای زیبای شیان دیگر از دود و دم و هوای آلوده شهر خبری نیست و زیبایی‌های این بهشت هزار رنگ، همچون دختر عشوەگری است کە رهگذرانش را بە دام انداختە و آن‌ها را عاشق و دلباختە خویش می‌سازد.

زمانی که به روستای شیان این بهشت هزار رنگ در دل کردستان می‌رسیم باید مسیری را تا روستا قدم زنان طی کنیم؛ صدای رها و آزاد و دلبری‌های پرندە‌ها بر آسمان صاف و آبی روستا و صدای وزش نوازشگرانە باد و برخورد آن با شاخەهای انبوە درختان و خش خش برگ‌های پاییزی، موسیقی روح بخشی است کە روح را صیقل دادە و از هیاهو و جنجال زندگی شهری بە دور می‌کند.

آب و هوای روستای شیان در فصل بهار و پاییز بسیار خنک و معتدل است و طبیعت بکر و چشم‌نواز، صدای گوش نواز آب رودخانه‌ها و چشمەها، باغ‌های زیبا و سرزنده و مسیر پیاده روی بی نظیر در دل این طبیعت بکر سبب جذب گردشگران بسیاری از جای‌جای دنیا شده‌است.

سفری رؤیایی در دل پاییز به شیان
این بهشت زیبا در فصل پاییز چندان زیباست که گویی نقاش عالم همە مهارت‌های خود را در یک تابلو پیادە و از هزاران رنگ در آن استفادە کردە است.ن

در کنار دیدن این همه زیبایی، بستن چشم‌ها و گوش سپردن به نوای طبیعت نیز خالی از لطف نیست، صدای آب روان، آواز خوانی دسته‌جمعی پرنده‌ها، وزش نسیم خنک پاییزی حس نابی است که نظیر آن را نمی‌توان در زندگی شهری یافت.

درصد قابل توجهی از بافت و معماری روستا همچنان به سبک قدیم باقیمانده و هنوز گذر معماری شهری و مدرن بر دیوارهای آن سایه نینداخته است و همین بکر بودن روستا در کنار چشمه‌های آن که به قول روستائیان حول و حوش ۲۵۰ چشمه است از این روستا تابلویی دیدنی ساخته که به حقیقت می‌توان آن را بهشتی کوچک در دل کردستان معرفی کرد.

اگر شما هم طرفدار سفر در دل پاییز هستید، بە شما پیشنهاد می‌شود حتما سفری بە روستای شیان داشتە باشید.

منبع: ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی