تور نوروز

نوروز

نوروز، جشن رسمی سال نو ایرانی بر اساس دقیق ترین تقویم جهان، تقویم شمسی در 21 مارس است و هر فصل تأثیر و نقش منحصر به فردی در زندگی اجتماعی مردم دارد. برای ایرانیان آغاز بهار به عنوان سال نو جشن گرفته می شود که با مرگ زمستان می آید و انسان را به تولد دوباره طبیعت وابسته می کند. مهم ترین جشن فرهنگ ایرانی است. این سنت به زرتشتیان برمی‌گردد که نوروز برای آنان بسیار فراتر از جشن است و به ایزد «اهورامزدا» و روز بزرگداشت آفرینش هستی اهدا می‌شود. تور نوروز بهانه ایست برای درک این فرهنگ زیبا در سراسر ایران.

نوروز آیینی است که قدمت آن حداقل به قرن ششم قبل از میلاد برمی گردد و سال نو و آغاز بهار است. این آیین تاریخی، در 21 مارس در بسیاری از کشورهای حاشیه جاده‌های ابریشم از جمله افغانستان، آذربایجان، هند، ایران، عراق، قرقیزستان، قزاقستان، پاکستان، تاجیکستان برگزار می‌شود.

نوروز توسط مردمان ادیان و فرهنگ های مختلف در این منطقه وسیع جشن گرفته می شود. برخی از خاستگاه‌های اولیه این جشنواره در آیین زرتشتی نهفته است و یکی از مقدس‌ترین روزهای تقویم زرتشتی باستان است. بازگشت بهار اهمیت معنوی زیادی دارد که نماد پیروزی خیر بر شر و شادی بر غم است. بویژه روح ظهر معروف به راپیثوینا که در ماههای سرد سال توسط روح زمستان به زیر زمین رانده می شد، طبق سنت زرتشتی در ظهر روز نوروز با جشن و سروری برمی گشت.

نوروز در ارمنستان، تاریخچه نوروز
نوروز در ارمنستان، تاریخچه نوروز

سنت های محلی در تور نوروز

نوروز با سنت‌های محلی بسیار متنوعی همراه است، از جمله افسانه جمشید، پادشاهی در اساطیر ایرانی. تا به امروز در ایران جشن‌های نوروزی را گاه به نوروز جمشیدی می‌گویند. بر اساس اسطوره، جمشید را با ارابه ای در هوا می بردند، شاهکاری که رعایای او را چنان شگفت زده کرد که در آن روز جشنی برپا کردند. روایات اساطیری مشابهی در سنت‌های هندی و ترکی وجود دارد، در حالی که افسانه عمو نوروز در کشورهای آسیای مرکزی رایج است.

در روز عید نوروز، مهمانی فراوان، دیدار اعضای خانواده و دوستان و تبادل هدایا است. طیف گسترده ای از نمایش های فرهنگی و سنت ها نیز برگزار می شود. به کودکان اغلب اسباب بازی های کوچک داده می شود و به طور سنتی با تخم مرغ های رنگارنگ بازی می کنند. خانواده ها و درون جوامع یک وعده غذایی نمادین را به اشتراک می گذارند که اغلب شامل برنج پخته شده و سبزیجات همراه با بسیاری از مواد محلی است. در قرقیزستان، این غذا یک مراسم عمومی است و مناطق مشخصی در شهرها برای تهیه نوروز کججه یا چون کجه، نوعی سوپ که از گوشت گاو درست می شود، در نظر گرفته شده است.

سنت های محلی در تور نوروز
سنت های محلی در تور نوروز

بر اساس اساطیر، نوروز متعلق به اولین سلسله ایرانی، سلسله پیشدادیان است. این چهارمین پادشاه، محبوب ترین شخصیت در دوران ایران باستان، جمشید است که به عنوان بزرگترین پادشاه جهان شناخته می شود. در سنت ایرانیان، پادشاه جمشید تخت بزرگی داشت که تنها فرشتگان و شیاطین قادر به جابجایی آن بودند. روزی بر تخت جواهرکاری خود نشست و در آسمان برخاست و همه رعایای آن را شگفت زده کرد. در این روز که اولین روز بهار بود، برای اولین بار عید نوروز به معنای روز نو برگزار شد.

نوروز به دور از اسطوره و تاریخ، مراسمی عمومی در فرهنگ ایران و بین النهرین از 5000 سال پیش در این منطقه است که در تور نوروز می توان آن ها را کشف کرد. در تخت جمشید، پایتخت هخامنشیان و یک مرکز مذهبی، آیین‌ها و جشن‌های باشکوهی برپا می‌شد. اعتقاد بر این است که هر پادشاه ایرانی سالی یک بار برای جشن نوروز و اولین روزهای سال نو به تخت جمشید می رفت.

امروزه این جشن در ایران و در تور نوروز برگزار می شود و ریشه عمیقی در فرهنگ ایران دارد. هر منطقه، شهر و حتی یک روستای کوچک، آیین های قابل توجه خود را برای نوروز دارد. همچنین آداب و رسوم روزمره مانند سفره «هفت سین» که معادل درخت کریسمس و جشن تولد مسیحیان است وجود دارد که در سراسر کشور قابل مشاهده است.

جشن عید نوروز در گرجستان
جشن عید نوروز در گرجستان

تولد دوباره در تور نوروز

نوروز در زبان فارسی به معنای روز نو است و مهمترین عید سال در ایران است. همچنین در تعدادی از کشورهای دیگر در سراسر خاورمیانه، آسیای مرکزی، آسیای جنوبی، بالکان و شرق آفریقا جشن گرفته می شود و قدمت آن حداقل به 3000 سال می رسد. این تعطیلات طی هزاران سالی که جشن گرفته می‌شود تغییر کرده است و مناطق مختلف سنت‌های متفاوتی را حفظ کرده یا توسعه داده‌اند و همچنین سنت‌های جدیدی را اضافه کرده‌اند. اما هر جا مشاهده شود، پیام اصلی تولد دوباره و تجدید را جشن می گیرد.

چه زمانی جشن گرفته می شود؟

نوروز، نقطه اعتدال بهاری است که طول شب و روز برابر است. این معمولاً در 20 یا 21 مارس (1 فروردین) است. این روزی است که زمستان در نیمکره شمالی به بهار تبدیل می شود و احساس می شود شروعی جدید است. در ایران چهار روز تعطیل رسمی است و مدارس و دانشگاه ها به مدت دو هفته تعطیل می شوند.

مردم چگونه برای نوروز آماده می شوند؟

مردم آماده شدن خود را برای جشن ها از هفته ها قبل شروع می کنند. آنها خانه های خود را از بالا به پایین تمیز می کنند، از جمله فرش، پنجره ها و پرده ها. همه اعضای خانواده کمک می کنند. هر چیزی که شکسته باشد تعمیر یا تعویض می شود و خانه با گل تزئین می شود. مردم با انجام این نظافت بهاره، بدی های سال قبل را می شویند و برای اتفاقات بهتر در سال جدید آماده می شوند.

مردم در خانه های خود میز مخصوصی را آماده می کنند که در آن ظروف کوچکی قرار می دهند که حاوی هفت نماد است. نام این نماد ها همگی در زبان فارسی با حرف «س» شروع می‌شود و به همین دلیل به سفره «هفت س» می‌گویند. این نماد ها عموماً حاوی جوانه گندم یا لوبیا (سبزه)، سرکه، سیب، سیر، پودینگ گندم به نام سمنو، ادویه قرمز به نام سماق و سنجد است. در منطقه رایج است. دیگر اشیاء نمادین می تواند شامل ماهی قرمز، تخم مرغ رنگ شده، شمع و آینه باشد. هفت سین، نماد زندگی، عشق، سلامتی و رفاه است.

مردم چگونه برای نوروز آماده می شوند؟
مردم چگونه برای نوروز آماده می شوند؟

نوروز چگونه جشن گرفته می شود؟

آتش، بخش مهمی از جشن‌ها را تشکیل می‌دهد. در آخرین سه‌شنبه، مردم جشن آتش (چهارشنبه سوری) را برگزار می‌کنند که شامل پریدن از روی این آتش‌ها می‌شود که اعتقاد بر این است که در سال جدید سلامتی و خوشبختی را به همراه دارد.

ایرانیان شب نوروز را در کنار خانواده می گذرانند. شام سنتی سال نو ماهی سفید با برنج و سبزی است. بسیاری از خانواده ها به مناسبت سال نو به کودکان هدیه پولی (به نام عیدی) می دهند. مردم اغلب به خانه های یکدیگر سر می زنند و همیشه هدایای سنتی با خود می آورند.

مردم نیز در خیابان جشن می گیرند. شعر سنتی، آواز و رقص، نقش اساسی در جشن ها دارد و مردم خیابان ها را برای تماشا و شرکت در اجراها پر می کنند. ورزش های سنتی نیز محبوب هستند. آنها اغلب شامل اسب سواری یا کشتی هستند.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی