تور نوروز استانبول

نوروز استانبول

نوروز، جشن ملی سال نو است که در ایران، افغانستان و مناطق کردنشین عراق، ترکیه و سوریه و در سراسر آسیای مرکزی جشن گرفته می شود. نوروز با ریشه ای حداقل به 3000 سال پیش، یکی از قدیمی ترین جشن ها است. تور نوروز استانبول یک جشن بهاری است که فعالیت های آن نماد تولد دوباره و پیوند بین انسان و طبیعت است. سعدی شاعر ایرانی (1291-1210) می‌نویسد: «بیدار، نسیم نوروزی صبح باغ را گل می‌باراند».

در حالی که جشن‌های دو هفته‌ای بر دیدن اقوام، پیک‌نیک، مسافرت و خوردن غذاهای سنتی متمرکز است، خود نوروز، غرق در افسانه‌ها و داستان‌های باستانی و همچنین سنت‌ها و نمادها است. نوروز، نماد برادری و صلح نیز هست. نوروز که یک روز فرهنگی بین المللی به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل متحد است، آغاز سال جدید است و پیشروی برای بهار در نظر گرفته می شود.

ریشه نوروز در ترکیه

ریشه‌های این سنت باستانی موضوع بحث تاریخی است، اما گفته می‌شود که نوروز، ریشه در دین زرتشتی، دین امپراتوری‌های ایرانی پیش از اسلام دارد. بر اساس این دین، 21 مارس را روز آفرینش زمین و در نتیجه اولین روز سال جدید می دانند.

در حالی که بسیاری بر این باورند که مردم ترک آسیای مرکزی این جشن را به نشانه آمدن بهار آغاز کردند، نوروز اساساً طبق سنت ترک ها به عنوان جشن استقلال در نظر گرفته می شود. این روز خروج از ارگنکون است، جایی که ترک ها سال ها قبل از اینکه آهنگری سنگ را آب کند و آسنا، گرگ خاکستری، آنها را به آزادی برساند، به دام افتاده بودند. از آن زمان، نوروز به عنوان آغاز سال جدید توسط ملت های ترک در سراسر جهان پذیرفته شده است و هنوز هم با جشن های پر جنب و جوش، از جمله جشنواره هایی که آهنگران، آهن را می زنند، مورد احترام قرار می گیرد.

 نوروز در استانبول
نوروز در استانبول

نوروز امروزه به شدت در مناطق خاورمیانه، آناتولی و ایران برگزار می شود، جایی که آیین های آن از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. این آداب شامل پریدن از روی آتش، پریدن از روی آب و حمام کردن است – همگی اعمال پاکی هستند که توجه را به عناصر مشترک همه جشن‌های نوروز جلب می‌کنند. تشریفات منحصر به مردم هم نیست، اجناس بخور داده می شود و حیوانات را از میان آتش می گذرانند تا تطهیر شوند.

مراسم در تور نوروز استانبول

سفره نوروزی ویژه ای برای این مناسبت با هفت غذا آماده شده است تا همه با هم میل کنند. در این سفره غنی که برای اطمینان از فراوانی در سال آینده آماده شده است، همه غذا را می خورند و آرزو می کنند سال پیش رو به راحتی بگذرد.

سنت «سمنی» نیز همچنان پابرجاست. در این سنت جو و گندم را قبل از عید نوروز در کاسه ها جوانه می زنند تا سالی حاصلخیز در کشاورزی تضمین شود و سپس این کاسه ها بر سر سفره های نوروزی می گذارند.

مردم خانه های خود را تمیز می کنند و لباس نو می پوشند تا به استقبال سال نو بروند و همچنین هر چیزی را که نیاز به تعمیر دارد تعمیر کنند. خانه هایشان را رنگ می کنند و مراقب هستند که در سال جدید همه چیز را نو کنند.

همچنین بازدید از قبرستان ها در ایام نوروز برای دیدار با اجداد خود رایج است. با این بازدید از قبرستان، مردم به اجداد خود احترام می گذارند و از آنها حمایت می کنند.

تخم مرغ زدن نیز یکی از سرگرمی های مورد علاقه در جشن های نوروز است. تخم‌ها که نشان‌دهنده تولید مثل هستند، به وفور رنگ می‌شوند و ضربه می‌زنند. در کنار این، مسابقات ورزشی برگزار می شود، سرود می خوانند، رقص اجرا می شود و شاعران شعر می خوانند. از آنجایی که تاریخ نوروز به حماسه ارژنیکون برمی‌گردد، آهن در آن روز برای جشن گرفتن سرریز ساخته می‌شود.

نوروز رسماً در فهرست میراث فرهنگی ناملموس بشریت یونسکو ثبت شده است و مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز 21 مارس را به عنوان «روز جهانی نوروز» اعلام کرده است.

در ترکیه، مردم نمایش «کوسا» را اجرا می‌کنند که در آن مردی با لباس کوسا سبز، که معتقدند از قحطی و ناراحتی جلوگیری می‌کند و برای تمام سال رفاه و شادی به ارمغان می‌آورد به کوسا سفید را که نماد سال قبل و زمستان است لگد می‌زند.

مراسم در تور نوروز استانبول
مراسم در تور نوروز استانبول

مکان های دیدنی استانبول در تور نوروز استانبول

جدای از شهرهای تفریحی ساحلی، که وقتی آب و هوا برای شنا و آفتاب گرفتن مناسب نیست، ایده آل نیستند، می توانید در ماه مارس از بسیاری از نقاط ترکیه لذت ببرید. دمای پایین تر، گشت و گذار در استانبول را به خصوص لذت بخش می کند، زیرا دیگر در زیر آفتاب سوزان راه نمی روید.

ایاصوفیه

ایاصوفیه در طول سال ها به عنوان عبادتگاه ادیان مختلف خدمت کرده است. این مکان از زمان ساخت آن در سال 537، خانه پاتریارک قسطنطنیه بوده است. برای حدود شش دهه در قرن دوازدهم، این مکان یک کلیسای کاتولیک رومی بود. در سال 1453 به مسجد تبدیل شد و تا سال 1931 باقی ماند. در آن سال بسته شد و در سال 1935 به عنوان موزه بازگشایی شد. کلیسا ایاصوفیه زمانی الهام‌بخش چندین مسجد از جمله مسجد آبی بود. بنابراین، اگر از طرف ویزای الکترونیکی ترکیه در ماه مارس در استانبول هستید، حتما این مکان را ببینید.

آب انبار بازیلیکا

این آب انبار برای سال‌ها منبع آب استانبول بوده است. این بنا به دستور امپراتور روم ژوستینیانوس اول در قرن ششم ساخته شد. این سایت‌ها نشان می‌دهند که تمدن باستانی چقدر پیشرفته بوده است و چگونه فناوری رومی هنوز در قرن بیست و یکم مرتبط است. بنای زیرزمینی که در فضای یک کلیسا ساخته شده، نزدیک به مسجد معروف آبی است. باسیلیکا یک ساختار کلی است که به عنوان یک دادگاه و سایر وظایف مدنی عمل کرده است. همانطور که معمولاً به آن می گویند، کاخ غرق شده می تواند 2.8 میلیون فوت مکعب آب داشته باشد. طرفداران فیلم های جیمز باند ممکن است این منطقه را به خاطر بیاورند زیرا برای فیلمبرداری بخش هایی از فیلم «از روسیه با عشق» در سال 1963 استفاده می شد.

آب انبار زیرزمینی بازیلیکا
آب انبار زیرزمینی بازیلیکا

برج گالاتا در تور نوروز استانبول

برج گالاتا یکی از قابل مشاهده ترین ساختمان ها در آسمان استانبول در هنگام بازدید در تور نوروز استانبول است. منظره ای خیره کننده از شهر قدیمی و اطراف آن ارائه می دهد. بنای مسیح یک برج سنگی قرون وسطایی است که در قرون وسطی ساخته شده است. این ساختمان از سال 1348 مرتفع‌ترین آسمان‌خراش استانبول بوده است. این ساختمان در طول دهه‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است، اگرچه هنوز ظاهر تاریخی خود را حفظ کرده است. اکنون برای شناسایی آتش سوزی استفاده می شود. در حال حاضر یک کافه، یک کلوپ شبانه و یک رستوران در بالای برج قرار دارد. دسترسی به همه آنها از طریق آسانسور امکان پذیر است. از بالای ساختمان، منظره کل شهر، خیره کننده است.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه به خاطر زیبایی و آرامشش معروف است. در حدود سال 1550، سلطان سلیمان دستور ساخت این مسجد را در تپه سوم استانبول داد. مسجد نمونه ای برجسته از ترکیب معماری اسلامی و بیزانسی برای خلق یک شاهکار است. این مسجد روزهای بهتری را به خود دیده بود، به ویژه در طول جنگ جهانی اول، زمانی که آتش سوزی در محوطه اطراف رخ داد. این مکان در آن زمان به عنوان انبار اسلحه مورد استفاده قرار می گرفت. این مسجد در هر چهار گوشه آن چهار مناره دارد که نشان می دهد سلطانی آن را ساخته است.

مسجد سلیمانیه در استانبول
مسجد سلیمانیه در استانبول

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی به یکی از مهمترین مکان های گردشگری استانبول تبدیل شده است که در تور نوروز استانبول، تاریخ غنی را با مناظر زیبا را برای شما ترکیب می کند. این مکان با شعاع پنج کیلومتری و 27 برج در اعماق تاریخ عثمانی است. این کاخ بر روی تپه ای با چشم اندازی از دریای مرمره، شاخ طلایی و بسفر قرار دارد. زمانی کاخ سلطنتی عثمانی و سپس سلاطین و در نهایت دولت ترکیه بوده است. از آن زمان به موزه تبدیل شده و قدیمی ترین و مهم ترین موزه جهان است. شما می توانید محله حرمسرا را ببینید که به عنوان مرکز دولت عمل می کرد. همچنین می توانید سلاح های سلاطین و آشپزخانه قصر را مشاهده کنیدو خزانه‌داری را که مجموعه‌ای از ساعت‌ها و جواهرات را دارد، کاوش کنید.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی