اسپانیا

شرح

اسپانیا کشوری تاریخی با قلعه‌های سنگی، کوه‌های پوشیده از برف، بناهای تاریخی وسیع و شهرهای پیشرفته است که همگی آن را به مقصدی مطلوب برای سفر تبدیل کرده‌اند. این کشور از نظر جغرافیایی و فرهنگی متنوع است. مرکز آن مستا است، یک فلات مرکزی وسیع در ارتفاع نیم مایلی از سطح دریا. بخش اعظم منطقه به طور سنتی به دامداری و تولید غلات اختصاص دارد. در این محیط روستایی بود که دن کیشوت اثر میگل دو سروانتس به سمت آسیاب‌های بادی بلندی که هنوز در چند نقطه مناظر پراکنده هستند، خم شد.

جغرافیای اسپانیا

در شمال شرقی این کشور دره وسیع رودخانه ابرو، منطقه کوهستانی کاتالونیا و دشت ساحلی تپه‌ای والنسیا قرار دارد. در شمال غربی، کوه‌های کانتابریان قرار دارد، رشته‌ای ناهموار که در آن دره‌های پوشیده از جنگل‌های انبوه و باران‌بار با قله‌های بلند پراکنده شده‌اند. در جنوب، زمین‌های غنی از باغ مرکبات و آبی در دره رود گوادالکیویر قرار دارد که در اشعار مشهور شاعران اسپانیایی فدریکو گارسیا لورکا و آنتونیو ماچادو جشن گرفته می‌شود.

بر فراز این دره سیرا نوادای پوشیده از برف بالا می رود. بخش جنوبی کشور بیابان است، گسترش صحرا که از طریق فیلم‌های «اسپاگتی وسترن» دهه 1960 و اوایل دهه 70 برای آمریکایی‌ها آشنا شد. سواحل جنوب شرقی مدیترانه و جزایر بالئاریک با درختان نخل، بوته‌های رزماری و سایر گیاهان گرمسیری پوشیده شده‌اند و از آب و هوای ملایمی برخوردار هستند و میلیون‌ها بازدیدکننده و بازنشسته، به‌ویژه از شمال اروپا را به خود جذب می‌کنند.

شبه‌جزیره که در جنوب از کوه‌های پیرنه تا تنگه جبل الطارق امتداد دارد که اسپانیا را از آفریقا جدا می‌کند. در شرق دریای مدیترانه و جزایر بالئاریک اسپانیا قرار دارد. همچنین بر دو شهر در شمال آفریقا، سئوتا و ملیلا و جزایر قناری در اقیانوس اطلس حکومت می کند.

فضای داخلی اسپانیا یک فلات مرتفع و خشک است که توسط رشته کوه احاطه شده و متلاشی شده است. رودخانه ها به سواحل می ریزند و خاک های غنی ایجاد می کنند که برای کشاورزی مفید است. با این حال، داخل کشور در زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم و خشک می شود.

ساحل شمالی این کشور شگفت انگیز "اسپانیا سبز" نام دارد. این به این دلیل است که آب و هوای معتدل و مرطوب این منطقه باعث شکوفایی گیاهان و درختان سرسبز مانند راش و بلوط می شود.

سواحل جنوبی و شرقی، از دشت حاصلخیز اندلس تا پیرنه، اغلب توسط بادهای گرمی به نام بادهای "سیروکو" جاروب می شوند. این بادها از شمال آفریقا سرچشمه می گیرند و دما را در امتداد سواحل مدیترانه گرمتر از داخل می کنند.

حیات وحش و طبیعت اسپانیا

اسپانیا که پیوندی بین اروپا و آفریقا است، محل مهمی برای پرندگان مهاجر است. همچنین خانه پستانداران باشکوهی از جمله گرگ، سیاه گوش، گربه وحشی، روباه و گوزن است – و ماهی‌های شگفت‌انگیزی مانند هالتر، تنچ و قزل آلا را می‌توان در رودخانه‌ها و دریاچه‌های کشور یافت.

متأسفانه، بسیاری از گونه های حیات وحش در معرض خطر از دست دادن زیستگاه و آلودگی قرار دارند. به دلیل قرن‌ها قطع درختان، جنگل‌های بزرگ اکنون فقط در شمال پیرنه و منطقه آستوریاس-گالیسیا یافت می‌شوند. آلودگی رودخانه ها نیز در بخش هایی از این کشور یک مشکل است و گونه های آبزی اسپانیا را در معرض خطر قرار می دهد.

اسپانیا برای کمک به حفاظت از حیات وحش، پارک ها و پناهگاه های ملی ایجاد کرده است. یکی از مناطق حفاظت شده پارک ملی دوننا است، منطقه ای از مرداب ها، نهرها و تپه های شنی که در آن رودخانه گوادالکیویر به اقیانوس اطلس می ریزد. تنوع زندگی این پارک در اروپا منحصر به فرد است و شامل گورکن اروپایی، مونگوس مصری و گونه های در حال انقراض مانند عقاب امپراتوری اسپانیا و سیاه گوش ایبری است.

تاریخ 

مهاجران از سپیده دم تاریخ از اروپا، آفریقا و مدیترانه به این کشور مهاجرت کرده اند. فنیقی ها که در قرن هشتم قبل از میلاد آمدند، این شبه جزیره را "Span" یا "سرزمین پنهان" نامیدند. تا قرن اول قبل از میلاد رومی ها اسپانیا را فتح کرده بودند.

اسپانیا در زمان رومیان عمدتاً مسیحی شدند و قبایل ژرمنی از اروپا به نام وندال ها و ویزیگوت ها به دنبال آنها بودند. حاکمان ویزیگوت با یکدیگر جنگیدند و در سال 711 پس از میلاد مسلمانان آفریقا به اسپانیا حمله کردند.

فرهنگ اسلامی در سراسر اسپانیا گسترش یافت، زیرا حاکمان مسلمان محصولات جدید و سیستم های آبیاری را معرفی کردند و تجارت را افزایش دادند. ریاضیات، پزشکی و فلسفه پیشرفته تر شدند و در قرن دهم - عصر طلایی حکومت اسلامی در اسپانیا - به اوج خود رسیدند.

در سال 1492 پادشاهی های مسیحی در شمال اسپانیا بر مسلمانان غلبه کردند و مذهب کاتولیک را گسترش دادند. اسپانیا که با نقره قاره آمریکا غنی شده بود، قدرتمندتر و تأثیرگذارتر شد. اما بعداً در جنگ های ناپلئونی که در سال 1815 به پایان رسید، زمین و قدرت خود را از دست داد.

بیش از 500000 نفر در جنگ داخلی در دهه 1930 جان باختند. ژنرال پیروز فرانسیسکو فرانکو تا زمان مرگش در سال 1975 به عنوان یک دیکتاتور بی رحم حکومت کرد. اندکی بعد، اسپانیا شروع به تبدیل خود به یک کشور اروپایی مدرن، صنعتی و دموکراتیک کرد.

مردم و فرهنگ اسپانیا

بسیاری از اسپانیایی ها پیشینه قومی مشترک دارند - ترکیبی از ساکنان اولیه شبه جزیره ایبری، سلت ها و فاتحان بعدی از اروپا و آفریقا. مهاجران اخیر از شمال آفریقا و آمریکای لاتین نیز به ترکیب مردم و فرهنگ اضافه شده اند.

اسپانیایی ها به عشق زندگی و خوردن و نوشیدن در کنار خانواده و دوستان شهرت دارند. پیش غذا های سنتی مانند تاپاس یا پینتکسوس (معادل کشور باسک) محبوب هستند. موسیقی و رقص های منطقه ای، مانند فندانگو و فلامنکو، بخش مهمی از فرهنگ اسپانیا و همچنین جشنواره های مذهبی و البته فوتبال - ورزش ملی این کشور است!

دولت و اقتصاد

اسپانیا یک سلطنت مشروطه است و پادشاه و رئیس جمهور منتخب قدرت را به اشتراک می گذارند. اسپانیا یکی از "غیرمتمرکزترین" دموکراسی ها در اروپا است - اگرچه یک پارلمان ملی وجود دارد که کشور را اداره می کند، هر یک از 17 منطقه اسپانیا مدارس، بیمارستان ها و سایر خدمات عمومی خود را مدیریت می کنند.

اسپانیا با شهرهای پر جنب و جوش و تاریخی و سواحل آفتابی، بیش از هر کشور اروپایی دیگری به جز فرانسه، گردشگران را به خود جذب می کند. در سال 1986 اسپانیا به اتحادیه اروپا پیوست و اقتصاد خود را بیشتر مدرن کرد. علاوه بر گردشگری، سایر صنایع مهم شامل ماشین‌آلات، کشتی‌سازی، مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و نساجی است.

قاره: اروپا
زبان رسمی: اسپانیایی
جمعیت: ۴۶٬۷۵۲٬۰۰۰
واحد پول: یورو
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی