پرو

شرح

پرو، کشوری در غرب آمریکای جنوبی. مرزهای کلمبیا در شمال شرقی و برزیل در شرق از رشته‌های پایین‌تر یا جنگل‌های استوایی عبور می‌کنند، در حالی که مرزهای بولیوی در جنوب شرقی، شیلی در جنوب و اکوادور در شمال غربی از آندهای مرتفع عبور می‌کنند. در غرب، آب های سرزمینی که به 200 مایل (320 کیلومتر) به اقیانوس آرام می رسد، توسط پرو ادعا می شود.

پرو اساساً یک کشور استوایی است و نوک شمالی آن تقریباً خط استوا را لمس می کند. علیرغم موقعیت استوایی آن، تنوع زیادی از آب و هوا، شیوه های زندگی و فعالیت های اقتصادی به دلیل ارتفاع زیاد و بادهای جنوب غربی که در سراسر جریان سرد پرو (یا جریان هومبولت) که در امتداد اقیانوس آرام آن جریان دارد، ایجاد می شود. خط ساحلی دشواری‌های بسیار زیاد سفر توسط رشته کوه‌های آند، مدت‌هاست که مانع از اتحاد ملی شده است. ایکیتوس، در قسمت بالایی آمازون، تنها در حدود 965 کیلومتری شمال شرقی لیما، پایتخت قرار دارد، اما، قبل از هواپیما، مسافران بین شهرها اغلب یک سفر 7000 مایلی (11250 کیلومتری) را از طریق آمازون انتخاب می کردند.

نام پرو از یک کلمه کچوا به معنای سرزمین فراوانی گرفته شده است، اشاره ای به ثروت اقتصادی حاصل از تمدن ثروتمند و بسیار سازمان یافته اینکاها که برای قرن ها بر این منطقه حکومت می کرد. منابع عظیم معدنی، کشاورزی و دریایی این کشور برای مدت طولانی به عنوان پایه اقتصادی این کشور عمل کرده است و در اواخر قرن بیستم، گردشگری نیز به عنصر اصلی توسعه اقتصادی پرو تبدیل شده بود. مقاصد مورد علاقه مسافران بین المللی عبارتند از ماچو پیچو، مکانی با ویرانه های باستانی اینکاها که در 50 مایلی (80 کیلومتری) شمال غربی کوزکو قرار دارد، و موزه هایی که آثار باستانی حفاری شده از مقبره های باستانی در شمال ساحلی پرو را در خود جای داده است.

جغرافیا و طبیعت پرو

پرو سومین کشور بزرگ آمریکای جنوبی پس از برزیل و آرژانتین است. از مناظر مختلف، از کوه ها و سواحل گرفته تا بیابان ها و جنگل های بارانی تشکیل شده است. اکثر مردم در امتداد سواحل اقیانوس آرام زندگی می کنند، جایی که پایتخت لیما در آن قرار دارد.

در امتداد ساحل غربی پرو، نوار باریکی از بیابان به طول 1555 مایل (2500 کیلومتر) قرار دارد. مردم باستانی به نام های چیمو و ناسکا برای اولین بار هزاران سال پیش در این منطقه ساکن شدند. صحرای ساحلی تنها حدود 10 درصد از پرو را تشکیل می دهد، اما بیش از نیمی از جمعیت پرو را در خود جای داده است.

بزرگترین جنگل بارانی جهان، آمازون، نزدیک به نیمی از پرو را پوشش می دهد. این جنگل عظیم که در اسپانیایی سلوا نامیده می شود، که نیمی از برزیل را نیز در بر می گیرد، زیستگاه گیاهان و جانورانی است که در هیچ جای دیگر روی زمین زندگی نمی کنند. برخی از دانشمندان فکر می کنند حتی ممکن است قبایل سرخپوستی در آنجا وجود داشته باشند که هرگز دنیای خارج را ندیده اند.

دومین رشته کوه مرتفع جهان از پرو می گذرد. این قله‌ها که آند نامیده می‌شوند به قدری بلند و مرتفع هستند که قوم اینکا باستان فکر می‌کردند خدا هستند. آنها از شمال به جنوب می روند و از سواحل پرو در 50 مایلی (80 کیلومتری) به سمت غرب قابل مشاهده هستند. بلندترین قله، کوه Huascarán، 22205 فوت (6768 متر) ارتفاع دارد.

پرو از آنجایی که اکوسیستم‌های بسیار متفاوتی دارد، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر روی زمین، زیستگاه گیاهان و جانوران متنوع‌تری است. به دلایل بسیاری، پرویی ها به اندازه بسیاری از کشورهای دیگر بر دنیای طبیعی خود تأثیری نداشته اند و بسیاری از این اکوسیستم ها دست نخورده بوده اند. زمینی به مساحت 250 هکتار (100 هکتار) از جنگل های بارانی پرو میزبان بیش از 6000 نوع گیاه است! صدها گونه وجود دارد که فقط در آمازون یافت می شوند. پرو برای حفاظت از این گیاهان و جانوران مناطق جنگلی خاصی به نام ذخایر ایجاد کرده است.در سواحل اقیانوس آرام، بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری جالب با آب و هوای خشک بیابانی سازگار شده اند. و در سواحل، جریان پرو تعداد زیادی ماهی کوچک را تغذیه می کند، که به نوبه خود از جمعیت زیادی از ماهی های بزرگتر و پرندگان دریایی، از جمله پنگوئن های هومبولت حمایت می کند. کوه‌های پرو از انواع خاصی از علف‌ها و گیاهان حمایت می‌کنند که غذای پستاندارانی مانند لاما، آلپاکا و ویکونا را فراهم می‌کنند. یکی از گیاهانی که در آند می روید، پویا رایموندی، صد سال قبل از شکوفه دادن رشد می کند.

تاریخچه این کشور

پرو کشوری بسیار قدیمی است. اولین ساکنان حدود 15000 سال پیش به آنجا رسیدند. جوامع بیش از 5000 سال پیش در سواحل غربی پدید آمدند و شروع به گسترش در داخل کردند. اینها شامل Chavín، Moche و Nasca بودند.

یکی از مهم ترین فرهنگ های پرو، اینکاها بود که حدود 600 سال پیش در پرو زندگی می کردند. پایتخت آنها، کوسکو، امروز هم یک شهر بزرگ است. اینکاها همچنین ماچوپیچو، یک شهر باستانی معروف و اسرارآمیز را در آند ساختند. آنها قبل از اینکه در سال 1532 توسط اسپانیایی ها فتح شوند، قرن ها رشد کردند.

مردم و فرهنگ

مردم پرو ترکیبی از فرهنگ های مختلف از جمله هندی ها، اسپانیایی ها و دیگر اروپایی ها، نوادگان بردگان آفریقایی و آسیایی ها هستند. تا همین اواخر اکثر مردم در روستا زندگی می کردند. اما اکنون بیش از 70 درصد در شهرها زندگی می کنند. اکثر مردم پرو پیرو مذهب کاتولیک هستند که توسط اسپانیایی ها معرفی شده است.

بهترین زمان بازدید از پرو

بهترین زمان برای سفر به پرو در فصل خشک، بین ماه های مه و اکتبر است که روزهای آفتابی، آسمان آبی روشن در کوه های آند و شب های سرد را می بینید. زمان فوق‌العاده‌ای برای حضور در پرو است، به‌خصوص اگر قصد دارید به سفر بروید، اما در فصل اوج، رزرو زودهنگام بسیار مهم است.

بازدیدکنندگان بین نوامبر و آوریل باران بیشتری را مشاهده می کنند و مرطوب ترین ماه ها ژانویه و فوریه است. سفر در این زمان مزیت بازدیدکنندگان کمتر، مناظر سبزتر و برخی نرخ های پایین تر برای پروازها و هتل ها را دارد.

آمازون نیز بین نوامبر و مارس بارندگی بیشتری را تجربه می کند، اما این نباید شما را از بازدید منصرف کند - گیاهان و جانوران همچنان فراوان خواهند بود و همیشه وقفه هایی در رگبار وجود دارد.

قاره: آمریکا
زبان رسمی: اسپانیایی
جمعیت: ۱٬۲۸۵٬۲۲۰
واحد پول: نوئوو سول
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی