مراکش

شرح

مراکش در گوشه شمال غربی آفریقا قرار دارد و با اقیانوس اطلس شمالی و دریای مدیترانه همسایه است و الجزایر و صحرای غربی مرزهای زمینی جنوب و شرق هستند. مراکش تقریباً به اندازه کالیفرنیا است. کوه های مرتفع اطلس، خط ساحلی ملایم را از صحرای خشن صحرا جدا می کند. بارندگی غیرقابل پیش بینی است و برای تامین تمام آب مورد نیاز مردم کافی نیست.

مردم و فرهنگ

مراکشی ها بربر و عرب هستند و اکثرا مسلمان هستند. بربرها برای قرن ها در شمال آفریقا بوده اند. بسیاری از مردم بربر در کوهستان زندگی می کنند و هنوز به زبان بربری صحبت می کنند، اما امروزه برای یافتن کار به شهرها می روند.

مراکشی ها از نوشیدن چای نعناع شیرین شده با شکر لذت می برند. مردم وقت خود را برای تهیه چای و نوشیدن آن در کنار خانواده و مهمانان صرف می کنند. پنجاه و هفت درصد مردم در شهرهایی مانند فاس، کازابلانکا و مراکش در دشت ساحلی زندگی می کنند.

مساجد با برج های زیبا به نام مناره و بازار در مراکش رایج است. مدینه بخش قدیمی شهرها در قرون وسطی است. قلعه‌های قدیمی به نام کصبه، ساختمان‌های مستحکمی هستند که از الیاف درخت خرما و گل و لای کناره‌های رودخانه ساخته شده‌اند.

کودکان از سن 7 تا 15 سالگی باید در مدرسه حضور داشته باشند، اما بسیاری از کودکان با والدین خود کار می کنند و نمی توانند به مدرسه بروند. بسیاری از دختران هرگز آموزش نمی بینند.

طبیعت مراکش

فیل ها و شیرها زمانی در اطراف مراکش پرسه می زدند، اما برای همیشه رفته اند. خزندگانی مانند گکوها، مارها و آفتاب پرست ها رایج هستند، اما بیشتر پستانداران بزرگ ناپدید شده اند. امروزه رایج ترین آنها شتر، گوسفند، بز، میمون ماکاک بربری و گراز وحشی هستند.

روباه صحرایی، جوجه تیغی بیابانی و جربوآ در صحرا زندگی می کنند. درختان زیتون در سراسر دشت های مسطح رشد می کنند و بلوط های همیشه سبز و سروهای غول پیکر در جنگل های روی کوه ها رایج هستند.

دولت

رئیس دولت مراکش پادشاه محمد ششم است و از سال 1999 حکومت می کند. عباس الفاسی نخست وزیر، توسط پادشاه منصوب شد. پادشاه در همه تصمیمات دخالت دارد و کشور را به دموکراسی نزدیکتر کرده است، اما هنوز با دموکراسی های اروپا و آمریکای شمالی فاصله زیادی دارد. مراکش یک کشور مسلمان است و نظام حقوقی آن بر اساس قوانین اسلامی است.

تاریخ این کشور مسلمان

مراکش در مقابل تنگه جبل الطارق از اسپانیا قرار دارد. از سال 1912 تا 1956 کشور به دو منطقه فرانسوی و اسپانیایی تقسیم شد - دو منطقه کوچک تحت کنترل اسپانیا، سئوتا و ملیلا هنوز هم تا به امروز باقی مانده اند.

پادشاه محمد ششم که از سال 1999 حکومت می کند، ادعا می کند که نسبش از حضرت محمد است.

مراکش یکی از تنها سه پادشاهی باقی مانده در قاره آفریقا است - بقیه، لسوتو و سوازیلند، کشورهای کوچک آفریقای جنوبی هستند.

چه چیزهای منحصر به فردی را می توانید در مورد مراکش کشف کنید؟

مناره چله یک مکان تاریخی است که در حاشیه شهر رباط قرار دارد. این بنا که توسط رومی‌ها به عنوان یک مکان دریایی تأسیس شد، بعداً در قرن چهاردهم بازسازی شد تا به گورستان و خلوتگاه سلطان‌های مرینید تبدیل شود.
ساعت ابو اینانیا مدرسا زنگ‌هایی را به صدا در می‌آورد که با الهام از سلطان مرینی ابو اینان، مدرسا بزرگترین مدرسه الهیات مرینی است. واقع در فاس
دانشگاه القراویین در فاس یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. این مسجد به عنوان بخشی از مسجد القراویین در سال 859 توسط فاطمه بنت محمد بن فهری، زنی ثروتمند که به همراه گروهی از مهاجران تونسی به مراکش آمده بود، تأسیس شد.
کازابلانکا خانه یکی از بزرگترین مساجد جهان به نام مسجد حسن دوم است. این مسجد در سال 1993 افتتاح شد. سقف مسجد می تواند به صورت کشویی باز شود تا امکان عبادت در فضای باز فراهم شود. این مسجد دارای بلندترین مناره جهان است. این برج در بالای خط ساحلی اقیانوس اطلس قرار دارد.
کازابلانکا بندر اصلی و مرکز صنعتی اصلی مراکش است. بیش از 3 میلیون نفر جمعیت دارد. آگادیر در جنوب مراکش مرکز مهمی برای صنعت ماهیگیری ساردین است.
ختنه یک جشن بسیار مهم در مراکش است. هنگامی که پسران جوان ختنه می شوند، آنها را به عنوان پادشاه لباس می پوشانند و سوار بر اسب، رژه می روند. موسیقی پخش می شود و دوستان به مناسبت هدایایی می آورند.
گیاه‌پزشکان، معروف به ال‌آهاب، مغازه‌های داروخانه‌هایی دارند که حاوی داروهای سنتی و گیاهان دارویی هستند. زعتر گیاهی است که برای درمان ناراحتی های گوارشی استفاده می شود. طعم آن کمی شبیه نعنا است. مردم برگ های خشک شده را به شیر یا چای اضافه می کنند.
Le Marathon des Sables یا ماراتن بیابانی یکی از سخت ترین مسابقات پیاده روی در جهان است. هفت روز طول می کشد و تقریبا 250 کیلومتر از تپه های شنی و صحرای سنگی را در بر می گیرد. حدود 300 شرکت کننده از سرتاسر جهان برای شرکت در آن می آیند. آنها باید همه چیزهایی را که در هفته نیاز دارند، از جمله غذا همراه داشته باشند.

قاره: آفریقا
زبان رسمی: عربی و آمازیغی
جمعیت: ۳۶٫۹۱ میلیون
واحد پول: درهم مراکشی
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی