ژاپن

شرح

ژاپن، کشور جزیره ای واقع در سواحل شرقی آسیا. این جزیره شامل رشته ای بزرگ از جزایر در یک کمان شمال شرقی-جنوب غربی است که تقریباً 1500 مایل (2400 کیلومتر) در غرب اقیانوس آرام شمالی امتداد دارد. تقریباً کل زمین توسط چهار جزیره اصلی کشور اشغال شده است. از شمال به جنوب اینها هوکایدو ، هونشو، شیکوکو و کیوشو هستند. هونشو بزرگترین است و پس از آن هوکایدو، کیوشو و شیکوکو قرار دارند. علاوه بر این، جزایر کوچک‌تر متعددی وجود دارد که گروه‌های اصلی آن‌ها جزایر ریوکیو (نانسی) (از جمله جزیره اوکیناوا) در جنوب و غرب کیوشو و جزایر ایزو، بونین (اوگاساوارا) و آتشفشان (کازان) هستند. در جنوب و شرق هونشو مرکزی. پایتخت ملی این کشور، توکیو (Tōkyō)، در شرق مرکزی هونشو، یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است.

پیچیدگی و تضاد

پیچیدگی و تضاد کلیدواژه های زندگی در ژاپن است - کشوری که دارای یک سنت فرهنگی پیچیده و باستانی است و در عین حال از سال 1950 به عنوان یکی از پیشرفته ترین جوامع از نظر اقتصادی و فناوری در جهان ظاهر شده است. تاکید زیادی بر آموزش است و ژاپن یکی از باسوادترین کشورهای جهان است. تنش بین قدیم و جدید در تمام مراحل زندگی ژاپنی آشکار است. حساسیت مشخص به زیبایی طبیعی و توجه به فرم و تعادل در شهرهایی مانند کیوتو و نارا و همچنین در باغ‌های همه‌جای ژاپن مشهود است. با این حال، حتی در روستاها، تأثیر غرب زدگی سریع در بسیاری از جنبه های زندگی ژاپنی مشهود است. مناطق کشاورزی با تراکم جمعیت کم و مزارع برنج منظم و باغ‌های میوه مشخص می‌شوند، در حالی که کمربند صنعتی و شهری در امتداد سواحل اقیانوس آرام هونشو به دلیل جمعیت بسیار متمرکز، صنعتی شدن شدید و آلودگی محیط‌زیست مورد توجه است.

تاریخچه

بشر برای ده ها هزار سال ژاپن را اشغال کرده است، اما تاریخ ثبت شده ژاپن تنها از قرن اول قبل از میلاد آغاز می شود و در منابع چینی ذکر شده است. تماس با چین و کره در قرون اولیه پس از میلاد، تغییرات عمیقی را در ژاپن ایجاد کرد، از جمله سیستم نوشتاری چینی، بودیسم و بسیاری از اشکال هنری از این قاره. نخستین گام‌ها برای اتحاد سیاسی کشور در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم میلادی در دربار یاماتو رخ داد. سپس یک تمدن بزرگ ابتدا در نارا در قرن هشتم و سپس در هیان کیو (کیوتوی فعلی) از اواخر قرن هشتم تا اواخر قرن دوازدهم توسعه یافت. هفت قرن پس از آن دوره تسلط حاکمان نظامی بود که از اوایل قرن هفدهم تا اواسط قرن نوزدهم به انزوای تقریباً از دنیای خارج منجر شد.

بازگشایی کشور باعث تماس با غرب و زمان تغییرات بی سابقه ای شد. ژاپن به دنبال تبدیل شدن به یک کشور صنعتی مدرن بود و به دنبال کسب یک امپراتوری بزرگ در خارج از کشور، در ابتدا در کره و چین بود. در اواخر سال 1941 این سیاست اخیر باعث رویارویی مستقیم با ایالات متحده و متحدانش و شکست در جنگ جهانی دوم (1939-1945) شد. با این حال، از زمان جنگ، رشد اقتصادی چشمگیر ژاپن - یکی از بزرگترین کشورها در آن دوره - این کشور را به خط مقدم اقتصاد جهانی رساند. این کشور اکنون یکی از پیشروترین کشورهای تولید کننده و تاجر کالا در جهان است و یک رهبر مالی جهانی است.

جغرافیا و مناظر ژاپن

چشم انداز این کشور ناهموار است و بیش از چهار پنجم سطح زمین از کوه ها تشکیل شده است. آتشفشان های فعال و خاموش زیادی وجود دارد، از جمله کوه فوجی (فوجی سان)، که با ارتفاع 12388 فوت (3776 متر)، مرتفع ترین کوه ژاپن است. نزولات جوی فراوان و به طور کلی دمای معتدل در اکثر نقاط کشور باعث ایجاد پوشش گیاهی سرسبز شده و با وجود کوهستانی بودن و به طور کلی خاک های ضعیف، امکان پرورش انواع محصولات را فراهم کرده است. ژاپن جمعیت بزرگ و تا حد زیادی از نظر قومی همگن دارد که به شدت در مناطق کم ارتفاع در امتداد سواحل هونشو اقیانوس آرام متمرکز شده است.

ژاپن می تواند مکان خطرناکی باشد. سه تا از صفحات تکتونیکی که پوسته زمین را تشکیل می دهند در نزدیکی یکدیگر قرار می گیرند و اغلب در مقابل یکدیگر حرکت می کنند و باعث ایجاد زلزله می شوند. سالانه بیش از هزار زلزله ژاپن را لرزاند. ژاپن همچنین حدود 200 آتشفشان دارد که 60 مورد از آنها هنوز فعال هستند.

حیات وحش و طبیعت این کشور

مردم ژاپن علاقه عمیقی به زیبایی مناظر دارند. مذهب شینتو باستان می گوید ویژگی های طبیعی مانند کوه ها، آبشارها و جنگل ها روح یا روح خاص خود را دارند.

ژاپن خانه حیات وحش شگفت انگیزی است! برخی از باورنکردنی‌ترین موجودات این کشور عبارتند از: آهو سیکا، عقاب دریایی ستاره‌ای و یکی از جالب‌ترین موجودات روی این سیاره... میمون ماکاک ژاپنی!

حقایق جالب

بیشتر مناطق ژاپن را حومه شهر پوشانده است - اما با توجه به اینکه بیش از 100 میلیون نفر در چنین مکان کوچکی زندگی می کنند، متأسفانه، حیات وحش آسیب دیده است. اگرچه اکنون آلودگی به شدت کنترل می شود، در طول سال ها، جاده سازی و سایر فعالیت های انسانی به زیستگاه های طبیعی آسیب رسانده است. امروزه حدود 136 گونه در ژاپن در فهرست در معرض خطر انقراض قرار دارند.

در سواحل این کشور باورنکردنی، جریان گرم تسوشیما از جنوب به دریای ژاپن می ریزد، جایی که با جریان سردتری از شمال برخورد می کند. در نتیجه اختلاط آبهای مختلف، دریاهای اطراف ژاپن از نظر ماهی و سایر حیات دریایی بسیار غنی هستند.

بهترین زمان برای سفر به ژاپن چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر به ژاپن در فصل بهار (مارس تا می) و پاییز (سپتامبر تا نوامبر) است. این زمانی است که ژاپن در پر جنب و جوش ترین حالت خود قرار دارد، با شکوفه های ظریف گیلاس یا برگ های قرمز روشن که به مناظر تضاد می بخشد. به یاد داشته باشید، در این زمان می تواند بسیار شلوغ باشد.

ماه های تابستان (ژوئن تا آگوست) شرایط ایده آلی را برای کوهنوردان و دوستداران فضای باز فراهم می کند، اما فقط در کوه های آلپ ژاپن و پارک های ملی وحشی هوکایدو. در جاهای دیگر هوا گرم و مرطوب است. فصل بارانی از اواخر ماه مه تا اواسط ژوئن یا جولای رخ می دهد.

برای یک تجربه بسیار متفاوت، در زمستان (دسامبر تا فوریه) به شمال ژاپن بروید. برفی است، اما مردم روزهای تاریک را با جشنواره ها و رویدادهای مختلف روشن می کنند.

این ایده خوبی است که تعطیلات ملی ژاپن را نیز در نظر بگیرید. شوگاتسو (سال نو ژاپنی)، اوبون (در اواسط آگوست یا اواسط ژوئیه، بسته به منطقه) و هفته طلایی (بین 29 آوریل تا 5 مه) زمان شلوغی برای ساکنان هستند.

قاره: آسیا
زبان رسمی: ژاپنی
جمعیت: ۱۲۴٬۵۰۰٬۰۰۰
واحد پول: ین
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی