azerbaijan banner

آذربایجان

شرح

آذربایجان واقع در آسیا، با چهار کشور روسیه، گرجستان، ارمنستان و ایران همسایه است. شرق کشور با دریای خزر همجوار است و قوها، فلامینگوها و پلیکان ها همگی به این منطقه سرازیر می شوند. قسمت اعظم شمال و غرب توسط کوه های قفقاز پوشیده شده است، جایی که گوزن، خرس قهوه ای و سیاهگوش در آن رشد می کنند.

حقایق آذربایجان

رشته کوه های قفقاز و رشته کوه های قفقاز کوچک را می توان در نواحی شمالی و غربی آذربایجان یافت.
در بخش‌هایی از آذربایجان، از جمله خارج از پایتخت باکو، زمین پر از ذخایر نفت و گاز است. اینها مناطقی هستند که می توان نفت و گاز را از زمین استخراج کرد و به عنوان سوخت استفاده کرد. آتشفشان ها در بالای برخی از ذخایر تشکیل شده اند. اما به جای پرتاب گدازه، آتشفشان ها با ترکیبی گل آلود از آب، ماسه، گاز و گاهی اوقات نفت فوران می کنند.

آذربایجان سرزمین آتش!

این آتش طبیعی که به یانار داغ معروف است، حداقل 65 سال است که در آذربایجان شعله ور شده است.
یکی از معروف‌ترین مکان‌های آذربایجان، یانار داغ (یا «کوه سوزان») است، آتشی طبیعی درخشان که بر دامنه‌ی تپه‌ای در امتداد دریای خزر می‌سوزد. درست به نام خود، این کوه حداقل 65 سال است که شعله ور بوده است! گازهای طبیعی که از زیر زمین تراوش می کنند به طور مداوم شعله های آتش را تغذیه می کنند، بنابراین آتش هرگز خاموش نمی شود. در حالی که هیچ کس به طور قطع نمی داند نام آذربایجان از کجا گرفته شده است، فقط که Yanar Dağ در کشوری که به نام "سرزمین آتش" نیز شناخته می شود، نشسته است.

فرهنگ و سنت آذربایجان

آذربایجان امروز خانه حدود ده میلیون نفر است. حدود نیمی از جمعیت در مناطق شهری شلوغ مانند باکو زندگی می کنند. آذربایجان یک جمهوری مشروطه با اقتصاد در حال توسعه است. امکانات رفاهی به سبک غربی در پایتخت باکو یافت می‌شود، اما زیرساخت‌ها و دسترسی به کالاها و خدمات خارج از شهر، در عین حال که بهبود می‌یابد، کمتر توسعه یافته است.

شهر باکو پایتخت آذربایجان در ساحل غربی دریای خزر قرار دارد. برخی از ساکنان این کشور به ایجاد صنایع دستی سنتی ادامه می دهند که به دلیل زیبایی منحصر به فرد خود در سراسر جهان شهرت دارند. به عنوان مثال، گروهی از مردم به نام تالشی ها درست مانند اجدادشان در صدها سال پیش فرش دستباف می سازند. و موسیقی سنتی که با ساز زهی به نام کوبوز نواخته می شود هنوز هم رواج دارد. مانند آتش سوزی Yanar Dağ، این آداب و رسوم قدیمی به این زودی ها از بین نمی روند.

حقایق جالب این کشور

از 1236 تا 1498 مغولان چنگیزخان آذربایجان را تحت کنترل داشتند.

از سال 1870 تا 1915 صنعت نفت، باکو را به شهری پررونق تبدیل کرد

آذربایجان در سال 1991 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد

احتمالا بزرگترین رویداد سالانه در آذربایجان، نمایشگاه نفت و گاز خزر است. این رویداد یک هفته ای که در اواخر ماه مه یا اوایل ژوئن در باکو و اطراف آن برگزار می شود، مردم را از سراسر جهان گرد هم می آورد. نمایشگاه نفت و گاز به جشنی از پتانسیل آذربایجان برای بازگشت به جایگاه خود به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز طبیعی تبدیل شده است.

هوای کوهستانی، آب و هوای متنوع و رژیم غذایی حاوی میوه، سبزیجات و فرآورده های شیر به آذری ها و ارمنی ها این امکان را داده است که به طور غیرعادی زندگی طولانی داشته باشند.

 

قاره: آسیا
پایتخت: باکو
زبان رسمی: آذربایجانی
جمعیت: ۹,۷۸۰,۷۸۰
واحد پول: منات آذربایجان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی