آرژانتین

شرح

آرژانتین مکانی جذاب و دیدنی است که مکان‌های شگفت‌انگیزی برای کاوش در آن وجود دارد. اما، مانند هر خشکی غول پیکری که تاریخ و فرهنگ خاص خود را دارد، چند نکته وجود دارد که باید قبل از آمدن به این کشور آمریکای جنوبی بدانید.  آرژانتین کشوری وسیع است که در قسمت جنوبی آمریکای جنوبی واقع شده است. هشتمین کشور بزرگ جهان، دومین کشور بزرگ آمریکای جنوبی پس از برزیل است و وسعت آن تقریباً یک سوم ایالات متحده است. آرژانتین با رشته کوه های آند و شیلی از غرب هم مرز است.

این کشور به چهار منطقه تقسیم شده است: آند، شمال، پامپاس و پاتاگونیا. پامپاس مرکز کشاورزی است. در شرق آند، علفزاری مسطح و حاصلخیز به نام پامپاس است. مرز شرقی این کشور اقیانوس اطلس است. بولیوی در شمال غربی و پاراگوئه در شمال است. ستون مرتفع کوه آند که آند کوردیلا نام دارد، مرز طبیعی 3195 مایلی (5141.9 کیلومتری) با شیلی ایجاد می کند.

تاریخچه

اسپانیایی ها در سال 1516 به این کشور وارد شدند و به مدت 300 سال بر کشور حکومت کردند. در سال 1806، یک نیروی بریتانیایی بر ارتش اسپانیا در بوئنوس آیرس غلبه کرد و به جزایر مالویناس، که جزایر فالکلند نیز نامیده می شود، حمله کرد. ساکنان محلی پایتخت را پس گرفتند، اما هرگز کنترل جزایر را به دست نیاوردند. این اتفاقات منجر به سست شدن قدرت اسپانیا بر آرژانتین شد.

در سال 1810، نیروهای ناپلئون تمام شهرهای بزرگ اسپانیا را در اسپانیا فتح کردند و مردم آرژانتین قدرت یافتند تا کنترل کشور خود را به دست گیرند. آنها در سال 1816 استقلال یافتند.

در سال 1946، خوان پرون به دلیل محبوبیتش نزد طبقه کارگر رئیس جمهور شد. همسر او، ایوا، معروف به اویتا، بنیادی را تشکیل داد و پول نقد و مزایا را به فقرا اعطا کرد. وقتی او در سال 1952 بر اثر سرطان درگذشت، مردم بسیار ناراحت بودند. او نماد امید برای تمام فقرای آرژانتین بود. خوان پرون پس از تلاش برای افزایش اختیارات خود از سمت خود کنار رفت. حتی پس از ترک پست، پیروانش به مبارزه برای قدرت سیاسی ادامه دادند.

پس از چندین سال خشونت و نزدیک به جنگ داخلی، پرون دوباره به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و همسر جدیدش، ایزابل، معاون رئیس جمهور شد. او ناگهان درگذشت و ایزابل رئیس جمهور شد و به زودی اقتصاد کشور از هم پاشید.

ارتش در سال 1976 کنترل کشور را به دست گرفت و دوره ای از خشونت به نام "جنگ کثیف" آغاز شد که طی آن بین 20000 تا 30000 انقلابی یا هوادار کشته شدند.

در سال 1982، رئیس جمهور آرژانتین، ژنرال لئوپولدو گالتیری، به جزایر فالکلند در سواحل اقیانوس اطلس حمله کرد و فکر می کرد که بریتانیایی ها دست به جنگ نمی زنند. گالتیری اشتباه محاسباتی کرد و نیروهای بریتانیا به راحتی پیروز شدند. پس از شکست، کشور به سمت دموکراسی و حکومت غیرنظامی پیش رفت.

مردم و فرهنگ آرژانتین

برخلاف مکزیک و کشورهای آمریکای جنوبی مانند پرو و اکوادور، آرژانتین دارای مردم بومی کمتر و جمعیت زیادی است که از اروپا آمده‌اند. این جمعیت حدود 95 درصد از افراد اروپایی تبار را تشکیل می دهند که عمدتاً از ایتالیا، اسپانیا و آلمان هستند. بسیاری از جمعیت بومی بر اثر بیماری هایی که اروپایی ها آورده بودند جان خود را از دست دادند.

نزدیک به نیمی از جمعیت در منطقه اطراف بوئنوس آیرس زندگی می کنند. بوئنوس آیرس را به دلیل تأثیرات اروپایی ها «پاریس آمریکای جنوبی» نامیده اند.

مردم تحصیلکرده هستند و 97 درصد مردم می توانند بخوانند و بنویسند. فوتبال ورزش مورد علاقه در آرژانتین است. گوچوها مانند گاوچران های آمریکایی نمادی از دشت های باز منطقه پامپاس بوده اند.

طبیعت 

آرژانتین از نظر گونه های جانوری غنی است. سواحل پاتاگونیا محل زندگی فک‌های فیل، فوک‌های خزدار، پنگوئن‌ها و شیرهای دریایی است. آب‌های اقیانوس اطلس محل زندگی کوسه‌ها، اورکاها، دلفین‌ها و ماهی آزاد است. در شمال، بسیاری از گونه های گربه سانان بزرگ مانند کوگار، جگوار و اوسلوت وجود دارد. کروکودیل و کایمان نیز وجود دارد. فلامینگوها، توکان ها، لاک پشت ها نیز در نیمه گرمسیری شمال زندگی می کنند. پاتاگونیا منطقه ای کم جمعیت و غنی از منابع طبیعی و حیات وحش از جمله حواصیل، کندور، پوما، لاک پشت و گواناکو است.

مرتفع ترین کوه در رشته کوه آند Cerro Aconcagua است که قله آن 22384 فوت (6960 متر) است. شمال شرقی آرژانتین دارای جنگل های بارانی و آبشار ایگوازو است. این آبشارهای دیدنی، در مرز آرژانتین با برزیل، در امتداد یک جبهه 1.6 مایلی (2.7 کیلومتری) به شکل نعل اسب فرود می آیند. همانطور که کشور در حال توسعه است، تحت تاثیر جنگل زدایی و آلودگی قرار می گیرد.

بهترین زمان از سال برای سفر به آرژانتین

به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است بین سپتامبر و آوریل (اوایل بهار تا اوایل پاییز) بازدید کنید. در پایان، این بستگی به این دارد که شما تصمیم دارید کجا بروید، زیرا آب و هوا از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. اما از بهار تا پاییز، به طور کلی می توانید آب و هوای خوبی را در سراسر کشور پیدا کنید.

اگر سرمای شدید را دوست ندارید، از سفر بین ژوئن تا آگوست اجتناب کنید، به خصوص اگر به پاتاگونیا می روید. اگر گرمای شدید مورد علاقه شما نیست، بوئنوس آیرس و مناطق مرکزی و شمال شرقی را در طول تابستان نادیده بگیرید. در اینجا، می توانید دمای 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) را در یک روز "خنک" انتظار داشته باشید.

زمستان های بوئنوس آیرس معتدل است و دمای آن در حدود 55 درجه فارنهایت (13 درجه سانتیگراد) است. اما، با نزدیک شدن به جنوب و غربی ترین مناطق، هوا سردتر و سردتر می شود.

هنگام انتخاب پکیج سفر به آرژانتین، کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید، زیرا خورشید در آرژانتین به طور جدی قوی است. همچنین به یاد داشته باشید که چند لایه لباس به همراه داشته باشید. بسیاری از مسافرانی که به مدت دو تا سه هفته از این کشور بازدید می کنند، پرواز در سراسر کشور را انتخاب می کنند زیرا این کشور بسیار بزرگ است. بنابراین، اگر از بوئنوس آیرس به پاتاگونیا می‌روید، احتمالاً تغییر درجه حرارت زیادی را تجربه خواهید کرد.

هنگام نزدیک شدن به کوه های آند،پوشیدن لباس گرم، ضروری می شود، زیرا دما از روز تا شب به طور ناگهانی کاهش می یابد، حتی در تابستان. وسایل بارانی مخصوصاً هنگام گشت و گذار در مناطق مرکزی و شمال غربی مفید هستند، زیرا می توانند در تمام طول سال باران ببارند. به طور متوسط، نوامبر مرطوب ترین ماه در سراسر کشور است.

قاره: آمریکا
زبان رسمی: اسپانیایی
جمعیت: ۴۵٬۸۰۹٬۰۰۰
واحد پول: پزوی آرژانتین
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی