دهلی

delhi

شرح

دهلی وسیع، یک کلان شهر بین المللی پرهیاهو و با جمعیت هفده میلیون نفری، پایتخت هند است و همچنین به عنوان قطب اصلی جنوب آسیا عمل می کند. در حالی که این ممکن است تصویری از هرج و مرج شهری را تداعی کند، و در حالی که این دیدگاه ها ممکن است در پهرگنج و سایر مناطق قدیمی تر باشند، بسیاری از شهر کم ارتفاع و به طرز شگفت انگیزی سرسبز است. دهلی دارای تاریخ غنی و متنوعی است و با مقبره‌ها، معابد و ویرانه‌هایی مواجه خواهید شد که قدمت آن به قرن‌ها پیش

شگفتی های دهلی، میراث آن، هنر و صنایع دستی، غذاهای متنوع و فرهنگ را بررسی می کند. دهلی که نمادی از گذشته غنی و حال پر رونق این کشور است، شهری است که در آن تاریخ باستان و مدرن به طور یکپارچه با هم ترکیب می شوند. این مکانی است که نه تنها نبض شما را لمس می کند، بلکه حتی آن را با سرعت دیوانه کننده ای تثبیت می کند. این شهر که خانه میلیون‌ها رویا است، مسئولیت‌های بی‌سابقه‌ای را بر عهده می‌گیرد: تحقق رویاهایی که مردم را به هم نزدیک‌تر می‌کند و الهام‌بخش زندگی‌شان است.

دهلی که یکی از بزرگترین مجتمع‌های شهری کشور است، بر روی رودخانه یامونا، شاخه‌ای از رود گنگ، در حدود 160 کیلومتری جنوب هیمالیا، سواره (اما عمدتاً در ساحل غربی) قرار دارد. قلمرو پایتخت ملی دهلی قدیم و نو و منطقه شهری اطراف و همچنین مناطق روستایی مجاور را در بر می گیرد. این قلمرو از شرق به ایالت اوتار پرادش و از شمال، غرب و جنوب به ایالت هاریانا محدود می شود. دهلی به عنوان یک مرکز مهم تجاری، حمل و نقل و فرهنگی و همچنین مرکز سیاسی هند از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار است. بر اساس افسانه، این شهر به نام راجا دیلو، پادشاهی که در قرن اول پیش از میلاد در منطقه سلطنت می کرد، نامگذاری شده است.

پایتخت هند یک کلان شهر شلوغ، یک گنجینه تاریخی، یک پدیده فرهنگی و یک پناهگاه تفریحی است. از این جهت و بیشتر، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در کشور و در سراسر جهان است. مترادف با بناهای تاریخی، مذهبی و میراث فرهنگی، غذاهای خیابانی مجلل، بازارهای رنگارنگ، محله‌های جذاب، پارک‌های سرسبز و زندگی شبانه متحرک، پیشنهادات دهلی بی‌نهایت گسترده است. گردشگری دهلی واقعا دیدنی است و باید از مکان هایی دیدن کرد

تاریخ دهلی 

شهر دهلی در واقع از دو جزء تشکیل شده است: دهلی قدیم، در شمال، شهر تاریخی. و دهلی نو، در جنوب، از سال 1947 پایتخت هند، در نیمه اول قرن 20th به عنوان پایتخت هند بریتانیا ساخته شده است.
دهلی دارای گذشته تاریخی طولانی است که قدمت آن به دوران پیش از تاریخ قرن ششم قبل از میلاد می رسد، زمانی که به عنوان "ایندراپراستا"، پایتخت پانداواهای حماسه مهابهاراتا تأسیس شد. پیش از این بر اساس متن هندو سانسکریت باستانی به نام "هستیناپور" یا "شهر فیل" شناخته می شد. گفته می‌شود که روستای باستانی ایندراپراست در جایی که قلعه قدیمی قرار دارد وجود داشته و پس از آن توسط بریتانیایی‌ها تخریب شد تا راه را برای ساخت دهلی نو در اواخر قرن نوزدهم باز کنند.
 
کاوش‌های باستان‌شناسی در سال 1966 تکه‌هایی از ظروف خاکستری رنگ‌شده متعلق به دوران پانداوا و بقایای 7 شهر، آثاری که به دوره موریایی بازمی‌گردند، از جمله دو ستون ماسه‌سنگ با کتیبه امپراتور آشوکا [273 قبل از میلاد - 236 قبل از میلاد] که در نزدیکی نویدا کشف شد را نشان داد. در سرینیواسپوری که توسط فیروز شاه تغلق در قرن چهاردهم به شهر آورده شد.
پیش از این به طور خلاصه «Dhillika» و «Dhilli» نام داشت، اولین شهر قرون وسطایی واقع در مرز جنوب غربی منطقه مهرائولی کنونی شهر و توسط پادشاه دیلو در 800 قبل از میلاد بنا به گفته ساتیارت پراکاش از سوامی دایاناند در سال 1875 میلادی. با این حال نظریه های دیگری نیز وجود دارد و در زمینه خود متفاوت است. این شهر اولین شهر از مجموعه هفت شهر قرون وسطایی بود.
از قرن هشتم، سلسله تومار راجپوت سلطنت کرد. آنانگپال، یک تومار راجپوت، لال کوت را در سال 736 قبل از میلاد در نزدیکی قطب معروف منار در منطقه مهرائولی دهلی تأسیس کرد. نام او در ستون آهنی که در مجموعه قطب از دوران چاندراگوپتا دوم قرار دارد، حک شده است.
لعل کوت مرکز آموزش بود و مردم به زبان های فصیح صحبت می کردند. دروازه‌های شهر با طلا و سنگ‌های قیمتی تزئین شده بود. پادشاه Anangpal همچنین در سال 731 قبل از میلاد یک ارگ در 10 کیلومتری Surajkund ساخت.
در سال 1180، لال-کوت توسط پادشاهان چاوهان راجپوت آجمر فتح شد و آن را به "Qila Rai Pithora" تغییر نام داد. بعداً در سال 1192، شاه پریثویراج چاوهان سوم توسط محمد غوری افغان شکست خورد و از سال 1206، «ذیلی» توسط قطب الدین ایبک، غلام سابق که به سلطنت رسید، پایتخت سلطنت دهلی، تحت سلسله بردگان شد.
او منار معروف قطب را ساخت اما قبل از اتمام آن درگذشت. او در طول سلطنت خود، 27 معبد را که در آن زمان وجود داشت، ویران کرد و از آوارهای آن برای ساخت مسجد قوات الاسلام استفاده کرد. پس از آن، حاکمان ترک و افغان، سلسله های خلجی، تغلق، سید و لودی که در اواخر دوره قرون وسطی حکومت می کردند و قلعه ها و شهرها را ساختند، جانشین شهر شدند.
بعدها در سال 1398 تیمور لنک به هند حمله کرد و دهلی را ویران کرد. در سال 1526، در اولین نبرد پانیپات، ظهیرالدین بابر آخرین بازمانده لودی سلطان افغان را شکست داد و امپراتوری مغول را در لاهور، دهلی و آگرا تأسیس کرد. بعدها در قرن شانزدهم، شرشاه سوری امپراتور همایون، پسر امپراتور ظهیرالدین بابر را شکست داد. همایون به افغانستان و ایران فرار کرد و شرشاه سوری ششمین شهر قرون وسطایی دهلی را بازسازی کرد و قلعه قدیمی یا «پورانا کویلا» را ساخت.
امپراتور همایون پس از سلطنت شرشاه سوری از 1540 تا 1556 و مرگ، با کمک حاکمان ایرانی، تاج و تخت دهلی را پس گرفت. سپس اکبر، پسر امپراتور همایون که پایتخت را به آگرا منتقل کرد، جانشین تاج و تخت شد و بین سالهای 1553 تا 1556، دهلی توسط همو ویکرامادیتیا تصرف شد که نیروهای مغول اکبر را در آگرا شکست داد.
بعدها اکبر پس از شکست همو در دومین نبرد پانیپات، تاج و تخت را پس گرفت. بعدها پسر اکبر، شاه جهان [1628-1658] جانشین تاج و تخت شد و پایتخت را به دهلی بازگرداند و ثروت آن را که پس از آن رو به زوال بود، بازسازی کرد و هفتمین شهر قرون وسطایی دهلی را ساخت که به نام او «شاهجهان آباد» نامیده شد و اکنون به عنوان "شهر قدیمی" یا "دهلی قدیم" مشهور است. بسیاری از لذت های معماری مانند "قلعه سرخ" یا "لال کویلا" و "جاما مسجد" هنوز قابل مشاهده هستند. بعدها اورنگ زیب در سال 1658 تاج و تخت را تصاحب کرد و در باغ معروف "شالیمار" یا "عیزآباد باغ" تاج گذاری کرد و تا زمان مرگش در سال 1707 حکومت کرد.
در فوریه 1739، ارتش مغول توسط نادرشاه در نبرد کارنال شکست خورد. او دهلی از جمله تخت طاووس معروف را تصرف کرد و غارت کرد و پس از آن معاهده ای در سال 1752 برای ماراتاها امضا شد تا از تخت مغول و متعلقات آن محافظت کنند. فرمانروایی ماراتاها در سراسر هند شمالی و مرکزی شتاب گرفت تا اینکه در سال 1761 در جریان سومین نبرد پانیپات توسط احمد شاه ابدالی شکست خوردند و پس از حمله ابدالی دوباره دهلی تنها یک قطعه باقی ماند. در 11 سپتامبر 1803، نیروهای بریتانیا بر ماراتاها و مغول ها بر شهر غلبه کردند و در سال 1857 دهلی و مناطق باقی مانده مغول را تصرف کردند. بهادر شاه ظفر دوم، آخرین امپراتور مغول به رانگون تبعید شد.

بریتانیایی ها پایتخت خود را در سال 1911 به دهلی منتقل کردند و بخش هایی از دهلی قدیم را برای ساخت دهلی نو تخریب کردند. ساختمان ها و دفاتر دولتی توسط ادوین لوتینز طراحی و به سبک زیبای استعماری انگلیسی ساخته شده اند. بریتانیا تا سال 1947 و پس از استقلال، دهلی را با جواهر لعل نهرو به عنوان اولین نخست وزیر هند، همچنان مقر دولت هند بود.

دهلی در طول تاریخ خود هفت بار ویران و هفت بار بازسازی شد. با این حال، شهر در برابر همه شانس ها زنده ماند و اکنون به عنوان اصلی ترین امپراتوری سیاسی، فرهنگی و تجاری هند ایستاده است.

کشور: هند
استان: فارس
جمعیت: ۱۳ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۵۴
ساعت:

اطلاعات

عنوان مورد ۱: مقدار تست شماره ۱
عنوان مورد دو: مقدار تست شماره دو

پایتخت هند یک کلان شهر شلوغ، یک گنجینه تاریخی، یک پدیده فرهنگی و یک پناهگاه تفریحی است. از این جهت و بیشتر، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در کشور و در سراسر جهان است. مترادف با بناهای تاریخی، مذهبی و میراث فرهنگی، غذاهای خیابانی مجلل، بازارهای رنگارنگ، محله‌های جذاب، پارک‌های سرسبز و زندگی شبانه متحرک، پیشنهادات دهلی بی‌نهایت گسترده است. گردشگری دهلی واقعا دیدنی است و باید از مکان هایی دیدن کرد

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی