باتومی

Batumi

شرح

باتومی، مروارید گرجستان در دریای سیاه است، نام این شهر در نوشته های ارسطو در اوایل قرن چهارم ذکر شده است. باتومی آفتابی و مدرن، تمام جذابیت های یک شهر جنوبی و یک استراحتگاه دریایی هزاره سوم با هتل های لوکس درجه یک را به تصویر می کشد. این شهر در ساحل دریای سیاه واقع شده است و به طرز عالی توسط گیاهان نیمه گرمسیری عجیب و غریب قاب شده است. درختان نخل، سرو، ماگنولیا، خرزهره، درختان بامبو، لورل، درختان لیمو و پرتقال، تویا و درختان جعبه، چشم همه جا را به وجد می آورند. باتومی در خلیج طبیعی مناسب دریای سیاه واقع شده است و نه تنها یک بندر مهم برای کل گرجستان، بلکه یک پایتخت گردشگری این کشور است.

تصویر عاشقانه حرکت کشتی ها از بندر، از اسکله باتومی بهتر دیده می شود. شهروندان باتومی این مکان را پارک-بولوار ساحلی می‌نامند. این شهر را در امتداد مرز دریایی خود به مدت 8 کیلومتر احاطه کرده است. اینجا در همه حال بسیار شلوغ است. این مکان محبوب ترین مکان برای مردم محلی و بازدیدکنندگان پایتخت است. نمادی از شهر وجود دارد - دلفین با شاخه نخل. دلفین‌هایی که در طول سال در بندر باتومی می‌چرخند، به بخشی جدایی‌ناپذیر از این شهر تبدیل شده‌اند.

ساحل شهر در کنار بلوار است. سواحل باتومی و اطراف آن سنگی و بدون ماسه هستند. در شرق از ساحل، تئاتر، سینما، رستوران، کافه با غذاهای عالی و سرگرمی های دیگر وجود دارد. محله های مسکونی باتومی به دلیل رنگین کمانی که دارند از دور دیده می شوند. موضوع این است که هر خانه ای در آنجا با رنگ خاصی رنگ آمیزی شده است.

بخش قدیمی شهر بسیار جالب است، بیشتر خانه ها در قرن نوزدهم ساخته شده اند. آنجا روح قرون گذشته را مهار می کند - ردیف مغازه های کوچک صنایع دستی که ظروف مسی درست می کنند، عطر باشکوه قهوه تازه دم شده در کافه های کوچک. شهر قدیمی به خاطر ظرافت های مختلف معماری شناخته شده است: ساختمان ها با واهی، پری دریایی، آتلانتیس و دیگر موجودات افسانه ای تزئین شده اند.

معماری باتومی ترکیبی از سبک های اروپایی و آسیایی، انواع فرم های معماری است. امکان دیدن ساختمان هایی با عناصر معماری گرجی، ترکی، امپراتوری روسیه، شوروی، انگلیسی، فرانسوی و معماری استعماری وجود دارد. ساختمان های ترکیبی از معماری اروپایی و شرقی. نورهای شهر عصرگاهی زیبا هستند. در بعدازظهرها ساختمانها در شب به قصرهای باشکوه تبدیل می شوند.

از 10 سال گذشته باتومی تغییرات زیادی کرده است. منطقه مرزی نیمه بسته سابق به بهشت ​​گردشگری و بهترین مکان برای تعطیلات در گرجستان تبدیل شده است. ساختمان های جدید بانک ها، هتل های بین قاره ای، مجتمع های مدرن توریستی و ورزشی در دست ساخت هستند. خانه های مسکونی در حال احداث مطابق با استانداردهای جهانی است. مرکز تجاری مجلل با استخر، قایق تفریحی و سرگرمی برای کودکان در حال ساخت است. کل بخش تاریخی شهر به منطقه بوتیک ها، بارها، چایخانه ها و قهوه خانه ها تبدیل شده است. با این حال، باتومی شهری باقی خواهد ماند که فرهنگ های اروپایی و آسیایی در آن تلاقی می کنند. چنین ترکیب فرهنگی با حقایق تاریخی قابل توجیه است. اجازه دهید گشت و گذار کوچکی در گذشته شهر داشته باشیم.

تاریخ باتومی، گرجستان

اولین ذکر باتومی را می توان در آثار ارسطو، فیلسوف یونانی یافت و می توان آن را به قرن چهارم قبل از میلاد مربوط کرد. ارسطو این شهر را با نام Batus (از یونانی "عمیق") توصیف کرد که در ساحل دریای سیاه در کلخیس واقع شده است. قلعه باستانی Tamaris-tsihe به عنوان پایه ای برای شهر عمل کرد. در قرن دوم پس از میلاد رومی ها به باتومی آمدند. در قرن پنجم تزار گرجستان واختانگ گورگسالی شهر را به قلمرو خود ضمیمه کرد. در قرن ششم، هفتم و هشتم باتومی و منطقه آن توسط شاهزادگان اگریس و آبخازی اداره می شد. در قرن هفدهم باتومی به تصرف ترکیه درآمد.

پس از شکست ترکیه در جنگ روسیه و ترکیه در سال 1878 منطقه به تصرف روس ها درآمد. در همان سال کنگره برلین باتومی را یک بندر تجاری بزرگ اعلام کرد که توسط روسیه برای تجارت نفت استفاده می شد. این وضعیت هشت سال به طول انجامید و مزایای خاصی برای کشور به همراه داشت. طولی نکشید که باتومی به سومین شهر بزرگ ماوراء قفقاز و سومین بندر مهم امپراتوری روسیه تبدیل شد. در پایان قرن بیستم باتومی به یک مرکز صنعتی بزرگ و بعداً یک تفرجگاه معروف تبدیل شد.

آب و هوای باتومی

بر کسی پوشیده نیست که آب و هوای باتومی در جذب گردشگران در جایگاه اول قرار دارد. آب و هوای نیمه گرمسیری با رطوبت بالا مردم را از سراسر جهان به خود جذب می کند. فصل ساحل در ماه می آغاز می شود و در اکتبر به پایان می رسد. با این حال حتی در ماه نوامبر برای گردشگران جذاب است.

مکان های دیدنی

باغ گیاه شناسی مکانی فوق العاده برای پیاده روی، در یک روز آفتابی، گرم و در هوای ابری است. باغ گیاه شناسی شما را با طبیعت پیوند می دهد و این احساس را به شما می دهد که در مکانی قدم می زنید که طبیعت در حالت بکر خود باقی مانده است. باغ گیاه شناسی باتومی در دنیا مشابه ندارد.

دلفیناریوم به شما و فرزندانتان شادی خواهد بخشید. هیچ چیز نمی تواند روح را به اندازه جغجغه دلفین، چشمان هوشمند، ذهن و هوش او حرکت دهد. شما می توانید با دلفین ها شنا کنید. و این تجربه بدون هیچ شک و تردیدی تا پایان عمر شما اثری از خود بر جای می گذارد.

پارک ساحلی با نخلستان با مناظر عالی از دریای سیاه مرکز گردشگران است. کافه‌های فضای باز پر از گردشگران شاد و خوشحال، موسیقی زنده، بارها، جاذبه‌ها، کلوپ‌ها... به طور کلی، هر چیزی که عصرها گردشگران را جذب می‌کند، زندگی آن‌ها را بعد از روزهای آرام در ساحل شدیدتر می‌کند.

قلعه "تامارا" معبدی است که به افتخار ملکه تامارا نامگذاری شده است. قلعه گونیو قلعه روم بود، کمی بعد از امپراتوری بیزانس در روزگار قدیم.  فواره های آواز به شکل های شگفت انگیز و متنوعی همراه با نور و موسیقی هستند.

باتومی قدیمی بخشی از شهر است که در قرن نوزدهم ساخته شده است. در اینجا فضای آن زمان هنوز حفظ شده است - همه چیز متوقف شده است.

کلیساها و معابد باتومی اثر خود را در قلب شما به جا خواهد گذاشت. اینها کلیسای جامع باکره مقدس، اجرا شده به سبک گوتیک، و کلیسای سنت نیکلاس و کلیسای سنت باربارا هستند.

بهترین زمان برای بازدید از باتومی

دوره بین ماه می و سپتامبر یکی از بهترین زمان ها برای سفر به باتومی است. شهر در فصل تابستان سرزنده تر می شود. به خصوص رستوران ها و هتل های کنار دریا میزبان بازدیدکنندگان زیادی هستند. این دوره برای تعطیلات دریایی کاملا ایده آل است. تابستان نیز به دلیل آب و هوای گرم و معتدل زمان مناسبی برای ورود به دریا است. از سوی دیگر، بازدیدکنندگانی که می خواهند در ماه های آرام تعطیلات را سپری کنند، ممکن است در پاییز به شهر بیایند. در فصل بهار، طبیعت گردی در باتومی بسیار محبوب است. کمپینگ و ورزش در فضای باز در این ماه ها بسیار ترجیح داده می شود. 

چند روز برای بازدید کافی است؟

دو روز برای بازدید از جاذبه های باتومی کافی است. در این مدت می توانید از کازینوها، موزه ها، دهکده ها، پارک ها، سواحل دیدن کنید و غذاهای محلی را بچشید.

کشور: گرجستان
جمعیت: ۱۶۳٬۴۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۹۵+

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و … . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید، البته در بیشتر شهرها در باجه‌ی پاسخگویی به توریست به شما نقشه شهر داده می شود.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح “توی چشم نباشید”. کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گران فروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی