Yala National Parkپارک ملی یالا در سریلانکا

شرح

پارک ملی یالا، پربازدیدترین و دومین پارک ملی بزرگ  کشور سریلانکا است. این پارک شامل پنج قسمت مختلف است که دو  تای آن ها اکنون برای بازدید عموم آزاد است. این پارک 979 کیلومتر مربع وسعت دارد و حدود 300 کیلومتر تا  کلمبو فاصله دارد. پارک ملی  یالا در سال 1900 به عنوان یک پناهگاه برای حیوانات وحشی تاسیس شد و یکی از اولین پارک های ملی در سریلانکا بود. این پارک بیشتر به خاطر تنوع حیوانات وحشی نادر خود شناخته شده است. این پناهگاه از نظر مراقبت از فیل ها و پرنده های آبزی نادر، بسیار ارزشمند است.

پارک ملی یالا که در گوشه جنوب شرقی سریلانکا قرار دارد، یکی از شناخته شده ترین پارک های حیات وحش در دنیا است. این پارک که بزرگترین جمعیت پلنگ های جهان را در خود جای داده است، پس از پارک ملی ویلپاتو، دومین پارک ملی بزرگ در جزیره سریلانکا  است.  اگر بخواهید از کلمبو به سمت پارک یالا حرکت کنید، به ۵ ساعت رانندگی نیاز دارید، بنابراین صبح زود آماده شوید و به سمت پارک حرکت کنید!

پارک ملی زیبای یالا
پارک ملی زیبای یالا

گیاهان و جانوران موجود در این پارک

پارک ملی یالا ، در پست ترین بخش شبه جزیره سریلانکا قرار گرفته است. این منطقه آب و هوای گرم و خشکی دارد و در زمان هجوم باد های موسمی،  بارندگی های شدیدی در این بخش وجود دارد. پارک ملی یالا در نزدیکی ساحل قرار دارد و تا ساحل امتداد می یابد.

پارک ملی یالا اکوسیستم‌های متنوعی از جمله جنگل‌های موسمی مرطوب و خشک، جنگل‌های  نیمه برگ ‌ریز، جنگل ‌های خار، مراتع، آب شیرین و تالاب‌های دریایی و سواحل شنی را دارا  است.

مناطق جنگلی و سرسبز پارک که با درختان زیبا پر شده است،‌ به رودخانه منتهی می شوند و مراتع پارک، به ساحل می رسند.

انواع مختلفی از گونه های گیاهی در این پارک وجود دارند که بسیاری از آن ها کم یاب هستند. به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی خاص این منطقه ،‌ تنوع عظیمی از پوشش های گیاهی و گونه های مختلف آن ها را می توان مشاهده کرد.

حدود  گونه ۲۱۵ پرنده در این پارک زندگی می کنند و ۶ گونه از آن ها بومی سریلانکا هستند و در کشور های دیگر دیده نمی شوند. این شش گونه عبارتند از : نوک شاخ خاکستری سریلانکا، مرغ جنگلی سریلانکا، کبوتر چوبی سریلانکا، باربت پیشانی زرشکی، بلبل کلاهک سیاه و بلبل کلاهک قهوه ای .

پارک ملی یالا در سریلانکا
پارک ملی یالا در سریلانکا

پرندگان آبزی پارک یالا ،‌حدود ۹۰ پرنده هستند که تقریبا نصف آن ها مهاجر هستند. این پرنگان شامل اردک سوت ‌زن کوچک، گارگانی ، باکلان های  کوچک، باکلان  های هندی و  پرندگان آبی بزرگ مانند حواصیل خاکستری، ابیس سرسیاه،  نوک قاشقی اوراسیا،  منقار آسیایی و  لک ‌لک‌های رنگی هستند . لک لک گردن سیاه و آجودان کوچک از پرندگان کمیابی هستند که فقط در پارک یالا  دیده می شوند. پلیکان های  بزرگ سفید مهاجر و پلیکان لکه دارنیز در این پارک دیده می شوند.

پارک ملی یالا یکی از بهترین مکان‌ها برای مشاهده فیل‌های وحشی است  و میزبان حیوانات زیادی از جمله گاومیش،  پلنگ ، میمون، کروکودیل،  گراز وحشی و خرس است.

تعداد پلنگ ها در هر واحد زمین در یالا تقریباً از هر جای دیگری در جهان بیشتر است و این پارک به مراتب بیشتر از هر پارک ملی دیگری در جزیره دیده شده است. بهتر است بین ماه های بهمن تا تیر از آن بازدید کنید تا شانس خود را برای دیدن این موجودات باشکوه افزایش دهید.

فیل ها را می توان در یالا مشاهده کرد، اما امکان مشاهده آنها در طول فصل های مختلف ، متفاوت است. بهترین زمان ممکن برای مشاهده آن ها در فصل خشک سال ، بین ماه خرداد تا مرداد است.

پارک ملی یالا همچنین محل اقامت گونه های دیگری چون تمساح، طاووس، میمون، خرس تنبل، بوفالو آبی، گراز وحشی، آهو و شغال طلایی نیز است. گونه های مختلفی از پرنده ها از جمله پلیکان، لک لک، حواصیل و فلامینگو در این پارک ثبت شده است.

ماه های دی و بهمن ، بهترین زمان برای بازدید است. پ در این زمان پلنگ، فیل و بسیاری از حیوانات کوچک  بر سر آب با هم رقابت می کنند، چرا که در این زمان ها آب کم است . به احتمال زیاد خرس تنبل، آهو، گراز وحشی، بوفالو، تمساح و میمون را دراین ماه ها  خواهید دید.

گیاهان و جانوران موجود در این پارک
گیاهان و جانوران موجود در این پارک

حتما به این نکته توجه داشته باشید که حیوانات پارک ملی همگی حیوانات وحشی هستند و نباید به آن ها غذا دهید و یا زیادی به آن ها نزدیک شوید. حیوانات ریز جثه تر و کروکودیل ها همیشه در دید شما نیستند و در همه جای پارک حضور دارند، بنابراین نکات راهنما های پارک را رعایت کنید و در وسیله نقیه بمانید تا گردش بی خطری را در پارک یالا داشته باشید.

نکات مربوط به بازدید از پارک ملی یالا در سریلانکا 

بازدید از این پارک ملی بزرگ، می تواند چالش برانگیز یا دلهره اور باشد. ممکن است درباره چگونگی بازدید از این پارک گیج شده باشید و یا ندانید از کجا باید شروع کنید. ما نکاتی را آماده کردیم تا به شما برای بازدید از این سرزمین هیجان انگیز، کمک کند.

بهترین زمان برای بازدید از پارک ساعت 6 صبح به محض باز شدن پارک یا بعد از ساعت 4 بعد از ظهراست. در این ساعات، حیوانات بیشترین میزان انرژی را دارند و از مخفیگاه های خود بیرون می آیند و به فعالیت کردن می پردازند.

میانگین دمای این پارک در حدود 27 درجه سانتیگراد است، اگرچه در فصل خشک می تواند به 37 درجه هم برسد. بنابراین حتما یک بطری آب خنک  همراه داشته باشید و لباس های خنک بپوشید.

نکات مربوط به بازدید از پارک ملی یالا در سریلانکا 
نکات مربوط به بازدید از پارک ملی یالا در سریلانکا

سعی کنید ناهار بسته بندی شده  با خود بیاورید،‌خوراکی های سبک با خود بیاورید و همه را در یک کوله پشتی جای دهید.  پارک را به با بطری ها و کیسه های پلاستیکی پر نکنید که این کار آسیب جبران ناپذیری به سلامتی حیوانات پارک وارد می کند،‌ بنابراین هر چیزی را که می تواند بر اکوسیستم پارک تأثیر منفی بگذارد، در کیفتان قرار دهید .

به هیچ عنوان  وسیله نقلیه خود را در طول سافاری رها نکنید، مگر اینکه راهنمای شما به شما اطلاع داده باشد که انجام این کار ایمن است و می توانید موقتا از خودرو مخصوص پیاده شوید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: سریلانکا
شهر: بنتوتا
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی