The Golden Horn of Istanbulشاخ طلایی استانبول

شرح

شاخ طلایی استانبول یا در زبان ترکی Haliç ورودی تنگه بسفر است که دو رودخانه در انتهای آن به آن می ریزند و در سمت اروپایی استانبول است و از دو نهر کوچک تغذیه می شود. این بندر طبیعی است که ناوگان و کشتی های تجاری بیزانس و عثمانی در آن لنگر انداخته بودند. امروزه، اطراف آن را پارک‌ها و تفرجگاه‌هایی با مکان‌های باستانی در اطراف آن احاطه کرده‌اند.

شاخ طلایی استانبول یک بندر تجاری قدیمی و یک منطقه مسکونی محبوب در دوره بیزانس بود. ورودی آن توسط یک زنجیر بزرگ مسدود شده بود تا کشتی های بیگانه را متوقف کند. در دوره عثمانی عمدتاً یهودیان مهاجر از اسپانیا در آن ساکن بودند. ترکیبی از ارامنه، یونانی‌ها، کولی‌ها و ترک‌هایی که در امتداد سواحل آن زندگی می‌کردند، موزاییک رنگارنگ قومی شهر را منعکس می‌کرد.

شاخ طلایی در گذشته
شاخ طلایی

شاخ طلایی استانبول همچنین بخش اروپایی استانبول را از شهر قدیمی و شهر جدید جدا می کند. نام آن به دلیل انعکاس نور طلایی خورشید بر روی آب است و به آن شاخ طلایی می گویند و امروزه کناره ها و پارک های باستانی اطراف آن را احاطه کرده اند. این بندر بزرگ‌ترین بندر طبیعی جهان محسوب می‌شود و ساحل اروپایی استانبول را به دو قسمت تقسیم می‌کند. بهترین مکان‌ها برای تماشای فعالیت‌ها و زیبایی شاخ طلایی، پل گالاتا هستند، اگر می‌خواهید صندلی‌های کنار رینگ داشته باشید، و کاخ توپکاپی یا تپه پیر لوتی اگر ترجیح می‌دهید منظره چشم اندازه داشته باشید.

چرا شاخ طلایی؟

دو افسانه وجود دارد که صفت “طلایی” را توضیح می دهد. طبق افسانه اول، بیزانسی ها در زمان تسخیر عثمانی، آنقدر اشیاء با ارزش را در آن پرتاب کردند که آب ها از طلا می درخشید.
داستان دوم و قابل قبول تر می گوید که این نام به دلیل نور طلایی است که ظاهراً هنگام غروب خورشید از رودخانه خارج می شود. منظره ای که نمی توانید از دست بدهید!

چرا شاخ طلایی
نام آن از رنگ آب در هنگام غروب خورشید به دلیل انعکاس خورشید با رنگ طلایی می درخشد، گرفته شده است.

زنجیره ای برای محافظت از شاخ طلایی

شاخ طلایی نقشی اساسی در تکامل استانبول به عنوان یک بندر طبیعی و به طرز قابل توجهی محافظت شده ایفا کرده است و اغلب با حملاتی روبرو می شود که جزر و مد نداشته است. از این رو، امپراتوری بیزانس مقر خود را در ورودی طولانی خود قرار داد. برای محافظت از شهر در برابر حملات مرگبار دریایی، چند تدابیر امنیتی در ابتدا ایجاد دیوار در امتداد خط ساحلی است. قرار دادن یک زنجیره آهنی عظیم از قسطنطنیه تا پل گالاتا دومین اقدام امنیتی بود. تا کنون، این زنجیره تنها در سه نوبت یا شکسته یا مختل شده است. اولین بار در قرن دهم، بار دوم در سال 1204 و بار سوم در سال 1453 اتفاق افتاد. پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453، جنبش گسترده ای از یهودیان، یونانی ها، ارمنی ها، تجار ایتالیایی و سایر غیرمسلمانان آغاز شد. شاهد بود. در نتیجه، شاخ طلایی نقشی حیاتی در توسعه شهر ایفا کرد. در طول تجارت، کشتی ها برای قرن ها کالاها را در شاخ طلایی تخلیه می کردند. سپس به طور پیوسته کارخانه ها و بخش صنعتی بیدار می شوند و متأسفانه تولیدات صنعتی نیز در آلودگی آب شاخ طلایی نقش داشته است. امروزه با تخلیه کشتی ها در دریای مرمره، مشکل آلودگی حل شده است.

زنجیره ای برای محافظت از شاخ طلایی
زنجیره ای برای محافظت از شاخ طلایی

شاخ طلایی به عنوان یک بندر طبیعی و فوق‌العاده امن، نقش مهمی در توسعه استانبول داشته و اغلب مورد حمله قرار گرفته است. با غیاب جزر و مد و جریان، امپراتوری بیزانس مقر دریایی خود را در این ورودی 7.5 کیلومتری بسفر داشت. برای محافظت از شهر قسطنطنیه از حملات دریایی، دو تدابیر امنیتی در نظر گرفته شد. اولین اقدام و قابل پیش بینی ساخت دیوارها در امتداد خط ساحلی بود. با این حال، دومین اقدام امنیتی شامل کشیدن یک زنجیر آهنی بزرگ از قسطنطنیه به برج قدیمی گالاتا بود و از این رو از ورود کشتی‌های بیگانه به شاخ طلایی جلوگیری کرد.

در قرن دهم، روس‌های کیوان کشتی‌های خود را از بسفر بیرون کشیدند، آنها را به اطراف گالاتا بردند و دوباره در شاخ طلایی به آب انداختند.
در سال 1204، در طول جنگ صلیبی چهارم، کشتی های ونیزی توانستند زنجیر را با یک قوچ بشکنند.
در سال 1453، سلطان محمد دوم عثمانی نیز از تاکتیک دور زدن کشتی های خود در سراسر گالاتا با استفاده از کنده های روغنی استفاده کرد زیرا تلاش های قبلی برای شکستن زنجیره شکست خورده بود.

شاخ طلایی امروزی

از قرن هفتم قبل از میلاد به بعد سواحل این جاذبه گردشگری استانبول، مهاجران را به خود جذب کرده است و قسطنطنیه (استانبول امروزی) را قادر می سازد تا به بندری غنی و قدرتمند تبدیل شود. پس از فتح قسطنطنیه (استانبول امروزی) در سال 1453، هجوم بیشتری از بازرگانان یونانی، یهودی و ایتالیایی و همچنین سایر غیرمسلمانان وجود داشت.

شاخ طلایی در زمان های قدیم. برای صدها سال تجارت شهر توسط کشتی هایی انجام می شد که کالاهای خود را در انبارهای شاخ طلایی بارگیری می کردند. همراه با انبارها، کارخانه های نزدیک و بیشتری شروع به رشد کردند. متاسفانه این فعالیت صنعتی آب شاخ طلایی را نیز به شدت آلوده کرد.

اما امروزه کشتی های (کانتینری) از بندر دریای مرمره استفاده می کنند و آلودگی آن برطرف شده است. در سال‌های اخیر، بیش از چهار هزار ساختمان در سواحل شاخ طلایی تخریب شده، کسب‌وکارها به مراکز جدید خارج از شهر منتقل شده‌اند، سواحل به پارک و باغ تبدیل شده و فاضلاب تصفیه شده است.

شاخ طلایی امروزی
شاخ طلایی امروزی

پل ها

هر دو سواحل شاخ طلایی با کمتر از چهار پل به هم متصل هستند. معروف ترین آنها بدون شک پل گالاتا است که امینونو را به گالاتا متصل می کند. این پل، با عرشه پایینی از رستوران ها و بارها، جایگزین پل پانتونی بسیار محبوب قبلی شد. پل دوم پل آتاتورک نام دارد. در بین این دو پل، یک پل عابر پیاده / ایستگاه مترو در وسط پیدا خواهید کرد. پل چهارم – پل شاخ طلایی – یک پل بزرگراهی است که در عمق بیشتری در شاخ طلایی قرار دارد.

ساحل جنوبی

هنگام بازدید از شاخ طلایی، کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. اما ابتدا می توانید منطقه Eminonu را ببینید، جایی که می توانید از بازار ادویه و مسجد ینی دیدن کنید. پس از آن، بازدید از فنر و منطقه بالات را از دست ندهید زیرا حاوی تاریخ باستانی است. فنر و بالات استانبول از جمله مکان‌های توریستی معروفی هستند که امروزه در آنجا بین گردشگران و مردم محلی محبوب است. منطقه Eyup و Sutluce نیز می‌توانند شما را در ساحل جنوبی شاخ طلایی استانبول آرام کنند.

ساحل شمالی

محله هاسکوی منطقه ای است که باید در تور استانبول خود از آن بازدید کرد که دارای میراث و تاریخ باستانی است. در آنجا می توانید موزه حمل و نقل را نیز ببینید. منطقه کاسیم پاشا از طریق منطقه گالاتا می‌آید و در غرفه Ayanlikavak محبوب است. این مکان به عنوان محل استراحت امپراتورها در دوره بیزانس شناخته می شود. ساحل شمالی شاخ طلایی با کاراکوی و منطقه گالاتا شروع می شود.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی