Temple of Artemis at Ephesusمعبد آرتمیس در شهر باستانی افسوس

شرح

بازدید از معبد آرتمیس در افسوس در سفر به ترکیه یکی از کارهایی است که باید در تور ازمیر خود انجام دهید. معبد آرتمیس 4 برابر بزرگتر از پارتنون بود و به عنوان بزرگترین معبد و محل عبادت الهه یونانی آرتمیس توصیف شد. معبد آرتمیس که با نام معبد دیانا نیز شناخته می‌شود، یک معبد یونانی بود که به شکل باستانی و محلی الهه آرتمیس (مرتبط با دیانا، الهه رومی) اختصاص داشت.

معبد آرتمیس در افسوس یک ساختمان بزرگ متعلق به عجایب هفتگانه جهان باستان بود. متأسفانه، امروزه بازدید از Artemision افسوس ناامیدی بزرگی را به همراه دارد که با تلاش برای دیدن محراب بزرگ زئوس در پرگامون قابل مقایسه است. به این دلیل است که از معبد آرتمیس تا زمان ما یک ستون واحد و کمی آوار باقی مانده است.

معبد آرتمیس قطعاً شایسته شهرت به عنوان یکی از شگفتی های جهان بود. این بزرگترین ساختمان در جهان هلنیستی بود که حتی از پارتنون آتن نیز پیشی گرفت و اولین بنای یادبودی بود که تماماً از مرمر ساخته شد. ظاهر معبد از تکه های کشف شده در طول کار باستان شناسی بازسازی شده است. جهت گیری فضایی آن – رو به جهت غربی – با قیاس با معابد دیگر اختصاص داده شده به آرتمیس در آسیا استنباط شد: در ساردیس و منیزیا.

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس

افسوس در زمان های کتاب مقدس

افسوس برای مسیحیان اهمیت زیادی دارد. نام آن در کتاب مقدس توسط سنت پل (نامه های سنت پل به افسوسیان) و توسط یوحنا انجیلی در کتاب مکاشفه ذکر شده است. توسط هر دو نویسنده تاکید شده است که افسوس در نظر خدا، جایگاه خوبی دارد. سنت پل در نامه خود دعایی برای افسوسیان می گوید:

“به همین دلیل من در برابر پدری که تمام خانواده او در آسمان و روی زمین نام خود را از او گرفته اند زانو می زنم. دعا کنید که از ثروت شکوهمند خود شما را با قدرت تقویت کند تا مسیح از طریق ایمان در قلب های شما ساکن شود …”

سنت جان در کتاب مکاشفه:

“به فرشته کلیسای افسوس بنویس: اینها سخنان کسی است که هفت ستاره را در دست راست خود گرفته و در میان هفت چراغدان طلا راه می رود: من از کردار، سختکوشی و استقامت تو می دانم. می دانم که می توانی. ستمکاران را تحمل مکن که کسانی را که ادعای رسول بودن دارند، اما نیستند، آزمایش کردی، و آنها را دروغگو گفتی، تو حفظ کردی و برای نام من سختی ها را متحمل شدی و خسته نشدی…

افسوس شهری است که مریم مقدس و سنت جان آخرین روزهای زندگی خود را در آن سپری کردند. این واقعیت مورد تایید واتیکان نیز هست. سه پاپ از خانه بازدید کردند و برکت دادند. پاپ پل ششم در سال 1967، پاپ ژان پل دوم در سال 1976 و پاپ بندیکت شانزدهم در سال 2006.

علاوه بر این، سومین شورای جهانی 431 بعد از میلاد در کلیسای افسوس برگزار شد.

بازدید از ویرانه های شهر باستانی افسوس
بازدید از ویرانه های شهر باستانی افسوس

معبد آرتمیس و افسوس

افسوس یک مستعمره یونانی در سواحل شرقی آسیا بود که در قرن هشتم قبل از میلاد تأسیس شد، اگرچه از سال قبل از میلاد مسیح ساکنان یونانی در این منطقه بودند. 1200 ق.م. الهه یونانی آرتمیس (دیانا از رومیان) به ویژه برای افسوسیان مهم بود، در واقع زادگاه او توسط آنها به عنوان Ortygia در نزدیکی در نظر گرفته می شد (برای یونانیان دیگر دلوس بود). آرتمیس الهه عفت، شکار، حیوانات وحشی، جنگل ها، زایمان و باروری بود. فرقه الهه در افسوس شامل عناصر شرقی (برگرفته از الهه‌هایی مانند ایزیس، سیبل و «معشوقه حیوانات») بود، و همچنین نمایش او در هنر، با مجسمه‌های باقی‌مانده، بر خلاف سایر نقاط یونان، با تخم‌ها پوشانده شده بود. نمادهای نقش او به عنوان الهه باروری. از این رو، الهه پرستیده شده در افسوس اغلب به عنوان آرتمیس افسیا شناخته می شود.

در سال 550 قبل از میلاد، معبد مرمری 120 سال طول می‌کشد تا تکمیل شود، و مانند پیشینیانش، به آرتمیس تقدیم شده بود و گاهی اوقات به عنوان آرتمیسیم نامیده می‌شد.
این شهر با پادشاهی همسایه لیدیا در برابر حملات بسیاری مقاومت کرد اما در عین حال برخی از عناصر فرهنگی را جذب کرد. کرزوس پادشاه لیدیا (حکومت 560-546 پ.م.) افسوس را بین سالهای 560 تا 550 قبل از میلاد فتح کرد و سپس بودجه ساخت بناهای جدید از جمله معبد بزرگ جدید را برای آرتمیس تأمین کرد یا به قول هرودوت مورخ یونانی «بسیاری را وقف کرد. ستونها» (تواریخ، 1.92). یکی از یافته‌های باستان‌شناسی جالب در این مکان، یک طبل ستونی بود که کتیبه «تخصیص شده توسط کرزوس» را حمل می‌کرد.

معبد آرتمیس و افسوس
معبد آرتمیس و افسوس

مروری تاریخی بر معبد آرتمیس

قبل از رسیدن یونانی ها به منطقه ای که بعداً آرتمیسیون معروف در آنجا ساخته شد، یک پناهگاه اختصاص داده شده به الهه مادر Cybele وجود داشت که مورد احترام مردم محلی بود. بعدها، Cybele توسط یونانیان با الهه آرتمیس پانتئون المپیک شناسایی شد. بسیاری از ویژگی های Cybele نیز به آرتمیس، که به مهم ترین الهه در سواحل یونی دریای اژه تبدیل شد، نسبت داده شد. افسوس به عنوان مکان مهم عبادت آرتمیس شناخته می شد. به افتخار او، جشن‌های ویژه‌ای هر سال در ماه مه برگزار می‌شد که تمام ماه ادامه داشت.

کاوش های انجام شده توسط باستان شناسان انگلیسی نشان داده است که قبل از ساختن نسخه باستانی معبد آرتمیس، در این منطقه سه ساختمان قبلی وجود داشته است. اولین آنها یک محراب ساده بود و دو مورد دیگر معابد کوچکی بودند که به نام نایسکوها شناخته می شدند و دارای ستون و پارویی بودند.

بر اساس قدمت اشیای طلا و عاج یافت شده در این منطقه مشخص شد که محراب هلنیستی در قرن هفتم قبل از میلاد ساخته شده است. آخرین لایه قبل از آرمیسیون باستانی به اوایل قرن ششم قبل از میلاد مربوط می شود. از آن دوره چند اقلام از عاج به شکل پیکرهایی که کاسه قربانی را حمل می‌کنند، کاوش شده است.

مروری تاریخی بر معبد آرتمیس
مروری تاریخی بر معبد آرتمیس

نکاتی برای بازدید کنندگان:

بقایای ساده معبد آرتمیس (tr. Artemis Tapınağı) همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 5:30 بعد از ظهر در دسترس عموم است. ورود به ویرانه رایگان است. مناظر عالی از منطقه Artemision و اطراف آن از تپه Ayasoluk در همان نزدیکی، جایی که کلیسای سنت جان واقع شده است، گسترش می یابد. مجسمه‌های آرتمیس افسوس و چندین نمایشگاه دیگر از محوطه معبد در مجموعه‌های موزه افسس در نزدیکی سلچوک هستند.

رسیدن به آنجا:

برای بازدید از خرابه های آرتمیسیون به سلچوک بروید. ویرانه های معبد در جاده منتهی از مرکز آن به خرابه های شهر باستانی افسوس قرار دارد. آنها در یک خیابان فرعی (Artemis Tapınağı Caddesi)، در شمال جاده اصلی معروف به دکتر Sabri Yayla Bulvarı ایستاده اند. از مرکز سلچو می توانید با پای پیاده به آنجا بروید

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Atatürk, Park İçi Yolu No:۱۲, ۳۵۹۲۰ Selçuk/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی