Sheikh Zayed Mosqueمسجد شیخ زاید ابوظبی

شرح

مسجد شیخ زاید ابوظبی که نمازخانه کشور عمان است، بیش از 17 سال است که یک نقطه عطف در امارات متحده عربی است. این مسجد بزرگ را می توانید در ابوظبی، پایتخت امارات پیدا کنید که می توانید در طول سال به صورت رایگان از آن بازدید کنید. مسجد شیخ زاید یکی از شگفتی‌های اصلی معماری در امارات است. این مسجد، در نوع خود در کل کشور و همچنین در جهان است. این مسجد غول پیکر توسط معمار مصری دکتر عبدالواحد الوکیل طراحی شده است و واقعاً یک شگفتی معماری است که واقعا ارزش دیدن دارد. مسجد شیخ زاید مکانی زیبا برای بازدید از ابوظبی است. این یک مسجد معمولی دیگر نیست، بزرگ و زیبا است و هر کسی که می خواهد فرهنگ امارات متحده عربی را تجربه کند باید از آن بازدید کند. مسجد زیبای سفید شیخ زاید مکانی عالی برای گرفتن عکس های شگفت انگیز است. فضای داخلی مسجد بسیار رنگارنگ است و خوشنویسی بسیار خوبی انجام شده است. این مسجد محل تجمل و زیبایی است.

شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، رئیس جمهور سابق امارات متحده عربی، ساخت مسجد النهیان را آغاز کرد. هدف از این ابتکار، گردآوری جنبه‌های مختلف هنر و فرهنگ اسلامی در یک مکان برای الهام بخشیدن به بینندگان بود. ساخت و ساز در سال 1996 آغاز شد، اما 11 سال طول کشید تا پروژه تکمیل شود. از سال 2008 (دو سال پس از مرگ شیخ زاید)، این مسجد به نام او نامگذاری شده است و همچنان بر بالاترین ارزش‌های اسلام از طریق بیان هنری تأکید می‌کند – به‌ویژه آنچه که شفقت، صلح و مدارا را جشن می‌گیرد.

در اساسی ترین حالت، هدف مسجد جامع را می توان به راحتی به عنوان یک مقصد برجسته که بر عبادت و فرهنگ اسلامی تمرکز دارد نادیده گرفت. اما با حفاری عمیق‌تر، متوجه می‌شوید که این ساختمان و محتوای آن بیش از هویت ابوظبی یا مکان مذهبی مرکزی امارات متحده عربی است. قلب ابوظبی نه تنها یک مکان مذهبی شناخته شده است، بلکه یک شاهکار معماری با دید باز و مراقبت از همه حاضران است. به راستی، گرچه این درها به روی مردم از همه اقشار باز است، اما مکانی است که در آن ادغام استثنایی بین فرهنگ های اسلامی و دیگر فرهنگ های مهم جهانی را می شناسیم. و این واقعیت که فضاهایی مانند مسجد جامع از معماری برای تجلیل از بازدیدکنندگان استفاده می کنند، آن را واقعاً بسیار خاص می کند!

طراحی مسجد شیخ زاید
طراحی مسجد شیخ زاید

طراحی مسجد شیخ زاید

معماری مسجد سمفونی از سبک های هنری و معماری است. برجسته ترین ویژگی ها شامل چهار گلدسته یا مناره با اشکال مختلف هندسی است. بخش اول یک بخش مربع است که به شدت تحت تأثیر سبک های اندلس و مراکش قرار گرفته است، زیرا عناصر تزئینی مانند کاشی های معرق بافتی را به طرز هنرمندانه ای در هم آمیخته است. گلدسته دوم به شکل هشت ضلعی، با طرح های پیچیده ماملوکی، مانند مناره های واقعی ایرانی است. گلدسته سوم استوانه ای شکل است و نمونه ای از مرحله عثمانی است که روزگاری بر قاهره تسلط داشت. در نهایت، یک قله نازک اما بلند و ظریف نیز وجود دارد که به ویژه در زمان فاطمی از سبک مغول گرفته شده است.

ساخته شده از بیش از 30 نوع سنگ مرمر، سرامیک، کریستال، و مقدار قابل توجهی طلا و سنگ های قیمتی از دوردست هایی مانند اتریش، چین، مصر، آلمان، یونان، هند، ایتالیا، پاکستان و ترکیه. ما با استفاده از آخرین فن آوری برای حفظ طراوت بهینه اجناس خود، محیطی بدون هوا را تضمین می کنیم. بعلاوه ما مجموعه خود را با گلهای تازه برای مشتریان نیز نگهداری می کنیم.

مکان مذهبی الهی که یکی از دیدنی‌ترین بناهای مقدونیه محسوب می‌شود، همه به لطف سنگ مرمر SIVEC با کیفیت باورنکردنی است که به سختی از مقدونیه تهیه شده و برای نمای بیرونی نفیس استفاده می‌شود.

مساحت این مسجد 12 هکتار است و در هر زمان می تواند بیش از 40000 نمازگزار را در خود جای دهد. اگر در شهری زندگی می کنید که این شهر در آن واقع شده است، می توانید هر شب صدای اذان را بشنوید. جالبتر این است که نمازخانه اصلی آن فضایی برای 10000 نفر دارد!

حقایقت و نکته های شگفت انگیز
حقایقت و نکته های شگفت انگیز

حقایقت و نکته های شگفت انگیز

1. مساحت مسجد تقریباً مساحتی در حدود 12 هکتار (30 جریب) با مساحت 290 متر در 420 متر (یا کمتر از یک سوم مایل در کمی بیش از نیم مایل) را پوشش می دهد. این مسجد پس از مسجد بزرگ مکه که در عربستان سعودی است و مسجد النبی که بیشتر به نام مسجد النبی شناخته می شود و در مدینه، عربستان سعودی قرار دارد، سومین مسجد بزرگ جهان است.

2. این مسجد یکی از بزرگترین مساجد جهان است و می تواند تعداد زیادی از نمازگزاران را در خود جای دهد که روزانه برای اقامه نماز در این مکان مقدس به اینجا می آیند. سالن اصلی به تنهایی می تواند تا 10000 نمازگزار را در هر زمان در خود جای دهد و کل محوطه ای که این مسجد در آن وجود دارد، 12.8 میلیون فوت مربع زمین را پوشش می دهد!

3. مصالح مورد استفاده در ساخت مسجد از کشورهای مختلف تهیه شده است. عناصر معماری از جمله ویترای و خوشنویسی از کشورهای مختلف وارد شده است. طراحان مصالح ساختمانی را از کشورهای مختلف مانند نیوزلند و مراکش تهیه کردند، به‌ویژه پنجره‌های لاک‌پشت ستاره‌ای این کشور که مورد علاقه مالک سلطان حسنال بولکیه است. مصر، ترکیه، یونان، پاکستان، ایتالیا و آلمان نیز در طرح طراحی این سازه جدید ظاهر شدند که در ارتفاع 188 متری یا در مجموع 620 فوتی، 9 متر ارتفاع دارد. تابلوهای خوشنویسی نقطه کانونی دیگری است: این تابلوها عمدتاً از چین تهیه شده‌اند، اگرچه معماران برای گرفتن امضای شخصی برخی از قطعات به ایران سفر کردند. همچنین موادی از اتریش، هند، و فرانسه و همچنین مکان‌های دیگر در سراسر آسیا برای فرش‌هایی که اتاق‌های نماز داخلی را می‌پوشانند وارد شد.

حقایقت و نکته های شگفت انگیز
حقایقت و نکته های شگفت انگیز

4. مسجد جامع، شاهکار معماری اسلامی، دارای مناره هایی است که ارتفاع آنها به 60 متر می رسد. دروازه های زیبای جنوبی و شمالی بر روی دیوارها برجستگی دارند و به ویژه چشمگیر هستند. آنها را می توان ترکیبی از طرح های معماری ممالیک، عثمانی و فاطمی دانست.

5. بزرگترین فرش دستباف جهان. فرش اصلی نمازخانه بزرگ‌ترین فرش دستباف جهان است که طراحی آن حدود 8 ماه، گره‌شدن آن یک سال و سپس جابه‌جایی و جابجایی آن 2 ماه طول کشید تا همه به هم بخیه شوند. حدود 1200 کارگر روی این فرش 5700 متر مربعی که در مجموع بیش از 39 میلیون گره دارد، سخت کار کردند.

6. هفت لوستر کریستالی مسجد شیخ زاید توسط شرکت آلمانی Faustig که در ساخت لوسترهای کریستالی تخصص دارد، ساخته شده است. بزرگترین آن 12 تن وزن دارد و یکی از بزرگترین های جهان است که از فولاد ضد زنگ و طلا ساخته شده است.

7. بزرگ ترین گنبد مرکزی مسجد شیخ زاید نه تنها به طور قابل توجهی بالاتر از هر یک از 81 همراه دیگر آن نیست. همچنین با هنر استادانه مراکشی آراسته شده است.

8. این سیستم نورپردازی منحصر به فرد از 22 لامپ تشکیل شده است و با بیرون زدن ابرهایی که فقط در شب دیده می شوند، چهره مسجد را تغییر می دهد. ابر با نور مایل به آبی پخش می شود که ساختمان را به یک ویژگی چشم نواز تبدیل می کند.

9. مسجد ابوالعباس المرسی از معماری بیزانسی، ایرانی ساسانی و3 معماری خاور نزدیک (به ویژه طراحی قرن هفتم) الهام گرفته شده است که در معماری رومی و بومی نیز قابل مشاهده است. مسجد جامع شیخ زاید به‌شدت از ویژگی‌های سلسله‌های ایرانی و مغول تحت تأثیر معماری رومی اسکندریه، ایرانی ساسانی، عرب پیش از اسلام، هندو شبه قاره هند و معماری بودایی که تحت تأثیر معماری زرتشتی و یهودی-مسیحی بودند، نشأت می‌گیرد.

10. سی و هشت پیمانکار و بیش از سه هزار کارگر در ساخت مسجد جامع شیخ زاید همکاری کردند و در عرض سیزده سال به پایان رسید. اولین قدم برای ساخت این مسجد باشکوه در سال 1996 برداشته شد و پس از مجموع 11 سال در سال 2007 به پایان رسید!

مسجد شیخ زاید مکانی شگفت انگیز برای بازدید است و مکانی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمان اسلامی است. امیدواریم این پست وبلاگ به شما کمک کرده باشد تا در مورد مسجد شگفت انگیز شیخ زاید اطلاعات بیشتری کسب کنید و بتوانید سفر خود را به مسجد آسانتر برنامه ریزی کنید. مسجد شیخ زاید محل عبادت مسلمانان و گردشگران از سراسر جهان است. این مسجد دارای یکی از بزرگترین نمازخانه های جهان است که ظرفیت پذیرش بیش از 40000 نمازگزار در هر زمان را دارد. این مسجد هر روز از ساعت 6 صبح تا 10 بعد از ظهر باز است و پذیرای بازدیدکنندگان از مذاهب غیر اسلامی نیز هست.

موقعیت جغرافیایی

عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی