Prieneشهر باستانی پرین

شرح

پرین یک شهر باستانی هلنیستی است که در شمال معبد دیدایما و میلتوس در غرب ترکیه واقع شده است. شهر باستانی پرین در ایونیا به زیبایی در دامنه کوه مایکاله واقع شده است. آن‌ها نقطه‌ای تماشایی بر روی دشتی که رودخانه Meander به سمت دریای اژه می‌پیچد، ایجاد می‌کند. پرین همچنین یک درس عملی عالی در باستان شناسی و تاریخ ارائه می دهد. نتیجه اصلی بازدید در پرین، همراه با خواندن گذرا از ادبیات اختصاص داده شده به این شهر، این است: هیچ چیز در اینجا آشکار نیست. نام اصلی شهر کادمه بود که توسط کاریان تاسیس شد و در مکانی متفاوت در سواحل دریای اژه قرار داشت.

Priene در Güllübahçe در فاصله 15 کیلومتری (9 مایلی) از شهر Söke در نزدیکی کوش آداسی، در منطقه دریای اژه در غرب ترکیه قرار دارد. این شهر در هزاره دوم قبل از میلاد در مکانی نامعلوم تأسیس شد و سپس در حدود 350 سال قبل از میلاد به مکان فعلی خود بر روی صخره ها منتقل شد. بازدید از محوطه باستان شناسی، مستلزم پیاده روی شیب دار بعد از پارکینگ، دنبال کردن یک مسیر پیاده روی و چند پله از میان دیوارهای شهر هلنیستی است.

محوطه باستان شناسی پرین
محوطه باستان شناسی پرین

پرین

معبد آتنا در پرین در محل ورودی خرابه ها، جاده ای در سمت راست ما را به آب انبارهای دوره بیزانس و به تئاتر پرین هدایت می کند. این تئاتر در دوره هلنیستی ساخته شده بود و در دوره روم تغییراتی را تجربه کرد. این تماشاخانه از 50 ردیف صندلی تشکیل شده و گنجایش 5000 نفر را دارد و در بخش ارکستر تئاتر، پنج صندلی مرمر برای افراد برجسته وجود دارد. در سمت راست تئاتر، تمنوس خدایان مصری قرار دارد. سالن بدنسازی فوقانی روبروی تئاتر و کلیسای بیزانسی در کنار آن قرار دارد. معبد آتنا متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد است و کار معمار پیتئوس است که مقبره هالیکارناسوس را نیز ساخته است. معبد با ۶ ستون ۱۱×۱۹.۵۵×۳۷.۲۰ متر است. چند ستون از معبد که نمونه ای کلاسیک از معماری ایونی است، برپا شده است. اسکندر مقدونی نیمه شرقی معبد را تکمیل کرد. محراب جلو در گذشته با نقش برجسته تزئین شده است و متعلق به قرن دوم قبل از میلاد است. Stoa که نمونه ای زیبا از سنگ کاری را به نمایش می گذارد، در جنوب معبد آتنا قرار دارد.

با رفتن به سمت پایین از معبد، می توانید آگورا (محل بازار) پرین را ببینید که متعلق به قرن سوم قبل از میلاد است. در کنار آن بازار ماهی و گوشت نیز وجود داشت. استوای مقدس متعلق به قرن دوم قبل از میلاد در شمال آگورا واقع شده است. Bouleuterion (ساختمان مجمع) که شبیه یک تئاتر مربع کوچک به ابعاد 20×21 متر و گنجایش 640 نفر است، در مجاورت Stoa قرار دارد و در مجاورت آن، پریتانیون (تالار شهر) متعلق به قرن دوم وجود دارد. قبل از میلاد، جایی که آتش مقدس می سوخت. تمنوس زئوس المپیوس در شرق آگورا واقع شده است. در دو طرف خیابان خانه هایی وجود دارد که آگورا را به دروازه غربی متصل می کند. Temenos of Kybele و خانه اسکندر مقدونی در سمت دروازه غربی خیابان قرار دارند. در منتهی الیه جنوب پرین، سالن بدنسازی پایین و استادیوم واقع شده است.

پرین
پرین

مروری تاریخی

محققان حدس می زنند که در محلی که مستعمره نشینان یونانی مستقر شده و Priene نامیده می شود، قبلاً سکونتگاهی وجود داشته است. به احتمال زیاد، مانند میلتوس، خاستگاه این شهر به دوران مینوسی باز می گردد. همچنین نظریه هایی وجود دارد که این شهر متعلق به پادشاهی آهیواوا است که در حوالی میلتوس در زمانی که هیتی ها بر آناتولی حکومت می کردند، تأسیس شد. با این حال، بر خلاف وضعیت میلتوس، در مورد پرین، شواهد مادی برای حمایت از این نظریه ها و حدس ها وجود ندارد.

دلیل این امر ساده است: مکان اصلی Priene ناشناخته باقی مانده است، احتمالاً در اعماق لایه های رسوبات آورده شده توسط رودخانه Büyük Menderes (میاندر باستانی) پنهان شده است. اعتقاد بر این است که در ابتدا، این شهر در شبه جزیره ای قرار داشت که دارای دو بندر طبیعی بود. با این حال، با گذشت زمان شبه جزیره توسط رسوبات حمل شده توسط Meander احاطه شد و دسترسی به دریا قطع شد و ساکنان آن مجبور به نقل مکان شدند. پرین یک شهر یونان باستان است که بین استراحتگاه های تفریحی محبوب کوش آداسی و بدروم قرار دارد.

این یکی از بسیاری از مکان‌های باستانی مهم در این منطقه است و به میلتوس و افسوس نزدیک است. با این حال، اگرچه کوچکتر از سایر جاذبه‌های تاریخی مجاور است، اما جذابیت واقعی پرین در جذابیت آرام و فضای بی‌سابقه آن نهفته است.

اگرچه ممکن است پرین هرگز قدرت بزرگی نبوده باشد، اما موقعیت مکانی آن در قلب منطقه ای است که دائماً شاهد درگیری امپراتوری ها بود، تضمین می کرد که شاهد جریان تقریباً مستمری از فاتحان، اشغالگران و «آزادکنندگان» باشد.

مروری تاریخی
منشأ اصلی پرین ناشناخته است، اگرچه افسانه‌ها تاریخ تأسیس شهر را به مهاجران آتنی در قرن یازدهم یا دهم قبل از میلاد می‌رسانند.

پرین که در اصل متحد آتن بود، در قرن ششم قبل از میلاد توسط لیدی ها و سپس توسط پارس ها فتح شد. این شهر در شورش بد یونیایی علیه داریوش (که در نهایت به حمله ایرانیان به یونان و شکست آنها در ماراتون منجر شد) جنگید و برای مجازات شورشیان، پرین ویران شد. این ویرانی باعث یکی از مکان‌یابی‌های متعدد شهر شد که در طول قرن‌ها اتفاق افتاد و پرین جدید در حدود 350 سال قبل از میلاد تأسیس شد.

پرین که در دامنه تپه‌ای شیب‌دار با طرحی مبتکرانه با الگوی شبکه‌ای ساخته شده بود، ساختاری منظم‌تر از بسیاری از سکونتگاه‌های باستانی معاصر بود. با این حال، این تجسم جدید پرین نیازی به انتظار طولانی برای تغییر رژیم بعدی نداشت، زیرا اسکندر مقدونی منطقه را در حدود 334 قبل از میلاد فتح کرد. در واقع خود اسکندر معبدی را به آتنا تقدیم کرد که بقایای آن هنوز در پرین دیده می شود. کتیبه سنگی ثبت این رویداد را می توان در موزه بریتانیا یافت.

قبل از اینکه پرین به جمهوری و امپراتوری روم ملحق شود، حکومت بعدی سلوکیان و پرگامون به دنبال داشت. این شهر در طول تهاجمات پادشاه میتریداتس از Pontus در قرن اول قبل از میلاد متحمل رنج شد، اما در اوایل دوره امپراتوری تحت امپراتور آگوستوس رونق گرفت.

در دوران بیزانس، پرین به مقر اسقف محلی و یک مرکز مهم مسیحی محلی تبدیل شد. با این حال، پس از فتح مسلمانان، پرین شروع به انحطاط تدریجی کرد که همراه با گل‌آلود شدن آهسته ساحل و بندر منجر به متروک شدن نهایی شهر شد.

پرین امروز

امروزه ویرانه های پرین در کنار روستای مدرن Güllübahçe در نزدیکی شهر Söke قرار دارد. بازدیدکنندگان پرین در تور کوش آداسی می‌توانند معبد آتنا، تئاتر باستانی و اتاق شورا (Bouleuterion) را که به خوبی حفظ شده است، مشاهده کنند. همچنین بقایای حمام‌ها و سالن‌های ورزشی رومی، ویرانه‌های یک کنیسه باستانی و «خانه اسکندر مقدونی» در این مکان یافت می‌شود – گزارش شده است که فاتح جوان در طول محاصره میلتوس در سال 334 قبل از میلاد در آنجا اقامت داشته است. علاوه بر این مکان‌های تاریخی، بازدیدکنندگان پرین می‌توانند به سادگی در خیابان‌های فرعی و خانه‌های این شهر هلنیستی پرسه بزنند تا در آرامش و سکوت این شهر باستانی را کشف کنند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Güllübahçe, ۰۹۲۳۰ Söke/Aydın, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی