Monasteries of Haghpat and Sanahinصومعه هاقپات

شرح

یکی از باستانی ترین جاذبه های لری، صومعه هاقپات است که در قرن 10 تا 13 ساخته شده است. صومعه هاقپات زمانی یکی از بزرگترین مراکز علمی بود که مجموعه ای غنی از نسخ خطی داشت. دارای محوطه ای برای کپی نسخه های خطی کتابخانه، به علاوه کافه تریا و دانشگاه ها بود. از میان تمام سازه‌ها فقط کلیسای اصلی سنت نیشان (967-991) با تصاویر مجسمه‌ای در بیرون و نقاشی‌های دیواری (قرن 13 تا 14) در داخل، کلیسای سنت گرگوری (1005)، کلیسای گنبدی کوچک سنت استواتساتسین ( قرن 12-13)، سفره خانه قرن سیزدهم، انبار کتاب قرن سیزدهم، ناقوس (1245) و خاچکارها باقی مانده است.

معماری صومعه هاقپات

دو مجموعه صومعه هاقپات و ساناهین یک ملک سریالی است که در منطقه لری (منطقه) ارمنستان واقع شده است. مربوط به قرن 10 تا 13، نقش عملکردی، موقعیت و ویژگی های سبکی در ساخت هر ساختمان جدید در نظر گرفته شده است. در نتیجه، مجموعه ای نامتقارن اما از نظر حجمی متعادل، هماهنگ و یکپارچه ساخته شد که با منظره زیبا هماهنگ است. این دو صومعه نشان دهنده بالاترین شکوفایی معماری مذهبی ارمنی بین قرن های 10 و 13 هستند. این سبک منحصر به فرد از ترکیب عناصر معماری کلیسایی بیزانسی و معماری سنتی بومی قفقاز ایجاد شده است.

تمام سازه ها مطابق با قوانین سخت معماری معبد از سنگ ساخته شده اند. طاقچه های کوچک به گونه ای ساخته شده بودند که سنگ ها مانند قطعات پازل در کنار هم قرار می گیرند، که به نگه داشتن کلیساها در هنگام زلزله کمک می کرد (اگرچه زلزله ها هنوز هم آسیب های عمده ای ایجاد کرده اند). جزئیات کوچک معماری، مانند مثلث های اطراف گنبد در مرکز ساختمان ها و برخی از نقاشی های دیواری کم رنگ باقی مانده، تزئینات اصلی هستند. به طور کلی، زیبایی اضافی برای جلوگیری از پرت شدن حواس راهبان و حفظ تمرکز روی خدا بود. حتی موقعیت صومعه، فقط در نیمه راه بالای تپه و نه در بالای آن، نشانه فروتنی بود.

معماری صومعه هاقپات
معماری صومعه هاقپات

تا قرن سیزدهم، زمانی که ارتش مغول شروع به تهدید ارمنستان کردند، از انبار کتاب برای نگهداری نسخه های خطی و متون استفاده می شد. متون به هفت غار منتقل شدند، اگرچه تنها سه غار با متون آنها دوباره کشف شده است. حتی پس از گذشت ارتش های مهاجم، راهبان در حقپات تمایلی به بازگرداندن متون ارزشمند نداشتند. در عوض، مخزن کتاب سرد و تاریک (ساخته شده برای حفظ کامل پوسته های ظریف) به محل نگهداری مواد غذایی تبدیل شد، با سوراخ هایی که در کف آن حفر شده بود و با گلدان های سرامیکی پوشیده شده بود. در مورد غذا خوردن در صومعه، یک کافه تریا بزرگ وجود داشت که می توانست 150 راهب را در خود جای دهد. فضای داخلی قرن سیزدهمی اصیل است و دارای سنگ‌های آسیاب بزرگی است که برای آسیاب غلات برای تهیه آرد استفاده می‌شد. صومعه حقپات یک مرکز علمی بزرگ با مجموعه ای غنی از نسخه های خطی و مکان هایی برای نسخه برداری و مطالعه بود.

تاریخچه

صومعه هاقپات که توسط ملکه خسروانوش (همسر پادشاه ارمنی آشوت سوم مهربان) در سال 976 پس از میلاد تأسیس شد، شامل یک طاقچه، دو راهرو- مقبره، یک سفره خانه، یک دفترخانه، کلیسای کوچک همازاسپ، ناقوس، چند نمازخانه است. – مقبره ها و سنگ های صلیبی (خاچکارها) که همگی توسط یک بارو برج احاطه شده اند. نزدیک شدن به آن از قلعه کیانبرد که در قرن سیزدهم مخصوصاً به همین منظور ساخته شده بود مشاهده شد.

کلیسای سنت نشان قدیمی ترین بنای این مجموعه است و بین سال های 976 تا 991 میلادی (معمار تردات) ساخته شده است. این کلیسا بنای گنبدی مستطیل شکل است که از شرق به غرب کمی کشیده و دارای پلانی صلیبی شکل داخلی است. گنبد مرکزی بر چهار ستون عظیم در دیوارهای جانبی قرار دارد. این کلیسا که با فضای داخلی یکپارچه و گنبد غالب خود متمایز است، نمونه کامل و درخشانی از روند سبک جدید معماری ارمنی در قرن های 10 و 11 است. ابتدایی ترین لایه نقاشی های دیواری در اپسید اصلی باقی مانده است که ترکیب اصلی آن عیسی بر تخت نشسته است. صحنه های بشارت، تولد و غسل تعمید در قسمت پایین نقاشی شده بود.

نقش برجسته شاهان اسمبات و گورگن که در مقابل یکدیگر ایستاده اند و ماکت کلیسا را در دست دارند و در قسمت بالایی نمای شرقی قرار گرفته اند، نمونه های درخشانی از مجسمه سازی است.

این کلیسا در سمت غرب توسط طاقچه، با ترکیب داخلی جالبی که در دهه دوم قرن سیزدهم توسط شاهزاده خانم مریم به آن اضافه شده است، متصل است. نارتکس نمونه ای استثنایی از معماری قرون وسطایی ارمنستان است. طاق‌های عبوری که توسط دو ستون پشتیبانی می‌شوند، طاق سقف را حمل می‌کنند و فضای داخلی ساختمان را روشن می‌کنند.

ساختمان ابوت همازاسپ که در سال 1257 پس از میلاد ساخته شده است، در شمال کلیسای اصلی، دارای پلانی مربع و سقف طاقدار است که توسط چهار ستون مرکزی پشتیبانی می‌شود، با سوراخی در سقف برای خروج دود و ورود نور. این بزرگترین نمونه از این نوع ساختمان در مجموعه است. یک کلیسای طاقدار کوچک در سمت شرق در مجاورت گلدسته قرار دارد، در حالی که کتاب مقدس (قرن یازدهم میلادی) به قسمت جنوبی دیوار شرقی متصل است و در قرن سیزدهم بازسازی اساسی شد.

فضای بین کلیسای سنت نشان، ساختمان ابوت همازاسپ و کتاب مقدس زمانی که در قرن سیزدهم به یک طاق دفن تبدیل شد، طاق‌دار شد. توسط یک قبر راهرو شکل دوم در امتداد ضلع شرقی کلیسا ادامه می یابد.

تاریخچه
تاریخچه

ناقوس ساخته شده در سال 1245 پس از میلاد در بخش شرقی مجموعه، قدیمی ترین نمونه از این گونه ساخت و سازها است و با راه حل های حجمی- فضایی بی سابقه اش با پلان صلیب شکل طبقه همکف خود که از طبقه دوم هشت وجهی پشتیبانی می کند، متمایز شده است.

سفره خانه (قرن سیزدهم) جایگاه استثنایی خود را در میان سازه های سکولار ارمنی قرون وسطی دارد – فضای مستطیل شکل به دو تالار یکسان با سیستمی از طاق های متقاطع و سقف هشت ضلعی برای روشنایی و تخلیه دود تقسیم شده است.

آثار متعددی از هنرهای یادبود و یادبود در صومعه حفظ شده است. خاچکار آمناپرکیچ در ورودی شمالی کلیسای سنت نشان قرار دارد. سناهین مرکز اداری و محل دفن خانوادگی باگراتیدهای کیوریکیان (قرن 10 و 11) و همچنین اقامتگاه اسقفی اسقف (تا قرن یازدهم) بوده است.

صومعه سناهین

صومعه سناهین شامل کلیساهای سنت استواتساتسین (مادر مقدس)، سنت آمناپرکیچ (نجات دهنده) و سنت گریگور، انجیل ها، پیش کلیسا، دفترخانه، ناقوس و آکادمی است. کلیسای سنت استواتساتسین (928-944 پس از میلاد) یک نمونه گنبدی مرکزی و صلیب شکل از معماری کلاسیک ارمنی قرون وسطی است که در ساختمان اصلی مجموعه – کلیسای سنت آمناپرکیچ به کمال خود رسیده است. این بنا بین سالهای 957 تا 966 پس از میلاد و تحت حمایت ملکه خسروانوش (همسر شاه آشوت سوم مهربان) ساخته شد. تمرکز فضای داخلی بر روی هسته مرکزی و هماهنگی بین قاعده مربع و گنبد گرد آن است. مجرای اصلی با چهار زیارتگاه دو طبقه احاطه شده است. به کلیسا از طریق یک طاقچه نزدیک می شود که در سال 1181 پس از میلاد در پلانی مربع شکل ساخته شده است که سقف آن توسط چهار ستون پشتیبانی می شود (قدیمی ترین نمونه شناخته شده این پلان). تزیین سرستون‌های ستون‌ها با مجسمه‌های نمادین به شکل سر حیوانات جلوه‌ای متمایز به این طاقچه می‌بخشد.

گلدسته کلیسای سنت استواتساتسین (ساخته شده در سال 1211 میلادی) در پلان یک تالار مستطیل شکل سه شبستانی منحصر به فرد است.

اسکریتوریوم (که به آن خانه یادگار نیز می گویند) در ضلع شمال شرقی گروه بناها قرار دارد. در سال 1063 میلادی ساخته شد. پلان مربع و طاقدار است و طاقچه هایی دارد که در آن کدها و کتاب ها نگهداری می شد.

معماری داخلی صومعه هاقپات
معماری داخلی صومعه هاقپات

قدمت کلیسای سنت گریگور به سال 1061 پس از میلاد می رسد. نماهای آن به دلیل تزئینات صاف و طاقچه های مثلثی خود قابل توجه است.

ناقوس (یکی از قدیمی ترین در ارمنستان) بین سال های 1211 تا 1235 بعد از میلاد در کنار کلیسا از دیوار شمالی ساخته شد. ساختمان سه طبقه با ستون‌ها و روتوندا تاج‌گذاری شده است. سقف آن توسط دو جفت قوس متقاطع پشتیبانی می شود. نمای غربی آن با تزیینات تزئینی متمایز است.

کلیسای سنت هاروتون (ربع اول قرن سیزدهم) و ویرانه های کلیسای سنت هاکوب (نیمه دوم قرن دهم) خارج از محدوده صومعه قرار دارند. در سناهین دو چشمه وجود دارد: چشمه اول در مرکز سابق روستا (با چاه خانه ای از اواخر قرن دوازدهم تا اوایل قرن سیزدهم به شکل تالار طاقدار با دوبل دهانه قوسی شکل) و دومی مجاور دیوار دفاعی شمالی با چاه خانه ای است که در سال 1831 ساخته شده و یک دهانه قوسی دارد.

بیش از 50 خاچکار در سناهین حفظ شده است که از جمله ارزشمندترین آنها می توان به خاچکارهای گریگور توتئوردی (در دیوار شمالی کلیسای سنت هاروتون، اثر مخیتار کازمیچ) و سرگیس (روی دیوار غربی کلیسای سنت استواتساتسین) اشاره کرد. ). این خاچکارها از بهترین نمونه های مجسمه سازی ارمنی قرون وسطی به شمار می روند.

کلیسای سنت کاراپت (پایان قرن دهم – آغاز قرن یازدهم) در قسمت شرقی مجموعه قرار دارد، در حالی که کلیسای کوچک سارگیس (پایان قرن دهم – آغاز قرن یازدهم) در ضلع غربی (در) قرار دارد. یک تپه) سناهین. همچنین بخشی از اموال کتیبه‌ای، پل سنگی تک دهانه‌ای است که بر روی تنگه Debet قرار دارد، پلی که به شکل اصلی خود از قرن سیزدهم حفظ شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی