Library of Celsus in Ephesusکتابخانه سلسوس در افسوس

شرح

کتابخانه سلسوس در افسوس یکی از زیباترین آثار دوره روم است که در خرابه های افسس در ترکیه قرار دارد. کتابخانه سلسوس اثر معمار مشهور رومی ویترویا است. کتابخانه سلسوس در سال 135 ساخته شد. کتابخانه سلسوس شاید مهم‌ترین ساختمانی باشد که معمولاً به افسوس مربوط می‌شود. کتابخانه سلسوس در افسوس دارای نمای دو طبقه است و فضای داخلی آن یک اتاق بزرگ به ابعاد 90/10 تا 70/16 متر است. این اتاق کتابخانه بالای زیربنای طاقدار قرار داشت. ساختمان توسط یک دیوار اضافی احاطه شده بود که محافظت کافی از رطوبت را ارائه می کرد.

با نگاهی دقیق به بقایای کتابخانه دو ردیف طاقچه که بر روی دیوارهای جانبی داخلی و دیوار پشتی بنا قرار گرفته اند دیده می شود. معلوم است که در ابتدا ردیف سوم وجود داشت. نسخ خطی در قفسه هایی که در این طاقچه ها قرار داده شده بود نگهداری می شد. دسترسی به طومارهای قرار داده شده در طبقات بالا با گالری دو طبقه ای که در امتداد سه طرف کتابخانه قرار داشت امکان پذیر شد. مهمترین، طاقچه مرکزی، تزئین شده با یک طاق غول پیکر، مکانی است که زمانی مجسمه الهه آتنا در آن قرار داشت.

بنای دو طبقه را چهار جفت ستون نگه می‌داشتند که بین آنها سه ورودی به بنا وجود داشته است. در امتداد طبقه دوم سه پنجره قرار داده شده بود که اتاق را روشن می کرد. مجسمه هایی که نمای کتابخانه سلسوس را تزیین می کنند، چهار فضیلت را نشان می دهند: سوفیا (خرد)، آرته (شجاعت)، معرفت (دانش) و انویا (اندیشه).

کتابخانه سلسوس
کتابخانه سلسوس

کتابخانه سلسوس نام خود را از Julius Celsus Polemaenus گرفته است. او در قرن دوم میلادی فرماندار رومی آسیای صغیر بود. او را در تابوت زیر کتابخانه دفن کردند. توسعه ساختمان در سال 110 بعد از میلاد آغاز شد. این کتابخانه می‌تواند مقبره‌ای باشد که توسط پسرش – جولیوس آکویلا پولمیانوس – اهدا شده است، که برای این کار 25000 دینار هزینه کرد. این توسعه توسط فرزندان او در سال 135 پس از میلاد به پایان رسید.

نمای اول از کتابخانه سلسوس

از دور می توانید کتابخانه چشمگیر افسوس سلسوس را ببینید که بر فراز ویرانه‌ها برافراشته است، اما عظمت واقعی آن با نزدیک‌تر شدن آشکار شد. در حقیقت، به نظر می رسد هر ساختمان در افسوس معماری مدرن را برای همگام شدن با تاریخ به چالش می کشد.

خیابان کورتس در افسوس

با وجود ازدحام جمعیت، قدم زدن در خیابان Curetes مسحورکننده است. این همان جاده مرمری است که زمانی مارک آنتونی و کلئوپاترا آن را طی می کردند. خیابان Curetes یکی از سه خیابان اصلی افسوس است و دروازه هرکول را به کتابخانه سلسوس افسوس متصل می کند.

ساخت کتابخانه افسس در سال 114 پس از میلاد به افتخار سناتور رومی تیبریوس ژولیوس سلسوس پولمینوس آغاز شد. او در یک تابوت سنگ مرمر تزئین شده در مقبره ای که در زیر این بنا ساخته شده، آرام گرفته است، بنابراین نام کتابخانه سلسوس افسوس را به آن داده است.

در حالت ایده‌آل، ساعت 8 صبح که خرابه‌های باستانی باز می‌شود، به آنجا بروید، می توانید از شلوغی دوری کنید.

آتش در کتابخانه سلسوس

امروزه چیز زیادی از داخل کتابخانه سلسوس باقی نمانده است، بیشتر آن در آتش سوزی هایی که نزدیک به دو هزار سال پیش کتابخانه را ویران کرد، سوخته است. با این حال، از طریق سوراخ هایی که هنوز در جایی که دیوارهای داخلی به نما می رسند باز هستند، می توان دید که یک فضای باز بین دیوار داخلی و دیوار بیرونی وجود دارد. از این دیوارهای دوتایی برای تثبیت دمای داخل کتابخانه استفاده شد و از آسیب رساندن گرما و رطوبت بیش از حد به طومارهای پاپیروس و کاغذ پوستی که در داخل آن نگهداری می شد جلوگیری کرد.

آتش در کتابخانه سلسوس
آتش در کتابخانه سلسوس

خود طومارها در کابینت هایی که در طاقچه های کنار دیوارها در هر دو طبقه اولیه و دوم قرار داشتند، نگهداری می شدند. قبل از آتش سوزی، بالکنی در اطراف کتابخانه پیچیده شده بود تا دسترسی به طومارهای طبقه دوم را فراهم کند. در طاقچه مرکزی ساختمان مجسمه آتنا قرار داشت.

بین کتابخانه سلسوس و جاده مرمر یک سالن نمایش است. این یک افزوده بعدی به میدان بود که در قرن دوم قبل از میلاد ساخته شد. در اینجا دانشمندان و فیلسوفان در اواخر بعد از ظهر سخنرانی ها و سخنرانی هایی را ارائه می کردند که برای همه شهروندان رایگان بود.

بازسازی این بنای تاریخی

فضای داخلی کتابخانه در سال 262 پس از میلاد، توسط یک آتشدان در جریان تهاجم گوتیک ها ویران شد. نما تنها بخشی از کتابخانه بود که باقی ماند، اما این نما نیز در قرن دهم یا یازدهم در اثر زلزله ویران شد.

تا سال‌های 1970-1978 که باستان‌شناس آلمانی فولکر مایکل استروکا رهبری یک کمپین بازسازی را برعهده داشت، چندین قرن در ویرانه ماند. با استفاده از روش آناستیلوز، نما با موفقیت بازسازی شد و قطعات گمشده (مانند مجسمه هایی که توسط یک موزه وین به دست آمده بود) با کپی ها جایگزین شد.

چرا باید از این کتابخانه بازدید کنید؟

ستون‌های کتابخانه سلسوس اگرچه تنها ویرانه‌هایی از کتابخانه سلسوس باقی مانده است، اما میراث افسوس سلسوس در این سازه باقی مانده است. همین واقعیت که بخش خاصی از سازه، یعنی کل نما به نحوی بازسازی شده است، هنوز دلایل زیادی وجود دارد که شما باید کتابخانه را در مجموعه برنامه‌های سفری قرار دهید که فقط باید از آنها بازدید کنید. شما می توانید کتیبه های اولیه را دیدن کنید، شیرینی معماری کل کتابخانه را تحسین کنید و از حس بازگشت به گذشته از طریق خرابه های آن در شهر افسوس لذت ببرید. و همچنین کتابخانه سلسوس همه روزه از ساعت 8 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است و نیازی به بلیط نیست.

بازدید از کتابخانه سلسوس
بازدید از کتابخانه سلسوس

سایر مکان‌های کلیدی در ویرانه‌های افسوس

شما در بازدید خود از این شهر تاریخی در تور ازمیر، از معماری آن شگفت زده می شوید که یونانی‌ها و رومی‌ها چگونه این مدت طولانی پیش ساخته‌اند. حتی با وجود تجهیزات مدرن امروزی، به ندرت این همه جزئیات و مهارت در ساخت و ساز قرار داده شده است.

فواره تراژان: فواره تراژان در قرن دوم پس از میلاد ساخته شد و به امپراتور تراژان تقدیم شد.

معبد هادریان: معبد هادریان در افسوس یکی از بناهای به خوبی حفظ شده در شهر باستانی است.

بازیلیکا بازار: هم فعالیت های تجاری و هم جلسات دادگاه های حقوقی در گذرگاه باسیلیکا بازار به طول 160 متر برگزار شد.

آمفی تئاتر افسوس: تئاتر بزرگ افسوس، ظرفیت 25000 تماشاگر داشت.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Acarlar, Meryem Ana Yolu No:۱۵, ۳۵۹۲۰ Selçuk/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی