Kılıç Ali Paşa حمام و مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول

شرح

در قرن شانزدهم، قلیچ (شمشیر) علی پاشا یکی از بزرگترین دریاسالاران تاریخ عثمانی بود. قلیچ علی پاشا که در کالابریا، در جنوب ایتالیا با نام جیووانی دیونیجی گالنی به دنیا آمد، توسط یکی از ناخداهای نیروی دریایی عثمانی دستگیر شد و در جوانی مجبور شد به عنوان برده ی کشتی خدمت کند. او به عنوان غلام پارو در جنگ های زیادی شرکت کرد و در عرض چند سال مسلمان شد و نام خود را به قلیچ علی تغییر داد. از آنجایی که او در بسیاری از نبردهای مهم مهارت و عملکرد زیادی از خود نشان داده بود، این موفقیت به زودی او را قادر ساخت تا کاپیتان و صاحب یک کشتی شود. او به عنوان یکی از جسورترین ناخداهای دریای مدیترانه شهرت یافت و به دلیل موفقیت هایش در نبردها، اداره برخی جزایر و دریای اژه به او واگذار شد. او همچنان به درجات صعود کرد و سلطان سلیم دوم او را به عنوان فرماندار (بیلربی) الجزایر منصوب کرد.

نقطه عطف کار او نبرد لپانتو در سال 1571 بود که پس از آن لقب افتخاری قلیچ (شمشیر) به او داده شد و به عنوان Kaptan-ı Derya (دریاسالار ارشد) منصوب شد. وی پس از آن به قلیچ علی پاشا شهرت یافت و نام او را می توان با چندین نام مختلف در ادبیات مشاهده کرد. زمانی که او در ایتالیا به عنوان اوکیالی شناخته می شد، میگل د سروانتس او را در فصل XXXIX کتاب دون کیشوت د لا مانچا اوچالی نامید.

حمام و مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول در ترکیه یک یافت نادر برای مردم محلی است و تجربه ای است که به شدت برای بازدیدکنندگان در تور استانبول توصیه می شود.

حمام و مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا
حمام و مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا

حمام قلیچ علی پاشا استانبول

این مجموعه حمام ترکی، اثری زیبا از معمار مشهور عثمانی، سینان، همراه با مسجد زیبای کنار آن در قرن شانزدهم ساخته شده است. شخصی که این مسجد و مجموعه حمام را سفارش داد، دریاسالار معروف عثمانی قلیچ علی پاشا بود. این حمام (حمام ترکی) بین سالهای 1578-1583 برای خدمت به نیروهای دریایی در نیروی دریایی عثمانی ساخته شد. این حمام که بازسازی شده و اکنون توسط یک دارنده خصوصی اداره می شود، یکی از بهترین ها در شهر است. حمام مجلل و در عین حال با قیمت مناسب جایی است که می‌توانید یک درمان پنج ستاره در یک محیط تاریخی دریافت کنید.

معماری حمام قلیچ علی پاشا
مراسم حمام معمولاً حدود 90 دقیقه طول می کشد.

ابتدا از میهمان در محل استقبال می شود و یک قفسه در داخل رختکن به او داده می شود. پس از آماده شدن، او را به اتاق گرم می برند و حدود پانزده دقیقه در گرما روی سنگ شکم استراحت می دهند تا زمانی که او پاک شود و تمام پوست مرده بیرون بیاید. پس از مراسم شستشو، به مهمان حمام فوم داده می شود که در آن موها نیز شسته می شوند. سپس زمان استراحت با آب میوه یا چای گیاهی فرا می رسد. این یک تجربه شاداب و آرامش بخش است. این مجموعه حمام ترکی، اثری زیبا از معمار مشهور عثمانی، سینان، همراه با مسجد زیبا در کنار آن در قرن شانزدهم ساخته شده است.

ساختمان حمام امروزی در سال 1580 توسط معمار بزرگ سینان به نمایندگی از قلیچ علی پاشا به عنوان بخشی از مجموعه ای متشکل از یک مسجد و یک مدرسه قرآن ساخته شد. در ابتدا، حمام فقط به اعضای نیروی دریایی عثمانی (Levends) خدمت می کرد.

پس از هفت سال بازسازی، حمام در سال 2012 مجدداً به روی عموم باز شد. مرمت های فشرده و دقیق حتی امروز نیز تجربه حمام سنتی را فراهم می کند.

در مقایسه با بسیاری از حمام های دیگر در استانبول، حمام قلیچ علی پاشا ساعات کاری مجزا برای مردان و زنان دارد. اسکراب بدن، شستشوی حباب و ماساژ توسط کارمندان همجنس انجام می شود. این کافه با فضای عالی اسپا لحظات آرامش بخشی را در زیر یک گنبد تاریخی برای مهمانان خود فراهم می کند. برای یک موکای ترکی، یک لیوان چای سیاه یا لیموناد خانگی و تنقلات ترکی وقت بگذارید. لوازم حمام مانند صابون، پشتمال (حوله)، کیسه (دستکش اسکراب) و بسیاری دیگر از لوازم جانبی مرتبط با فرهنگ حمام ترکیه را ارائه می دهد.

همچنین در صورت درخواست می‌توانید رویدادهای ویژه‌ای را در حمام قلیچ علی پاشا استانبول برگزار کنید. کارت های هدیه برای بازدید از حمام قلیچ علی پاشا استانبول برای مناسبت های خاص عالی هستند.

حمام تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول
حمام تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول یکی از زیباترین حمام های سنتی ترکی استانبول است.

مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول

شاید یکی از کم بازدیدترین مساجد معمار افسانه ای معمار سینان، Kılıç Ali Paşa Camii (مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول)، ارزش جست و جو را داشته باشد و به ویژه برای بازدیدکنندگانی که در تقسیم، بی اوغلو، کاراکوی و گالاتا اقامت دارند، راحت است. اگرچه اکنون از آب عقب افتاده است، اما در بندر صنعتی Tophane، در ابتدا “روی دریا” ساخته شده است.

شایعات حاکی از آن است که وقتی وی اعلام کرد که مسجدی را وقف می کند، رقیبش، وزیر اعظم رستم پاشا (که مسجد رستم پاشا را به عهده داشت) گفت: «چون او دریاسالار است، بگذارید مسجدش را روی دریا بسازد». قلیچ علی پاشا، به سادگی یک جزیره مصنوعی در تنگه بسفر ساخته بود، و مسجد بالای آن قرار گرفت. 

اگرچه این مسجد توسط سینان تقریباً به عنوان کپی ایاصوفیه طراحی شده است، اما هنوز هم نمونه خوبی از معماری اسلامی عثمانی است که با برخی هنرهای زیبای اسلامی از جمله خوشنویسی و کاشی تزئین شده است.

مجموعه مسجد قلیچ علی پاشا، شامل مدرس (مدرسه مذهبی)، توربه (آرامگاه)، چشمه و حمام (حمام ترکی) است.

مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول
مسجد تاریخی قلیچ علی پاشا استانبول

بوتیک حمام

در خارج از ساختمان، در کنار ورودی، دریا، بوتیک حمام، مجموعه‌ای از کالاها و سوغاتی‌هایی را ارائه می‌کند که فرهنگ حمام را نشان می‌دهند.
نگاهی به روکش های حمام پنبه ای (پشتمال)، حوله، صابون های مهر و موم شده، لیف، دستکش های اسکراب (کیسه)، کاسه های مسی (tas)، فنجان های فلزی (ماشراپا)، میش های تومبک (ایبریک) داشته باشید. ، پتن ها و بسیاری از محصولات که با سلیقه انتخاب شده اند. همچنین می توانید قبل یا بعد از تجربه خود در حمام، یک لیوان چای، قهوه یا مقداری لیموناد خانگی بنوشید و از اوقات خود در این محیط عرفانی لذت ببرید.

آیا می دانستید…
میگوئل سروانتس، نویسنده اسپانیایی، قلیچ علی پاشا گفته می شود که مسیرهایی را با هم تلاقی داشتند. یک داستان می گوید که دریاسالار چگونه نویسنده را هنگامی که در الجزیره به بردگی گرفتار شد، آزاد کرد. دیگری می گوید که چگونه سروانتس در زمان اسارت مجبور به کار بر روی ساختمان مسجد شد. در هر صورت، سروانتس در رمان معروف خود دون کیشوت د لار مانچا به او ادای احترام کرد و از او به عنوان اوکیالی یا اوجیالی یاد کرد.

چه چیز دیگری در این نزدیکی است؟

همچنین در این منطقه، استانبول مدرن فوق‌العاده، فواره توپانه به سبک روکوکوی عثمانی، کافه‌های Tophane nargile ، و بارها و رستوران‌های مدرن کاراکوی مدرن و امروزی در این منطقه قرار دارند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: استانبول، بی اغلو
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی