KEY Museumموزه کلید ازمیر

شرح

موزه کلید ازمیر در 6 می 2015 در منطقه توربالی ازمیر به روی بازدیدکنندگان افتتاح شد. صاحب موزه دو برادر به نام‌های مورات و سلیم اوزگورکی هستند که از دوران جوانی علاقه زیادی به مجموعه ماشین‌ها داشتند. این موزه در زمینی به مساحت 7000 متر مربع، خودروهایی با مدل ها و برندهای مختلف از اواخر دهه 1800 تا به امروز را به نمایش می گذارد. این موزه یکی از وسیع ترین موزه های اتومبیل در کشور است. این موزه در 7000 متر مربع ساخته شده است و مجموعه های مختلفی از ترکیه و سراسر جهان را به نمایش می گذارد. یکی از بهترین فعالیت های آخر هفته است که در ازمیر برگزار می شود. موزه در تربالی است. اگرچه به نظر می رسد یک موزه اتومبیل مخصوصاً برای مردان و کودکان باشد، اما مطالب زیادی وجود دارد که برای زنان نیز جذاب است

افتتاح موزه کلید ازمیر در 2015
افتتاح موزه کلید ازمیر در 2015

موزه کلید ازمیر، که درهای خود را در سال 2015 در شهرستان توربالی ازمیر افتتاح کرد، جامع ترین موزه کلاسیک خودرو و موتور سیکلت ترکیه است که تاریخچه خودرو را در جهان امروز روشن می کند. مجموعه اصلی موزه که در زمینی به مساحت 7000 متر مربع و با الهام از علاقه های اتومبیلرانی مورات و سلیم اوزگورکی ساخته شده است از 76 خودرو و 40 موتور سیکلت تشکیل شده است. در این مجموعه اصلی می توان  اولین مدل های برندهای مطرح دنیای خودرو مانند مرسدس بنز، بی ام و، پورشه، کادیلاک و فورد را از اولین خودروی تولید شده در سال 1886 تا به امروز مشاهده کرد. علاوه بر این، موزه کلید ازمیر بیش از 2000 خودرو مدل در مقیاس های مختلف، 300 طلسم خودرو (نشان هود)، روسری با تم ماشین، دکوری با مضمون خودرو، و یک پمپ بنزین شل ساخته شده با تجهیزات اصلی از اوایل دهه 1900 تا 1960 را در خود جای داده است.

چرا باید از موزه کلید ازمیر دیدن کنید؟

مورات اوزگورکی که از کودکی شروع به جمع‌آوری جعبه کبریت کرد، کنجکاوی خود را با یک خودروی مدل در دهه 1990 ادامه داد و سلیم اوزگورکی، راننده رالی که مدتی نیز با علاقه‌اش به ورزش‌های موتوری در پیست‌های مسابقه شرکت داشت، شروع به خرید قطعاتی کرد که در موزه کلید در سال 2001 و مجموعه ای را ایجاد کرد که هر روز به رشد خود ادامه می دهد. این موزه از زمان آغاز به کار خود نه تنها به مقصدی برای علاقه مندان به اتومبیل، بلکه برای کسانی که علاقه مند به یادگیری تاریخ جهان از طریق دریچه اتومبیل هستند تبدیل شده است. موزه کلید ازمیر موزه ای است که هم از نظر محتوا و هم از نظر وسعت فضای نمایشگاهی یکی از معدود موزه های اتومبیل در جهان است که باید در یک مجموعه باشد و مدل هایی از تاریخ را در خود جای دهد. موزه کلید ازمیر که در جایگاه مهمی برای موزه شناسی جهانی قرار دارد، همچنین دارای انباشت و محتوای قابل توجهی برای موزه شناسی ترکیه است که در حال تغییر و توسعه است. مجموعه اصلی موزه از 76 خودرو و 40 موتور سیکلت تشکیل شده است. از اولین خودروی تولید شده در سال 1886 تا به امروز، سفرهای اولین مدل های برندهای مطرح جهان خودرو مانند مرسدس بنز، بی ام و، پورشه، کادیلاک و فورد را می توان در این مجموعه اصلی مشاهده کرد.

چرا باید از موزه کلید ازمیر دیدن کنید؟
علاوه بر این، موزه کلید بیش از 2000 خودرو مدل در مقیاس‌های مختلف، 300 طلسم خودرو (نشان‌های هود)، خودروهای سواری با مضمون خودرو، و یک پمپ بنزین ایجاد شده با تجهیزات اصلی از اوایل دهه 1900 تا 1960 را در خود جای داده است.

کار مرمتی که با صرف زمان و تلاش قابل توجهی برای خودروهای نمایش داده شده در موزه انجام شده است، یکی از ویژگی های مهمی است که موزه کلید را از سایر نمونه های جهان متمایز می کند. خودروها تا کوچک‌ترین پیچ و مهره خودرو با استفاده از روشی به نام «بازسازی مهره‌ها و پیچ‌ها» از هم جدا شده و نوسازی می‌شوند و در اولین روز خروج از کارخانه به حالت اولیه کارخانه بازمی‌گردند. این روش که بسیار پرهزینه است و نیاز به تخصص دارد، علیرغم اینکه به این دلایل ترجیح داده شده ترین روش کار در جهان نیست، برای مرمت موزه کلید ضروری است. تیم متخصص کارگاه مرمت موزه، خودروها و موتورسیکلت ها را در شرایط عالی و عملیاتی به نمایش گذاشته است. در سالن 3 مدل های نسل جدید و قدیم BMW به نمایش گذاشته شده است. قیمت گالری فعلی این وسایل نقلیه میلیون ها دلار است. اولین خودروی برند BENZ در ورودی موزه پذیرای شماست. به محض ورود، خودروهای کلاسیک تولید شده بین سال‌های 1960 تا 1970 به ترتیب ردیف می‌شوند. آلفارومئو، بیوک، پورشه، کادیلاک، فیات را نام ببریم. در وسط، خودروهای کلاسیک آمریکایی عظیمی به نمایش گذاشته شده است.

مکان و شرایط موزه

این موزه که در ازمیر، بزرگترین شهر در منطقه دریای اژه واقع شده است، در مسیری مشابه شهر باستانی افسوس قرار دارد. توربالی 10 کیلومتر با فرودگاه عدنان مندرس ازمیر کمتر از نیم ساعت و تا مرکز شهر 30 دقیقه فاصله دارد. ورود برای کودکان زیر هفت سال و افراد معلول رایگان است و برای دانش آموزان، معلمان و افراد بالای 65 سال تخفیف داده می شود. موزه روزهای دوشنبه و سه شنبه تعطیل است و بازدید از آن از ساعت 10:00 تا 17:00 می باشد. برای کودکان و کلکسیونرهای عاشق اسباب بازی، موزه کلید می تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

مکان و شرایط موزه
این موزه که در ازمیر، بزرگترین شهر در منطقه دریای اژه واقع شده است

با توجه به پتانسیل گردشگری منطقه اژه، این موزه که ارزش قابل توجهی را برای این منطقه افزایش می دهد، در مسیری مشابه شهر باستانی افسوس، یکی از مهم ترین مراکز مسکونی در تاریخ بشر، قرار دارد. این مکان در 10 کیلومتری تربالی است، جایی که شهر باستانی کلان شهر نیز بیش از یک دهه است که حفاری شده است. یکی دیگر از مزایای بازدید از موزه این است که از فرودگاه عدنان مندرس ازمیر تنها 20-25 دقیقه و تا مرکز شهر ازمیر 30 دقیقه فاصله دارد. این موزه از زمان آغاز به کار، ده ها هزار بازدیدکننده را از ترکیه و خارج از کشور، از جمله دانشگاه ها و باشگاه ها و انجمن های مختلف، به خود جذب کرده است. موزه کلید، که برای دو سال متوالی به دلیل بازخورد مثبت بازدیدکنندگان درباره تجربه موزه، گواهی برتری از تریپ ادوایزر دریافت کرده است، در رتبه دوم فهرست «مکان های دیدنی ازمیر» قرار دارد.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Çapak Mah, Özgörkey Cd٫ No:۵, ۳۵۸۶۰ Torbalı/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی