Jui Tui Shrineمعبد جوی توی، یک معبد سنتی چینی در تایلند

شرح

پوکت جزیره ای زیبا با مناظر دیدنی است. معبد جوی توی، یک معبد سنتی چینی است که در شهر پوکت تایلند ساخته شده است. این معبد، به عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین مراکز جزیره، همواره برای گردشگران جذاب است و جز جاذبه هایی است که حتما باید از آن دیدن کنید .

جوی در زبان چینی به معنای یک ملات سفید رنگ است و توی به معنی آب است . رنگ ها و مجسمه های قرمز رنگ ، طلایی رنگ و روشن ، از ویژگی های برجسته این معبد هستند. تماشای افرادی که برای عبادت به اینجا می آیند  و با چوب های ثروت به پاسخ سوالات خود می رسند، جالب است . همچنین این معبد ،‌نقش مهمی را در برگزاری جشنواره سالانه گیاهخواری پوکت ایفا می کند.

این معبد، یک معبد محبوب بین گردشگران و مردم محلی است و معمولا شلوغ است. این زیارتگاه تائوئیست ، در سال 1911 در مکان فعلی اش ساخته شد . این معبد قبلا در soi romanee  ، واقع شده بود، اما پس از آتش سوزی به این منطقه ، منتقل شد . محوطه این معبد بسیار چشمگیر و جذاب است ، اما عکس هایی وجود دارد که نشان می دهند این معبد ، در گذشته فقط یک ساختمان بود.

معبد جوی توی
معبد جوی توی

ساختمان اصلی معبد جوی توی ، چند بار تا کنون بازسازی شده است که نتیجه بازسازی های جذاب آن، ساختاری با سه محراب بزرگ است که مجسمه اصلی خدایان چینی را به نمایش می گذارد. خدای اصلی آن Tean hu huan soy  است ، خدای تائوئیست ها که با هنر و رقص ارتباط دارد. اپرا های چینی اغلب او را حمایتگر خود می دانند.

تصویر این الهه چینی ، در بالاترین و اصلی ترین محراب قرار دارد و مجسمه سگ و مرغ، در کنار او قرار دارد. گفته می شود که این دو حیوان، ازدوران کودکی حیوانات خانگی مورد علاقه او بوده اند و همیشه در کنارش هستند . شما می توانید از داخل این  سالن عکس برداری کنید .

در معبد جوی توی چه کار های می توان کرد؟

در سمت چپ ساختمان اصلی معبد جوی توی ، مکانی با عنوان خانه ترقه ای وجود دارد . این ساختمان کوچک قرمز رنگ ،‌ دارای سقفی دو طبقه  و ۴ ستون کنده کاری شده با طرح اژدها است. در این ساختمان، ‌مردم ترقه های سوزانشان را پرتاب می کنند اما به دلیل نوع طراحی اینجا ، آلودگی صوتی زیادی ایجاد نمی شود.

یکی دیگر از بخش های جذاب این معبد ، برای کسانی است که کی خواهند درباره آینده مالی خود بدانند. این روش بین مردم محلی تایلند محبوب است و بازدیدکنندگان خارجی معبد نیز آن را انجام می دهند. در محل مخصوص عبا دت، یک فنجان بامبو با چوب های ثروت داخلش را در دست بگیرید و آن را تکان دهید . هر چوب ، یک شماره مشخصی دارد، اگر دو چوب  یا بیشترافتاد ، باید دوباره امتحان کنید.

سپس باید یک کاغذ ثروت ، مطابق با شماره روی چوب بردارید ، توجه داشته باشد که نوشته های داخل معبد، معمولا فقط به زبان تایلندی هستند ، بنابراین باید راهبی را پیدا کنید که بتواند در خواندن کارت ثروت ، به شما کمک کند .

در معبد جوی توی چه کار های می توان کرد؟
در معبد جوی توی چه کار های می توان کرد؟

این معبد ، مکانی است که مردم محلی می توانند برای برگزاری جشن های عروسی ، تولد ، جشن به دنیا آمدن نوزادان ، شفا و … به ایجا بیایند و جشن بگیرند. خدای بزرگ این معبد (‌تین هو هوان سوی ) در بین مردم محلی پوکت و مردم چین و حتی مردمی که در کشورهای همسایه زندگی می کنند ، ارزش بالایی دارد و به عنوان عضو ارشد خانواده هایشان،‌ محسوب می شود.

دانشجویانی که برای تحصیل از جزیره پوکت خارج می شوند، و یا کسانی که میخواهند از این شهر نقل مکان کنند و یا حتی به مسافرت بروند ، معمول است که به معبد بیایند و از خدایشان بخواهند تا آن هارا در مکان جدید، محافظت کند.

منطقه کوچکی در معبد قرار دارد که به کسانی اختصاص داده شده که در طی سال ها به معبد خدمت کرده و در فعالیت های مخصوص معبد ، شرکت کرده اند. اسامی این افراد ، در این معبد درج می شود. برخی از این افراد ، تا سه نسل قبلشان خدمتگزار معبد بوده اند و نام اجدادشان در این قسمت درج شده ، که نشان دهنده ارتباط قوی بین مردم واین معبد تائوئیستی است.

این معبد ، دارای خدایان زیادی است و دو قسمت دارد ، خیلی از بازدید کنندگان قسمت دوم را از دست می دهند ، بنابراین حواستان باشد که قسمت دوم را از دست ندهید.

جشنواره گیاخواری ، یکی از جشنواره های جذاب تایلند است که در این معبد انجام می شود و نباید آن را از دست بدهید . دیدن افراد در حالی که در انجام امور این جشنواره مشتاق هستند و به زیبایی آن را اجرا می کنند ، همواره برای بازدید کنندگان جذاب است.

خدایان معبد
معبد جوی توی

این معبد ، یک معبد فعال و معنوی است که افراد زیادی برای عبادت و ادای احترام ، به اینجا می آیند ، بنابراین طبق گفته گردشگران ،‌انرژی های مثبت را دز اطراف این مکان معنوی حس خواهید کرد. مصنوعات ، مجسمه ها ، نقاشی ها و نوشته های زیادی به زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که باعث می شود از این زیارتگاه لذت ببرید . همه این موارد ،‌باعث می شود که این معبد دوست داشتنی و محبوب ،‌ارزش یک بار دیدن را داشته باشد.

در اواسط ماه اکتبر، ‌فستیوال ها و جشنواره های بسیاری وجود دارد و به همین دلیل ، این معبد در ماه اکتبر شلوغ است . معبد جوی توی در فاصله ده دقیقه ای از شهر قدیمی پوکت قرار دارد و دسترسی به آن آسان است. در صورتی که در این شهر اقامت دارید، حتما سری به معبد بزنید. فانوس های زیبای معبد ، نزدیک به سال نو چینی روشن می شوند و ظاهر زیبایی به معبد می بخشند.

نزدیک به معبد جوی توی ، جاذبه های دیدنی زیادی وجود دارند که می توانید همه آن هارا ببینید ، این منطقه رستوران های محلی و غیر محلی بسیاری دارد که برای دوستداران غذا ، جذاب است. برخی از بهترین جاذبه های گردشگری پوکت، مانند جزایر فی فی و جزایر کرابی، از اینجا به راحتی قابل دسترسی هستند.

موقعیت جغرافیایی

کشور: تایلند
شهر: پوکت
آدرس: ۲۸۳ Soi Phutorn, Tambon Talat Nuea, Mueang Phuket District, Phuket ۸۳۰۰۰, Thailand
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی