Izmir History and Art Museumموزه تاریخ و هنر ازمیر

شرح

ساختمان موزه تاریخ و هنر ازمیر در Kültürpark در فضای باز به مساحت 9500 متر مربع واقع در ازمیر ترکیه زیر نظر اداره موزه ازمیر در سال 2004 مورد بهره برداری قرار گرفت. دوره های کلاسیک، هلنیستی و رومی در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در طبقه پایین، آثار سنگی دوره باستانی، در اندازه بزرگ وجود دارد که به عنوان پیشکش یا به عنوان سنگ قبر در مناطق مقدس برپا شده اند. تنها اثر مجسمه ای موجود در موزه که مربوط به دوره کلاسیک است مجسمه متفکر و نویسنده معروفی است که گمان می رود متعلق به هومر باشد که در محوطه بزرگی در ورودی به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، سرها و مجسمه‌ها، نقش برجسته آرتمیس – پوزیدون – دمتر که از آگورا ازمیر بیرون آمده است، مجسمه‌ای که رودخانه خدای کایستروس را به تصویر می‌کشد، یکی از آثار برجسته دوره روم، کتیبه‌هایی که در طول ساخت مترو باسمانه ازمیر کشف شده است. در طبقه فوقانی تالار متروپلیس با مجسمه‌های مختلف، محراب‌های مدور و مستطیل شکل کشف‌شده در حفاری‌های کلان‌شهر، فریزهای متعلق به معبد تئوس دیونیزوس و نقش برجسته‌های تئاتر میلتوس، سرهای متعلق به دوره‌های هلنیستی و رومی، نقش برجسته‌های مونیو تومور، مختلف سرها و ستون های نذری به نمایش گذاشته شده است.

موزه و گالری هنر و مجسمه
موزه و گالری هنر و مجسمه سازی ازمیر یک موزه هنری در ازمیر ترکیه است.

تاریخچه موزه تاریخ و هنر ازمیر

موزه تاریخ و هنر ازمیر در سال 2004 به روی عموم باز شد و آثار جمع‌آوری شده از کاوش‌های در و نزدیک ازمیر را به نمایش می‌گذارد و به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود که شامل کارهای سنگی، کار سرامیکی و آثار گرانبها می‌شود. همچنین نمایشی از تابوت‌ها و قلعه‌هایی که فرهنگ تدفین دوران هلنیستی و رومی را نشان می‌دهند و کنده‌کاری‌ها، کتیبه‌ها، دیوارهای گلادیاتور و بازی‌های المپیک نیز در این بخش یافت می‌شود، تجربه‌ای بی‌نظیر و فراموش‌نشدنی است.

ساختار این مجموعه که از سه ساختمان مجزا تشکیل شده و امروزه به عنوان بخش سرامیک کاری مورد استفاده قرار می گیرد، توسط برونو تاوت طراحی شده است. این ساختمان در سال 1939 به عنوان غرفه فرهنگ وزارت آموزش و پرورش ساخته شد و به عنوان جایگزینی برای موزه انقلاب تأسیس شد که در زمان تأسیس Kültürpark برنامه ریزی شده بود اما نتوانست تکمیل شود.

این ساختمان علاوه بر اینکه نمایشگاه مهم جمهوری مدرن است، در شناخت فرهنگ نمایشگاهی نیز اهمیت دارد. پس از مرگ ناگهانی برونو تاوت، ساختمان توسط معماران وزارت آموزش تکمیل شد. این ساختمان با ساختار صحنه‌ای خود، مانند یک جایگزین عظیم‌تر برای ساختمان Trager-Verkaufs-Kontor است که در سال 1910 در برلین به عنوان یک سازه غرفه منصفانه ساخته شد.

تاریخچه موزه تاریخ و هنر ازمیر
تاریخچه موزه تاریخ و هنر ازمیر

در دوره های بعدی موزه باستان شناسی به عنوان غرفه سازی کشورها و موسسات مختلف به ویژه پاویون جمهوری خلق چین در تاریخ هایی که نمایشگاه بین المللی ازمیر با جابجایی موزه افتتاح شد مورد استفاده قرار گرفت. ساختار موزه که به عنوان بخشی از آثار گرانبها مورد استفاده قرار می گیرد، به عنوان “موزه سلامت” در سال 1937 ساخته شد که توسط معمار FuatSaylam طراحی شد و دوباره با ایده Kültürpark برنامه ریزی شد تا در راستای ایجاد یک فضای سالم جامعه باشد.

ساختمانی که آثار سنگی در آن به نمایش گذاشته شده است یک ساختمان نسبتاً جدید است و ابتدا به عنوان غرفه TRNC مورد استفاده قرار گرفت و بعداً در مجموعه موزه گنجانده شد. حوض طویل ورودی موزه روبروی آن به این مجموعه اضافه شد تا بعداً به عنوان بخشی از موزه مورد استفاده قرار گیرد. ایده تأسیس یک موزه که در زمان تأسیس Kültürpark آغاز شد، با تأسیس موزه ای در اینجا در سال 2004، مستقل از سایر موزه ها، محقق شد. این موزه که برای دانشگاه دولتی بودن Kültürpark مناسب است، از سه بخش تشکیل شده است که در بالا ذکر شد.

این موزه که تاریخ 9500 ساله ازمیر، به ویژه کاوش‌های UlucakHöyük، Limantepe، Baklatepe، Agora و Smyrna قدیم را به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند، از دوران پیش از تاریخ تا دوره روم، آثار سنگی، سفالی، شیشه و فلز به نمایش گذاشته شده است. در بخش آثار سنگی موزه؛ مجسمه‌ها و نقش برجسته‌های دوره‌های باستانی، کلاسیک، هلنیستی و رومی، سنگ‌های مقبره و دیگر مصنوعات پلاستیکی به نمایش گذاشته شده‌اند. در بخش قطعه ارزشمند؛ می توان سکه ها، مصنوعات برنزی، شیشه ای و سفالی را مشاهده کرد که در دوران باستان استفاده شده است. در بخش سرامیک کاری؛ یافته های حاصل از کاوش های دوران پیش از تاریخ و کلاسیک در ازمیر و اطراف آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه هنر ازمیر
موزه هنر ازمیر

بخش کارهای سنگی

در طبقه همکف این دپارتمان، آثار مجسمه‌سازی مربوط به دوره‌های باستانی، کلاسیک، هلنیستی، رومی و بیزانسی و آثار پلاستیکی مرتبط با معماری به نمایش گذاشته شده است. فرهنگ گور و دوره هلنیستی و رومی، انواع مختلف تابوت و سنگ قبرها با ویژگی های منطقه در دو فضای به هم پیوسته به نمایش گذاشته شده است. پس از یافته های قبر، بخش اختصاص یافته به آگورا آغاز می شود. علاوه بر آثار معماری آگورا، آثار مجسمه سازی نیز در این بخش گنجانده شده است. کتیبه هایی که تاریخ ازمیر را روشن می کند بعد از این بخش آمده است. طبقه همکف به دو سالن مجزا برای گلادیاتورها و بازی های المپیک تقسیم شده است. از کتیبه‌ها و نقش برجسته‌هایی که امروزه به آن‌ها رسیده‌ایم که توسط هر دو بازی در ازمیر در طول اعصار سازماندهی شده‌اند، فهمیده می‌شود. طبقه دوم این بخش به آثار شهرهای باستانی مانند میلت، متروپلیس و آفرودیزیاس در اطراف ازمیر اختصاص دارد. او همچنین آثاری از مجسمه‌سازی خدایان، الهه‌ها، امپراتوران و قهرمانان را به نمایش می‌گذارد.

بخش کارهای سنگی
بخش کارهای سنگی

هنر سرامیک در موزه تاریخ و هنر ازمیر

در این بخش مجموعه‌های سرامیکی غنی از دوران پیش از تاریخ تا دوره بیزانس به نمایش گذاشته شده است. آنها از کاوش های جدید در شهرهای باستانی، به ویژه در ازمیر تشکیل شده اند. به منظور تأکید بر تاریخ و اهمیت تجارت زمینی و دریایی ازمیر، یک کشتی باری در حال نزدیک شدن به بندر و فروشگاه های نمادینی وجود دارد که فروش کالا را ارائه می دهند.
طبقه فوقانی برای شهرک بایراکلی در نظر گرفته شده است. در این بخش می توان به صورت گام به گام ویژگی ها و زیبایی های آثار سرامیکی متعلق به تاریخ 7000 ساله شهر ازمیر را دنبال کرد.

هنر سرامیک در موزه تاریخ و هنر ازمیر
هنر سرامیک در موزه تاریخ و هنر ازمیر

دپارتمان آثار گرانبها

در این سالن گرانبهاترین آثار ازمیر و اطراف آن در سه بخش مختلف به نمایش گذاشته شده است. سکه های طلا، نقره و برنز در قسمت سمت راست ستون از قرن ششم قبل از میلاد تا پایان دوره عثمانی قرار دارند. در وسط تالار، فضایی محصور برای خزانه در نظر گرفته شده است که در آن طلا، نقره و سنگ های قیمتی از اوایل عصر برنز تا دوره بیزانس یافت می شود.
در قسمت سمت چپ تالار، آثار سفالی، شیشه ای و فلزی به صورت جداگانه به نمایش درآمده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Mimar Sinan, Kültür Park Fuar Alanı İçi, ۳۵۲۲۰ Konak/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی