İzmir Archeology Museumموزه باستان شناسی ازمیر

شرح

موزه باستان شناسی ازمیر یک موزه باستان شناسی در ازمیر، ترکیه است که شامل تعدادی از آثار باستانی از اطراف خلیج ازمیر است. بیشتر آثار باستانی که شامل نیم تنه ها، مجسمه ها، ابزار و وسایل مختلف غذاخوری و آشپزی است، مربوط به عصر برنز یا دوره یونان و روم است که بازدید از آن را در تور ازمیر پیشنهاد می کنیم.

اولین موزه باستان شناسی در میان موزه های ازمیر پس از سه سال جمع آوری آثار هنری در سال 1927 در کلیسای Ayavukla (Gözlü) در منطقه Basmane افتتاح شد. در سال 1951، دومین موزه باستان شناسی در Kültürpark افتتاح شد. زیرا با توجه به تراکم بالای آثار از شهرهای باستانی اطراف، نیاز به یک موزه جدید بود.

بنابراین یک ساختمان جدید و مدرن موزه در مساحت 5000 متر مربع در پارک بحریبابا در کوناک ساخته شد.
این موزه با داشتن سالن های نمایشگاهی شامل آزمایشگاه ها، انبارها، عکاسی، کتابخانه و سالن کنفرانس به گونه ای طراحی شده است که انواع نیازها را برطرف کند. تعداد آثار هنری در ساختمان موزه و باغ بیش از 5000 آثار است. ساختمان سه طبقه موزه به صورت مقطعی طراحی شد.

موزه باستان شناسی ازمیر یک سالن نمایشگاهی مطالعات ماقبل تاریخ است که حاوی آثار باستانی بینظیر از اطراف خلیج ازمیر است. این مرکز تاریخی در سال 1924 ساخته شد. این مرکز در محل کلیسایی متروک به نام Ayavukla است.

موزه باستان شناسی از معروف ترین موزه های ازمیر
موزه باستان شناسی از معروف ترین موزه های ازمیر

سالن موزه باستان شناسی ازمیر بعداً به غرفه آموزش ملی در پارک فرهنگ منتقل شد که در نتیجه در سال 1951 به یک مرکز تاریخی تبدیل شد. سالن یکی دیگر از مراکز تاریخی در سال 1984 به این شکل مستقر شد. این گالری دارای نمایش هایی از مناطق قدیمی مانند بایراکلی، افسوس، پرگامون، میلتوس، آفرودیساس، کلازومنه، تئوس و ایاسوس است. دو مهد کودک پاسیو، یکی در جلو و دیگری در پشت، پس زمینه تاریخی غرب آناتولی را به تصویر می کشد.
موزه باستان شناسی ازمیر یکی از اصلی ترین موزه هایی است که در آناتولی غربی کار شده است و حاوی مجموعه ای از آثار کمیاب باستانی منطقه اژه است. گردهمایی سالن نمایشگاه به دلیل اهمیت انباشتگی آن به عنوان یک مرکز تاریخی محلی ترتیب داده شده است. موزه در کوناک، در مرکز شهر واقع شده است. به راحتی از میدان کوناک می‌توان به راحتی به این موزه رسید. بالای ایستگاه اتوبوس شهرداری یک مسیر منحنی از میان درختان بازدیدکنندگان را به ورودی موزه هدایت می کند.

موزه باستان شناسی ازمیر که یکی از اولین موزه هایی است که در غرب آناتولی ساخته شده است، به دلیل مجموعه شگفت انگیز آثار هنری، به جای موزه محلی، به عنوان یک موزه منطقه ای طبقه بندی می شود.

در میان نمایشگاه‌های اصلی آن، سنگ‌کاری، سرامیک، مرمر و اتاق گنج، که مجموعه‌ای از جواهرات دوره‌های مختلف تاریخی را در خود جای داده است، برجسته است.

این موزه همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 8:30 تا 12:00 و 13:00 تا 17:00 باز است. هزینه ورودی 8 لیر است.

نمایشگاه های طبقه بالا موزه باستان شناسی ازمیر

آثار موجود در اولین گالری این تالار موزه در نقاط مختلف آناتولی غربی یافت شد. مصنوعات در مقیاس کوچک مانند مجسمه های سفالی، سفال و چراغ های نفتی ساخته شده از شیشه، برنز و سنگ های انگشتری گروه بندی و در ویترین ها به نمایش گذاشته شد. اینها به ترتیب زمانی از دوران پیش از تاریخ تا پایان دوره بیزانس طبقه بندی می شود. مکان آثار به طور قطع مشخص نیست. این آثار با اهدا، مصادره و خرید به موزه آورده شد.
آثار موجود در گالری تالار نمایشگاه آثار هنری هستند که به عنوان نتیجه کاوش های باستان شناسی شناخته می شوند. اینها همچنین به ترتیب زمانی در چارچوب آموزشی و آموزنده بودن نمایش داده شدند. آثار موجود در این بخش، آثاری هستند که در کاوش‌های باستان‌شناسی در شهرهای باستانی ازمیر قدیم، کاندارلی، میرینا، فوکا، اریترای و لاسوس یافت شده‌اند.
یک دفتر خزانه نیز در همان طبقه وجود دارد. در این بخش، دمتر برنزی که در هالیکارناس پیدا شده است، آثار شیشه ای و برنزی هدایای قبر طلا را می بینیم. برخی از ویترین ها با سکه های طلا متعلق به دوره یونان و روم و سکه های دوک نشین ونیز چیده شده بودند.

نمایشگاه های طبقه بالا موزه باستان شناسی ازمیر
موزه باستان شناسی ازمیر در سال 1927 به روی عموم مردم افتتاح شد.

اتاق نمایش طبقه وسط

در این طبقه که طبقه ورودی موزه است، مجسمه های مرمری، نیم تنه و پرتره های سر مجسمه به نمایش گذاشته شده است. این آثار در تالار به ترتیب زمانی مانند طبقه بالا هستند. در داخل 8 ویترین موجود در تالارها، آثار ساخته شده از سنگ مرمر در ابعاد کوچک نیز در بین خود گروه بندی و به نمایش درآمدند.
مجسمه ورزشکار برنزی که در کیمه یافت می‌شود، زیرا اولین نمونه‌های مجسمه‌های مرمری در مقیاس بزرگ دوران باستان در Erythrai در ورودی سالن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا نمونه‌های نادر برنزی است که در کیمه یافت شده است. این سالن با آثار خود نمایانگر آناتولی غربی است.

طبقه پایینی

بخشی از این طبقه به فرهنگ قبر تقسیم شده است. در بخش‌های دیگر، تابوت‌ها و سنگ‌های قبر از سفال و مرمر در تاریخ‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است. در میان تابوت‌ها، تابوت‌های سفالی کلازومنای در دنیای باستان دیده می‌شود که به خاطر نوع ساختارش معروف است. سنگ‌های گور هلنیستی پسین در تالار از غنی‌ترین سنگ‌های جهان هستند. از جمله سازه‌های مهم دوران هلنیستی، نقش برجسته‌های کاست سقفی «بدون تدفین بلوی» نیز در این تالار وجود دارد.

این موزه که در کوناک، قلب شهر واقع شده است.
این موزه که در کوناک، قلب شهر واقع شده است.

در انتهای سالن، گروه مجسمه‌های برجسته پوزیدون، دمتر و آرتمیس واقع در خرابه‌های آگورا که کاملاً در مرکز ازمیر قرار داشت، در ازمیر و همچنین در نمونه‌های زیبای تالار یافت شد. با این دیدگاه، موزه باستان شناسی ازمیر اطلاعات کافی در مورد دوره های تمدن و فرهنگ دوره غرب از دوران پیش از تاریخ تا امروز ارائه می دهد. علاوه بر این، یکی از مهم ترین موزه های ترکیه است که درک نمایشگاه های هنری و دوران باستان را با نمونه هایی از قانون در این منطقه به نمایش می گذارد.

 

ساعات بازدید

همه روزه به جز دوشنبه ها: ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۷:۰۰

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: Konak Mahallesi, Bahri Baba Parkı, Halil Rıfat Paşa Cd٫ No:۴, ۳۵۲۶۰ Konak/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی