Istanbul Rumeli Castleروملی حصار، قلعه ای با منظره بینظیر استانبول

شرح

قلعه روملی حصار (Rumelihisari) در استانبول ترکیه توسط سلطان محمت دوم عثمانی در حالی که خود را برای محاصره قسطنطنیه و فتح آن از بیزانس آماده می کرد ساخته شد. بیش از 3000 نفر برای ساختن قلعه روملی در یک دوره بسیار کوتاه 4 ماهه تلاش کردند. قلعه روملی که در امتداد بسفر واقع شده است، روبروی آنادولو حصاری، قلعه ای است که توسط پدربزرگ محمت و در محل استحکامات رومی سابق ساخته شده است.

محمت سرانجام در سال 1453 موفق شد قسطنطنیه را تصرف کند و به محمت فاتح معروف است. امروزه قلعه و موزه تاریخی روملی حصار به روی عموم مردم باز است که می توانند از مناظر عالی از برج های آن لذت ببرند.

موزه قلعه روملی حصار شامل قلعه های روملی، یدیکوله و آنادولو است. در میان همه، قلعه روملی حصاری به وضوح برجسته است. محمت فاتح در سال 1452 قبل از فتح استانبول به منظور جلوگیری از حملات و پیشروی از شمال بسفر، این بنای تاریخی در مقابل قلعه Anadolu و در باریکترین قسمت تنگه بسفر ساخته شده است.

روملی حصار
مراه با قلعه آناتولی (Anadolu Hisarı) در تنگه بسفر، قلعه روملی توسط عثمانی ها برای قطع کمک ها و تدارکات به قسطنطنیه مورد استفاده قرار گرفت.

نام قلعه روملی در بنیادهای فاتح «کوله سدید» و در تاریخ نشری «ینیس حصار» و در تاریخ کمال پاشازاده، آشیق پاشازاده و نیشانجی «قلعه بوغازکسن» بوده است. الوار مورد استفاده در ساخت و ساز از Izmit و Karadeniz Ereğlisi و سنگ ها از مناطق مختلف آناتولی آورده شده اند و خرابه ها بقایای سازه های بیزانسی در منطقه اطراف هستند. این بنای تاریخی در سال 1953 به عنوان موزه بازسازی شد و درهای آن در سال 1968 به روی بازدیدکنندگان باز شد. ساختار تئاتر روباز در آن زمان به آن اضافه شد. مسجدی که در زمان ساخت روملیحیصاری ساخته شد و سپس تخریب شد، در سال 2014 دوباره به شکل اولیه خود ساخته شد. همچنین برخی از رویدادها را در خود جای داده است.

تماشای منظره نفسگیر بسفر از باغ سرسبز آن

4 دروازه اصلی به نام های «دروازه کوه»، «دروازه دیزدار»، «دروازه حصارپچه» و «دروازه سل» و یک دروازه فرعی به نام «دروازه مزارلیک» وجود دارد. در مجموع 17 برج مرتفع و کوچک وجود دارد که «ساروکا پاشا»، «هلیل پاشا»، «زاگانوس پاشا بزرگ» و «زاگانوس پاشا جوان» از برج‌های اصلی هستند. از آنجایی که هیچ سالن نمایشگاه یا انباری در موزه وجود ندارد، گلوله های توپ، توپ ها، تکه ای از زنجیره ای که از طرفین شاخ طلایی دارد و در مقابل حملات استفاده می شد، در باغ به نمایش گذاشته شده است. لذت بردن از منظره بسفر از باغ سرسبز آن در تور استانبول، دلیل کافی برای بازدید از این قلعه است.

تماشای منظره نفسگیر بسفر از باغ سرسبز آن
تماشای منظره نفسگیر بسفر از باغ سرسبز آن

تاریخچه قلعه روملی حصار

سلطان محمت دوم از مشکلات پدرش در تلاش برای تصرف قسطنطنیه آموخته بود: ناوگان بیزانسی عملاً بسفر را محاصره کرده بود. به محض اینکه محمت بر تاج و تخت نشست، برنامه ریزی حمله دیگری را آغاز کرد. در قسطنطنیه، امپراتور بیزانس، کنستانتین یازدهم امیدوار بود که صلح دیپلماتیک با عثمانی ها را به منظور حفاظت از شهر تضمین کند.

با این حال، محمت صلح را رد کرد و به برنامه های محاصره خود با ساختن یک قلعه بزرگ در باریک ترین قسمت بسفر ادامه داد. ساخت و ساز در سال 1452 آغاز شد و محمت حروف اول خود و حضرت محمد را روی اولین آجر با خون بز امضا کرد.

این قلعه که در اصل «Bogazkesen» به معنای «تنگه برنده» است، بر فراز یک قلعه قدیمی رومی ساخته شد و بعداً به Rumelihisari به معنای «قلعه در سرزمین رومیان» تغییر نام داد. نقشه محمت موفقیت آمیز بود: در آخرین حمله عثمانی ها در سال 1453 از رسیدن کمک ها به قسطنطنیه جلوگیری شد. قسطنطنیه در آوریل همان سال پس از محاصره ای که 53 روز به طول انجامید سقوط کرد.

پس از سقوط کنستانی‌پل، این قلعه به عنوان یک پست بازرسی گمرکی عمل کرد و زمانی که یک جفت برج دیگر در بالای رودخانه ساخته شد، اهمیت استراتژیک خود را از دست داد. در طول قرن هفدهم، قلعه روملی به عنوان زندانی برای اسیران جنگی استفاده می شد. بخش‌های چوبی ساختمان بعداً در آتش‌سوزی سال 1746 سوخت و اگرچه تعمیر شد، اما پس از آن از قلعه فقط برای مقاصد مسکونی استفاده شد. در قرن نوزدهم محله ای در داخل قلعه با خانه ها، مساجد، مغازه ها و … شکل گرفت. اما این محله در دهه 1950 تخریب شد. از سال 1960 قلعه روملی به عنوان یک موزه فعالیت می کرد و این قلعه باشکوه به عنوان یک موزه در فضای باز برای بازدید عموم باز است.

تاریخچه قلعه روملی حصار
پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453، قلعه اهمیت نظامی خود را از دست داد و تا قرن هفدهم به عنوان پاسگاه گمرکی و سپس تا قرن نوزدهم به عنوان زندان عمل می کرد.

قلعه روملی حصار امروز

از سال 1960، قلعه روملی یک موزه و تئاتر در فضای باز برای کنسرت‌ها و جشنواره‌های زیادی در طول سال بود. هر روز هفته (به جز چهارشنبه ها) از ساعت 9 صبح تا 4:30 بعدازظهر برای بازدید عموم باز است، بسیاری از قلعه هنوز قابل کاوش است و شما به راحتی می توانید حدود یک ساعت را در آنجا سپری کنید.

نکات برجسته هر بازدید از قلعه روملی شامل برج گرد اصلی، “فاتح” است که ارتفاع آن بیش از 28 متر است و می توانید از آن بالا بروید و به آب نگاه کنید. پس از بازدید از قلعه، مسیر پیاده روی کنار دریا را دنبال کنید تا از قدم زدن در منظره ای بی نظیر، لذت ببرید.

حقایق شگفت انگیز در مورد قلعه روملی (Rumeli Hisarı)

  • از بالا، قلعه روملی به شکل نام حضرت محمد (ص) است
  • ساخت این قلعه عظیم که بیش از پنج قرن پابرجاست، تنها چهار ماه طول کشید.
  • این قلعه خانه بسیاری از فیلم های محلی و بین المللی بوده است

راه رسیدن به قلعه روملی حصار

اتوبوس‌های 22، 22RE، 25E، 29D، 40T و 42T همگی در روملی حصاری توقف می‌کنند و برای کسانی که رانندگی می‌کنند چندین پارکینگ در امتداد اسکله وجود دارد که چند دقیقه پیاده‌روی دورتر است. برای دیدن مناظر عالی در کنار رودخانه از قلعه، با کشتی از اسکله Eminonu به سمت اسکله Emirgan بروید که حدود 50 دقیقه طول می کشد. سپس 20 دقیقه به سمت جنوب تا روملی پیاده روی کنید.

قلعه روملی حصار از بالا، قلعه روملی به شکل نام حضرت محمد (ص) است
قلعه روملی حصار از بالا، قلعه روملی به شکل نام حضرت محمد (ص) است

بنا های نزدیک به این قلعه

این قلعه در ساحل اروپایی بسفر واقع شده است و به تعدادی از بناهای تاریخی و محله‌ها از جمله موزه آشیان، ببک و محله‌های آرناووتکوی نزدیک است. در کنار قلعه -در ساحل بسفر- چندین رستوران خوب نیز وجود دارد که بهترین صبحانه سنتی ترکی، مانند رستوران کاله و کافه لوکما را سرو می کنند.

هزینه ورودی قلعه روملی حصار در سال 2022

هزینه ورودی قلعه روملی از سال 2022، 30 لیر ترکیه است. همچنین می توانید از گذرنامه موزه استانبول برای ورود به روملی حصار استفاده کنید. برخی از بخش‌های موزه به دلیل بازسازی به روی بازدیدکنندگان بسته است.

زمان بازدید از موزه های استانبول ممکن است به دلیل رویدادها و بازسازی ها تغییر کند. توصیه می کنم قبل از رفتن به موزه به سایت رسمی قلعه روملی سر بزنید و آخرین وضعیت را مرور کنید.

ساعات بازدید

هر روز هفته به جز دوشنبه ها: ۹ الی ۱۶:۳۰

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd٫, ۳۴۴۷۰ Sarıyer/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی