Isa Bey Mosqueمسجد عیسی بیگ

شرح

یکی از نمونه های برجسته معماری سلجوقی که در زیر کلیسای سنت جان واقع شده است، مسجد عیسی بیگ به خودی خود یک شگفتی است. تلاقی عرفان، تاریخ گرایی و معنویت، مسجد را در سفر به افسوس حتما باید دید. قدیمی ترین نمونه شناخته شده مسجد ترک با حیاط، عیسی بیگ، احساسات عالی را القا می کند. این مسجد که توسط معمار علی اهل دمشق و به دستور عیسی بیگ ساخته شده است، دو قسمت را به عنوان حیاط و نمازخانه بازسازی می کند. این سازه که با مصالح برگرفته از بناهای یونانی-رومی سابق ساخته شده است، دارای 3 ورودی است. نمای غربی از بلوک های سنگ مرمر از سلول های آرتمیسیون ساخته شده است. در مرکز صحن، حوضی به شکل هشت ضلعی برای تطهیر مذهبی وجود دارد. اگر می خواهید سری به قدیمی ترین مسجد ترکیه بزنید، بازدید از این مسجد ضروری است.

مسجد عیسی بیگ یکی از ظریف ترین نمونه های معماری سلجوقی است که در زیر کلیسای سنت جان واقع شده است. این مسجد توسط معمار چیره دست سوری علی پسر مشیمیش الدمشکی در سال های 1374 تا 1375 ساخته شده است. مسجد عیسی بیگ در سال ۱۳۷۵ به دستور امیر آیدین ساخته شد. ستون‌ها و سنگ‌های ویرانه‌های شهر افسوس و معبد آرتمیس در ساختمان گنجانده شده‌اند. این مسجد در سال 1934 مرمت شد.

مسجد عیسی بیگ کوش آداسی
این مسجد درست در زیر ارگ در سلچوک در نزدیکی کلیسای سنت جان واقع شده است.

سبک مسجد بر خلاف سبک سنتی نامتقارن بود، موقعیت پنجره‌ها، درها و گنبدها به طور عمدی مطابقت نداشت. در ورودی مسجد، کتیبه ای از طرف خدا، سردر را تزئین کرده است. ستون های داخل نمازخانه مربوط به ویرانه های قبلی در افسوس است که تضاد جالبی با مسجد ایجاد می کند. گنبدها با رنگ فیروزه ای و آبی تزئین شده اند که ویژگی سبک عثمانی را آشکار می کند. درهای تاج مانند از سبک معماری سلجوقی بعدها با عناصر تزئینی خاص سبک معماری ترکیب می شود. این مسجد در سال 1934 تعمیر شد.

ابعاد آن 51 متر (153 فوت) در 57 متر (171 فوت) شامل یک حیاط بزرگ است. خود مسجد شامل دو راهروی جانبی است که در مرکز آن دو گنبد پوشیده شده است. مناره آجری برجای مانده در ضلع شمالی دارای پایه ای هشت ضلعی است. نمای غربی با سنگ مرمر پوشیده شده که با نقوش هندسی زیبا و کتیبه های خوشنویسی تراشیده شده است. داخل آن محراب و منبری است که هر دو از مرمر ساخته شده اند و در گنبدها کاشی های فیروزه ای رنگ آمیزی شده اند. ستون های داخلی کلاسیک هستند که از خرابه های محلی ساخته شده اند.

تاریخ مسجد عیسی بیگ

بر اساس کتیبه روی دروازه غربی، این مسجد توسط معمار علی دیماسکی اهل دمشق در سال 1375 به درخواست سلطان آیدین اوغلو عیسی بیگ ساخته شده است. مسجد عیسی بیگ در دامنه غربی تپه ایاصولوک مشرف به محوطه بنا شده و دارای حرمسرای بزرگ با دو شبستان و از یک حیاط بزرگ تشکیل شده است. مسجد عیسی بیگ یکی از بهترین و مهم‌ترین نمونه‌هایی است که نشان‌دهنده پایان دوره سلجوقیان در اواخر سال 14 هجری قمری است، همچنین این مسجد نقش مسجد اموی دمشق را دارد که یکی از مراکز اسلامی دانشمندان است. سنگ مرمر و کاشی های اینجا تقریباً یک جشن بصری هماهنگ برای کسانی است که می خواهند در تور کوش آداسی از آن بازدید کنند. حاکم، آیدین اوغلو عیسی بی، برای بازتاب شکوه و قدرت امپراتوری، به معمار هدایت داد، بنابراین معمار تلاش زیادی برای ایجاد چنین زیبایی انجام داد. مسجد عیسی بیگ اعلامیه ای علیه قدرت افسس و خلاقیت آرتمیس است که گویی قرن ها بعد می گوید من هم اینجا هستم.

مسجد عیسی بیگ در معماری ترکی آناتولی چه از نظر پلان و چه از نظر تزئینات جایگاه مهمی دارد. در حالی که پلان آن مسجد اموی دمشق را به یاد می آورد، تزئینات سنگی رنگی در سردر و پنجره ها تأثیر آثار دوره زنگی و ممالیک را نشان می دهد. این جزئیات مربوط به این واقعیت است که معمار، علی بن الدمیشکی [علی بن الدمشقی]، یک سوری اهل دمشق بود. مسجد عیسی بیگ نمونه نادری از معماری دوره بیلیک (امارات) است که به وضوح در حیاط آن با رواق‌هایی در سه طرف، یکی از اولین نمونه‌های مشابه قبل از دوره عثمانی و دو مناره آن دیده می‌شود.

تاریخ مسجد عیسی بیگ
تاریخ مسجد عیسی بیگ

معماری مسجد

مسجد عیسی بیگ که در دامنه تپه ای در سلچوک بنا شده است، مساحتی به ابعاد 48.68 متر در 56.53 متر را اشغال می کند و شامل نمازخانه ای از دو راهرو است که به صورت جانبی امتداد می یابد و یک حیاط مستطیل شکل در کنار آن به سمت شمال قرار دارد. دیوارهای شرقی، غربی و شمالی حیاط هر کدام دارای یک سردر هستند. مناره‌ها زمانی بر فراز درگاه‌های شرقی و غربی برخاسته‌اند که اولی باقی نمانده است. توپوگرافی سایت بر طراحی ضلع شمالی و شرقی بنا که دیوارهای ساده آن پنجره های کمی دارند، تأثیر گذاشته است. از سوی دیگر دیوار غربی و جنوبی دارای دو ردیف پنجره است. راه پله های منتهی به دروازه غربی با طاقچه هایی در دیوار پوشیده شده است.
آثار به جا مانده حاکی از آن است که صحن که در شمال نمازخانه قرار دارد دارای رواق هایی در سه طرف بوده و دارای آبنما بوده است. امروزه از این رواق ها فقط ستون هایی که دوباره استفاده شده اند باقی مانده است. ورود به نمازخانه از یک دهانه سه گانه در وسط دیوار شمالی صورت می گیرد. ورودی توسط یک دهانه قوسی نوک تیز در دو طرف احاطه شده است. امروز با شیشه بسته شد نمازخانه مستطیل شکل به دو راهرو به موازات دیوار محراب و یک راهرو عرضی عمود بر آن تقسیم شده است. راهروهای جانبی با سقف شیبدار پوشیده شده اند در حالی که راهروهای عرضی دارای دو گنبد است. طاق های نوک تیز که از آجر ساخته شده اند، نمازخانه را به دو راهرو تقسیم کرده و بر روی چهار ستون گرانیتی قرار گرفته اند. سه تا از این ستون‌های تاریخی با سرستون‌های مقرنسی و چهارمین با سرستون‌هایی که مجددا استفاده شده است، قرار دارند. دو وسط طاق‌های یکسانی را نگه می‌دارند که تا دیوارهای شمالی و جنوبی امتداد یافته و راهروی عرضی را تشکیل می‌دهند که توسط دو گنبد که بر طبل‌های هشت ضلعی تکیه داده شده‌اند، پوشیده شده است.

معماری مسجد
معماری مسجد عیسی بیگ

دیوارهای شمالی، جنوبی و شرقی، نه چندان دقیق، از سنگ مرمر، سنگ آهک و سنگ مرمر باز استفاده شده ساخته شده است. دیوار غربی به یاد ماندنی که از نظر طراحی، ساخت و مصالح از سایر دیوارها متمایز شده است، دارای یک سردر و دو ردیف پنجره است که به دلیل هنر دستی قابل توجه است. پنجره‌ها در ابعاد و سبک‌های مختلف، با مقرنس کاری، گره‌کاری، سنگ‌های رنگی منبت کاری و نقش‌های منقطعی تزئین شده‌اند. تزئینات سنگ مرمر و رنگی روی پنجره ها نیز در درگاه ظریف و بلند این دیوار به کار رفته است. متأسفانه تزئینات غنی داخلی باقی نمانده است. امروزه فقط ترکیبات هندسی موجود در موزاییک کاشی روی آویزهای گنبد جلوی محراب باقی مانده است. محراب و منبر سنگی اصلی نیز از بین رفته است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: İsa Bey, ۲۰۴۰٫ Sk٫ no:۲, ۳۵۹۲۰ Selçuk/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی