History Museum of Armeniaموزه تاریخ ارمنستان

شرح

موزه اصلی ارمنستان، موزه تاریخ ملی است که در میدان جمهوری واقع شده است. ساختمان موزه زیبا و شیک و طرح یکی از معروف ترین کارت پستال های ایروان است. این معجزه معماری، همراه با «آبنماهای آوازخوان» در جلوی آن، به طور هماهنگ با مجموعه معماری کلی میدان جمهوری ایروان ترکیب می شود. موزه تاریخ ارمنستان در دوران حکومت جمهوری اول ارمنستان تأسیس شد و اولین بار در آگوست 1921 به روی عموم باز شد. موزه تاریخ ارمنستان شامل بیش از 400000 نمایشگاه است و دوره های مختلف توسعه ارمنستان از دوران پیش از مسیحیت را تا به امروز پوشش می دهد.

مجموعه موزه هم در نمایشگاه های موقت و هم دائمی ارائه می شود. نمایشگاه های موقت و دائمی به صورت موضوعی تقسیم می شوند و به باستان شناسی، قوم نگاری، معماری تاریخی، سکه شناسی اختصاص دارند که در آن می توانید بسیاری از آثار باستانی را ببینید. همچنین بخشی به تاریخ مدرن ارمنستان اختصاص داده شده است.

موزه تاریخ ارمنستان در سال 1919 تاسیس شد اما تنها دو سال بعد در 20 آگوست 1921 به روی عموم باز شد. از زمان تأسیس آن نام متفاوتی بر آن گذاشته شده است. در دهه 1920 به عنوان موزه مرکزی دولتی ارمنستان، در اوایل دهه 1930 به عنوان موزه فرهنگی-تاریخی و در اواسط دهه 1930 به عنوان موزه تاریخی شناخته می شد. در سال 1962 به عنوان موزه تاریخ دولتی ارمنستان نامگذاری شد و از آن روز تا سال 2003 به این نام شناخته می شد. این موزه در سال 2003 نام رسمی امروزی خود را به دست آورد که به شرح زیر است: “موزه تاریخ ارمنستان”.

موزه تاریخ در ارمنستان
موزه تاریخ ارمنستان در سال 1919 تاسیس شد اما تنها دو سال بعد در 20 آگوست 1921 به روی عموم باز شد

موزه تاریخ ارمنستان یک گنجینه واقعا شگفت انگیز است که در امتداد آن حرکت می کنید که می توان به معنای واقعی کلمه جریان زمان را احساس کرد و در طول اعصار سفر کرد. موزه تاریخ بار دیگر میراث فرهنگی غنی ارمنستان را ثابت می کند. در مجموعه ارائه شده می توان آثاری را مشاهده کرد که تعامل اجتماعی-اقتصادی و فرهنگی پادشاهی ارمنستان با تمدن ها و امپراتوری های باستانی مانند مصر، ایران، آشور، روم و بیزانس را اثبات می کند. در اینجا می توانید یافته های منحصر به فرد عصر برنز را مشاهده کنید: ابزار، سلاح، جواهرات و وسایل خانه. غرور موزه، بخشی است که به اولین تشکیل دولت در قلمرو ارمنستان – ایالت اورارتو اختصاص دارد. این موزه یافته های باستان شناسی را ارائه می دهد که در مورد تاریخ پادشاهی باستانی اورارتو، داستان هایی پر از فراز و نشیب های روشن صحبت می کند. این مجموعه شامل لوح های گلی با نوشته های میخی، ابلیسک معروف به خط میخی آرگیشتی اول است که از آغاز ساخت اربونی خبر می دهد. مجسمه های برنزی زیبا، سرامیک ها، سلاح های تزئین شده با حکاکی ها، تزئینات طلا و نقره. در اینجا می توانید زره برنزی شاه آرگیشتی اول، بنیانگذار ایروان (787-760 قبل از میلاد) را نیز ببینید. بسیاری از این یافته ها هنوز در حال بررسی و رمزگشایی هستند، زیرا مردم اورارتو پر از رمز و راز بودند.

حقایق جالب در مورد موزه تاریخ ارمنستان

  • در این موزه می توانید قدیمی ترین کفش جهان را که در Areni Vayots Dzor کشف شده است ببینید. کفش 5637-5387 سال پیش ساخته شد.
  • این موزه دارای کتیبه ای به خط میخی مربوط به سال 782 قبل از میلاد درباره بنای شهر اربونی (ایروان) توسط پادشاه اورارتویی آرگیشتی است.
  • درب چوبی تزیینی منحصربفرد صومعه سنت آراکلوتس که نه قرن پیش تاسیس شده است در حال حاضر در این موزه قرار دارد.
  • موزه تاریخ ارمنستان مجموعه حدود 400000 شی ملی را نگه می دارد .
حقایق جالب در مورد موزه تاریخ ارمنستان
حقایق جالب در مورد موزه تاریخ ارمنستان

آنچه می توانید در این موزه ببینید

موزه ملی تاریخ ارمنستان مملو از آثار هنری و صنایع دستی است. یکی از نمایشگاه ها به هنر قالی بافی اختصاص دارد. این شاخه از هنرهای کاربردی در کنار بافت لباس های ملی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ارمنی است. مجموعه فرش ها در مجموع حدود 2500 قطعه را شامل می شود که قدمت آنها از قرون اولیه مسیحیت تا قرن 19 است. این بخش همچنین مجموعه ای از لباس های ملی دوره ها و مناطق مختلف ارمنستان را ارائه می دهد.

ارمنستان که به عنوان “مهد مسیحیت” شناخته می شود، مملو از آثار منحصر به فرد مسیحی است. تمرکز این موزه بر مصنوعات مسیحی است: ظروف کلیساهای قرون وسطایی از موزه سنت اچمیادزین و نخجوان، نسخه های خطی، انجیل و کتاب های کلیسا مزین به سنگ های قیمتی، و خاچکارها که از زیارتگاه های بی چون و چرا و منحصراً ارامنه محسوب می شوند.

آنچه می توانید در این موزه ببینید
آنچه می توانید در این موزه ببینید

این موزه مجموعه ملی را نگهداری می کند که در بخش های باستان شناسی، قوم شناسی، سکه شناسی و تاریخ معاصر به نمایش گذاشته شده است. این اقلام تصویر کاملی از تاریخ و فرهنگ ارمنستان از دوران پیش از تاریخ تا قرن پانزدهم ایجاد می کند.

در موزه می توانید ارتباطات فرهنگی با شرق قدیم (مصر، سوریه، ایران، روم، بیزانس) را بیابید. مجموعه ها به طور دوره ای با آثار جدید یافت شده در حفاری در قلمرو ارمنستان به روز می شوند.

در موزه مجموعه‌هایی از ابزارهای مربوط به دوران پارینه سنگی و نوسنگی (قرن IV-II قبل از میلاد) معرفی شده است. این موزه دارای مجموعه‌ای از کهن‌ترین شواهد تاریخ حمل‌ونقل است، گاری‌ها و ارابه‌های چوبی قرن 14 تا 15 قبل از میلاد، که از لچاشن کاوش شده است، و مدل‌های مینیاتوری آنها در برنز، مجموعه‌ای غنی از سکه‌های ارمنی و غیره را در اختیار دارد.

  • مجموعه بزرگی از اقلام برنزی هزاره سوم تا دوم پیش از میلاد.
  • کتیبه میخی 782 قبل از میلاد در مورد بنای شهر اربونی، توسط شاه آرگیشتی اول.
  • مجموعه ای از سکه های ارمنی سلسله ارتاکسیاد، پادشاهی ارمنی کیلیکیه، پادشاهی کیوریکه.
  • میراث تاریخی-فرهنگی اورارتو؛ کتیبه های میخی، مجسمه های برنزی، سرامیک، سلاح و غیره.
  • بخش های کیوریاتوری
بخش های اصلی موزه تاریخ ارمنستان
بخش های اصلی موزه تاریخ ارمنستان

بخش های اصلی این موزه: گروه باستان شناسی که یکی از بخش های اصلی موزه است. این مجموعه شامل مجموعه هایی از ارتفاعات ارمنستان از عصر حجر قدیم تا قرن 15 میلادی است.
بخش سکه شناسی که در آن می توانید سکه های طلا، نقره و مس را ببینید.
گروه تاریخ جدید و مدرن. مجموعه های این بخش شامل اسناد، عکس ها، پرچم ها و مهرهای قرن 17-21 می باشد.
گروه قوم نگاری در اینجا مجموعه قوم نگاری، فرهنگ قرن هفدهم تا بیستم، هنر تزئینی سبک زندگی عامیانه مناطق تاریخی-قوم نگاری در ارمنستان را مشاهده خواهید کرد.
بخش مرمت و حفاظت از اشیاء موزه که در این بخش، قسمت مهم مرمت قالیچه ها، لباس های سنتی، ظروف کلیسا و … است.

بخش گشت و گذار که در اینجا اطلاعاتی در مورد تاریخ، فرهنگ و هنر مردم ارمنی دریافت خواهید کرد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان
آدرس: ۴ Republic Square, ۳۷۵۰۱۰, Armenia
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی