Hierapolis شهر باستانی هیراپولیس

شرح

شهر باستانی هیراپولیس در 24 کیلومتری دنیزلی قرار دارد و توسط پادشاه برگاما اومنس دوم در سال 190 قبل از میلاد تاسیس شد. این شهر از نام «هیرا» که همسر زیبای قهرمان افسانه‌ای تلفوس بود نامگذاری شد و به معنای «شهر مقدس» نیز می‌باشد. شهر باستانی هیراپولیس، محل اصلی پاموکاله، به دلیل فراوانی معابد و دیگر بناهای مذهبی در این منطقه، در ادبیات باستان شناسی به شهر مقدس معروف بود.

این شهر دارای آثاری از دوره هلنیستی است و رومی ها به همراه برگاما در سال 133 قبل از میلاد مساحت آن را به خود اختصاص دادند. در 17 قبل از میلاد با زلزله شدیدی کاملاً ویران شد. در زمان امپراتوری روم تیبریوس. سپس شهر مجدداً ساخته شد و شخصیت کامل رومی به آن بخشید. این شهر دوران طلایی خود را در دوران سلطنت امپراتوری روم سپتمیوس سوروس در قرن دوم و سوم پس از میلاد سپری کرد و تبدیل به منطقه ای برای زندگی در تابستان برای نخبگان امپراتوری روم شد.
استخرهای هیراپولیس، گورستان، خیابان ها، آگورا، درهای شهر، سالن بدنسازی، آنتارها، ستون های ایونی، پل ها و کلیساها ارزش دیدن را دارند و تئاتر آن با ظرفیت 9000 نفر فضایی جذاب دارد.

هیراپولیس
هیراپولیس

تاریخ هیراپولیس

تاریخ هیراپولیس مسیری مشابه بسیاری از شهرهای هلنیستی در آسیا است. رومیان در سال 129 قبل از میلاد کنترل کامل آن را به دست آوردند و تحت فرمانروایان جدید آن، رونق یافت. این شهر جهانی بود که در آن آناتولی ها، یونانی- مقدونی ها، رومی ها و یهودیان در هم آمیختند. چشمه‌های آب گرمی که انبوهی از مردم را به خود جذب می‌کردند.

هیروپولیس باستانی: تنها چند حقایق تاریخی در مورد پیدایش شهر وجود دارد. هیچ اثری از حضور هیتی ها یا پارسیان یافت نشده است. فریگی ها احتمالاً در نیمه اول قرن سوم قبل از میلاد معبدی ساختند. این معبد که در ابتدا توسط شهروندان شهر مجاور لائودیسه استفاده می شد، بعدها مرکز هیراپولیس را تشکیل داد. هیراپولیس به عنوان یک آبگرم حرارتی در اوایل قرن دوم قبل از میلاد در قلمرو امپراتوری سلوکی تاسیس شد.

آنتیوخوس کبیر 2000 خانواده یهودی را از بابل و بین النهرین به لیدیه و فریگی فرستاد که بعداً تعداد بیشتری از یهودیه به آنها پیوستند. جماعت یهودیان در هیراپولیس رشد کردند و در سال 62 قبل از میلاد تا 50000 نفر تخمین زده شده است. شهر با غنایم به دست آمده از نبرد 190 قبل از میلاد در مگنزیا که آنتیوخوس بزرگ توسط متحد رومی یومنس دوم شکست خورد، گسترش یافت.

پس از معاهده آپامئا که به جنگ سوریه پایان داد، یومنس بخش زیادی از آسیای صغیر، از جمله هیراپولیس را ضمیمه خود کرد. هیراپولیس به یک مرکز درمانی تبدیل شد که در آن پزشکان از چشمه های حرارتی به عنوان درمانی برای بیماران خود استفاده می کردند. این شهر ضرب سکه های برنزی را در قرن دوم قبل از میلاد آغاز کرد. این سکه ها نام هیروپولیس را می دهند.

هیراپولیس رومی: در سال 133 قبل از میلاد، زمانی که آتالوس سوم درگذشت، پادشاهی خود را به روم سپرد. بنابراین هیراپولیس بخشی از استان روم آسیا شد. در سال 17 پس از میلاد، در زمان فرمانروایی امپراتور تیبریوس، یک زلزله بزرگ شهر را ویران کرد. از طریق نفوذ پولس رسول مسیحی، زمانی که او در افسوس بود، کلیسایی در اینجا تأسیس شد. فیلیپ رسول مسیحی آخرین سالهای زندگی خود را در اینجا گذراند.

تاریخ هیراپولیس
تاریخ هیراپولیس

در سال 60، در زمان حکومت نرون، یک زلزله شدیدتر شهر را کاملاً ویران کرد. پس از آن، شهر به سبک رومی با حمایت مالی امپراتوری بازسازی شد. در این دوره بود که شهر به شکل امروزی خود رسید. این تئاتر در سال 129 برای بازدید امپراتور هادریان ساخته شد. در زمان سپتیمیوس سوروس (193–211) بازسازی شد. هنگامی که کاراکالا در سال 215 از شهر بازدید کرد، با توجه به امتیازات خاص شهر و حق پناهگاه، لقب بسیار مطلوب نئوکوروس را به آن اعطا کرد. این دوران طلایی هیراپولیس بود. هزاران نفر از مردم برای بهره مندی از خواص دارویی چشمه های آب گرم آمدند. پروژه های ساختمانی جدید آغاز شد: دو حمام رومی، یک سالن بدنسازی، چندین معبد، یک خیابان اصلی با یک ستون، و یک فواره در چشمه آب گرم.

هیراپولیس به یکی از برجسته ترین شهرهای امپراتوری روم در زمینه هنر، فلسفه و تجارت تبدیل شد. جمعیت این شهر به 100000 نفر افزایش یافت و ثروتمند شد. امپراتور والنس در طول لشکرکشی خود علیه شاپور دوم ساسانی در سال 370، آخرین بازدید شاهنشاهی را از شهر انجام داد. در طول قرن چهارم، مسیحیان دروازه پلوتون را با سنگ پر کردند که نشان می‌دهد مسیحیت به دین غالب تبدیل شده و شروع به سرکوب سایر ادیان در منطقه کرده است. امپراطور بیزانس، ژوستینیانوس، که در اصل رئیس فریژیا پاکاتیانا بود، اسقف هیراپولیس را در سال 531 به درجه شهری ارتقا داد. حمام های رومی به کلیسایی مسیحی تبدیل شدند. در طول دوره بیزانس، این شهر به شکوفایی خود ادامه داد و همچنین مرکز مهم مسیحیت باقی ماند. هیراپولیس قرون وسطی: در اوایل قرن هفتم، شهر ابتدا توسط ارتش های ایرانی و سپس توسط زمین لرزه مخرب دیگری ویران شد.

در قرن دوازدهم، این منطقه قبل از اینکه در سال 1190 به دست صلیبیون تحت فرمان فردریک بارباروسا و متحدان بیزانسی آنها در آید، تحت کنترل سلطان نشین قونیه سلجوقی قرار گرفت. حدود سی سال بعد، قبل از اینکه سلجوقیان در قرن سیزدهم قلعه ای بسازند، شهر متروکه شد. . سکونتگاه جدید در اواخر قرن چهاردهم متروک شد. در سال 1354 زلزله بزرگ تراکیا بقایای این شهر باستانی را فرو ریخت. ویرانه ها به آرامی با لایه ای ضخیم از سنگ آهک پوشانده شدند.

استخر باستانی هیراپولیس

هیراپولیس در دوران هلنیستی به خاطر چشمه های آب گرمش محبوب بود، اما در دوره روم بود که شهرت شهر به عنوان یک مرکز بهداشتی رونق گرفت. گفته می‌شود که چشمه‌های آب گرم با آب‌های سرشار از معدنی برای بیماری‌هایی مانند بیماری‌های پوستی، مشکلات گردش خون، روماتیسم، بیماری‌های قلبی و بسیاری از بیماری‌های دیگر مفید است و مردم برای تسکین بیماری‌های خود به اینجا هجوم آورده‌اند. در اوج گردشگری سلامت، بیش از پانزده حمام در هیراپولیس وجود داشت. اگر در تور ازمیر خود از پاموکاله بازدید می کنید و می خواهید از شنای آرام در میان خرابه های رومی در چشمه های آب گرم معروف هیراپولیس لذت ببرید، باید از استخر باستانی دیدن کنید.

استخر باستانی هیراپولیس
استخر باستانی هیراپولیس

موزه باستان شناسی

حمام عمومی رومی به عنوان یکی از بزرگترین سازه های شهر هیراپولیس از سال 1984 به عنوان موزه باستان شناسی هیراپولیس خدمت می کند. در این موزه، آثار کشف شده در حین کاوش های هیراپولیس و همچنین آثاری که از شهرهای باستانی لائودیسه، کولوس، تریپولیس و آتودا به دست آمده اند، هستند. به نمایش گذاشته شده است. آثار باستانی یافت شده در تپه بیسسلتان به عنوان زیباترین نمونه های عصر برنز، بخش مهمی از موزه را تشکیل می دهد. برخی از آثار یافت شده در سکونتگاه های خاص واقع در مناطق Hickory، Pisidia و Lidia نیز در موزه هیراپولیس به نمایش گذاشته شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
شهر: ازمیر
آدرس: ۲۰۲۸۰ Pamukkale/Denizli, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی