Hagia Sophiaایاصوفیه ، از معروف‌ترین جاهای دیدنی استانبول

شرح

ایاصوفیه در سلطان احمد که از آن به عنوان هشتمین عجایب جهان یاد می شود، به راحتی یکی از چشمگیرترین مناظر استانبول است. همچنین باید یکی از آشفته ترین تاریخ ها را در بین هر نقطه عطفی در جهان داشته باشد.

پس از 160 سال تاریکی، چهره سرافیم در روشنایی روز نمایان شد. بر روی 4 آویز که گنبد را حمل می کنند، 4 موزاییک سرافیم (فرشتگان محافظ خدا با 6 بال) وجود دارد. صورت 4 سرافیم تقریباً 160 سال در دوران حاکمیت عثمانی با 6-7 لایه گچ پوشانده شد. آخرین کسی که چهره سرافیم ها را دید معمار سوئیسی گاسپار فوساتی بود در حالی که در دهه 1840 در ایاصوفیه مشغول بازسازی بود. کارشناسان با تلاش 10 روزه موفق شدند 7 لایه گچ را جدا کرده و چهره یکی از سرافیم ها را آشکار کنند. داربست 16 ساله ای که در ضلع جنوب شرقی گنبد برای بازسازی قرار داشت، برای نصب در ربع شمال شرقی قرار داده شده است. سن معینی از موزاییک‌ها مشخص نیست، اما قدمت آنها بیش از 700 سال است.

موزه ایاصوفیه
موزه ایاصوفیه

کلیسای ایاصوفیه (360 پس از میلاد -)

بنای امروزی در واقع سومین کلیسایی بود که در این مکان ساخته شد. دو مورد اول (به ترتیب در سال های 360 و 415 پس از میلاد ساخته شده اند) هر دو در دوران پرآشوب بیزانس با خاک یکسان شدند. امپراتور ژوستینیان ساختمان فعلی را در قرن ششم به عنوان یک کلیسای ارتدکس یونانی که از معبد سلیمان در اورشلیم پیشی می گرفت، سفارش داد. تنها پنج سال و نیروی انسانی نزدیک به 11000 نفر طول کشید تا بنایی را بنا کنند که برای نزدیک به هزار سال بزرگترین کلیسای مسیحی جهان بود. در سال 1204، صلیبیون پدرسالار قسطنطنیه را با یک اسقف لاتین آواره کردند، به همین دلیل است که بسیاری از آثار اصلی آن اکنون در کلیسای سنت مارک در ونیز یافت می شود. شما می توانید با تهیه تور استانبول از ایاصوفیه دیدن کنید.

مسجد ایاصوفیه (1453 – )

پس از تصرف قسطنطنیه توسط ترک‌های عثمانی در سال 1453 و غارت‌های متعاقب آن، محمت فاتح ایاصوفیه را مسجد اعلام کرد و جمعه بعد در آنجا نماز خواند. به عنوان یک مسجد، یکی از مقدس ترین معابد اسلامی در جهان به شمار می رفت. همچنین نزدیک به 500 سال به عنوان مسجد اصلی استانبول عمل کرد و به عنوان الگویی برای بسیاری دیگر از جمله مسجد سلطان احمد، مسجد سلیمانیه و مسجد رستم پاشا مورد استفاده قرار گرفت.

موزه ایاصوفیه (1935-2022)

بنا به دستور مصطفی کمال آتاتورک و شورای وزیران، ایاصوفیه ترکیه به عنوان موزه در سال 1935 افتتاح شد. امروزه، روزانه نزدیک به 10000 نفر از آن بازدید می کنند و وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرد که بیش از 3 میلیون بازدید کننده در این مکان داشته است. 2013. در 17 ژوئیه 2020 – در پی تصمیم غیرمنتظره و غافلگیر کننده دولت ترکیه – موزه ایاصوفیه پس از 85 سال دوباره به مسجد تبدیل شد.

حقایق شگفت انگیز از ایاصوفیه، این جاذبه معروف استانبول
حقایق شگفت انگیز از ایاصوفیه، این جاذبه معروف استانبول

حقایق شگفت انگیز از این جاذبه معروف استانبول

گنبد ایاصوفیه ترکیه 180 فوت ارتفاع و 100 فوت عرض دارد و انقلابی در تاریخ معماری محسوب می شد. امروزه این گنبد عظیم توسط چهار مناره که در دوره عثمانی ساخته شده اند احاطه شده است.

بیشتر موزاییک های مسیحی معبد در گالری فوقانی معبد قرار دارد که زمانی بخش زنان در دوره بیزانس و عثمانی بوده است. قدیمی ترین موزاییک به قرن نهم میلادی باز می گردد.

معمار سینان به قدری از ابعاد و معماری چشمگیر ایاصوفیه ناراحت بود که عمر خود را صرف بهبود آن کرد. او سرانجام با شاهکار خود، مسجد سلیمیه در ادرنه که گفته می‌شود گنبد آن تنها چند اینچ بزرگ‌تر است، به این مهم دست یافت.

چگونه به این آپار تاریخی در استانبول بروم؟

مکان ایاصوفیه در قلب سلطان احمد، نزدیک به سایر مناظر محبوب از جمله آب انبار باسیلیکا، موزه کاخ توپکاپی، موزه باستان شناسی استانبول و مسجد آبی است. فاصله بین ایاصوفیه و مسجد آبی تنها دو دقیقه پیاده روی است. برای رسیدن به ایاصوفیه و مسجد آبی، با تراموا به سلطان احمد بروید و در پارک قدم بزنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:۱, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی