Guvercin Adasiجزیره کبوتر کوش آداسی

شرح

درست در نزدیکی بندر کوش آداسی، گذرگاهی به طول 350 متر به جزیره کبوتر (Güvercin Ada) منتهی می‌شود، جایی که بقایای یک قلعه بیزانسی قرن سیزدهمی روی صخره‌ای قرار دارد. این قلعه در دوران عثمانی به لانه‌ای برای دزدان دریایی محلی تبدیل شد و دیوارهای بارو که تا حدی دور جزیره می‌پیچد، یک معماری جدید است که قدمت آن به اوایل قرن نوزدهم می‌رسد. این جزیره مکان مورد علاقه برای قدم زدن در کنار دریا است. در داخل قلعه، مسیری بین درختان و گیاهان بومی مانند کاج ترکی و گل حفاظت‌شده کوش آداسی تولوشا، با تابلوهای راهنما که در طول مسیر نقطه‌گذاری شده‌اند، مسیر خود را می‌پیچد که گیاهان و جانوران این منطقه را توضیح می‌دهد. پس از آن، کافه جزیره مکان خوبی برای نشستن و تحسین مناظر بندر است.

 گوورسینادا به معنای جزیره کبوتر است. شهر کوش آداسی به جزیره پرندگان نیز اشاره دارد. بسیاری از زمان های قدیم، بسیاری از مسافران در تور کوش آداسی از پرندگانی یاد می کنند که در جزیره کوچک در سراسر شهر کوش آداسی در کنار پرندگان مهاجر پاییز و بهار لانه می کنند. در سال 2020، سایت‌های میراث یونسکو این قلعه را در جزیره ی کبوتر یا گوورسینادا در سراسر شهر کوش آداسی، زیر قلعه‌ها و شهرک‌های دیواری در جاده تجارت جنوا از مدیترانه تا دریای سیاه اضافه کردند.

 گوورسینادا به معنای جزیره کبوتر است
گوورسینادا به معنای جزیره کبوتر است

ملوانان جنوا ابتدا این قلعه را در جزیره ی کبوتر یا گوورسینادا ساختند. آنها به عنوان تاجر قایقرانی در دریای مدیترانه، اژه و دریای سیاه شناخته می شوند. در حالی که شبکه تجارت دریایی خود را توسعه می دادند، آنها صدها قلعه را در جزایر سه دریا ساختند و بسیاری از شهرها و مناطق اطراف آن آب ها را مستعمره کردند. زمانی که عثمانی‌ها منطقه را تصرف کردند، دادگاه را در بالای آن بزرگ کردند تا ایمنی بندر شهر کوش آداسی را افزایش دهند. دادگاه داخلی و زرادخانه در جزیره توسط دریاسالار بزرگ عثمانی های الدین بارباروسا در سال 1533 ساخته شد.

برج قلعه در جزیره ی کبوتر کوش آداسی

برج قلعه در مرکز جزیره تقریباً 255 متر مربع است. این ارگ بر این اساس برمی خیزد که از آن به عنوان آب انبار استفاده می شده است. بالای قلعه قبلاً کانال‌های آب برای جمع‌آوری آب باران در پایین داشت. مسیرها در طول بازسازی های متعدد سازه گم شدند. ارتفاع دیوارهای قلعه 3 متر است. ورودی بارگاه در ضلع جنوبی است که توسط دو برج محافظت می شود. Centaurea Mykalea یک گیاه بومی در شهر کوش آداسی است و تحت حفاظت است. در بازدید از قلعه می توانید این گل زرد زیبا را ببینید.

جزیره ی کبوتر | Guvercin Ada
جزیره ی کبوتر | Guvercin Ada

در سال 1613، سیلهدار مهمت پاشا با سلطان گوهرحان دختر سلطان احمد ازدواج کرد. منطقه کوش آداسی به عنوان هدیه عروسی به پاشا داده شد و وی وزیر اعظم سلطان احمد شد. او پس از دریافت کمک سخاوتمندانه خود از پدرشوهرش، قلعه را در جزیره بازسازی کرد. محمد پاشا به محمد پاشا معروف است، گاو نر چون پدرش آهنگر گاو بود. او همچنین به عنوان برده شکن شناخته می شود زیرا در زمان فرمانداری خود با موفقیت شورش سربازان را در مصر سرکوب کرد. پس از چهار سال خدمت در مصر، شروع به خدمت در دفتر کرد و پس از ازدواج با دختر سلطان احمد، عنوان «داماد» را دریافت کرد.

دیوارهای بیرونی قلعه در سال 1770 در جریان شورش یونانی اورلوف ساخته شد که یونانیان را برای استقلال تشویق کرد. آخرین بازسازی و اجرای دربار در سال 1826 در جریان “جنگ استقلال یونان” بود. یک پل در سال 1957 برای دسترسی آسان تر اضافه شد و قلعه به یک جاذبه گردشگری تبدیل شد. قلعه گوورسینادا از سال 2013 تا 2016 در حال بازسازی بود و از آخرین افتتاحیه خود میزبان گردشگران بود.

قلعه گوورسینادا که در محلی به نام گوورسینادا کالسی یا کوشاداسی کله شناخته می‌شود، در جزیره‌ای کوچک در بندر شهر کوشاداس در استان آیدین در ترکیه واقع شده است.

برج قلعه در جزیره ی کبوتر کوش آداسی
این قلعه شکل نامنظمی دارد زیرا دیوارهای آن خطوط جزیره را دنبال می کنند. این جزیره توسط یک گذرگاه به ساحل متصل می شود.

قدمت شهر کوشاداسی به دوران باستان باز می گردد، زمانی که به عنوان نئوپولیس افسوس شناخته می شد. احتمالاً در آن زمان‌ها ساختمان‌ها یا حتی یک استحکامات در جزیره گوورسینادا وجود داشته است. کتیبه ای در بالای دروازه قلعه مربوط به سال 1242 است. قدمت نگهداری مربع بیزانسی قلعه به آن زمان باز می گردد. با این حال، گفته می شود که قلعه فعلی توسط حیرالدین بارباروسا، دریاسالار نیروی دریایی عثمانی، در اواسط قرن شانزدهم ساخته شده است. از بندر محلی در دهانه خلیج کوشاداس محافظت می کرد.

زمانی که من از قلعه بازدید کردم به دلیل مرمت بسته بود، اگرچه به نظر می رسید کار زیادی در حال انجام نبود. در اینترنت خواندم که قبلاً از تابستان 2013 بسته شده بود. حیف که بسیار امیدوارکننده به نظر می رسید و من دوست داشتم از فضای داخلی آن بازدید کنم. قلعه گوورسینادا قلعه‌ای تاریخی است که در جزیره‌ای کوچک در بندر شهر کوش آداسی در استان آیدین ترکیه واقع شده است. دیوارهای قلعه توسط ایلاس آقا ساخته شد در حالی که ساخت ارگ به دستور دریاسالار عثمانی حیرالدین بارباروسا (1478-1546 پس از میلاد) انجام شد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Hacıfeyzullah, ۰۹۴۰۰ Kuşadası/Aydın, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی