GALATA TOWERبرج گالاتا، نماد عشق در استانبول

شرح

برج گالاتا (Galata Kulesi) که یکی از قدیمی ترین برج های جهان و یکی از نمادهای استانبول محسوب می شود، در سال 2013 در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. برج گالاتا یکی از مهم ترین سازه هایی است که سیلوئت استانبول را تشکیل می دهد. ، به عنوان یک برج مراقبت آتش نشانی طولانی مدت استفاده می شد و برج آتش گالاتا نام داشت.

برج گالاتا اولین بار توسط امپراتور بیزانس، ژوستینیانوس در سال های 507-508 پس از میلاد ساخته شد. برج باستانی گالاتا “Megalos Pyrgos” که به معنی برج بزرگ است در سمت شمالی شاخ طلایی در استانبول واقع در ارگ گالاتا قرار داشت. سپس برج انتهای شمالی زنجیره بزرگ را مشخص کرد که در سراسر دهانه شاخ طلایی گسترش یافت تا از ورود کشتی های دشمن به بندر جلوگیری شود. این برج دارای مکانیزمی برای بالا و پایین بردن زنجیر بود. این برج را نباید با برج گالاتا در زمان کنونی اشتباه گرفت که همچنان پابرجاست و در شمالی ترین و مرتفع ترین نقطه ارگ ​​گالاتا قرار دارد.

جنوائی ها برج فعلی را در سال های 1348-1349 بازسازی کردند. زمانی که جنوایان در سال 1300 گالاتا را تصرف کردند، دیدند که بیشتر دیوارها و اولین برج توسط بیزانسی ها ویران شده است. در نهایت تمام دیوارها و سنگرها را تعمیر کردند. آنها همچنین برج گالاتا را که در بالای دیوارها قرار داشت بازسازی کردند و پایه های برج امروزی را گذاشتند. این برج که به نام «Christea Turris» (برج مسیح) بر روی مخروط آن نامیده می شود، به تدریج به نماد این جامعه کوچک لاتین تبدیل شد.

برج گالاتا
برج گالاتا

کتیبه مرمر در ورودی

موزه برج گالاتا پس از فتح استانبول، برج گالاتا با دادن کلید به فاتح سلطان محمد در صبح روز 29 مه 1453 به عثمانی ها سپرده شد. کتیبه مرمری در ورودی نشانگر این است: “در صبح روز سه شنبه 29 مه 1453 جنوائی ها کلیدهای مستعمره گالاتا را به فاتح سلطان محمد تقدیم کردند و تحویل گالاتا در روز جمعه اول ژوئن به پایان رسید. این برج بین سالهای 1445 تا 46 ساخته شده است. در سال 1500 در اثر زلزله آسیب دید و توسط معمار مراد بن حیرالدین تعمیر شد. پس از تعمیر برج در دوره سلیم، پنجره ای به طبقه فوقانی برج اضافه می شود. در سال 1831، برج دچار آتش سوزی دیگری شد،. محمود دو طبقه دیگر از برج بلند می شود و بالای برج با پوشش معروف سقف مخروطی شکل پوشیده شده است. این ساختمان آخرین بار در سال 1967 تعمیر شده است.

کتیبه مرمر در ورودی
کتیبه مرمر در ورودی

معماری برج گالاتا

برج گالاتا با سیستم سنگ قلوه ساخته شده است. نمای بیرونی مشبک سنگی است. کتیبه 16 سطری منظومی که بالای سردر قرار دارد حکایت از آن دارد که برج در آتش سوزی ویران شده و سلطان محمود دوم آن را تعمیر کرده است. طغره سلطان محمود دوم بین دو نقوش هلالی و ستاره تراشیده شده است.

پنجره طاقدار گرد بالای در، مقر نگاهبانی سربازان بود. بعد از طبقه همکف، ساختمان نه طبقه است. پنجره های بدنه استوانه ای شکل طاق های دایره ای شکل بافته شده با آجر است. توسعه دو طبقه آخر درست در زیر سقف مخروطی توسط قالب‌های پروفیلی که بدنه استوانه‌ای را احاطه کرده‌اند، تأکید می‌کند. یک بالکن دیدبانی با شبکه تزئینی فلزی وجود دارد که کف را در زیر سقف مخروطی احاطه کرده است. در طبقه‌ی پایین، طاق‌هایی مدور بر روی پایه‌های طاقچه‌ای عمیق و پنجره‌های قوسی دایره‌ای آجری بافته شده است.

امروزه مشاهده می شود که بخشی از بنا تا طبقه سوم طبق سلیقه جنوائی ها و سایر طبقات دارای معماری عثمانی است. این ساختمان امروز به عنوان موزه با مناطق نمایشگاهی توسط وزارت فرهنگ و گردشگری در سال 2020 مورد استفاده قرار می گیرد و در 6 اکتبر 2020 که روز استقلال استانبول است به روی بازدیدکنندگان باز شد.

معماری برج گالاتا
معماری برج گالاتا

احمد حکیم و اولین پرواز بدون نیرو

Hezârfen Ahmed Çelebi (متولد 1609، استانبول – متوفی 1640، الجزایر) یکی از اولین افرادی در جهان است که موفق شد با بال های پرنده مانندی که برنامه ریزی و توسعه داده بود، پرواز کند. احمد “هزارفن” (مردی که همه چیز را می داند) در سال 1632 از برج گالاتا پرید و از تنگه بسفر گذشت و به محله سمت آسیایی Üsküdar Dogancılar فرود آمد. ادعا می شود که او از لئوناردو داوینچی و اسماعیل جوهری، یک محقق مسلمان ترک که مدت ها قبل از او روی این موضوعات کار کرده است، الهام گرفته است. او همچنین آزمایش‌هایی را در اوکمیدانی استانبول قبل از پرواز تاریخی‌اش انجام داد تا دوام بال‌های پرنده‌مانند خود را که با مطالعه پرواز پرندگان توسعه داده بود، اندازه‌گیری کند.

این رویداد پرواز احمد چلبی بازتاب زیادی در امپراتوری عثمانی و اروپا داشت و سلطان چهارم نیز از آن استقبال کرد. تماشای این پرواز از عمارت سینان پاشا در سرایبورنو، سلطان چهارم بود. مراد در ابتدا به احمد چلبی علاقه زیادی داشت و حتی به قول اولیا چلبی با «یک کیسه طلا» او را خوشحال کرد.

او ابتدا با بال های عقاب هشت یا نه بار بر فراز منبر اوکمیدانی پرواز کرد و از نیروی باد استفاده کرد. سپس، در حالی که سلطان مراد خان (مراد چهارم) از عمارت سینان پاشا در سارایبورنو نظاره گر بود، از بالای برج گالاتا (در کاراکوی معاصر) پرواز کرد و در میدان دوغانجیلار در اوسکودار فرود آمد. مراد خان سپس با یک کیسه سکه‌های طلا به او پاداش داد و گفت: “این مرد می‌تواند هر کاری را که بخواهد انجام دهد. درست نیست که خود را با چنین افرادی محاصره کنیم”. وفادار به قول خود، سپس احمد را به الجزایر تبعید کرد و دانشمند تا زمان مرگ در آنجا ماند.

اولین پرواز بر فراز برج گالاتا
اولین پرواز بر فراز برج گالاتا

تونل های زیرزمینی

در حفاری که در سال 1965 برای استحکام بخشیدن به پی برج انجام شد، با تونلی که از مرکز کره در عمق چهار متری عبور می کرد، برخورد شد. گمان می رود که این تونل به عرض 70 سانتی متر و ارتفاع 140 سانتی متر از سنگ ساخته شده و به عنوان یک راه فرار مخفی در دوره جنوا به دریا رفته است. پس از ورود حدود 30 متر در تونل، تغییر شکل و ریزش سنگ مشاهده شد. در همین حفاری، بقایای اسکلت انسان و همچنین چهار جمجمه، سکه های باستانی و یک کتیبه نیز یافت شد. مقامات به این نتیجه رسیدند که اسکلت ها متعلق به محکومینی است که سعی در حفر یک مسیر مخفی از برج داشتند که در زمان کانونی (سلیمان باشکوه – 1494/1566) به عنوان سیاه چال مورد استفاده قرار می گرفت و با دفن شدن در زیر آن جان باختند.

تخریب محیط برج گالاتا

ساختمان‌های مجاور برج گالاتا مانند حیاط اطراف آن، دیوارهای استحکاماتی که به سمت ساحل امتداد می‌یابند، گورستان ترکی، دروازه‌های روی دیوارها ویران شده و خندق‌ها توسط شهرمانتی ششم پر شده است. که توسط اقلیت ها و شامیان اداره می شد تا جایی برای ساخت خانه های شامی در آنجا ایجاد شود. خانه‌های چوبی به سبک معماری ترکی که در حکاکی‌ها و حتی عکس‌های قدیمی دیده می‌شود، در زیر و اطراف برج تخریب شدند و خانه‌ها و آپارتمان‌ها جای گرفتند.

تخریب محیط برج گالاتا
تخریب محیط برج گالاتا

چیزهایی که باید انجام دهید و ببینید

مجاورت موزه برج گالاتا، به‌خاطر فعالیت‌های اجتماعی و یک مرکز فرهنگی پرهیاهو در شهر جدید که دارای انبوهی از بناهای تاریخی، تجربیات، و مناظر است، شهرت دارد تا اوقات شما را در تور استانبول استثنایی کند. از آثار باستانی گرفته تا مراکز خرید و کافه‌ها، محله گالاتا همه چیز را دارد. 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi, Numara: ۲, ۳۴۴۲۱ Beyoğlu/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی