Eyup Sultan Mosqueمسجد ایوب سلطان

شرح

این مجموعه مهم محل دفن فرضی ابو ایوپ الانصاری، دوست پیامبر است که در نبرد بیرون از دیوارهای قسطنطنیه (ترکیه امروزی) در حالی که پرچم اسلام را در هنگام حمله اعراب و محاصره شهر (674 تا 678 پس از میلاد) در دست داشت، سقوط کرد.. آرامگاه او یکی از مهمترین زیارتگاه اسلامی استانبول است. قبر ایوپ بلافاصله پس از فتح در مکانی خارج از دیوارهای شهر شناسایی شد و سلطان مهمت دوم تصمیم گرفت یک مقبره بزرگ بسازد تا مکان آن را مشخص کند. مجموعه مسجدی که او سفارش داد، محلی شد که شاهزادگان عثمانی برای معادل ترکی مراسم تاجگذاری به آنجا آمدند: بستن شمشیر عثمان برای نشان دادن قدرت و عنوان آنها به عنوان پادیشاه (شاه پادشاهان) یا سلطان. در سال 1766 ساختمان مهمت در اثر زلزله با خاک یکسان شد. در سال 1800 مسجد جدیدی توسط سلطان سلیم سوم در این مکان ساخته شد که همان مسجد ایوب سلطان امروزی است.

هنگام زیارت مراقب باشید که اصول اسلامی را رعایت کنید، زیرا این مکان برای مسلمانان بسیار مقدس است و پس از سه مکان بزرگ: مکه، مدینه و اورشلیم در رتبه چهارم قرار دارد. همیشه در تعطیلات آخر هفته و تعطیلات مذهبی شلوغ است.

تاریخچه مسجد ایوب سلطان

مسجد ایوب سلطان بر روی مقبره ابو ایوپ الانصاری که از دوستان نزدیک پیامبر بود ساخته شد. در اولین محاصره اعراب قسطنطنیه از سال 674 تا 678 در حالی که پرچم لشکر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را بر دوش داشت در بیرون از دیوارها بیمار شد و درگذشت. او از دوستانش خواست تا پس از پایان محاصره، او را در اعماق قسطنطنیه دفن کنند. اگرچه نتوانستند به عمق دیوارها نفوذ کنند، اما او را در کنار شاخ طلایی دفن کردند و به درخواست او احترام گذاشتند.
پس از آنکه محمد فاتح، استانبول را در سال 1453 تصرف کرد، از مشاور روحانی خود – شیخ الاسلام – اکشم الدین خواست تا محل دفن ایوب سلطان را بیابد  پس از یک هفته جستجوی مقبره، روزی آکشم الدین از هوش رفت و خوابی دید. پس از بیدار شدن، مدعی شد که قبر در جایی است که فرش را برای نماز می گذارد. آنها پس از حفاری در محل، قبر را پیدا کردند. روی قبر با حروف صوفیانه نوشته شده بود «قبر ابو ایوب».

تاریخچه مسجد ایوب سلطان
تاریخچه مسجد ایوب سلطان

پس از کشف قبر،مسجد ایوب سلطان استانبول در سال 1458 در این مکان ساخته شد. با وجود اینکه چندین بار تعمیر شد، شروع به پوسیدگی کرد و در جریان زلزله بزرگ سال 1766 به شدت آسیب دید، اما در سال 1798، سلیم دستور مرمت آن را داد. ساخت مسجد در سال 1800 به پایان رسید و مسجد ایوب سلطان که امروزه می شناسیم به سبک باروک ساخته شد. در سال 1823 هنگامی که مناره آن در سمت دریا در اثر صاعقه آسیب دید، دوباره تعمیر شد. این مسجد آخرین تعمیر خود را در زمان ریاست جمهوری عدنان مندرس دید.
در زمان امپراتوری عثمانی، بسیاری از سلاطین به مسجد ایوب سلطان می آمدند و قبل از جنگ های بزرگ نماز می خواندند. همچنین برای قرن ها مراسم تاجگذاری در آنجا بود که سلاطین جدید را با شمشیر عثمان بسته بودند.

فضای داخل مسجد ایوب سلطان

این مسجد توسط معمار معروف عثمانی، معمار سنان ساخته شده است. معماری باشکوه آن گواه استعداد میمار سینان است. حس مقیاس، وقتی وارد مسجد می شوید بسیار زیاد است. قطر گنبد 17.5 متر و دارای 2 نیم گنبد است. آجرهای عسلی رنگی که در بیشتر مسجد ایوب سلطان استفاده می شود، فرش های مخملی و لوسترهای کریستالی آویز زیبا نیز بسیار جذاب هستند.
غرفه سینان پاشا در مقابل در اصلی در سال 1798 در حالی که مسجد در حال بازسازی بود پایین آمد. در جای خود مجموعه ای قرار دارد که دور تا دور آن را میله ها احاطه کرده اند و مجموعه زیر سایه درخت بزرگ مسجد ایوب سلطان است. سلیم مولوی بود، روی میله ها روسری های مولوی وجود دارد که در 4 گوشه آن 4 فواره قرار دارد.

مقبره ابو ایوپ الانصاری نیز درست در کنار مسجد قرار دارد و بر اهمیت مذهبی این مکان افزوده است. نمی توان گفت که این مقبره بیشتر از خود مسجد جلب توجه می کند. دیوار مقبره رو به مسجد با کاشی های مختلف ایزنیک پوشانده شده است. یکی دیگر از آثار مذهبی معروفی که مسلمانان را از سرتاسر جهان به سوی خود می کشاند، رد پای حضرت محمد (ص) است.

مسجد مقدس ایوب سلطان
مسجد مقدس ایوب سلطان

همچنین قبرستان ایوپ در نزدیکی مسجد قرار دارد. از آنجایی که دفن شدن در نزدیکی مسجد ایوب سلطان به عنوان یک افتخار بزرگ تلقی می شود، قبور بسیاری از افراد مهم در اینجا وجود دارد. در میان دفن‌های مسجد ایوب سلطان، وزیران بزرگ، مقامات دربار، نظامیان، شاعران و روشنفکران مانند عادل سلطان، فرهاد پاشا، سوکولو محمد پاشا و لالا مصطفی پاشا هستند. بعد از مکه، مدینه و بیت المقدس، این مسجد چهارمین مکان مقدس مسلمانان است.

مسجد و میدان ایوپ سلطان فضای بسیار مسحور کننده ای دارد، به خصوص در اولین بازدید شما. کاملاً واضح است که این مکان چگونه برای قرن ها مردم را از مذاهب و فرهنگ های مختلف جذب می کند. مردمی که با هماهنگی نماز می خوانند، معماری باشکوه، گلدسته ها، اذان در پس زمینه، بسیاری از مقبره های مختلف و یادگارهای مذهبی، همه در کنار هم قرار می گیرند تا احساس قداست را ایجاد کنند و این مکان در ماه رمضان بیشتر نمایان می شود.
اگر می‌خواهید این سفر عارفانه را تمام عمر به یاد داشته باشید، می‌توانید در پایان سفر از مغازه‌های کوچک بسیاری در اطراف ایوپ دیدن کنید تا هدایا و اقلام کوچک اسلامی مانند قرآن و تسبیح بخرید.

چگونه به مسجد ایوب سلطان برویم

بدون توجه به روشی که انتخاب می کنید، در تور استانبول، رسیدن به مسجد بسیار آسان است. اگر نمی‌خواهید خطر گیر افتادن در ترافیک، شما را تهدید کند، می‌توانید از خطوط مترو M1A Yenikapi – فرودگاه آتاتورک یا M1B Yenikapi – Kirazli استفاده کنید و در ایستگاه Bayrampasa پیاده شوید. از آنجا می توانید با تاکسی به مسجد بروید که حدود 3 کیلومتر با ایستگاه فاصله دارد.
اتوبوس های IETT راه آسان تر و ارزان تری برای رسیدن به مسجد هستند. اگر در حال انجام تور مساجد استانبول هستید و نمی‌دانید چگونه از سلطان احمد به مسجد ایوپ سلطان برسید، باید سوار تراموا Kabatas – Bagcilar شوید و به Eminonu بروید. از آنجا، 99 و 99A شما را مستقیماً به مسجد می برند. از سمت آسیایی، می‌توانید از Uskudar و Kadikoy با کشتی به Eminonu بروید و سوار اتوبوس‌های 99 یا 99A شوید. همچنین می توانید از خط فری گلدن هورن از Karakoy یا Uskudar استفاده کنید.
برای به پایان رساندن تور تکسیم خود، می توانید از فونیکولول Taksim – Kabatas به سمت Kabatas بروید و در تراموا Kabatas – Bagcilar سوار شوید تا به Eminonu بروید. از آنجا، 99 و 99A می توانند شما را به مسجدی که قبلاً ذکر کردیم برسانند.
لیست کامل اتوبوس هایی که در نزدیکی مسجد توقف می کنند عبارتند از 39، 39B، 39D، 39D، 39O، 39Y، 39Ç، 48A، 55EY، 86V، 96Y، 99 و 99A.
اگر نزدیک خط متروبوس هستید، می‌توانید با متروبوس‌های 34، 34A، 34AS، 34BZ یا 34G به ایستگاه ایوان‌سرای ایوپ بروید. از آنجا تا مسجد 10 دقیقه پیاده راه است.
هیچ ساعت کاری مسجد ایوپ سلطان وجود ندارد زیرا 24 ساعته برای بازدیدکنندگان باز است. این مقبره از ساعت 9:30 صبح تا 16 بعد از ظهر باز است. هیچ نوع هزینه ای برای ورود وجود ندارد، اما کمک های مالی پذیرفته می شود.

چگونه به مسجد ایوب سلطان برویم
چگونه به مسجد ایوب سلطان برویم

ایده هایی برای بازدید از مسجد

یک تله کابین در اینجا وجود دارد که از ساحل شاخ طلایی تا بالای تپه می رود. یک ایده خوب این است که قبل از پیاده روی از طریق گورستان به سمت مسجد در پایین تپه، با آن به بالا بروید. اگر احساس انرژی می کنید و دوست دارید پیاده روی کنید، می توانید در محله های رنگارنگ و بین المللی ایوانسارای، بالات و فنر به گشت و گذار ادامه دهید و به سمت Eminönü و Sultanahmet برگردید.

در نزدیکی مسجد ایوپ سلطان

مقبره ایوپ شاید جالبتر از خود مسجد باشد. سه‌شنبه تا یکشنبه از ساعت 9:30 صبح تا 4:30 بعد از ظهر باز است، با صفحات کاشی از دوره‌های مختلف پوشیده شده است که جلوه‌ای زیبا و البته بی‌نظیر ایجاد می‌کند.

قبرستان ایوپ که از مسجد به بالای تپه منتهی می شود، منطقه ای سرسبز و دلپذیر برای قدم زدن است. در بالا، کافه Pierre Loti قرار دارد، جایی که شما از یک چای یا قهوه ترکی با مناظر خیره کننده در سراسر شاخ طلایی لذت می بریدو از تماشای غروب آفتاب در استانبول در یکی از بهترین مکان ها لذت ببرید. نام این کافه از نام رمان نویس و ترک دوست فرانسوی گرفته شده است که برای الهام گرفتن به اینجا می آمد.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Eyüp Merkez, ۳۴۰۵۰ Eyüpsultan/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی