Ephesusافسوس، سفر به یونان‌باستان

شرح

در ساحل دریای اژه ترکیه، در نزدیکی تفرجگاه ساحلی محبوب کوش آداسی، ویرانه‌های شهر باستانی افسوس قرار دارد که گواهی شگفت‌انگیز از کار گسترده مورخان و باستان‌شناسان در طول قرن‌هاست. شکوه و عظمت را به تصویر می کشد، مردم را بی زبان می گذارد و شواهدی از تفکر پیشرو، هوش و اعتماد امپراتوری روم را نشان می دهد. در واقع، افسوس باید در لیست همه افراد هنگام بازدید از ترکیه در تور کوش آداسی باشد.

همانطور که بازدیدکنندگان در اطراف سازه های حفاری شده و بازسازی شده قدم می زنند. اتصال نقطه ها آسان است. خرابه‌های باستانی افسوس نشان می‌دهد که رومی‌ها چگونه زندگی می‌کردند، از قنات‌های آبی، خانه‌های پلکانی که توسط شهروندان ثروتمند و با نفوذ جامعه استفاده می‌شد.

بازدید از ویرانه های شهر باستانی افسوس

شهر باستانی افسوس به دلیل ویرانه های نفس گیر و اهمیت تاریخی و مذهبی قابل توجهی که دارد مقصد مورد علاقه گردشگران تور ترکیه است. حکومت روم به شهرت و اهمیت افسس کمک کرد، اما نقطه عطف زمانی بود که شورای محلی بسیاری از شهروندانی را که به دین جدید روی می‌آوردند مورد آزار و اذیت قرار داد. از این رو، آنها در خفا ملاقات کردند. شخصیت های کتاب مقدس مانند پولس، جان، و مریم باکره نیز از شهر دیدن کردند.

بسیاری از مورخان بر این باورند که سنت جان انجیل خود را زمانی که در افسس بود نوشت، و هنگامی که مریم باکره در حال مرگ بود، او را به تپه‌های سبز سلجوک، بالای افسوس برد و او را آرام کرد. کلیسای کاتولیک رومی اگرچه تأیید نشده است، اما روزانه از صدها بازدیدکننده بازدید می کند.

افسوس همچنین یکی از هفت کلیسای مکاشفه ای بود، همانطور که در عهد جدید کتاب مقدس ذکر شده است، که بیان می کند که اولین عشق خود را فراموش کرده است. این همچنین یک شکوه دوران رومی است که شامل مجموعه‌های گسترده‌ای از ویرانه‌ها از جمله مقبره سنت جان، دروازه آگوستوس، معبد هادریان و پیرتانیون است.

بازدید از ویرانه های شهر باستانی افسوس
بازدید از ویرانه های شهر باستانی افسوس

تئاتر بزرگ افسوس باستان

نفس گیرترین اثر معماری در افسوس، تئاتر بزرگ است. پولس رسول که در شیب کوه پیون بر فراز شهر در ارتفاع 100 فوتی با ظرفیت 25000 نفر برافراشته است، از آن برای موعظه انجیل به افسوسیان و محکوم کردن عبادت بت پرستان استفاده کرد.

همچنین محل برگزاری بحث‌های سیاسی، مذهبی و فلسفی، مبارزات گلادیاتورها، نمایش‌ها و کنسرت‌ها بود. اما مشهورترین رویداد آن شورش های آرتمیس بود که در آنجا رخ داد. در روزهای اولیه مسیحیت، بسیاری از مردمی که تغییر دین نداده بودند هنوز خدایان را می پرستیدند که یکی از آنها آرتمیس، الهه باروری بود.

دمتریوس یک نقره‌ساز بود که مجسمه‌های آرتمیس را می‌فروخت، اما به دلیل موعظه سنت پل، فروش او رو به کاهش بود. او جمعیتی را تحریک کرد که در تئاتر جمع شده بودند و خواستار به رسمیت شناختن آرتمیس بودند. دوستان سنت پل از او التماس کردند که از جماعت دور شود زیرا آنها حال و حوصله شنیدن نداشتند، اما یک کارمند شهر باهوش آنها را آرام کرد و با اعتراض به دادگاه از آنها خواست که از قانون پیروی کنند.

خیابان مرمر اصلی چیزی بیش از جاده ای است که از تئاتر بزرگ به کتابخانه سلسیوس منتهی می شود. مملو از آثار باستانی جالب از جمله تبلیغات و نامه های حکاکی شده امپراطورها و مجسمه های نیم تنه افراد مشهور در تاریخ، خیابان مرمر ریشه خود را به قرن اول بازمی گرداند، اگرچه تا قرن پنجم فقط برای عابران پیاده باز بود، زمانی که با بلوک های مرمر سنگ فرش شده بود تا هر دو عابران پیاده باشند. و کالسکه ها می توانستند از آن استفاده کنند.

تئاتر بزرگ افسوس باستان
تئاتر بزرگ افسوس باستان

خانه های تراس رومی در افسوس

اگرچه ویرانه‌های باستانی افسوس دارای نقاط دیدنی تاریخی زیادی برای مباهات است، یکی از برجسته‌ترین و مشهورترین سال‌های اخیر خانه‌های تراس رومی است. آنها که در دامنه کوه بلبل نشسته بودند، متعلق به شهروندان ثروتمندی بودند که از بردگان برای تمیز کردن و نگهداری خانه های بی آلایش خود استفاده می کردند. موزاییک های کف داخلی و دیوارها به همین دلیل است که در مرکز توجه قرار گرفته اند و مصنوعات شگفت انگیزی هستند که چگونگی زندگی افراد ثروتمند را به تصویر می کشند.

کتابخانه باستانی سلسیوس

کتابخانه باشکوه سلسیوس که در انتهای خیابان اصلی قرار داشت، یکی از سه کتابخانه بزرگ جهان باستان بود. با در دست داشتن 12000 طومار، نقطه اوج در زندگی اجتماعی فیلسوفان و صنعتگران خلاق بود. آرامگاه او که برای احترام به سناتور رومی به همین نام ساخته شده بود، زیر آن قرار داشت. به دلیل کار مرمت گسترده ای است که به مدت هشت سال در دهه 70 انجام شد که می توانیم نمای جلوی کتابخانه را ببینیم زیرا زلزله قرن سوم آن را تخریب کرد.

دیدن کتابخانه سلسیوس نشان می‌دهد که حکمت برای رومیان چقدر مهم بوده و آنها را وادار می‌کند اطلاعات را در ساختمان‌های عمومی در سراسر امپراتوری خود ذخیره کنند. دانش آنقدر برای آنها ضروری بود که معماری و فونداسیون به خوبی برنامه ریزی شده بود.

کتابخانه باستانی سلسیوس
کتابخانه باستانی سلسیوس

آگورا ایالتی شهر افسوس

آگورای ایالتی قرن چهارم که تحت حکومت اسکندر مقدونی ساخته شد، پایتخت تجاری بود که در آن سران ایالت برای بحث در مورد مسائل تجاری گرد هم می آمدند. ویرانه هایی که اکنون وجود دارد، ساختار اصلی نیست، بلکه بقایای آگورا بازسازی شده تحت تلاش فاستینا، همسر مارکوس اورلیوس است.

اگرچه برای تجارت و بازرگانی استفاده می شد، آنها یک تابوت کوتا در محل پیدا کردند که نشان می دهد یک گورستان در قرن هفتم و ششم قبل از میلاد وجود داشته است. جدا از یک گورستان، یک مخزن آب کشف شده، آب را به افسوس می رساند.

معبد آرتمیس در نزدیکی افسوس

معبد آرتمیس قرن هفتم قبل از میلاد، که در زمان سلطنت کرزوس پادشاه لیدیا ساخته شد، مکانی برای عبادت آرتمیس، الهه یونانی شکار و بیابان، همزاد آپولو، بود.

معبد مرمری جانشین عظمت پارتنون شد. این مکان پناهگاهی برای آثار هنری زیبا بود که بیشتر آنها مجسمه هایی از هنرمندان مشهور یونانی کرسیلاس، فیدیاس و پولیکلیتوس بودند.

شهروندان ثروتمند افسوس نیز قطعات گران قیمتی از جواهرات، نقره و طلا را برای زینت معبد اهدا کردند، اما در سال 356 قبل از میلاد، مرد جوانی به نام هروستراتوس که می خواست بدنامی به دست آورد، ساختمان باشکوه را به آتش کشید.

موزه بریتانیا در حال حاضر قطعات و بقایایی که در اوایل دهه 1900 یافت شده اند را در خود جای داده است. فیلو بیزانسی، مهندس و نویسنده یونانی قرن سوم، نوشت….

من دیوارها و باغ‌های معلق بابل باستان، مجسمه زئوس المپی، کلوسوس رودس، آثار عظیم اهرام بلند و مقبره ماوسولوس را دیده‌ام. با این حال، وقتی معبد افسوس را دیدم که بر روی ابرها بالا می رود، همه این شگفتی های دیگر در سایه قرار گرفتند.

معبد آرتمیس در نزدیکی افسوس
معبد آرتمیس در نزدیکی افسوس

خانه مریم مقدس

مسیحیان فداکار باید از خانه مریم مقدس بازدید کنند که گمان می رود آخرین خانه او قبل از صعود او بوده است. سوابق حاکی از آن است که مریم پس از رستاخیز عیسی مسیح توسط عیسی مسیح به سرپرستی سنت جان باپتیست واگذار شد و یحیی مریم را به افسوس آورد، جایی که او همچنین قصد داشت تعالیم مسیح را گسترش دهد.

خانه مریم باکره یک نمونه فروتن از معماری رومی است که از سنگ ساخته شده است. زائران و گردشگران مسیحی و مسلمان برای ادای احترام، ادای نماز و نوشیدن از چشمه های معجزه آسای نزدیک به خانه مریم مقدس می روند. می‌توانید بازدید را با تورهای افسوس یا سلجوک، که مکان‌هایی مانند کلیسای سنت جان را نیز در خود جای داده است، ترکیب کنید.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Acarlar, Efes Harabeleri, ۳۵۹۲۰ Selçuk/İzmir, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی