Dolmabahçe Palace کاخ دولما باغچه، ساختمان مجلل و جذاب

شرح

اگر در تور استانبول از بسفر رد شوید، ساختمان‌های مجلل و جذاب بسیاری را پشت سر خواهید گذاشت، اما مجلل‌ترین آن‌ها مطمئناً باید به طول ۶۰۰ متر Dolmabahçe Sarayı (کاخ دولما باغچه) باشد. ساخت آن 13 سال طول کشید و در سال 1856 تکمیل شد و تا سال 1922 به عنوان مرکز اداری امپراتوری عثمانی عمل کرد.

این کاخ به دستور سلطان عبدالمجید (که تصمیم گرفت قصر اروپایی‌تر از توپکاپی وجود داشته باشد) و توسط معمار ارمنی کارابت بالیان و پسرش نیکوگوس بالیان طراحی شده است. . کاخ دولما باغچه، یک ترکیب ظاهری از سبک های معماری از جمله باروک، روکوکو، نئوکلاسیک و عثمانی مدرن است که در تجمل می چکد.

چیزهایی که نباید در کاخ دولما باغچه از دست داد

به پارکت های دست ساز سالن غذاخوری دقت کنید. آنها که از چوب رز، آبنوس و چوب ماهون حکاکی شده اند، یک شاهکار ظریف هستند که تقریباً توسط مبلمان مجلل پنهان شده اند. لوستر 4.5 تنی در سالن تشریفات هدیه ملکه ویکتوریا و بزرگترین لوستر کریستالی بوهمیایی جهان است.

چیزهایی که نباید در کاخ دولما باغچه از دست داد
اولین رئیس جمهور ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک، آخرین سالهای زندگی خود را در این کاخ گذراند، قبل از اینکه در سال 1938 درگذشت. این اتاق اکنون بخشی از موزه است.

در سال 2014، موزه نقاشی کاخ های ملی (Milli Saraylar Resim Müzesi) در ضمیمه کاخ افتتاح شد که شامل 202 نمونه زیبا از نقاشی های اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 است. در داخل بخش حرمسرا، اتاقی قرار دارد که مصطفی کمال آتاتورک – بنیانگذار جمهوری ترکیه – در آن اقامت داشت و سرانجام در آنجا درگذشت.

حقایق شگفت انگیز کاخ دولما باغچه

زنان حرمسرا مجبور بودند مراسم باشکوه را در تالار از طریق توری‌هایی که پشت آن پنهان می‌شد تماشا کنند.

بنیانگذار جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک در این کاخ درگذشت و ساعت همچنان در زمان مرگ او تنظیم شده است، ساعت 9:05 صبح روز 10 نوامبر 1938. هر سال در این زمان، کل ترکیه تعطیل رسمی است.

حقایق شگفت انگیز کاخ دولما باغچه
حقایق شگفت انگیز کاخ دولما باغچه

این ساخت و ساز پنج میلیون سکه طلای عثمانی هزینه داشت که معادل 1.5 میلیارد دلار در ارزش سال 2022 خواهد بود – فشاری که بر منابع امپراتوری وارد می کند به وخامت وضعیت مالی آن کمک کرده است.

ساخت و ساز تاریخی و معماری کاخ 

کاخ بزرگ دولما باغچه آخرین و به احتمال زیاد گران ترین اقامتگاه سلاطین امپراتوری عثمانی بود. دارای 285 اتاق، 44 سالن، 68 سرویس بهداشتی و شش حمام (حمام ترکی) است و در کنار آب های زیبای بسفر قرار دارد. اثاثیه زیبا، آثار هنری و دیگر گنجینه های گرانبها به نمایش گذاشته شده است.

لوستر کریستالی دولماباغچه
یکی از دیدنی ترین آنها لوستر کریستالی 4.5 تنی است که در سالن بزرگ تشریفات آویزان شده است. این بزرگترین لوستر جهان است!

 کاخ دولما باغچه سبک اروپایی تری نسبت به کاخ توپکاپی دارد. در قرن نوزدهم، سلطان عبدالمجید معماران ارمنی، یک دکوراتور فرانسوی و هنرمندان اروپایی را برای ساختن یک کاخ مدرن مانند کاخ های دیگر پادشاهی های اروپایی استخدام کرد. نتیجه ترکیبی منحصر به فرد از سبک های سنتی عثمانی و اروپای غربی است که امروزه می بینید.

هنگامی که امپراتوری عثمانی به پایان رسید و جمهوری ترکیه تشکیل شد، از کاخ به عنوان اقامتگاه دولتی برای بازدید از افراد برجسته استفاده می شد. بعدها به اقامتگاه ریاست جمهوری آتاتورک در استانبول تبدیل شد. امروزه کاخ دولما باغچه به طور کامل بازسازی شده و یک موزه بسیار محبوب است. 

مکان های دیدنی در اطراف

در بین بشیکتاش و کاباتاش، تعدادی مناظر دیگر در این منطقه وجود دارد که ارزش دیدن را دارند، مانند Dolmabahçe Camii (مسجد دولما باغچه) به سبک نئوباروک، برج ساعت دولما باغچه، موزه مجموعه های کاخ، و موزه نیروی دریایی استانبول. اگر علاقه مند به دیدن کاخ های دیگر استانبول هستید، چرا از کاخ توپکاپی یا کاخ بیلربی بازدید نکنید. برای آگاهی از جاذبه های دیدنی دیگر، استانبول دارای میراث بسیار پیچیده در قلب ترکیه را بخوانید.

مکان های دیدنی در نزدیکی کاخ دولما باغچه استانبول قرار دارد؟
کاخ دولما باغچه اولین کاخ به سبک اروپایی در استانبول بود که توسط سلطان عبدالمجید بین سال‌های 1842 تا 1853 با هزینه پنج میلیون پوند طلای عثمانی، معادل 35 تن طلا ساخته شد.

ساعت کاری

ساعت کاری کاخ دولما باغچه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر است و همه روزه به جز دوشنبه ها باز است. قیمت بلیط دولما باغچه برای هر نفر 150 لیر ترکیه است.

ساعت کاری دولماباغچه
چهارده تن ورق طلا برای تزئین سقف کاخ دولما باغچه استانبول استفاده شده است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Vişnezade, Dolmabahçe Cd٫, ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی