Dilek National Park پارک ملی شبه جزیره دیلک

شرح

کوش آداسی یکی از شهرهای مهم توریستی ترکیه است که در مجاورت شهرهای توریستی دیگر مانند مارماریس، بدروم، ازمیر و غیره قرار دارد و همین مجاورت اهمیت گردشگری را به این شهر دو چندان کرد. جاذبه های گردشگری کوش آداسی بسیار زیبا هستند، گردشگران از کشورهای مختلف دنیا به خصوص در فصل بهار و تابستان برای بازدید از این شهر می آیند. پارک ملی شبه جزیره دیلک با مساحت 10.985 هکتار در شبه جزیره دیلک در جنوب کوش آداسی در نزدیکی داووتلار و گوزلکاملی (Güzelçamlı) در استان آیدین (آیدین) واقع شده است.

این سرزمین کوهستانی توسط دره ها تقسیم شده است. شبه جزیره دیلک شامل سازندهای شنی، سنگریزه‌ای، افقی و ساحلی مرتفع و همچنین دره‌ها و کوه ها، ارزش‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی را در خود جای داده است. پارک ملی شبه جزیره دیلک علاوه بر شکل‌گیری زمین‌شناسی جالب، دارای گیاهان کمیاب مدیترانه‌ای است. سواحل زیادی برای انتخاب وجود دارد، سواحل کالاماکی دارای چندین خلیج هستند که مهمترین آنها عبارتند از: Icmeler، Kavakli و Karapinar.

تمام سواحل پارک ملی شبه جزیره دیلک ارزش دیدن زیبایی را دارند. پارک ملی شبه جزیره دیلک برخی از گونه های در حال انقراض نیز در پارک ملی وجود دارند. آنادولو پارس نمونه‌ای از این گونه‌ها است. نه تنها گونه های خزندگان، پستانداران و پرندگان زیادی در این پارک وجود دارد، بلکه تقریباً همه گونه های ماهی و لاک پشت های دریایی مدیترانه در این پارک زندگی و تولید مثل می کنند. فوک های راهب محافظت شده در کشورهای مدیترانه ای نیز از جمله ساکنان این منطقه هستند. روستای گوزلکاملی در قرن 9 و 8 قبل از میلاد به عنوان محل تجمع مرکز سیاسی و علمی ایونیا مورد استفاده قرار می گرفت.

شبه جزیره دیلک
شبه جزیره دیلک

پارک ملی شبه جزیره دیلک در کوش آداسی نیز مسیرهای پیاده روی و کوهنوردی در داخل جنگل را برای کوهنوردان ارائه می دهد. به جز امکانات روزانه، هیچ گونه امکانات شبانه در پارک برای حفاظت از محیط های طبیعی مجاز نیست.

دلتای بزرگ مندرس

دلتای مندرس بزرگ با مساحت 16613 هکتار در جنوب کوش آداسی واقع شده است. دلتای بزرگ مندرس یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در منطقه دریای اژه است. دلتای بزرگ مندرس همچنین محل تخم ریزی ماهیان دریایی است. مسیر دلتای بزرگ مندرس در امتداد منظره‌ای بی‌نظیر شبانی می‌گذرد.

پارک ملی دیلک گزینه های جایگزین زیادی را برای بازدیدکنندگان در تور کوش آداسی ارائه می دهد. می‌توانید از سواحلی که درختان جنگلی به سمت آب می‌آیند، شنا کنید، در میان درختان نمدار و شاه بلوط قدم بزنید، در جنگل‌های کاج دوچرخه‌سواری کنید، به صخره‌نوردی بروید، یا مثلاً ماهیگیری کنید. در میان گونه‌های پرندگان کمیاب و در خطر انقراض که در این پارک دیده می‌شوند می‌توان به پلیکان دالماسی و باکلان کوتوله اشاره کرد و اگر خوش شانس باشید می‌توانید نگاهی اجمالی به اسب‌های وحشی بیاندازید.

پوشش گیاهی شبه جزیره دیلک به اندازه جانوران آن متنوع و جالب است. کوه دیلک (1237 متر)، ایجاد اختلاف دمای قابل توجهی بین ضلع جنوبی و شمالی شبه جزیره است. این بدان معنی است که گیاهان متعلق به حداقل چهار منطقه مختلف در نزدیکی اینجا یافت می شوند. علاوه بر پوشش گیاهی معمولی دریای اژه، بسیاری از گیاهان معمولاً در مناطق مدیترانه، مرمره و دریای سیاه بیشتر در خانه وجود دارند. کاج قرمز (Pinus brutia)، ارس فنیقی، سماق، انواع گلابی وحشی (Pyrus elaeagnifolia)، مرت، گیلاس قرنیه، بلوط، شاه بلوط، نمدار، زبان گنجشک و بسیاری از گونه های دیگر در اینجا همزیستی دارند.’

دلتای بزرگ مندرس
دلتای بزرگ مندرس

بخش‌هایی که تالاب‌ها در جنوب شبه‌جزیره در دلتای بزرگ مندرس تولید می‌شوند دارای ویژگی‌های بین‌المللی هستند و تالاب‌هایی که آب شیرین با آب شور مخلوط می‌شوند، دارای انواع بیولوژیکی غنی در ساختار آن هستند. 209 گونه مختلف پرنده را می توان در این اکوسیستم غنی یافت و نه تنها یک منطقه لانه سازی بسیار مهم برای پلیکان در معرض خطر انقراض Dalmation است، بلکه یک محیط امن برای گونه های باکلان کوته است.

پارک ملی شبه جزیره دیلک به دلیل محیط تمیز، مناظر خیره کننده و سواحل تمیز، مکان مناسبی برای پیک نیک است. امکاناتی مانند نیمکت، میز پیک نیک، توالت و امکانات دوش وجود دارد. اگر علاقه ای به پیک نیک ندارید، کافه هایی نیز در دسترس هستند. عکاسی از طبیعت، بهترین پوشش گیاهی ماکی مدیترانه، جوامع طبیعی گیاهی و جانوری، تفریح، زمین شناسی، سواحل شبه جزیره دیلک در ماه های تابستان محبوب هستند.

سفر با قایق در شبه جزیره دیلک

سفرهای قایق از Guzelcamli و کوش آداسی در جهت کاملا مخالف انجام می شود و به سمت آب های شفاف پارک ملی شبه جزیره دیلک و نزدیک به جزیره یونانی ساموس می روند. خلیج های زیبا و مناظر ساحلی، حیات دریایی غنی در این سفر با قایق به چشم می خورد. اگر خوش شانس باشید حتی می توانید دلفین ها را ببینید.

غار زئوس

غار زئوس در ورودی پارک ملی شبه جزیره دیلک حاوی حوضچه ای از آب شیرین است و بسیاری از بازدیدکنندگان پارک ملی در مسیر بازگشت به خانه برای دوش گرفتن در اینجا توقف می کنند. افسانه های مربوط به غار متنوع است. عده ای به خاطر این نام می گویند که زئوس در اینجا غسل کرده است و برخی دیگر می گویند مریم باکره این کار را انجام داده است. 

غار زئوس
غار زئوس

سواحل جنوبی شبه جزیره دیلک دنیای دیگری است، با تالاب دلتا که در آن فلامینگوها و 208 گونه پرنده دیگر در فصول مختلف سال دیده می شوند، از جمله پلیکان دالماسی و باکلان کوته ای که قبلاً ذکر کردیم. از این تعداد 76 گونه در اینجا زاد و ولد می کنند. گرازهای وحشی دیده می‌شوند، برخی آنقدر به انسان‌ها عادت کرده‌اند که جرأت می‌کنند تا به ساحل بروند تا چیدنی مانند پوست هندوانه را که از دستان شما بخورند، التماس کنند. برخی از بازدیدکنندگان نیز به اندازه کافی خوش شانس هستند که نگاهی اجمالی به اسب های وحشی در تپه های پشت سر داشته باشند. پلنگ افسانه ای آناتولی آخرین بار در اینجا در گوشت دیده شد، اما در 30 سال گذشته هیچ موردی مشاهده نشده است.

 

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Güzelçamlı, Milli Park Cd٫, ۰۹۴۳۰ Kuşadası/Aydın, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی