Didyma & Miletusمعبد دیدایما و میلتوس

شرح

شهرهای پرین، دیدایما و میلتوس مملو از جاذبه های باستانی، معابد در حال فرو ریختن و تاریخ دراماتیک یونانی-رومی هستند. سفر در طول تاریخ به دوران باستان کلاسیک با بازدید از این سه مکان باستانی باورنکردنی ترکیه در یک سفر یک روزه از کوش آداسی را حتما تجربه کنید.

پرین، دیدایما و میلتوس
پرین، دیدایما و میلتوس

دیدایما

جاذبه باستانی دیدایما در 20 کیلومتری میلتوس، در محله حصار، که در ناحیه دیدیم، بخشی از استان آیدین است، قرار دارد. اما دیدایما یک شهر باستانی نیست. عبادتگاه مقدسی بود. شهرت دیدایما به معبد باشکوه آپولو استوار است، ساختمانی در مقیاس عالی که تناسبات آن بیشتر با خدایان مطابقت دارد تا انسان. ساخت بنا به نام آپولون در قرن هشتم یا هفتم قبل از میلاد آغاز شد. به مدت صد سال در دوره باستانی، معبد تحت کنترل Branchids، خانواده ای قدرتمند از کشیشان بود، و تحت هدایت آنها بود که معبد به شهرت رسید.

دیدایما که در 48 مایلی (78 کیلومتری) جنوب کوش آداسی در ترکیه قرار دارد، پناهگاهی است که در معبد آپولو متعلق به قرن دوم قبل از میلاد قرار دارد، که زمانی یکی از بزرگترین معبدهای یونان باستان بوده است. معبد که اکنون به ستون‌ها و اتاق‌های شکسته غول‌پیکر تبدیل شده است، هزاران گردشگر را در تور کوش آداسی به خود جذب می کند.

دیدایما
دیدایما

تاریخ دیدایما

در قرن ششم قبل از میلاد، در زمان Branchids، در نیمه اول دوره ایونی، معبد دیدایما از دوران طلایی برخوردار بود و اندازه آن بسیار گسترش یافت. اما پس از آن ایرانیان که در سال 494 قبل از میلاد به این منطقه حمله کردند، معبد را ویران کردند. اسکندر مقدونی در بازسازی کمک کرد و بقایایی که امروزه می بینیم مربوط به هلنیستی است و مربوط به زمان اوست. در بازسازی معبد از پایه های اولیه استفاده شد اما اندازه ساختمان بسیار افزایش یافت. زوال دیدایما از قرن سوم قبل از میلاد آغاز شد.

در سال 395 پس از میلاد امپراتور تئودوسیوس حکم داد که همه فالگیرها و امثال آنها ممنوع است. این ضربه بزرگی به معبد بود. طبیعت نیز نقش خود را ایفا کرد. در قرن دوم پیش از میلاد، زمین لرزه ای رخ داد و بخشی از جاده مقدس و منطقه عبادت آرتمیس را ویران کرد. مسیحیت اولین بار در قرن چهارم پس از میلاد به دیدایما معرفی شد. در قرن پنجم و ششم پس از میلاد، منطقه معبد به کلیسا تبدیل شد.

طرح نهایی معبد، هرگز به طور کامل انجام نشد. کل منطقه در اثر زلزله دیگری به نام سال 1493 ویران شد و محل متروکه شد. در پایان قرن نوزدهم مهاجران جدید ساکن شدند و خانه خود را “یوران” نامیدند. از سال 1922 به بعد توسط یونانی ها و بلغارها سکنی گزیده شد. شهر کوچکی که آنها تأسیس کردند ینیحصار نام داشت. بعداً این تغییر کرد و امروز به دیدایما تبدیل شد. این معبد وقف شده به آپولو، غنی‌ترین و بزرگترین معابد یونیایی در خاک آناتولی بود. قرار بود آنچنان منطقه وسیعی را پوشش دهد که ساخت آن بیش از 150 تا 200 سال به طول انجامید و با این حال برنامه ریزی شده بود که بدون سقف باشد.

پس از «شورش ایونی»، دستور بازسازی آن به اسکندر مقدونی رسید. بر روی ویرانه‌های معبد قرن ششم قبل از میلاد، کلیسایی در دوره بیزانس ساخته شد.

دلیل اینکه بندر پاناموس در نزدیکی دیدایما بسیار شلوغ شد و تعداد زیادی از فرماندهان، مردم عادی و محترم از آن بازدید کردند، این بود که آنها می خواستند آینده خود را از کاهنان معبد یاد بگیرند. مراسم اوراکل در دو مرحله بود: پیتی ها ابتدا درخشش های آب چاه را تفسیر می کردند و سپس کاهنان آن را به کلمات تحت اللفظی و تأثیرگذار ترجمه می کردند. پس از جنگ لاد، بسیاری از کشیشان از معبد فرار کردند یا توسط اسکندر مقدونی کشته شدند و معبد دیدایما تا زمان رومیان یک معبد بی‌اهمیت باقی ماند.

میلتوس

میلتوس باستانی در دره رودخانه بویوک مندرس، زمانی یک شهر بندری بزرگ بود. ویرانه‌های ترکیبی هلنیستی-رومی آن چشمگیر هستند، اگرچه به دلیل فرسایش و چرای بیش از حد، در سفر خود زیر آفتاب قرار می گیرید. برجسته‌ترین مکان‌ها عبارتند از تئاتر بزرگ و موزه شگفت‌انگیز Miletus، که همچنین یافته‌های پرین را به نمایش می‌گذارد. موزه را اولین مقصد خود قرار دهید تا نقشه تور میلتوس را دریافت کنید.

میلتوس یک شهر مهم یونان باستان و سپس روم بود که هنوز در میان ویرانه هایش در ترکیه مدرن دارای یک تئاتر باستانی چشمگیر است. متأسفانه، ویرانه های امروزی میلتوس به سختی سایه ای از شکوه سابق آن است. با این وجود چندین ویرانه هنوز برای کاوش وجود دارد.

میلتوس
میلتوس

تاریخ میلتوس

با تاریخی که تصور می‌شود به قرن شانزدهم، شاید حتی هفدهم قبل از میلاد برمی‌گردد، میلتوس در نهایت از قرن‌های هشتم تا هفتم قبل از میلاد به یک مرکز پر رونق تبدیل شد تا اینکه در قرن پنجم قبل از میلاد در طی تسخیر آن توسط ایرانی‌ها، ویرانی قابل توجهی متحمل شد. میلتوس پس از آن در یک مکان جدید بازسازی شد و بار دیگر به یک مرکز مهم تبدیل شد.

در طول لشکرکشی اسکندر مقدونی علیه امپراتوری ایران، در سال 334 قبل از میلاد، فاتح مقدونی قبل از تصرف شهر، مدت کوتاهی شهر را محاصره کرد. یکی دیگر از رهبران بزرگ، جولیوس سزار نیز پس از ربوده شدن توسط دزدان دریایی در سال 75 قبل از میلاد، پس از آزادی از این شهر دیدن کرد. سزار به سمت میلتوس رفت تا ناوگانی را برای تعقیب اسیرکنندگان سابق خود که به سرعت آنها را شکست داده و اعدام کرد، جمع کند. در دوران اوج خود، میلتوس شهری باشکوه بود که به خاطر فیلسوفان بزرگش شهرت داشت. موفقیت شهر تا حد زیادی به دلیل بندر آن بود که در نهایت به گل نشستن رفت و به شدت به زوال آن کمک کرد.

تاریخ میلتوس
تاریخ میلتوس

میلتوس امروز

امروزه، تئاتر رومی 15000 نفری قطعاً جاذبه ستاره میلتوس است. یکی از جنبه‌های جذاب این تئاتر، کتیبه‌هایی است که گفته می‌شود برای گروه‌های خاصی از جمله «یهودیان و خداترس‌ها» جای نشستن دارد. برخی گفته اند که این کتیبه ها نشان می دهد که میلتوس جامعه ای بردبار و چندفرهنگی است.

مطمئن شوید که گذرگاه‌های سرپوشیده داخل تئاتر را کاوش کرده‌اید، که گردش در آن بسیار سرگرم کننده است. اگرچه این سایت در طول قرن ها آسیب زیادی دیده است، اما تعداد انگشت شماری از نقاط برجسته دیگر در Miletus وجود دارد. اینها شامل بقایای کوچک یک راهروی سرپوشیده ستوندار، حمام فائوستینا و معبدی به خوبی حفظ شده به آپولو است.

موقعیت جغرافیایی

کشور: ترکیه
آدرس: Balat, Hacılar Sk No:۹, ۰۹۲۹۰ Didim/Aydın, Turkey
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی