Anuradhapuraآنورادهاپورا در سریلانکا

شرح

آنورادهاپورا در شمال غربی سریلانکا واقع شده است ویکی از شهر های فرهنگی سریلانکا است. آنورادهاپورا در سریلانکا مقصدی غنی از تاریخ، معنویت و شکوه است. این شهر مرکز مذهب بودیسم است و در این شهر قسمتی از درخت مقدس سری ماها بودی قراردارد که بودا تحت تاثیر آن درخت به روشنفکری رسید. ویرانه‌های شهر باستانی آنورادهاپورا  که یک میراث جهانی یونسکو است ، پراکنده شده‌اند و باید حداقل یک یا دو روز کامل برای دیدن آن ها وقت بگذارید.

قدمت آنورادهاپورا  به ۳۷۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. در آن زمان این شهرتوسط پاندوکابیا، سومین پادشاه سلسله ویجایا تأسیس شد. برای نزدیک به هزار سال، پادشاهان آنورادهاپورا قصرهای مجلل، صومعه‌های وسیع، برخی از اولین بیمارستان‌های جهان، مجسمه‌های پیچیده و استوپاهای بزرگ را برای نگهداری آثار مقدس بودایی ساختند. استوپاهای این شهر یکی از بزرگترین استوپاهای جهان باستان بوده اند و از نظر اندازه بعد از اهرام مصر در رتبه دوم قرار دارند. شبکه وسیع مخازن و کانال های آبیاری برای حفظ باران های موسمی و تغذیه شالیزارها ساخته شده اند، نوآوری خیره کننده ای را در مهندسی مردم آن زمان را  نشان می دهد.

آنورادهاپورا یکی از بهترین جاذبه های سریلانکا
آنورادهاپورا یکی از بهترین جاذبه های سریلانکا

آنورادهاپورا یکی از بهترین جاذبه های سریلانکا و مطمئناً یکی از مهم ترین جاذبه های در آسیا است. استوپاهای عظیم ، ویرانه‌های بازمانده از  صومعه‌ها و … که به سختی از جنگل ها بیرون آورده شده اند ،‌آنورادهاپورا را به یکی از باشکوه‌ترین شهرهای باستانی جهان تبدیل می ‌کنند

استوپا چیست؟

برای شناخت بهتر آنورادهاپورا، دانستن اینکه استوپا چیست و چرا ساخته شده است مفید است. وقتی  که به سریلانکا سفر می کنید، با صدها ساختمان نیمکره ای روبرو خواهید شد. استوپا که به عنوان داگوبا نیز شناخته می‌شود،  گنبدی آجری است که بر روی آن یک گلدسته که از مواد قیمتی  ساخته شده ،‌قرار گرفته است. استوپاها در یک معبد یا صومعه قرار دارند تا بقایای مقدس بودا را نگهداری کنند. تقریباً شش نوع گنبد وجود دارد،‌ گنبدهایی که امروزه در آنورادهاپورا وجود دارند معمولاً به شکل زنگ یا حبابی شکل  هستند.

جاذبه های معروف آنورادهاپورا

جایا سری ماها بودی : سری ماها بودی یک درخت انجیر باستانی است که گفته می شود قدمت آن به ۲۸۸ سال قبل از میلاد برمی گردد. اعتقاد بر این است که این نهال از درخت مقدس در بودگایا است که در آن بودا به روشنایی دست یافت و قدیمی ترین درخت کاشته شده در جهان است.

جاذبه های معروف آنورادهاپورا
جاذبه های معروف آنورادهاپورا

رووان ولیسایا استوپا: این استوپای سفید که توسط پادشاه دوتو گمونا در ۱۴۹ سال قبل از میلاد ساخته شد، ارتفاع آن به ‍۱۰۳متر می رسد و محیطی بیش از ۲۹۰ متر دارد. در اطراف اسنوپا فیل هایی طراحی شده اند که به عقیده گذشتگان،  از کل محیط محافظت می کنند.به نظر می آید که این اسنوپا بیشترین آثار بودا را در بین سایر استوپاهای جهان در خود جای می دهد.

توپاراما استوپا: قدمت آن به زمان سلطنت پادشاه دوانامپیا تیسا (۲۴۷-۲۰۷قبل از میلاد) برمی گردد. این استوپا یکی از قدیمی ترین استوپاهای جهان است که مدت کوتاهی پس از اینکه ماهیندا آیین بودا را به سریلانکا معرفی کرد، ساخته شد. اعتقاد بر این است که این اسنوپا استخوان ترقوه بودا را در خود جای داده است.

صومعه و استوپا جتاواناراما : استوپا جتاواناراما در قرن سوم و بر فراز آنورادهاپورای شرقی ساخته شده است. استوپا با ارتفاع ۱۲۲متر در ابتدا بلندترین سازه در نوع خود و سومین سازه مرتفع جهان (پس از اهرام مصر) بود، اگرچه امروزه حدود  ۷۷متر ارتفاع دارد. در اطراف آن ویرانه های یک صومعه قرار دارد که زمانی بیش از ۳۰۰۰راهب را در خود جای داده بود.

جاذبه های معروف آنورادهاپورا
جاذبه های معروف آنورادهاپورا

صومعه آبهایاگیری : آبهایاگیری داگوبا در ابتدا در ارتفاع 100 متری قرار داشت و مرکز صومعه 5000 نفری آبهایاگیری بود. ارتفاع این صومعه امروز به ۷۵ متر کاهش یافته است ، اما شکل آن هنوز هم فوق العاده چشمگیر است.

آنورادهاپورا به دلیل اینکه یکی از پیشرفته ترین شهرهای باستانی جهان در زمان خود بوده است ، شهرت دارد. امروزه، آثار آن  که به سختی حفظ شده اند به عنوان شاهدی بر شکوه زندگی در دوران طلایی آنورادهاپورا  است. این شهر بیشتر به دلیل استوپاهای وسیع خود شناخته می شود، اما همچنین خانه قدیمی ترین و مقدس ترین درخت جهان و مجموعه ای زیبا از هنر دوران بودایی است.

 هنگام بازدید از آنورادهاپورا، سفر به زادگاه فراموش نشدنی بودیسم در سریلانکا، میهینتال را از دست ندهید. استوپاها، زیارتگاه ها و غارهای  این منطقه ، که از طریق مجموعه ای طاقت فرسا از ۱۸۴۰ پله به دست می آیند، در پس زمینه ای زیبا از تپه های جنگلی پوشیده شده اند. اینجا  جایی است که ماهیندای،  مبلغ هندی در سال ۲۴۷با پادشاه دوامپیاتیسا ملاقات کرد و بعداً بودیسم را به عنوان دین  مردم سریلانکا معرفی کرد.

بسیاری از بازدیدکنندگان سریلانکا وقت دارند فقط از یکی از شهرهای باستانی سریلانکا، یعنی آنورادهاپورا یا پولوناروا دیدن کنند، اما انتخاب یکی از شهرهای باستانی سریلانکا می تواند مشکل باشد. مقایسه این دو شهر بسیار دشوار است زیرا هر کدام  جذابیت های خود را دارند.

بازدید از کل جاذبه های دیدنی شهر چقدر طول می کشد؟
بازدید از کل جاذبه های دیدنی شهر چقدر طول می کشد؟

بازدید از کل جاذبه های دیدنی شهر چقدر طول می کشد؟

برای دیدن سایت‌های اصلی یک روز کامل برنامه را ‌ریزی کنید، اما اگر می‌ خواهید با جزئیات بیشتری شهر را جست و جو کنید، چند روز برای بازدید خود برنامه ‌ریزی کنید. از قبل تصمیم بگیرید که چه چیزی را می خواهید ببینید و بر اساس آن برای سفر خود برنامه ریزی کنید. یک راهنما، برنامه ریزی اولیه را بسیار آسان تر می کند.

یک قانون ساده برای  لباس پوشیدن برای بازدید از معابد در سریلانکا وجود دارد. زانوها و شانه ها باید پوشانده شوند،‌ خیلی کار سختی نیست . بنابراین اگر شلوارک می پوشید، برای زمانی که وارد معابد می شوید، لازم است شلوار بپوشید .  در صورت ورود به محل معبد، آماده باشید که کفش های خود را در بیاورید.

بهترین زمان روز برای بازدید از آنورادهاپورا چه زمانی است؟

برای این که گرما اذیتتان نکند، به محض باز شدن باجه بلیط فروشی بلیط بخرید و گردش را شروع کنید. آنورادهاپورا را می توان در طول سال بازدید کرد، اما اگر به گرما علاقه ای ندارید بهتر است در فصول سرد سال سفر کنید.

موقعیت جغرافیایی

کشور: سریلانکا
شهر: کلمبو
عضویت در خبرنامه
اخبار و اطلاعیه‌های مهم، تورهای آفری هفتگی